1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. orchid28

    orchid28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Епа денес си платив...веќе не е така ;)
     
  2. thefuturedoctor

    thefuturedoctor Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Сакав да прашам дали некој овде има полагано билогија како екстерен предмет на матура и дали можи да ми кажи како учел, дали има некои посебни книги или прашања што треба да се научат дали ви било тешко.. бидејќи нели за на медицински треба да се полага билогија (ако си гиманзија) и јас сакам да се запишам па ќе треба да полагам билогија, некој кој веќе полагал дали ќе можи да ми кажи како беше отприлика и од каде учевте пред се. Фала однапред.
     
  3. Rosonerka

    Rosonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    4.221
    И јас ќе полагам биологија екстерен.Инаку ние учиме од вашите книги за реформирано гимн. образование и како што знам материјалот ќе биде од 2ра и 4та година.
    Нас ни имаат покажувано прашања од минатите години отприлика што како има , па би требало да се консултираш со професорката за учење и сл. :)
     
    На srcence1607 и thefuturedoctor им се допаѓа ова.
  4. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Јас завршив средно медицинско и нам ни беше биологија екстерен предмет на матура, а се подготвувавме само од учебникот за четврта година (реформирано гимназиско образование) бидејќи во него се состоеше накратко целиот материјал од сите четири години. Колку што се сеќавам сега прашањата беа поопшти, од сите теми, па доколку си учела нема да имаш проблеми.
     
    На thefuturedoctor му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ana72

    ana72 Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    може некој да ми каже колку предмети има, ии кој е најкорисниот односно најбараниот? Ме интересира дали на медицина или на правен :|
     
  6. Aleksandarreal

    Aleksandarreal Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Машки
    Еден смер е медицина , и тоа шест години , другиве све е виша по три години, што и не ти се исплати баш, баш, пошо и дипломирани доктори не можат да најдат работа во нашево мизерно државиче камо ли пак , со виша..... се на се имаш 70 предмети 65 редовни + 5 изборни, алиииии ако се решиш на медицина можда е врвот ,али си слушала вајда и како е... многу живци корнење, нервози , и макотрпно греење на столчето , не е воопште лесно , ќе завршиш ако имаш желба, пошо ги глеам доста има заглавени од колегите измеѓу годнини ... се што ти треба плус инфо можеш комотно у пп .
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. herbaaa

    herbaaa Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Феминки едно прашање до вас. Дали знаеете некој од медицински факултет што аплицирал за Work&Travel? :D:D
     
  8. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Какоо е оваа година девојки, планирате ли овогодинешни матурант(к)и да се запишувате на медицина во Скопје? Што мислите каква ќе се конкуренцијата оваа година? Лани последниот во приватна на општа влезе со 87 поени во Ск. Дали и од другите градовии има кандидати и каква е конкуренцијата и заинтересираноста од таму??
    Споделете мислења ве молам.
     
  9. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    И угд е секаде признаен, освен САД каде треба да дополагаш исто и од УКИМ дополагаат ... За медицински зборам.
     
  10. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Има специјализации за медицински сестри каде се специјализираат за одредена гранка, има во Штип и Скопје за Битола не знам
     
    На 123.Maki-first му/ѝ се допаѓа ова.
  11. libra89

    libra89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    24
    Пред да се отвори медицински во Штип квотата во Скопје ја прошируваа за многу, сестра ми прво беше исфрлена потоа ја примиа и можам да кажам дека некој кикс на приемен (тогаш полагаа) не значи дека понатаму нема да учиш и да се снајдиш повеќе од некој со 99 поени. Значи немаше ни да влезе на факс ако не ја проширија квотата а моментално работи во Данска како специјалист анестезиолог и тоа ги менува клиниките во зависност од платата која ќе и ја понудат. Мене не ме примија во Скопје почнав во Штип и во втора година се префрлив во Скопје ми ги признаа предметите бидејќи предаваа истите професори но мислам дека во Штип многу повеќе се трудеа да ни објаснат дали дека нов е факултетот. Колегите од Штип ги среќавам на клиника во Скопје доаѓаат овде на пракса но се позадоволни во Штип бидејќи помала била гужвата и докторите повеќе им покажувале. Гледам по фб некои со поголем просек прошетаа по повеќе клиники во Европа на пракса а и редовно имаат вежби во Филип Втори. Во скопје полесно се губи година бидејќи имавме условни предмети додека во Штип колегите собираат кредити што е полесно. Имам прилика да работам со некои од старите штипски колеги и навистина не се за потценување.. Такви кои не учат и со врски минат има секад. Во Штип е поевтино и влечеш предмети во Скопје полесно ради еден испит губиш година џабе, книгите се тие па кој учи секаде ќе заврши. Поздрав
     
    На blueeyes7 и 123.Maki-first им се допаѓа ова.
  12. Femini girl

    Femini girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    Zdravo, ako moze nekoj i ako znae da mi kaze za medicinki fakultet, no otsek ginekologija kako odi toa, predmetite, kolku godini itn....?
     
  13. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Такво нешто (отсек) нема. За гинекологија мора прво да завршиш 6 години општа медицина, а дури потоа да специјализираш гинекологија, а тоа е уште додатни 5 или 6 години.
     
  14. Femini girl

    Femini girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    Фала многу, веќе се премислив, 10 години не планирам да студирам, а можеби и повеќе од 10... хахаха :) многу е тоааа пууу....
     
  15. Студентката

    Студентката Нов член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да ве прашам колку просек треба да имаш за специјализација? На УГД студирам.
     
  16. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.125
    Пол:
    Женски
    Јас сум на УКИМ, за УГД не знам ама би требало секаде да е исто. Имено си имаш државна и приватна специјализација, за државна треба да бидеш предложена а за приватно без разлика на просек сама си плаќаш само што е поприлично скапо.
    Отвори си на страната на факултетот и би требало да имаш фајл со детали околу специјализациите, на медицински од УКИМ има, сигурно има и на вашиот. :)
     
  17. Femini girl

    Femini girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    Здраво феминки!!! По неколку пати се навраќам на темава за Медицински факултет..2ра година-гимназиско сум а веќе од 3та се делиме, се мислев да одберам математичко под Б (има една математика-општа, но има хемија, физика и биологија). Тој смер е повеќе наменет за Медицината. Е сега, кога се запишував гимназија воопшто не ме влечеше медицината, мајка ми постојано ми викаше да одам средно медицинско. но не сакав. Но сега почна да ме интересира од чист пример што е најмногу исплатлива. Барем ќе се намачиш, ке учиш, нервози едно друго, но знаеш дека ќе ти се исплати затоа што медицината отсекогаш постоела и ќе постои. Исто така е и меѓу првите (ако не и прва) исплатлива (не сум сретнала доктор што нема плата над 40.000 ден ако не и повеќе). Е сега ме плаши тоа што примаат во висок просек, не дека немам висок но не ми е 5.0 од прва година, туку имав просек 4.8, за другиве години да се потрудам да успеам да ми биди висок, сакам совет од тие на медицински факултет да ме охрабрат, зошто сум скептична малку во врска со оваа работа. Не знам дали ќе успеам, има многу за учење, не знам не знам...совеееееееет! Heeeeeeeeelpppp!
     
  18. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    ^
    За на Медицински Факултет,со просек 5,00 не ги примаат сите се тепаат ;) Од тоа јас што сум слушала други што кажувале....
    Конкуранцијата е огромна...ама пробај си ја среќата :) За учење,да има премногу да учиш :) Рачунај 6 години се општа медицина :) Е сега ако сакаш на некој од смеровите пример логопедија...ова она,мислам дека таму учат 4ри години ама пак не е толку лесно си сакат многу учење :)
    Сепак медицина е во прашање :)
     
  19. Femini girl

    Femini girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    18
    знам дека има многу учење и спремна сум на тоа барем така мислам, кога ќе си учиш редовно нема да ти биде тешко толку многу, но ова со просекот ме тера некако не знам имам чувство...зошто јас во прва година имав 3ка математика и 4ка хемија другите ми беа 5ки и од екстерното, мислам дека просекот ми беше 4.8, ми крена екстерното на просек двата предмети ми беа 5ки, е сега не знам како оди тоа со просекот за запишување, кој има предност, колку студенти примаат??
     
  20. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Не му ја мисли уште од сега, за две години којзнае уште што ли закони ќе се внесат и ќе се измени образованиево. Инаку тоа што кажа АнаБанана е за далечна 2005 кога просекот бил 5.0. Лани последниот примен во приватна беше со 87 поени. Е сега тоа не е мерило, сепак зависи од конкуренцијата и просекот генерациски како се движи, а дека се навалува во Ск се навалува на големо и тоа. Од оваа година гимназијалците полагаат и математика задолжително па математика па мислам дека просекот каде каде ќе се намали ради тоа :/ Но уживај сега, до 4та уште 20 работи ќе ти текнат.