1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    На loreddie му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Malata81

    Malata81 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Gledam nekolku koleski za medicina tuka :D Ke se druzime
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Malata81

    Malata81 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Da si piseme da se zaponzaeme
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Колку години се учи за логопед не можев да се снајдам на страната на медицинскиот факултет?
     
  5. Kika *

    Kika * Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Три години се сите( сестра , логопед, физиотерапевт..) само општа медицина е повеќе, но не сум сигурна колку.
     
    На Barca-Gril му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Иренчее

    Иренчее Нов член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Здраво, јас сакам да се запишам на медицински факултет оваа година, но зафркнав на матура и имам вкупно 87,132 бода. Дали може да ме примаат во Скопје, барем во приватна квота, или во Штип? Незнам што да правам и кај да аплицирам. Ако имате некои информации, би ми помогнале, фала однапред. :)
     
  7. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    + rengen e 3 godini, opshta e 6 godini
     
  8. MariposaBella

    MariposaBella Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Minatata godina posledniot vo Sk privatna kvota bese so 87,789 , no sekoja godina e razlicno i zavisi od konkurencijata , za stip definitvno ke bides primena no nemam informacii do kolku boda bese drzavnata kvota minatata god :?:
     
  9. Malata81

    Malata81 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски

    Ако имаш среќа ќе влезеш и во Скопје ( за државна не, но во приватна има некоја шанса), а во Штип сигурно влегуваш ( големи се шансите и за државна )
    Среќно :).
     
  10. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    [
    Јас со 87 бода не би ризикувала за Скопје, сепак матурата на државно ниво годинава е подобра од ланската па може се да се очекува. Според тоа јас искрено очекувам покачување на границата во Скопје за поен,2 пошто тука е најголемата конкуренција. Јас Штип би го одбрала посигурно ако веќе имаш можности за таму. Имаше и со 83 бода примени на општа во Штип
     
  11. Draganax01

    Draganax01 Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    49
    На loreddie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Canay

    Canay Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Zdravo , da ne znae nekoj kaj mozam da se registriram elektronski za na fakuotet I za studentski ?
     
  13. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    So ova 3 godisnata skola za med. sestra dali mozes da rab i kako glavna ili nesto plus i obicna sestra?
    Jas imam zavrseno sredno farmacija pa sakav da zemam vonredno za sestra e sega dali e toa posebno kade sto treba da odam ili e ovaa istata trigodisna skola?
    Dali za da se pisam na ovaa prvo treba da polagam ispiti od sredno sto se za med sestra,jas malku razvlekov ama ne mi e jasno a sakam od septemvri da pisam pa koj znae poveke okolu toa bi bila blagodarna da mi kaze.
     
  14. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Со вишата за сестри ќе бидеш само сестра обична. Не можеш да си главна сестра и да водиш оддел. Да беше така лесно да си главна, сите ќе завршеа 3 години и ќе зимаа 30 000 + плата за неработа.

    За да се пријавиш вонредно мораш да имаш заверен на нотар образец М1/М2. Главна можеш да бидеш со текот на годините како ке работиш ова она па да те стават а со ова не моеш.

    Ништо плус не ти треба да дополагаш, си пополнуваш е-пријава на Медицински факултет, смер- Стручна Медицинска сестра си поднесуваш документи во деканатот на Медицински факултет.

    Скопје или Штип? И колку поени имаш? За сестри се пријавуваат со помалце поени ама рашувам дека вонредни се само 10 души затоа
     
    На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
  15. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Тоа за вишата од 3 години значи се пријавуваш на медицински.
    Тогаш која е разликата да имаш средно медициинска сестра и вишо за истата?
    И каде треба да се пријавам за да ги дополагам предметите што ми фалат од средно само?
    Не сум паметна,не знам која е подобра опција и поисплатлива за работа.
    Не знам ни колку ми се поените,пред 10 год завршив треба да проверам инаку Скопје.
    Ти благодарам.
     
  16. Bilisito

    Bilisito Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Дали имам шанси со 81.75 бода на општа во Скопје или директно да аплицирам во Штип?
     
  17. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски

    Srcka razlikata e samo vo platata. So visata e pogolema platata od srednistite. A materijalot e toj istiot sekako samo prosiren I isto Se ide na praksa. E Sega ako sakas da zapises visa za sestra,ne ti treba da dopologas nikakvi predmeti za sestra od sredno. Direktno prijavuvaj si se na fakultetot. Nema vrska sto si ucela pred 10 godini. Presmetaj si poeni na kalkulatorot na finki, tamu imas opcija da si biras kakva matura od koja godini, pretpostavuvam deka ne si imala drzavna matura togas. Odberi takva opcija, presmetaj si poeni, prijavi si se elektronski I podnesi si dokumenti na 13ti. Otvori na medfk.ukim.mk I otvori go godinesniot konkur. Se detalno ti pisuva xa kandidati koi zavrsile pred 2008 I ne polagale matura kako treba I sto e potrebno. So srekja neka ti e :D
     
    На violetmoon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Direktno Stip, tamu imas sansi mislam. Skopje ne
     
  19. minion333

    minion333 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    sto mislite ke me primaat na medicinski vo skopje so 89.204 poeni? :sweat:
     
  20. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Probaj si ja srekjata, lani posledniot bese so skoro 88 poeni, no imaj vo predvid deka maturava godinava e podobra a konkurencija ima golema t.e napliv ima sekogas. Ako zboris za opsta. Godninava ocekuvam za 2-3 poena pokacuvanje na granicata spored maturava sto znam. Jas da imav pod 90 nemase sansi da se prijavam. Ama probaj si ja srekjata ^_^ Ti posakuvam se najubavo

    Ako e za trigodisnite, ke te primat sigurno.