1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. MsLastovica

    MsLastovica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2015
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Ако за матура полагаш предмети кои немаат врска со медицина (математика,историја, филозофија.....) тогаш тие поени не ти се рачунаат, затоа најдобро за матура да земеш биологија, хемија..... Ако си медицинско кои било од стручните предмети ​
     
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски

    Se racunaat I tie poeni samo se zapisuvaat kako nesoodvetni za smerot I im se odzemaat nekolku poeni zavisno od percentilniot rang na ocenkata. Ke si pomisli deka uopste nema da I gi zemat u predvid. Mislam deka se mnozese so 0.5 za nesodveren predmet I iskacase kolku poena odzima. A moze I soodvetni da si odbere pa nikoj da ne I krati poeni.

    Druga rabota ako e gimnazija moze da gi zeme hemija I bio kako eden eksteren I eden interen samo, a ako e medicnsko mora da zeme strucen ama kako interen predmet samo. Ne moze strucen da se polaga kako eksteren predmet :)
     
  3. Blabla16

    Blabla16 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    161
    Пол:
    Женски
    Стручниот испит што ќе го полагаме на крај на 2 година каков ќе биде? Каков тип на прашања- со дополнување, заокружување, со раскажување или комбиниран? Колку прашања ќе содржи, дали прашањата ќе биднат достапни на интернет 1 месец пред испитот како за екстерно тестирање што е? Ако знае нека пише некој, никаква информација нема, се во 5 до 12 дознаваме.
     
  4. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Pa so ogled na toa sto nikoj dosega go nema polagano toj ispit, za prv pat treba da se polaga ova leto (ucebna 2015/16), kje se vidat uslovite doprva, sega za sega nikade nema objaveno nikakvi informacii.
     
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Здраво! 9то сум сакам да се запишам во медицинско скопје,смер сестра.
    Дали би ме примиле?

    Шесто - 2 четворки
    Седмо - 1 четворка
    Осмо - сите петки само екстерно добив Хемија 4ка
    Деветто - ќе се потрудам да бидат сите 5ки,и ќе бидат.

    Ќе ме примат ли?? Одам на хор во школото кај мене,па ако ми датат диплома нели носи 5 поени?
    Ве молам помогнете се нервирам а сакам да одам таму
    Хелп. тнх однапред!
    Извинете ве молам што прашувам тука ама сакам да знам да не де надевам за џабе :((
     
  6. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @Kimberly11 Мој совет, смири се не се замарај до толку.
    Знам мене кога ме примија полесно се влагаше, за разлика од годинава, имаше многу пријавени. Не се знае како ќе биде до година.
    А плус и да не те примат средно во медицина, ти пак можеш на медицински факултет да идеш, само што таму стварно висок просек од средно бараат.
     
  7. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Што ако не ме примат и не успеам? А тоа сакам да работам;(
     
  8. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    За да те примат на медицински факултет немора да имаш завршено средно медицинско. Секако ако си завршила средно медицина ќе ти биде малце полесно али нема врска тоа. А за на факултет имаш и време и опции не се секирај :D
    За примање на општа медицина можеш да ја прашаш @srcence1607 она тука се има запишано, и може да ти каже отприлика колку поени бараат и какви и биле нејзините оценки што ја примиле :)
     
    На srcence1607 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  9. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    ^ Мене ми е за средно дали ќе ме примат во медицина,ајде да се надеваме :D
     
  10. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Abe za sredno medicinsko u sk, baraat min 70 poeni. Maksimum se 75 ako sj 5.00. Diplomi od hor I sl ne ti se vazat. Ja koa se zapisuvav 2011, bev primena so 73,7 poeni taka neso I toa 100 I neso po red. Sega ne znam kakva e konkurencijata so poeni, no nad 70 mora za sestra zaso za sestra e najgolema konkurencijata I odma se popolnuva od start. Za opsta medicina na faks- nad 90 poeni od 100 samo.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Значи не ме примаат..
    А како се рачуна просекот? Срценце може да ми кажеш?
     
  12. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Ej pisuva u temite za sredno, pobaraj tamu, da ne ja polnime Temava so off topics posto e za medicinski fakultet a ne za sredno. Inace ja imav 4 cetvorki koa se zapisuvav no ja bev I osmoletka I nemav eksterno togas. Sega ne znam, ke gi dodavas I eksterno I sl, no racunaj pokasno. Sega ti e mn rano, oktomvri e
     
    На Kukla994 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    zdravo,sestra mi e sega 4 godina gimnazija i saka da se zapise na medicinski fakultet i dali moze da mi kazete dali e tesko,dali treba da se fatat vrski za da ja primat i da mi objasnite malku okolu fakultetot.fala mnogu :)
     
  14. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Sekako deka e tezok I toa mn tezok.. Poise naporen e so pola den predavanja I obemni materijali. Se vleguva I bez vrski so nad 90 poena. So pomalki- sekako vrski deka treba :)
     
    На EMILI1999 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Мандаринче

    Мандаринче Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Луѓе ако паднам анатомија1 на прв колоквиум што ќе биде? :worried::worried::worried:
     
  16. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Ништо нема да биде.Во текот на еден семестар има 2 колоквиуми секој колоквиум носи максимално 20 бода.Тоа се 40 бода од колоквиуми, и 30 бода има од предиспитни активности, и завршниот испит носи 30 бода максимално.Услов за завршен испит ти се 42 поени минимално.Ако не ги исполнуваш условите го презапишуваш предметот.
    Зошто да паднеш ? Учи колку толку читај нешто барем да освоиш по некој бод на заокружување.Анатомијата е основа во изучување на медицината.Без анатомија не можеш да продолжиш понатаму.
     
  17. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Toa ti sto go kazuvas e za Shtip.

    Vo Skopje se 3 kolokviuma anatomija I zavrshen zadolzitelen ispit. Sekoj kolokvium nosi po maksimum 10 boda, znaci 30 boda plus od zavrsen ispit maks 50 mislam bea I dopolnitelni poeni od vezbi, predavanje,seminarski I sl..
    Plus vo Skopje, anatomija se polaga usno. Ako go padne kolokviumot a na kraj ispolnuva pravo za zavrsen, prvo ke polaga kolokviumot so ne go polozila pa zavrsniot ispit. Ako ne ispolnuva pravo na zavrsen- go prezapisuva kako sto kaza.

    @Мандаринче padna? Pretpostavuvam deka e vo Skopje zatoa I kazuvam za kaj nas, zatoa sto denes pishala mislenjeto, a denes polagavme anatomija.
     
    Последна измена: 14 октомври 2015
  18. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    @srcence1607 и ти имаш една грешка во објаснувањево.
    Треите колоквиуми се усно, завршниот испит се состои од писмен и практичен/усен дел (ако положиш практично одиш на усно). Е сега, ако падне некој од колоквиумите во ист ден полага и колоквиум и писмен испит во јануари, со тоа што тогаш и колоквиумот ќе и биде во форма на тест, нема да биде усен.
    Грешката во објаснувањето ти беше во тоа што доколку и во јануари падне некој дел (колоквиум и/или испит), не го презапишува предметот, туку во втор семестар ќе си слуша редовно анатомија2, со тоа што во наредната сесија (јуни) ќе полага анатомија1, и ако тогаш ја положи потоа ќе полага анатомија2.
     
  19. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски

    Се извинувам на грешката, тоа со писмено/усниот дел на завршниот го знам само ме мрзеше толку да објаснувам а за презапишување така и мене ми рекоа па затоа кажав. Ете ме поправи, па ќе се разбере мислам.

    Миф е условен и како иде со паднат колоквиум?? Оти денеска сите разочарани излегоа и рекоа дека катастрофално поминале.. и отприлика за колку време даваат резултати за тоа?
     
  20. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.106
    Пол:
    Женски
    Ne samo za MiF tuku opsto site predmeti, rezultati davaat koga-kako stignat. Ponekogas se gotovi istoto popladne, ponekogas do utredenta, a ponekogas se ceka po cela nedela. Kolokviumot morfologija e definitivno najtezok del od celiot MiF, i sekogas dosta lugje go pagjaat, ama nisto strasno, od katedra naznacuvaat termini za prepolaganje na padnatite kolokviumi vo januarska sesija, i otkako kje gi polozis togas pristapuvas na ispit.
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.