1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    А черепите се од луѓе?
    :?:
     
  2. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Хахахаха да. Иако има и пластични некаде за продажба не се баш погодни како овие, сепак на човечки черепи учиме и вежбаме на факултет, а и 99% од оние кои купуваат/изнајмуваат черепи за дома да учат се човечки лакирани.

    Исто вежбаме и на човечки лешеви кои ги чуваат на институтот.
     
  3. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Евентулано и да се спроведе ќе има можност да се полага се додека не се положи.Нема потреба од страв. Законот иако е изгласан ќе претрпи одредени измени, бидејќи го донесоа преку ноќ без никакви консултации со засегнатата група, а и многу работи кои се содржат во него се невидена небулоза.Треба да го слушне нашиот глас министерот и од УГД и од УКИМ треба да го израземе нашето незадоволство за овој "Не Закон " И јас го одобрувам отварањето на симуалциски центри каде ќе можеме теоријата да ја примениме практично, но треба да остане на тоа, и на крајот да го полагаме завршнот испит како и до сега што се полагало.
     
  4. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    @ilovemedicine ne znam koja godina si, no ke te prasham vaka poso malce zbunuvacki e. Nas, kolegite od vtora ni rekoa na edna sredba od emsa demek ispitov ima moznost samo 2 pati da se polaga. I toa ako prviot pat ne se polozi nemame pravo treta da zapiseme I treba da cekame narednoto leto za pak da polagame. I togas ako ne se polozelo, treba da se otpiseme od faks O.o

    vidov denes I vo grupata prodekankata za nastava objasnila nekoi raboti no ne znam kako ke bide bidejki ne se zemeni vo predvid deka od povekjeto navedeno predmeti za ispitov ne e zemeno vo obzir deka gi ima kako 1,2 I 3 poso se slusaat povekke semestri. I ke bile dadeni 4000 prashanja.
     
    На ilovemedicine му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Јас сум прва година и сум засегнат од испитот.Во врска со полагањето нема никаде во Законот специфицирано колку пати имаме право да полагаме, и што доколку не успееме да положиме.Можеби и целта на овој испит е елиминација на што поголем број студенти од ФМН.Предлагам да отвориме тема за овој проблем.
     
  6. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Pretpostavuvam deka si na UGD cim pisa FMN? Imeno ima mnogi nelogicnosti bidejki se vodat spored UKIM, a tuka mn predmeti od ugd ili tetovo ne se priznaeni pa se dopolozuvaat I se kompliciraat rabotite,a I ne se odi po identicna studiska programa. Se slozuvam za temata da se otvori ako ne postoi vekje.
     
    На clickysh му/ѝ се допаѓа ова.
  7. xTerror

    xTerror Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Годинава сум 4та година и сакам да се запишам на медицинскиот факултет во Штип, ако може некој да ми каже отприлика колку поени треба за таму и дали ќе можам после прва завршена година да се префрлам на медицински во Скопје?
    И исто да прашам за предмети што ќе ги полагам за матура, слушнав дека за во Штип не гледале соодветни предмети, ниту одзимале за несоодветни, ниту пак додавале за соодветни, дали е точно?
     
    Последна измена: 12 декември 2015
  8. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.249
    Пол:
    Женски
    @xTerror
    Мислам дека треба да имаш над 60 поени за да се запишеш на медицина во Штип и не ги гледааат мислам предметите од државна матура. А после тоа за да се префрлиш во Скопје мислам дека треба да ги имаш положено 80% од предметите или така нешто ама не сум сигурна. Ама 100% треба да исполнуваш некој услов за да се префрлиш.
    Ако некој знае повеќе нека те информира :)
     
  9. xTerror

    xTerror Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    @k.frosina "Сите кандидати кои ги исполнуваат условите за префрлување..", но не се спомнуваат условите, некој ако има искуство или ако знае, да ми каже.. :D
     
  10. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.249
    Пол:
    Женски
    @xTerror
    Не знам колку е точно но ми кажаа дека некој од условите се овие :
    1.Треба да се поднесе барање за премин на друг универзитет и доказ за уплатена администратибна такса во износ од 50 денари.
    2. Уверение за положени испити.
    3.Доколку сака студентот да му се признаат положените испити доставува барање за признавање на положени испити и доказ за уплата на административна такса во износ од 50 денари.
    Доколку барањето се одобри студентот студентот треба да достави исписница.уплата од 2000 денари за префрлување и уплата од 200 денари за секој признат испит.
     
  11. xTerror

    xTerror Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    @k.frosina благодарам :D .. инаку да не баксузирам, но мислам дека ќе имам околу 85 поени горе долу, најверојатно ќе ме примат па макар и во приватна квота..
     
  12. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.249
    Пол:
    Женски
    @xTerror Ако имаш толку високи поени можеш да влезеш и на државна квота но зависи колкава конкуренција ке имаш државната квота се исполнува уште на првиот упис.
     
  13. xTerror

    xTerror Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Кој планира да се запише на медицински во штип? :D
     
  14. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    За да бидеш примена на општа на угд треба да имаш минимум 80 поени.Инаку секоја година последниот во државна квота има 87 поени.Сепак се зависи од интересот но бројката која ти ја напоменав е иста секоја година.Предмети од матура не гледаат ако сакаш можеш и филозофија да полагаш не кратат поени.Може да се префрлиш во Скопје по завршување на прва година доколку поголемиот дел од предметите ги имаш положено. Прашај што те интересира јас сум студент на општа на УГД.
     
  15. cricket:*

    cricket:* Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    Сакам да прашам дали ќе ме прима на Медицинскиот факултет УКМ во државна квота со 94 поени ?
     
  16. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Како ги израчуна сега 94 поена жити се ? :rofl: Иначе зависи од генерацијата, треба да си сигурно примена е сега дали ќе биде државна или приватна зависи од конкуренцијаta колку е јака и матурата секако.
     
  17. cricket:*

    cricket:* Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    12
    хахаха си кладов оцени на матура одприлика :D иначе сите години сум со сите петки само екстерните ми се 4
     
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    HAHAHAHHA ne se nadevaj isto otprilika od ocenkite, mn zavisi od percentilite koi ke izvadis. Moze da imas 5ka mkd primer ama taa petka moze da ti bide I so 75 percentili a moze I so 95 percentili. Tuka se vadat poenite. Taka da bi ti sovetuvala da ne si gi presmetuvas taka predvreme za da ne se nadevas sig deka 94 ke izvadis :)
     
  19. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    hahahahaha @cricket:* slusaj ja @srcence1607 , od iskustvo ti kazuvam :D:D, i uste eden sovet uzivajte do septemvri ne znaete posle so ve ceka, maturata e boza sprema fakultetot :D:
     
    На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. truecolours

    truecolours Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    7
    Студент сум во втора година, во државна квота. дали ќе ми прават некој проблем доколку се вработам и бидам пријавена? :)