1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Prvo treba sredno da zavrsis, pa fakultet, pa posle da mislis na ova. :rofl:
    Inaku zavisi za koj univerzitet se raboti, UGD i drugite pomali univerzitetcinja ne se priznaeni, a UKIM e priznaen vo nekoi zemji celosno, a vo nekoi zemji treba da dopolagas nekolku predmeti za priznavanje na diplomata.
     
    На LoveHope му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Не прашувам за мене,инаку благодарам :)
     
  3. sara-fashion

    sara-fashion Нов член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Вака јас сум матурантка годинава и сум гимназија, многу добра ученикчабев трите години а оваа година сигурна сум оти ќе завршам одлично, ама многу ми е страв дали ќе ме примат. Сакам да се запишам медецина на радиолошки техничар, и сакам да прашам дали овој факулет е три години или прво треба општа медецина. Споделете било какви информации за радиолошки техничар, зашто досега немам никаде слушнато кокнректна информација. Ви благодарам однапред :)
     
  4. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Општа медицина си е како главен студиум на Медицински факултет и се води како Медицински-шестгодишни студии, а има посебни независни означени како Тригодишни Стручни Студии (логопеди, радиолошки технолози, физиотерапевти и мед, сестри/техничари). Немаат врска РТ со ОМ, така да слободно оди си. За примање не се секирај, зашто таму примаат со најниски поени, мислам имаше и помалку од 40тина поени, 35-6.
     
  5. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    што се е потребно за да извадам потврда за редовен студент !?
     
  6. Bellle

    Bellle Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Уплатница од 100 денари, молба, заверена во архива во деканат.
     
    На marijaz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    Прашање до постарите колеги. Анатомија практичен завршен испит, дали се полага лесно или треба да се помачиш, испрашуваат само од топографија или целосно материјалот кој ни беше и за писмениот дел, навлегуваат во детали или површно? Ако може некој за проф др Живадиновиќ да ми кажи јас кај неа сум.
     
  8. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Секоја професорка си има свој начин на испрашување. Лично не се имав никогаш паднато кај Живадиновиќ, ама никоја не прашува од цел материјал, тоа е веќе поминато, на лешеви практично се бара само топографија, катовите и региите (ова е за сите три анатомии).
    Така да, што има во учебник во делот топографија - сето тоа го бараат, и секако, да знаеш да распознаваш мускули/артерии/вени/нерви/органи, зависи која анатомија ја полагаш.
     
  9. FotoLina3

    FotoLina3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    43
    Дали некој од вас знае да ми каже за Медицинскиот во Штип:

    Како оде доделувањето на поени за вонредните студенти? Дали ним им се надоместуваат оние за активност и присуство на друг начин, или пак воопшто немаат право на повисока оценка?

    И следствено на тоа, дали мислите дека да се запишеш редовен студент а да не одиш на предавања и да работиш (да се однесуваш како вонреден) е добра одлука? Дали следуваат казни, директни или индиректни?
     
  10. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    фала многу колешке
     
  11. Viki 99

    Viki 99 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    6
    Може ли од смер медицинска сестра да се оди на здраствен менамџент или ти треба да имаш завршено средно економско?
     
  12. Ljupka24

    Ljupka24 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми испратите линк за времетраење на специјализациите???
     
  13. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Ако правиме муабет за смерови на факултет - факултетот нема врска со средното; може да завршиш какво било средно и после да одиш на кој било факултет.
     
  14. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    http://www.medf.ukim.edu.mk/mk_content_meni.php?cid=170&gid=32&jazik=1
    ^ Еве, под точка 3. Времетраење на специјализации, кликни на тоа; ако си од лаптоп ќе ти го отвори како нов прозорец, а ако си од таблет или мобилен ќе ти го симне како документ.
     
  15. frida.kahlo

    frida.kahlo Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Кога започнува втор семестар за тригодишни студии?
     
  16. LoveMedicine

    LoveMedicine Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас учам во Србија гимназија сега сум 4 година. Со моите родители планираме да се вратиме во Македонија и јас размислувам за Медицински факултет, но после медицински сакам обавезно да специјализирам, па ако има некој информации да ме запознае со начинот на специјализирање во Македонија, колку години трае, колку се плаќа, дали ти даваат плата таму каде што специјализираш???
    Ви благодарам однапред
     
  17. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Законот секој ден се менува и ти дури да дојдеш до специјализација реално којзнае што ќе биде актуелно, така што јас не ти препорачувам уште отсега да мислиш за тоа, гледај прво да запишеш и завршиш општа.
    http://www.medf.ukim.edu.mk/mk_content_meni.php?gid=32&jazik=1 - овде (од лева страна) имаш документи во кои има информации за времетраења, надоместоци и слично, па од прилика можеш да се информираш за актуелниот начин на специјализација при УКИМ во Скопје.
     
  18. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    зошто сеуште нема распоред за настава 2 семестар за тригодишни студии?
    да не знаете кога почнува наставата ? :)
     
  19. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Женски, да не знаете каде е Студентски сојуз (мала вежбална доле) за Информатика ?
     
  20. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Студентски сојуз е зградата каде што студентските организации имаат свои канцеларии, а на приземје има амфитеатар и две мали предавални. Ако знаеш каде е интерна клиника, позади неа се интерните амбуланти и пералната, а позади нив е студентскиот сојуз. Има и табли ставени како патокази покрај клиниката и амбулантите. Мала бела зградичка со црвен лимен кров е и постојано има студенти таму, нема да ја утнеш.
     
    На marijaz му/ѝ се допаѓа ова.