1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицински факултет

Дискусија во 'Образование' започната од Victorya, 24 ноември 2010.

  1. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Не стигаат на една страна верувај проверував. Инаку да само за редновни ми се работи засега, а ќе морам и некој изборен како и да е. Инаку да појаснам не ги собира на едма страна затоа што сум на отсек физиотерапевти и ни имаат начукано 11 предмети во трет семестар.
     
  2. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Еден совет до сите идни колешки кои планираат да се запишат на медицински факултет. Пев, втор и трет рок се состојат од по два дена достапни кога можете да отидете до факултет и да поднесетр документи. Мој совет ви е да одите на вториот ден. Лани коаќга се запишував отидов на првиот ден и иако бев рано, накај 9-10, имаше премногу гужва и беше премногу топли па се направија и некои збрки пред врата и сл. Ама пусти мерак да поднесам документи побрзо. Одете си вториот ден, опуштено, нема да ви се смалат шансите да ве примат ако одите на втор ден а не прв и најважно од се проверете си добро дали ги иматр потребните документи со себе. Лани имаше мал милион случаи кога ги враќаа поради документ кој недостасува и сл. Не се секирајте што немаат уште објавено ништо на страната, се уште е рано. Лани уписите беа околу 13 август. И со среќа на сите идни колешки!
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    9.434
    Пол:
    Женски
    Сега уписите се на 18-19ти август.
    Јас дефинитивно се запишувам на фак. за мед. сестри :))
    Едвај чекам!
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. GladIoGirll

    GladIoGirll Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    здраво дечки, планирам да се запишам на Радиолошки технолог некој да ми кажи повеќе за него..тешко, лесно :D и со колку поени примаат pozz :inlove:
     
  5. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    9.434
    Пол:
    Женски
    Лесно било премногу на овој смер, плус немаш мн конкуренција. Така да, со среќа :)
     
    На GladIoGirll му/ѝ се допаѓа ова.
  6. herbaaa

    herbaaa Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Знае некој кога ќе се уписите за зимски семестар за втора година?
     
  7. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.105
    Пол:
    Женски
    Рано е уште, на страната на медицински ќе објават од која до која дата. Инаку за сите години е секогаш од прилика крај на август - прва половина на септември, до 14ти септемврти. :)
     
  8. BigMisterP

    BigMisterP Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2015
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    101
    Дечки, некој случајно да не знае како можам да проверам дали секретарката на хирургија е на работа овие денови? Може некако преку страната на медицински или?
     
  9. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.105
    Пол:
    Женски
    Не можеш преку МедФ. Појди до хирургија и види, друго чаре нема, освен ако не појде некој наместо тебе да провери.
     
  10. GladIoGirll

    GladIoGirll Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    е сега уште едно прашање :D не ми е јасно дали одкако ќе ги завршиш 3те студии за радиолошки технолог ќе можеш да ги читаш и снимките или треба да спезијализираш ? (facepalm)
     
  11. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.105
    Пол:
    Женски
    Радиолозите го вршат само снимањето, потоа готовите снимки ги читаат доктори.
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.334
    Допаѓања:
    316.790
    Пол:
    Женски
    Па докторот се вика радиолог
    Тој што снима е технолог
     
  13. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.305
    Допаѓања:
    18.105
    Пол:
    Женски
    Прашањето нејзе и беше за откако ќе заврши за техничар дали ќе може да ги чита снимките - не може. Можда ние некако не се разбравме, ама тоа сакав да и кажам, со тие три години може само да снима. :)
     
    На GladIoGirll и joy1 им се допаѓа ова.
  14. GladIoGirll

    GladIoGirll Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу :inlove:
     
  15. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Здраво. Едно прашање. Сакам да се запишам вонредно, е сега се мислам логопед или радиолог. Што би ми препорачале? За што повеќе би се нашло работа во иднина? И дали морам секој ден да одам на предавање како вонреден студент бидејќи работам? Ве молам за одговор.
     
  16. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Најискрено, за работа мислам дека е тешко било како логопет било како радиолог. Јас моментално сум запишана за физиотерапевт, втора година ете ама факт е дека тригодишните студии на медицински се преполнети. Секоја година примаат ист, висок број на студенти за логопеди, радиолози и физиотерапевти, па и сестри и со тоа конкуренцијата расте. Мислам дека за работа најголеми шанси би имала како медицинска сестра, бидејќи ако го завршиш факултетот имаш шанса да бидеш главна сестра. Шанса што ја немаш само со средно ете. А за вонредни, нема да имаш шанса за слободна - Скопска, вонредни не добиваат. И колку што јас знам вонредните одат исто така на факултет секој ден, само помалку саати и не секоја недела. Мислам дека имаат пауза од една недела меѓу предавања. Ама нека каже некоја од поискусните вонредни феминки тука. Поздрав и со среќа за што и да одлучиш!
     
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    да,може одат, но дали е тоа задолжително одење. зашто има некои работат во смени или од 8 до 4, па како би оделе. нели за тоа се вика и вонредно. сигурно не е задолжително одењето. тогаш би се запишале редовно ако се оди секој ден. а има некои и плус што имаат фамилија дома. ај и друг нека каже.
     
  18. srcence1607

    srcence1607 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2012
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    2.470
    Пол:
    Женски
    Е де голем проблем, ќе ја дадат картичката на некоја од помладите колешки да ги куцат и решен проблем. Башка вонредни се примаат по 10 души и повеќето се возрасни луѓе што веќе се вработени.
    Имено за редовните за да оствариш право за потписи а со тоа и за полагање мораш да имаш посетеност од минимум 60% од наставата, а за вонредните 40%. За вежбите не знам како е.
     
  19. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    9.434
    Пол:
    Женски
    Абе види, никој не ти гарантира дека после завршен факс како мед сестра ке бидеш главна сестра. Тоа кај нас не оди така. Е сега како логопед ако можеш некаде државно да влезеш супер би било, имам баш комшивка што си раб како логопед. А радиолози исто така секаде имаат побарување со оглед на тоа што има доста приватни ординации со свои апарати.
    ЈАс би идела мед. сестра по секоја цена зашто тоа сакам, па што биде нека биде..
    А како физиотерапевт исто така имаш доста можности за работа не е само болницата. :)
    Размисли си убаво, уште 19 дена имаш :)
     
  20. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    Не реков дека некој ти гарантира дека со завршен факултет за мед.сестра ќе бидеш главна туку имаш шанса да бидеш воопшто, додека со средно само завршено и да се вработиш како мед.сестра немаш никакви шанси да станеш некој ден главна сестра. Верувам дека има работа за логопеди, радиолози, физиотерапевти, сестри ама конкуренцијата е премногу голема. Реално гледано за мојата струка секоја година се примаат 100 нови студенти за кои реално нема работа затоа што веќе е пополнето се. А и факт е дека требаат врски. Ако имаш некоја врска да ти среди за понатаму работа тогаш јас да сум на твое место не бис е двоумела дали да се запишам на медицина.
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.