1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мекици во кафана

Дискусија во 'Бебе' започната од LadyC, 25 август 2016.

  1. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Јас скоро бев,во домашни услови,на мекици од Стража и многу беше убаво:)
    Инаку да кажам дека мекиците ги спремаат старите,бабите и дедовците:)
    А тоа после што ќе одат со повојница,си спремаат младите:!::clap:
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  2. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Mezinja ordeveri kaj nas nema samo sirenje mekici i lokum i doagaat samo zeni e sega sestra mi koga se porodi bese samo mm i tetin mi za da pomagaat kaj majka mi posto tatko mi ne e megu zivite a vo restorantite tie sto davaat mekici ne doagaat voopsto mazi a za povojnica nekoj si nosea koga doagaa na mekici pravo si nosea i obleka i blago za bebenceto a nekoj ne koj kako si saka
     
  3. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Сепак мислам дека, кај нас е подобро:D
    Имаме повеќе причини да се гледаме:hai:
     
  4. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    E kaj nas e podobro ordeveri neznam ti sto a zasto samo troskovi poveke 100 dusi sto e mnogu mnogu e plus pak i mazi a zasto povojnici kazi reci i da nema jas nesakam ic pak na povojnici da odam majka mi za 40.50 dusi potrosi samo 100evra se na se a kaj vas edna porcija 450 den epa ne e bas isto mekicite ni se 9 den ednata cesto si poracuvame za doma plus toa nie kakov lokum i kakvo sirenje sakame takvo ke si kupime i restorantite ne ni go osporuvaat toa a povojnici toa e plus dopolnitelen trosok i najarno e sto si nosat pravo i za povojnica
     
  5. lejla5

    lejla5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2016
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Vo mojot grad I povojnica I mekicite pocnaa da gi pravat zaedno doma ili vo kafana koj kako si saka odkako bebeto ke napolni 40 dena,po masite stavaat sve kako za slava ili imenden I zadolzitelno mekici I pogaca za bebeto I togas se nosat podaroci za bebeto I blago a pokraj glavceto mu se ostava paricka za da si kupi bratce ili sestrice
     
  6. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Комај,комај ќе се изгуби традицијата:D
    Модерни времиња,модерни адети:hai:
     
  7. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Taman em goli emzoli sme stanati
     
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.968
    Допаѓања:
    260.942
    Прв пат од тебе слушам, секогаш сите сме оделе ние :)
    Вистина нема врска со нашево поднебје, ама многу ми се допаѓа. Ем предвреме си имаш се за бебето, ем никој не те замара кога ќе се породиш. За мои другарки сме правеле, се надевам, здравје, и за мене :)
    Е богами и ова ми е ново, на сите благи ракии сме биле и жени и мажи, мада на 50 свадби дали 5-6 имаа блага ракија :)
    Исто и секаде сме биле на заеднички мекици, не посебни кај едните, посебни кај другите баба и дедо.
    И мене ми нема логика, ама иначе со мекиците се слави раѓањето на детето, а со повојница се оди да се види детето. Не ми се допаѓа мене повојницава како обичај, и никогаш не одам кај некого тазе бебе што има, ниту купувам тоа што нормално се купува за повојница (пешкири, бањарче, облека....) туку им давам пари, па родителите сами нека му купат на детето што му треба, сигурно подобро од мене знаат :)
     
    Последна измена: 30 август 2016
    На LadyC и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.404
    Пол:
    Женски
    Verojatno zavisi od mesto do mesto :)
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    Кај нас од кога ќе се породи жената ..мажот заедно со свекорот и свекрвата си прават забава кај свеки и ги викаат најблиските роднини пријатели,кум,девер старосват,најблиските од жената и се прави забава со жива музика ..се даваат мекици,ордевери ,кифли...и потоа другата ден мајката од жената си дава мекици кај нив дома на нивните роднини ,пријателии... па и свекрвата ги кани на мекици останатите роднини и пријатели
     
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.687
    Пол:
    Женски
    Детски муабети.
    Убав повод и традиција е и кај сите се практикува, но на различен начин. И кај нас се прави во ресторан кој сака. За мене тоа е непотребен трошок 2 пати да се прави и повојница и мекици. Нека се направи еднаш нешто, па и за гостите и за родителите е полесно.
     
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Секој со свое размислување:D
    А за детски муабети,заборавив кога беше тоа;)
     
  13. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мекици правевме во кафана, а трошокот нема врска со повојницата - за повојница ниту сите гости дојдоа, ниту наеднаш. И подарокот е сосема различен - на мекици или само благо или балон, ситно играче, козметика, и една торта од пелени имавме. За повојница покрупни подароци се носат.
    Baby shower како обичај мене не ми е близок. Па и шубе би ми било 2-3 месеци пред раѓање поклони да собирам.
     
    На Isabel, LadyC, referentka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.968
    Допаѓања:
    260.942
    Обично е максимум месец дена пред термин, кај последнава другарка 2 недели пред термин беше :)
     
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    На мекици може да се однесе нешто ситно (мече, цуцла, шишенце....нешто симболично) АМА НЕМОРА.
    Некои носат пијалок...некое бомбоњерче..
    НО пак ќе речам МОЖЕ ама НЕМОРА.

    Секој крај си има адети и обичаи.
     
    На LadyC, Petar80, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.503
    Допаѓања:
    144.205
    Кај нас се носи нешто благо. Некој ни тоа.
    За бебето ништо.
     
    На Kitten, slobodka и referentka им се допаѓа ова.
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Сами си ставаме на врат некои работи (мислам како народ, не како поединци)
    Сега и на ,,прваче,, се оди....мајката праи торта, пијачки, грицки....па роднини доаѓаат и носат шолски прибор.
    Еве мекициве од едноставна работа го направија баук да е (трошок пред се)

    Пусти срам...да не сме покусо од ништо, понекогаш во минус влагаме за да се вклопиме со трендот
     
    На Emy867 и Kitten им се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.137
    Допаѓања:
    147.305
    Пол:
    Женски
    А зашто мора да се води ко срам и ко тренд? ПРво и основно јас не сакам дома да ми шљапа кој ќе стигне и подобро ми е да е кафана со најблиски него да ми доаѓаат дома.
    Второ јас не бркам трендови па и свадба не правев туку обична регистрација па со најблиски.
    Зашто мора да се има понижување некој кога ќе каже дека ете сака да направи нешто надвор од дома?
    Да пеки, прават и „прваче“ и слави и се. Тоа не поддржувам, но не осудувам. Кој како сака.
     
  19. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас за мекици носам бомбоњера обично, кај кумот однесов радосница и не ги сметам за трошок кога одам.
    За славење дома не доаѓаше во предвид - живееме во стан и три дена пред доаѓање на бебето да се собираат луѓе не скав. Плус мм дали да дојде мене и бебуш да не види, да се радува, или да се мисли колку сокови и колку пива да се купат, дали ќе стаса сирењето, па дали ќе дојде чистачката? Прекомплицирано. Затоа и веќе не знам луѓе (во Скопје) што дома частеле мекици.
     
    На LadyC и referentka им се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Каде е спомнато понижување ?

    Сега..кој ќе стигне ќе ти шљапа или најблиските ќе ти шљапаат ?


    Нели е кој како сака, немора да ме цитираш и да ставаш зборови во пост...небаре јас навредив некого или понижив некого
     
    На Glasna и joy1 им се допаѓа ова.