1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација два пати во месецот?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од tocka, 23 април 2010.

  1. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    не сум имала таков проблем до сега, искрено не ни знаев дека тоа може да се случи
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.574
    Допаѓања:
    155.661
    Пол:
    Женски
    Мене често ми иди два пати во месецот зошто ми иди на 23-25 дена.
    Пр ако ми дојди во првите 1-5 дена од месецот, ќе ми дојди на крајот на месецот пак.
    Не дека има разлика дали ми е еднаш во месецот или два пати, пак на малце дена е ... :| од еден ПМС во друг влегвам, а не ми е најпријатен :rofl: :rofl: :rofl:
     
  3. Црвче

    Црвче Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2015
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Тоа досега ми се има случено 2 пати. Обично добивам од 14-19,а овој месец добив на 5. Но, ептен малку, два дена траеше, ниту болка не осетив. И сега пак ми дојде на 21,пообилно крварење со вообичаена болка. Но мене не ми е јасно зошто циклусот сеуште не ми е стабилизиран? Имам 15 ипол год. и добивам веќе втора година..
     
  4. La Diva Ani

    La Diva Ani Нов член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imav redoven menstrualen ciklus i i mi zavrshi vo nedelata , posle samo pet dena odnosno vcera jas pak dobiv menstruacija :/ Dali e normalno ova mene prv pat mi se slucuva
     
  5. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Колку години имаш?Ако си во пубертет,тоа уште не е регулирано и може да добиеш два пати менструација во месецот.На една моја школска и се случи така еднаш,ама тогаш бевме мали,седмо,осмо одделение мислам.
     
  6. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    А што ако ти прерипнува или прекината менструација со слабо крварење?
     
  7. mcokolada

    mcokolada Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2015
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    448
    da ve prasam za sovet..imam mn neredovna menstruacija. prethodniot mesec koga trebese da dobijam imav 3 dena kafeav iscedok samo na hartija koga se brisev od mala nuzda a na vloskata nistyo. po 2 nedeli dobiv normalna menstruacija. ovoj mesec povtorno na terminot koga trebese da dobijam imav 4 dena takvo krvarenje i prekina a normalna menstruavija uste nemam dobijano. Ojdov denes na genikolog...ligavica matka jajnici se e ok. Mi zede PAP ke se ceka rezultat. Ako se povtori pak krvareweto i papot ne pokaze nisto ke sme praele kiretaza. I saglam se uplasiv.. Dali nekoj imam iskustvo so vakvi raboti??? dali imate nekoj sovet da mi dajte. Periodov mi bese eptem stresen ama ne obrna na to mn doktorot vnimanie
     
  8. pink13

    pink13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2014
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Досега имам редовна менструација, но сега во месец април имав на 10ти, потоа повторно истиот месец на 25ти и сега во мај на 11ти. Дали има потреба од грижи или пак ништо страшно?
     
  9. -Cute_Ownership-

    -Cute_Ownership- Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    И мене многу пати ми се има случувано вака но досега сум игнорирала и ништо не приметувам промени но ако уште еднаш ми се случи ќе одам на лекар. Доколку си во први години од менструацијата нема потреба од грижи
     
  10. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Се случува месечен циклус да се добие два пати во месецот. Поради тоа што реално 13 такви циклуси треба да имаме во една година. Е сега ако два пати месечно добивање менст. е зачестено тогаш треба да се провери лекарски.
     
  11. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Mesecov imav dobirno od 1 do 5. Denes e 11 i sabajle na hartijata imav krv no svetlo crvena. Sto moze da bide. Inaku imam 25 god.
     
  12. Sara22391

    Sara22391 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
  13. Sara22391

    Sara22391 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Znaci sakav da prasam dali e normalno da se ima menstruacija 2 pati vo mesecot???Znaci jas sum seauste vo pubertet i ova mi e odprilika vtora godina kako dobivam pa seuste ne mi e reguliran i ciklusot.Obicno dobivam na nekolku meseci primer ke dobiam na 3 februari i ke mi trae odprilika 5-7 dena so mnogu lesno krvarenje znaci skoro ich nemam krv samo nekolku kapki sekogas i nemam voopsto nikade bolki sega moze samo epten malce i toa trae edna minuta i sleden pat duri ke dobiam primer vo maj neodreden den.I sekad e taka.A posleden pat dobiv minata nedela na 27 juni mislam i mi traese odprilika 7-8 dena nakaj devet veke i posle toa odkako zavrsi nakaj 4 ili 5 juni i nemav togas tie dva ili eden den.I mislam deka posle na 4 deka pak dobiv i mnogu malku krvaram skoro ich.Znaci koa veke mi zavrsuvaa denovite so krvarenje i koa se poveke se namaluvase potocno pri krajot na mesecot veke koa bese 30 juni veke mnogu mi se namaluvase i taka dokaj 4 juni mozev i bez vloska.I posle nekolku dena pominati od juli pak dobiv znaci so mnogu malo krvarenje prvite nekolku denovi i bas sega malce mi se pokaci krvarenjeto deka neli prvite denovi od ciklusot se malce poobilni.Znaci dali tuka ima mesto za panika ili ova samo e normalno deka seuste sum vo pocetok na pubertet pa i menstruacijata ne mi e regulirana...Jas mislam deka ne e nisto strasno i mislam deka ova se sluci bidejki neli sekoj mesec se dobiva,epa deka zavrsi juni i deka doe se juli pa mozda ova ne se racuna kao dvapati tuku mozda se racuna kao da dobivam vo juli a i plus imav eden den ili pola den rastojanie pomegu dvata perioda.I ve molam kazete mi i dokolku znaete od prilika uste kolku dena ke mi trae vaka.??????Ve molam pisete dokolku procitate.. Caoss
     
  14. Sara22391

    Sara22391 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Nakaj 4-5 juli mislev
     
  15. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150

    Најдобро иди на гинеколог. Можи да е хормонално пореметување или пак некоја инфекција проследена со крварење. Ако е хормонално пореметување ќе ти препишат капки и таблети за средување на циклусот. Но доколку е инфекција ќе ти земат брис и ќе ти дадат антибиотици. Ниту едно крварење надвор од редовна менструација не е нормална појава.
     
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.118
    Допаѓања:
    43.659
    Пол:
    Женски
    Едвај прочитав, незнам колку сфатив од рефератов..
    Никој не може да знае колку ќе ти трае циклусот..Нормално е да не ти е регулирано ништо страшно не е.
     
  17. Sara22391

    Sara22391 Нов член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Sakav da kazam deka eve sega mi prestana pa ke vidam do sabajle inache plagodaram za odgovorive no za na ginekolog seuste nemozam deka sum mala
     
  18. sweety90

    sweety90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    224
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво. На 26ти јули добив редовна менструација, ми трае отприлика 6-7 дена. Утрово имав пак крв. Ова прв пат ми се случува. Нормално е ?? :-/
     
  19. Srcencetoooo

    Srcencetoooo Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дечки молам за помош....овие два месеца ми доаѓа менструација на 7,8 дена...вториот пат додека имав бев за грција и сеуште имав влегов во водата и после и престана и после 8 дена пак ми дојде.. после тоа имав сеуште отидов бо Бугарија на одмор и пак последниот ден се избајнав со менструација последен ден дека ми беше и сеа после 8дена пак ми дојде ..МНОГУ СУМ ИСПАНИЧЕНА ДА НЕ Е ЦИСТА ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ....лани ептември на ехо ме гледаше докторлата немав ништо .а пррд да ми дојде обавезно имам чешање
     
  20. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.122
    Допаѓања:
    17.686
    Најпамтно е да одиш на ехо и пап да си направиш.
    Мене ми се има случено да добијам така неколку пати во месецот, на ехо водна циста ми покажа, примав терапија и по извесно време цистата пукна и се си се врати во нормала. Од тогаш се поминати 8-9 години, не ми се повторило.
    Не паничи, од што и да е, гинекологот ќе ти даде соодветна терапија и ќе ти се стабилизира циклусот.