1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Менструација два пати во месецот?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од tocka, 23 април 2010.

  1. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Здраво девојки. Јас претходниот месец добив на 7ми сега на 10ти. Ми траеше до вчера. Вчера сабајле. Денес воопшто не ми течеше и прееска ме направи лом обилно искрварив а сега имам и мала болка. Дали е нешто лошо?
     
  2. Sar-Ste

    Sar-Ste Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    2.537
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Деновиве, мислам веќе еден месец сум многу исплашена бидејки мајка ми доби 2 пати во еден месец и можеби крварењето и болките и траеа 10 денови. Беше на гинеколог и тој и рече дека има цисти и и даде терапија за да и испукаат цистите, откако се стабилизира беше повторно на гиниколог и тој и рече дека цистите пукнале и дека се е во ред но и рече дека на претходното ехо видел задебелување на матката но мисли дека не е ништо сериозно но и рече да оди да си земе брис.Откако беше на гинеколог по 7, 8 денови пак доби а и цело време и се јаде благо и ја боли грбот. Јас сум многу исплашена и незнам што би можело да биде. Дали и некоја друга има таков проблем или сличен и да споделите искуство.:(:(
     
  3. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Требаше да добијам на 16ти, но еве добив денес, на 13ти. Денеска ми е 25ти ден. Минатиот месец имав смртен случај на блиска личност, бев под голем стрес. Плус ради проблем со половината испив многу аналгетици (вентори и бруфени). Можно ли е да ми подранило ради овие причини? Ми се случувало на 27миот ден да добијам, на 25ти никогаш. Знам дека е нормално од 21ви до 36 ден, но еве јас сум паничар невиден :^)
    Да напоменам и дека бев 10 дена на електротерапија.
     
  4. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.452
    Пол:
    Женски
    Немаш место за паника..
    Секој организам различно реагира, твојот на овој начин, на друга ќе и касни 3 дена...
     
    На snegce и boo3 им се допаѓа ова.
  5. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Ти благодарам, се подсмирив малку. Инаку не ми тече крв, туку само како потемно накај кафеаво. Дали ова се смета за менструација или кога ќе почне црвено од тогаш да сметам?
     
  6. Michelle*

    Michelle* Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    838
    Пол:
    Женски
    кафеавото е знак дека ќе добиеш, тече и пред и по менструација
     
  7. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Добив циклус сега на 14(обично немам обилно крварење и ми трае кратко по 3 4 дена максимално)Денес лежејќи осетив како да ми потече нешто додека отидам до тоалет насекаде крв по мене..Почна стомакот да многу да ме боли,половината,осетив омалаксаност.Имам обилно крварење што ми е чудно никогаш не сум крварела толку за време на циклус...2 влошки мењам за 2 саати крвта е црвена неј темна како менструацијата...Нити пак мириса на менстриација...Незнам што може да ми е ....Сериозно малку сум исплашена......
     
  8. Nattee@

    Nattee@ Нов член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки би сакала да поставам едно прашање во врска со темата.Вака претходен месец добив на 29септември мо траеше три дена,од како ми заврши имав одност и ради некоја сигурност се напив апче ден потоа веднаш по односот.Десетина дена потоа прокрварев така,не ми течеше многу знам беше со некоја кефенушкасто—темноцрвена боја.Неколку пати ми се има сличено така знам дека ми било од стрес.Но еве овие денови повторно имам симтоми како да треба да добијам(доколку не прокрварев околу 10ти деновиве требаше регуларно да добијам).
    Ве молам кажете ми совет што да сторам затоа што сум страшно напната,во паника незнам ....
     
  9. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    @Nattee@ апчето ден по однос ти обезбедува некоја сигурност дека нема да останеш бремена, но ти обезбедува и целосно разместување на хормоните.
    И неколку пати да добиеш овој месец нема да е чудно.
    Совет- Оди на гениколог. Нека ти препише друг начин на контрацепција.
     
    Последна измена: 26 октомври 2017
    На joy1, Nattee@ и theowndemon им се допаѓа ова.
  10. Nattee@

    Nattee@ Нов член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    @Momichka
    Ти благодарам на совет,ќе се обратам до гинеколог во секој случај.Убав ден.
     
  11. Honey bunny

    Honey bunny Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2017
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Дали ти се повтори што превзема момемтално истото ми се случи и мене
     
  12. BarbaraMorii

    BarbaraMorii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    1.651
    Пол:
    Женски
    Ништо,се јавив на лекар и ми кажа доколку не ми престане до утредента да отидам.Ако ми престане не е сериозно ништо веројатно претходно прекинета менструација.Па вечерта ми се нормализира утредента скоро и немав и не отидов.
     
  13. kettygirl

    kettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    244
    Здраво сакам да прашам имав добиено на 16 и нормална мњнструација а обично нередовна ми е и на 22 имавме односи со мм и сабајлево пак ми се повтори крварње...ме фати страв ова досега ми се нема случено плиз некое искуство совет
     
  14. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Pred 3 nedeli bev na ginekolog pravev mikrobioloski testovi i ginekologot mi dade vaginaleti, probiotik i apcinja sto se pijat 4 dena. Vaginaletkite gi stavav 9 dena i na 10 pocnav da krvaram, vsusnost dobiv na 14.06 i vcera pak ama ovoj pat premnogu krvaram (duplo poveke od obicna menstruacija) i parcinja ima, a bolkata ista e kako za menstruacija, smeniv klima dali ima mesto za panika
     
  15. Kiki4eto

    Kiki4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Zdravoo. Mi dojde na 14.06 i mi traese do 20.06. potoa na 29.06 povtorno mi dojde ...normalno kako i prviot pat a i kako stalno.. Nekoj sovet..iskustvo??blagodaram
     
  16. darlingdragon

    darlingdragon Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2019
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    275
    Пол:
    Женски
    И на мене лани кога бев на одмор два пати ми дојде,ми се поремети се од ладната вода 100%..Или од стрес не знам
     
  17. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    538
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.. и јас имам сличен проблем..
    Минативе 4 пати менструација ми иди на 2 недели т.е за рок од месец и пол 4 пати имав менструација :(
    Ќе одам деновиве на лекар секако, ама може да ми кажете до што би можело да биде? Многу се исплашив некако
     
  18. Meci¹²

    Meci¹² Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2018
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Женски совет плис. На снаами овој месец добила Менструација и поминала после туширање пак и почнало да тече и имала болки, а отишла на доктор и и рекле дека имало циста дека пукнала и и дале капки за да прекине но не прекинало сеуште и тече многу совет некој? И☹️
     
  19. Jana2770

    Jana2770 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Здраво... дали ви се сличило 4 5 дена после менструација кога се бришете после ВЦ да имате како розевко?
    Пред месец дена правев пап тест, докторот не се јаве значи во ред е. А и бев на преглед ехо во ред беше.. е сега мене пак ми е како страв?
     
  20. a1212

    a1212 Нов член

    Се зачлени на:
    26 април 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво,одприлика пред 17,18 дена имав менстурација и обично немам многу крварење,но сега ми дојде пак и веќе два,три дена имам многу обилно крварење,а претходниот пат кога ми заврши имав некој чудни болки во долниот дел од стомакот.Дали некој знае со што би можело обилното крварење да е побврзано?