1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Милкшејк

Дискусија во 'Рецепти' започната од JuLleE, 2 декември 2010.

  1. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.281
    Девојки сакам да ве прашам дали некоја од вас знае рецепт за милк шејк од чоколадо?
     
  2. Anjichka

    Anjichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    76
    Сакам да прашам...?

    За да направиш милкшејк од чоколадо потребно ти е сладолед од чоколадо, млеко и чоколаден прелив. Ќе ставеш околу две до три топчиња сладолед, малку чоколаден прелив и една мала чаша млеко. Сето заедно го ставаш во блендер и ете ти чоколаден милкшејк. Сега зависи од тебе колкава сакаш да ти биде густината, па во зависност од тоа додаваш сладолед за погуст или млеко за поредок да ти биде. На крај можеш да декорираш со шлаг пена и чоколаден прелив...
     
  3. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    22.578
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам...?

    Повели:
    (се надевам не смета оти текстот е на Српски :$ )

    MILK ŠEJK OD ČOKOLADE

    (za 4 čaše)

    2 dl mleka
    2,5 dl slatke pavlake
    200 grama sladoleda od čokolade
    100 mlečne šokolade

    U polovini mleka na laganoj vatri otopite čokoladu koju ste prethodno izlomili na kockice. Kada se ohladi sa preostalim mlekom i sa slatkom pavlakom stavite u blender. Miksirajte dok ne postane penasta masa. Dodajte sladoled i još jednom promiksajte. Razlijte u čaše, ukrasite struganom čokoladom i služite.
     
    На Angel4eeee и JuLleE им се допаѓа ова.
  4. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    А од ванила милкшејк исто вака може да се направи ?
    Аааа сега ми се пие еден милкшејк...мммм
     
  5. Anjichka

    Anjichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    76
    Па да истиот можеш да си го направиш и од ванила, само наместо чоколаден прелив ќе ставиш ванила сируп... Или пак ако некогаш имаш некои бисквитчиња на пример чоколадни можеш да ги издробиш ептен ситно па ги додаваш и се заедно блендираш... мммм одам да си направам еден ... :)

    упс и наместо сладолед од чоколадо, нормално ванила
     
  6. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.281
    Благодарам девојки,сега баш ќе ги пробам рецептите, ама имам проблем неам сладолед, па ке импровизирам малце :)
     
    На Miracle16 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Највеќе си ја правам оваа комбинација
    1 банана и 1 чаша млеко блендирам во блендер. Понекогаш додадами пола лаж. Несквик или течно чоколадо од прилика и сипам во чаша а врз тоа додадам изблендирани јагоди (ако не се многу благи додавами една мала лаж. шеќе) или малини, боровинки, капини некое такво овошје во зависност што имам по дома со пола чаша млеко и додадам лед кој исто така се изблендира и сето тоа го сипувам врз шејкот од банана.
    Преубаво е, не се мешат боите и вкусовите а и многуууу витамини. Банана шејкот те заблажува :) а јагодата освежува и меѓу забите крцка ледот.
     
    На Stoimenovska, TheaEsposito, funkygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Го имам на друго место постирано рецептов, ама не знам точно каде.
    Многу е лесно да направите милкшејк според овој рецепт, а нема потреба од сладолед.

    милкшејк без сладолед:

    1 ипол чаша млеко ( би му дошло 250+125мл)
    1 третина чаша шеќер (мене ова ми е многу благо, значи може и помалку, вие после ќе си заладите)
    1 четвртина чаша какао
    2 лажички зејтин
    1 лажичка ванила (екстракт, ама јас ставив ванилин шеќер и бива така)
    неколку коцки мраз
    шлаг(по желба)

    Ќе ставите се во блендер.
    По густината ќе осетите дали има потреба од уште некоја коцка мраз и од плус шеќер.
     
    На Ema.Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    А за сите кои сакате милкшејк готов, за помалку од 1 мин, ќе ги најдете овие на Dr. Oetker, навистина се вкусни. Има неколку вкусови, чинат нешто помалку од 20 денари, се сипува прашокот се сипува млекото се „прошејкува“ и готово е.

    [​IMG]
     
    На Danni79 и pajaceto им се допаѓа ова.
  10. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    И ја си купувам на Dr. Oetker :) одма се прават и се мн убави .. ама сепак ке пробам и некој од горенаведените рецепти :P :P
     
  11. wild.girl

    wild.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    а кај ги има? :wasntme:
     
    На t.i.n.k.b.e.l.l му/ѝ се допаѓа ова.
  12. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Тинекс, Веро, Тедико, може да ги најдеш и во маалските добро снабдени продавнички, мислам и во Кам ги имам видено имаат и некои германски од поголеми пакувања.
     
  13. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Јас си правам милшејк често и си купувам од Кам од тие германските...незнам дали сте пробале со јогурт..мој совет за тие што не пробале да пробаат мене ми е многу вкусно и ми е скоро исто како овошен јогурт...ќе земете еден шол,ќе ставите 3-4 лажички од милкшејкот и ставате јогурт...ке го измешате убаво со лажиче и потоа ќе го префрлите во други чаши (ако послужувате на некои гости) и јас одозгора си ставам или шлаг или чоколаден прелив :P :P
     
  14. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Баш сега го пробав рецептот и одличен е милкшејкот!
    Благодарам Славица. :*
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. milenna.torres

    milenna.torres Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    120
    Јас имам дома од кам маркет и се многу убави мислам дека се германски...има од јагода и од банана .....ете како се прави :
    -во една чаша(обична за сок или вода :) ) се става две мали лажички од милкшејкот и се става маааалку млеко и се промешува.Потоа со машинка за нескафе се микса и се добива многу густа ,,смеса,, се додава уште млеко за да се наполни чашата.
    (дополнително и опционално)
    -прелив
    -мраз

    Се надевам ви помогнав :*
    А за чоколадниот или се продава или сладолед му е мајката :)
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Милк шејк од банана и плазма кекс

    Се мати 1 шлаг или слатка павлака од онаа најмалата од 250мл и во неа се додаде ситно сецкана банана и мељана плазма кекс-околу 4-5 парчиња. Сите состојки се матат и се додава пополека млеко за да добиеш густина која ја сакаш.
    Најубав е кога ќе отстои во фрижидер бар пола час за да се олади. Вака го лажам малиот да јаде банана :) (единствено овошје кое не го баш обожава)


    Милк шејк со јаболко

    Ситно исецкано јаболко (излупена кора) се става во блендер со 1-2 лаж шеќер и се блендира малку. Се додава околу 1 чаша млеко во зависнот од тоа колку густо сакаш да биде и пола лаж цимет и пак се блендира. Наместо шеќер некогаш додавам и мед. Одозгора кога имам матам 1 шлаг и декорирам а кога немам ставам сецкани ореви. Фантазија е ;)

    Не ги сакам купечките шејкови затоа што се вештачки со вештачки ароми и бои. Овие ги обожавам и често ги правам кога ми заостане така овошје и незнам што да му правам за да не скапе.
     
    На Masnickaaa, zhap4e и DeMelo им се допаѓа ова.
  17. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Славица можеш и бананата дирекно во бледер да ја мешаш заедно со млеко, јас така правам и со јагоди и било кое друго овошје што го имам во моментот :) Можеш и парчиња чоколадо да додедаш или пак лажичка какао.
    Убаво ми изгледа ова со слатката павлака :)
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Trnche

    Trnche Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    241
    Дечки,

    сакав да ве прашам, која марка или каков блендер би ми препорачале за купување?

    Ме настрвивте со овие шејковиве, башка мн здрави и витамински се....


    Тенкју :*
     
  19. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    и јас исто го правам,ставам малини,капини,моментално пијам чист од праски,преубав е.
    банани и млеко,некогаш додавам несквик или кокос...фантазија....
     
  20. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405

    Најпрактични се блендер-соковниците, јас го имам на Горење и супер работа ми врши, во зависност од финансиите имаш голем избор,а цените се од кај 2000 па нагоре.
    Кога сме кај шејковите најчесто го правам стандардниот банана , мелко и јас ставам бенквик.
    И сум против за вештачките како што напомена Славица полни се со конзерванси, адетиви и немаат ништо здраво во нив, а додека природните се витаминска бомба можеш да ги комбинираш со што имаш и шо сакаш.
     
    На Trnche и slavica999 им се допаѓа ова.