1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миом на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caci.caci, 10 октомври 2010.

  1. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    дали некој знае колку се плаќа за хистероскопија и лапароскопија на клиника...
     
  2. Valentina73

    Valentina73 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ve molam za odgovor brzo ciklusot mi zavrsi pred 10 dena sega nakolku dena imam tragi od krv na gakite i potajni bolki vo dolniot del na stomakot
     
  3. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Dajte be forumci pisete,spodeluvajte gi vasite iskustva.ublazete go stravot na onie koi go imaat.pisete podetalno kakva e opreacijata miom na matka,kolku casa trae,lesno e,tesko e,stavaat inekcii,kolku i kade,kolku dena se lezi na bolnica itn.....
     
  4. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Имам направено лапароскопија и хистероскопија на миоми (ги имав повеќе од секаков вид : супсерозни, субмукозни). Секако дека овој тип на зафат е полесен за пациентката отколку класична операција, бидејќи времето за опоравување е далеку пократко, побрзо стануваш на нозе, немаш рана и сл.

    За подготовка нема ништо посебно, одиш во болница гладна, жедна,избричена :lol: ,. Таму ви ставаат чепчиња за да се испразните, краток разговор за вашата општа здравствена состојба, игла во вена и ве носат во сала. Операцијата би требало да трае 1 час, некогаш повеќе, некогаш помалку.

    После кога ќе се освестиш те носат во соба, и барем мене сите аналгетици и антибиотици ми ги ставаа во инфузија. Лежев два дена, после кога ме пуштија дома ми требаше уште една недела да си дојдам на себе. А после тоа како ништо да не било.

    Доколку можете, секогаш инсистирајте на лапароскопско отстранување на миом, стресот и болката се далеку помали. И секако, одете кај проверени доктори на кои овој тип операции им се специјалност, зошто има и такви кои ќе ви кажат дека лапароскопија не можело, дрн. дрн, а всушност гледа тој полесно да помине и да не се мачи, т.е. земи ножот и сечи!
     
    На dromka и Orthophill им се допаѓа ова.
  5. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам премногу.Тоа е всушност што барав да напише некој.Фала богу што некој ме разбра конечно.Ти благодарам уште еднаш од срце.Поздрав!
     
    На Fina balerina и orevokrsacka им се допаѓа ова.
  6. teodorcka

    teodorcka Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    16
    Здравооооо,
    Се е во зависност од големината на миомот, значи има ситуации кога миомот е голем и мора да се изведе класичен оперативен зафат кој верувајте е најефективен и најсигурен. Понекогаш се случува миомот и да е доволно мал за лапараскопски да се вади но е комплицирано сраснат со матката или јајникот и нема прегледност на другото ткиво. Затоа најдобра солуција за да се отстрани и комплетно исчисти до последна клетка е хируршкиот зафат. Знам дека е многу стресно, особено за нас помладите но мора да се решите на тој чекор бидејки миомот сам нема да исчезне верувајте ми. Што подолго одолговлекувате, поголеми се шансите за компликации на вашето здравје :( Јас сум го искусила ова неколку пати и ви кажувам од лично искуство, девојки чувајте се и одете на редовни контроли :)
    Поздрааааав
     
    На dromka и maca22 им се допаѓа ова.
  7. Femi2

    Femi2 Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите.
    Јас сум нова на форумов. Иако често ве читам, до сега не сум се вклучила во разговорите. Меѓутоа сега ми се појав еден проблем, па сакам да ве прашам за ваше искуство и мислење.
    Имам 39 години и немам раѓано. Пред околу два месеци на левата страна напипав одредено топче со големина на орев. Меѓутоа од одредени причини не отидов на лекар. Во меѓувреме топчето стана топка, значи за кратко време порасна прилично.
    Сега бев на гинеколог и докторката ми рече дека имам миом на надворешниот ѕид од матката со големина 7-9 цм. Ми рече дека подобро е што побрзо да се оперира, бидејќи зафаќа дел од матката и е поголем од неа (матката е околу 5,2 цм). Ми препорача двајца доктори кои спред неа се единствените во земјава кои може да се потрудат да ја спасат матката, д-р Бабушку од Ремедика и д-р Тофовски од клиника. Искрено, многу ме исплаши со тоа дали ќе може да се спаси матката, па ако има некој некое искуство со ваков сличен случај или со овие двајца доктори, ве молам да ми каже.
    Сега ги чекам резултатите од ПАП тестот, па после да одам кај некој хирург да видам што ќе ми каже.
     
  8. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    ako miomot e od nadvoresnata strana na matkata t.e.ne e vnatre zosto ti rekla deka ima opasnost od vadenje na matkata???? ako e nadvor tie ke nemaat potreba da ja cepkaat matkata.to e moe mislenje,sepak jas ne sum doktor i se izvinuvam ako gresam.pozdrav i srekno!
     
  9. Tochkata

    Tochkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    1
    3дрaво,
    Се прaев оперaцијa нa миом нa мaткa ( хистеректомијa ) пред 7 месеци, последниве неколку денa имaв болки во стомaкот и денес прокрвaрив .Што може дa биде? Дaли нa некојa од вaс ви се имa истото случено ?
    по33
     
  10. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јас веќе си го поставив прашањето во една друга тема, но би сакала и тука да си го пишам искуството.. Скоро сум 11та недела од бременоста и пред една недела ми најдоа миом на матката од 2,8цм. Прво мојата докторка што ме гледа веќе 3 пати во последните 3 месеци воопшто не го примети. За една друга работа отидов во Чаир да ме видат и таму докторов ми вика имаш миом 3цмм. Ми рече дека ќе следиме дали ќе се зголемува или не, па ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Се извадив од памет, отидов на второ мислење во Ремедика, тука исто ми потврдија дека има нешто како топче со таа големина ама докторов ми рече дека не личи баш на класичен миом.. Овој доктор беше пооптимистичен дека не би требало да ми прави проблем со бременоста... Нели си плаќаш приватно, па си добиваш и повеќе утеха. :)
    Не ми е јасно прво како можеше мојава докторка да не го примети, еднаш месечно одев кај неа и на вагинално и абдоминално ехо, толку детално ме гледаше и да не го види? Или е можно во рок од една недела да порасне? По интернетов прочитав све и свашта, ме интересира има ли некој искуство со дијагнозирање на миом во бременост и какви последици имаше врз бременоста?
     
  11. maca68

    maca68 Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Здраво на сите кои го користат овој форум,
    Инаку не знам колку можам да помогнам со мојот случај само можам да Ви кажам да не се плашите воопшто за миомите и бременоста.Јас имав субсерозен миом со димензии 100х110 мм и верувајте си родив здраво машко дете со тежина од 4,5 кгр.Многу е битно дали миомот е внатрешен или надвор од матката.Ако е надвор од матката не прави никакви проблеми на плодот.Тогаш ми рекоа дека ке го пратиме инаку ова се случува пред 14 год.,редовно го пратев и еве сега за кратко време многу почна да расте и сум извадена од памет.Ама сега веке имам 45 год.и ке ми биде отстранета цела матка бидејки миомот е огромен а и имам три деца така да од таа страна немам проблем.Би сакала ако има некој да сподели дали имал ваков проблем и некако во последно време слушам и читам многу незадоволни пациенти од Систина,за Ре медика дека д-р Бабушку ги правел овие сложени операции ама некако пристапот како доктор не му бил баш сјаен.Така да еве сега собирам информации за гинеколошката болница Плодност ви Битола имало некој доктор од Словенија па се обидувам да стапам во контакт.Ако има некој некаква информација нека ја сподели тука.Вака барем на некој начин се разменуваат искуства и мислења што можат многу да помогнат.Јас редовно пратам еден хрватски форум за миоми и верувајте дека таму дури си предложуваат и доктори и клиники,искуства,совети.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Здраво женски, имам едно прашање и ве молам што можи побрзо да ми одговорете, Сестрами е бремена 11 недела, почна да крвари, сите мислевме на најлошото, беше на преглед кај два доктори, за повеќе мислења, по моја препорака беше и на приватно во плодност, оговорот е дека има повеќе миоми, и треба да мирува... ве молам кажете ми дали примавте некоја терапија, мн сме уплашени дали ќе го задржи плодот, докторот во плодност убаво и објаснил, дека ќе треба да мирува и да се пратат цела бременост, и после породување исто и доколку е потребно дека имаат многу спремен доктор Дејан Огненовиќ кој ги извршува сложените операции,
    по се изгледа е тој од словенија како што кажа маца68, леле многу сме уплашени кажете ваши искуства :?:
     
  13. maca68

    maca68 Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Еве како прво веднаш да ти кажам воопшто да не се плашите.Мојот миом кога останав бремена беШе со димензии 100х110 мм и верувај дека јас бременоста ја истерав до последен ден и родив синче 4,5кгр.Цело време мојот доктор ме советуваше само да не мислам на миомот како воопшто да го нема,редовно одев на контроли за време на бременоста тој малку и се зголеми ама немаше проблем.Е сега само да те праШам дали миомите се внатреШни или надвореШни.Ако се надвореШни како мојот слободно ти кажувам да не се плашите.Јас за време на царскиот рез требаше да го оперираат и миомот така беше договорено со мојот доктор ама тогаш се искомплицирало нешто по вина на некоја стажантка докторка која била присутна и немало можност да се еизвади зошто многу ке сум искрварела и така еве 14 год.си го носев до сега и веке е скоро дупло поголем и морам да одам на операција.И јас прочитав за овој доктор и се обидувам да стапам во контакт со него бидејки слушам дека бил многу добар доктор.А јас би ве советувала да си одите цело време во Плодност бидејки биле навистина стручни и немаат направено некоја грешка како што слушам по другите клиники.Ако имата некаква информација пишете.И уште еднаш ви кажувам не се секирајте само опуштено и редовно следење на бременоста и се ке биде во ред.
     
    На majastefan му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    мислам дека ова е е-маил адреса на докторот што го бараш. dognjenovic@yahoo.com
     
    На maca68 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maca68

    maca68 Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Го имам меилот јас веке и стапив во контакт со докторот,се видовме морам да признам дека навистина ми остави добар впечаток уште на самиот почеток,многу љубезен и пријатен што денес ретко се среќава.Ама ако и некој друг го познава или има некое искуство нека напише,името му е Дејан Огњеновиќ и работи во Словенија ама доаѓа и во Битола кога има некои сложени операции.Инаку порано работел во Државна Болница во Скопје и потоа заминал во Словенија.
     
    На mihael4u му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    женски набрзина да ви пишам, фала ви на советите (кои што и ги пренесов на сестра ми и позитивно делуваа) сега се е под контрола, бебето и сестра ми се добри ... лежи скоро нон стоп .. крварење си има... и одиме редовно на конторла кај др Бато.. и тој господ здравје да му дади ептен убаво и објаснил дека се ке биде во ред и дека има многу трудници кои родиле здрави дечиња со миом во тек на бременост... имам прашање дали цела бременост ке крвари или ке се намали во поголемите месеци или пак нема некое правило??? ваши искуства? поздрави..
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. maca68

    maca68 Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Не се грижите тоа обично е сега и после мирувањето ке се смири.Мој совет воопшто да не мисли на миомот како воопшто да го нема бидејки верувајте психата е многу битна работа.Нека мисли само на убави неШта и се ке биде во ред ке видите.Многу поздрав
     
    На dromka и mihael4u им се допаѓа ова.
  18. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Ти благодариме маца68, се труди сестрами а и јас се тругам почесто да ја дружам да не мисли на тоа и се надевам дека се ке биде во ред, ти благодарам уште еднаш на убавите зборови и на одговорот.
     
  19. maca68

    maca68 Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Еве по 10 дена од операцијата да го споделам моето искуство на овој форум,некому може ќе му биде од помош.Јас се оперирав од миом и ми ја отстранија и матката бидејки веќе сум завршила со репродуктивниот период.Се оперирав во болница Плодност-Битола,ме оперираше д-р Дејан Огњеновиќ и верувајте немам зборови со кои можам да Ви го опишам третманот ,негата и услугата во оваа болница.Никој нема да ми верува кога ќе Ви кажам дека просто Ви е жал што си одите дома.Љубезност,пожртвуваност,24 часа надзор и нега Вие се чувствувате како во хотел.Таква хигиена и услуга досега не сум видела.Јас од Скопје се решив и отидов во Битола и верувајте воопшто не згрешив.Доктори,сестри,болничарки постојано се над Вас.Голема благодарност и секоја Чест до целиот тим во болница Плодност,им посакувам уште поголеми успеси.Битола треба да се гордее што има ваква болница,која верувајте наликува на хотел,а не на болница.
     
    На dromka и mihael4u им се допаѓа ова.
  20. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    маца68 мило ми е што си добро и што операцијата поминала супер, овие пофални зборови за целиот тим на плодност ги имам сетено на моја кожа(се породив таму и на мм му реков уште 10 ке родам ама во Плодност да раѓам) :) кај сестра ми ситуацијата сеуште е иста .. да се надеваме дека со породувањето ке се среди миомот ако не и таа ке мора да оди на операција после породување.. поздрав и секое добро!