1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миом на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caci.caci, 10 октомври 2010.

  1. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Имав слушнато за вакви проблеми, од моја пријателка и и таа имаше слично искуство. Навистина е тешко да се справуваш со проблем од овој тип, меѓутоа најважно еда се оди на вистинското место и да се размислува позитивно и да се верува дека се ќе биде во ред... исто како и maca68 и таа беше во Плодност, и сега е се во ред :) премногу беше растревожена, но откако се сретна со докторот таму навистина се се смени :) мило ми е и за неа и за maca68
     
    На mihael4u му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    токму така стефанија, ептен е тешко да се справуваш посебно доколку си бремена, да се пофалам сестрами ја победи битката со миомот конечно мирува нема крварење и вистински со мирување ужива во бременоста.. продолжуваме да го пратиме, на прегледите но се трудиме да не го мислиме.. еднаш да дојди на свет живо и здраво бебето па како што вели др Бато ке го средиме миомот..
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. StEfAnIjA-84

    StEfAnIjA-84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    33
    Сигурна сум дека се ќе е во ред, во добри раце си :)
     
  4. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    И ние се надевамена истото.. миомот се наоѓа делумно внатре во матката, делумно излегува надвор..како што кажав моментално крварењето е под контрола меѓутоа миомот се зголемува поради хормоните :worried: најверојатно ќе треба да се породи со царски рез, меѓутоа миомот ке севади накнадно лапараскопски за да не дојде до крварење на пораѓај... уффф со господ напред да се заврши со убаво се..
     
  5. maca68

    maca68 Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Здраво,породувањето сигурно ле биде со царски ама и мене ми викаа дека за време на царскиот ке го отстранат и миомот,мегутоа дошло дп големо крварење и успеале само бебето да го извадат,но не и
    миомот.Така да нека се заврши се како што треба дај боже па после ке мислите за миомот.Само мој совет е да не чекате како мене толку години туку на време да се решите од тој проблем.И не се секирајте и мислите само на убави работи верувајте психата е најважна во овие моменти.Поздрав
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. moni-mm

    moni-mm Нов член

    Се зачлени на:
    13 мај 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво девојки,
    нова сум овде и се надевам дека некој ке може да ми даде утеха или совет.
    Ги прочитав сите текстови и видов дека не сум сама во овој вид на проблеми.

    Имав миом и уште во 2008 се одлучив да го извадам. Во Систина со класична операција.
    Лекарот прво рече дека ке го вади лапораскопски, но во тек на преглед внатре со камерата
    утврдил дека не може да се прави лапораскопски поради незнам нешто стручно кажа,
    мислам дека и една девојка на форумот го спомена ова исто искуство.
    Па лекарот се одлучил на класична. Опоравувањето е потешко трае подолго, веке е опишано во неколку постови, да не се повторувам.

    Вршев редовен надзор, и замислете после 1 година од операцијата, при ехо една лекарка во Систина
    (лекарот кој ме правеше операција беше отсутен), ми рече дека имам миом.Замислете!
    Отидов на контрола во Св. Лазар, истот ми го кажаа (2-ца лекари независно едне од друг).
    Потоа отидов во РЕ Медика, истото - констатираа миом. Не беше голем. Го следевме уште извесно време, полека се зголемуваше, немав храброст уште еднаш да правам операција... но на крај морав.
    Во 2010 уште една операција, овој пат лапораскопски, најдов добар лекар и се беше изведено како што треба.

    Минатата недела бев на редовен преглед и повторно констатираа миом.
    Ми се сврте светот наопаку :sweat: .

    Ги исчитав сите постови, не виов дека некому му се повторило повторно! Да не бидам сватена погрешно, не дај Боже и да се повторат на никој!
    Како е можно да се појават повторно? Дали ова значи дека во тек на операцијата не исчистиле се добро?
    И не ми е јасно од каде овие миоми, млади девојки и жени - миоми!Не ме е јасно!
    Како бе на времето нашите баби рагале по 5-6 деца, ни миоми, ни ништо!

    Многу сум разочарана и загрижена... многу :sweat: :sweat: :worried:
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Немој толку да бидеш разочарана и јас сум истата...правев операција на миом пред околу 7 месеци на клиника со класична операција па еве имам уште еден,само уште е мал неколку мм...утеха ми е да останам бремена и се надевам дека ќе стагнира со растење ако не пак на операција.Сакав да прашам дали има некоја која остранила миом и родила,ме интересира дали породувањето е со царски или природно т.е дали има некаква врска операцијата?
     
  8. TinaGill

    TinaGill Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Би ви го препорачала др.Коста Василевски од Ремедика. Правев класична операција на миом на матка, преку 10cm во дијаметар во надворешениот ѕид и операцијата помина успешно. Дури и немам рез на матката, од надворешна страна на ѕидот е остранет миомот. Ни лекарства не примам, тие што ми ги даваа во болница во инфузијата, плус 6 инекции додека лежев таму и толку. А читав по форумите од други искуства и очекував и лекови и доста лежење и болки и ништо од тоа. Не смеам само тешко да дигам.
     
  9. Hopefull

    Hopefull Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
     
  10. Hopefull

    Hopefull Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    kaj koj doktor pravese operacij ai kade
     
  11. Hopefull

    Hopefull Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Tina , te molam kazi mi povece za dr. Kosta Vasilevski od Remedika,
     
  12. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    193
    Jas operirav miom pred 6 god kaj dr Badzakov Sistina. Posle ostanav i bremena i si imam detence-fala bogu! Operacijata bese klasicna bidejki miomot bese pogolem.posle operacija 5 dena vo bolnica i za 2 nddeli celosno se oporavuva. Cenata mi se cini bese okolu 1500 eur. Ako te interesira nesto plus pisi.
     
    На dzivdzy, dromka и maca22 им се допаѓа ова.
  13. maca22

    maca22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    здраво,
    јас сега прочитав и би сакала да ти кажам дека и јас правеве класична операција на клиника и после 8 месеци останав бремена по природен пат и фала богу родив здраво право машко дете со царски рез бидејќи по операцита веднаш докторот ми кажа дека мора царски да се породам бидејќи матаката е сечена и природно несмееам да се пораѓам.Да ти кажам дека не жалам за царски бидејќи супер поминав и опорувањето е уште побргу отколку од операцијата . поздрав и со среќа
     
    На dromka и Anetaoh им се допаѓа ова.
  14. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Ти благодарам Маца,за се што ми пиша..здраво и живо да ти е синчето.Ти посакувам се најубаво
     
    На maca22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maca22

    maca22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    фала абет ти го посакувам истото и на тебе во најскоро време .поздрав
     
  16. chudo

    chudo Нов член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Еве јас ќе го пофалам Др. К.Василевски, правев операција кај него 10cm миом на заден, надворешен ѕид на матката, операцијата помина совршено, ми го извадил миомот од надворешна страна без да ми ја пробие матката, за 5дена бев како нова, на 4тиот месец после операцијата рече дека можам да останам бремена ако сакам.....се' беше во најдобар ред
     
    На dromka, only44you и Hopefull им се допаѓа ова.
  17. Hopefull

    Hopefull Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Prasanje : Me interesira poslem operacija otstranuvanje na miom , kakov e mesecniot period i kolku vreme trae?
     
  18. happy.look

    happy.look Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Во ноември 2013 отстранив миом од 5 см во систина .беше почнато лапроскопски но продолжено е со класичен рез поради местоположбата на миомот.потоа останав бремена се породив пред еден месец на 25 февруари со царски рез.денес бев на контролен преглед и др повторно виде миом од 16 мм.искуства?
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  19. majastefan

    majastefan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Пред една година при ЕХО преглед на абдомен ми открија дека имам миом на матката (внатрешен).:|После тоа бев кај матичниот гинеколог кој ми го потврди истиот наод и не ме подложи на никаква терапија освен редовно следење.Јас во меѓувреме забременив (втора бременост,веќе имам синче 10год.) но после 11та недела од бременоста на ЕХО не се гледаше плод ,само гестациска вреќа по што следуваше киретажа.:(Откако помина и тоа (веќе 1 год.) јас повторно сакам да забременам но се плашам да не ми се повтори истиот проблем.Би сакала да споделите некое мислење или пак некое искуство во врска со ова .Матичниот ми кажа дека е можно повторно да имам спонтан, но да се обидам повторно да забременам а јас сум преплашена :sweat: како повторно ќе поминувам низ истото :( ?
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    MajaStefan ne se sekiraj mnogu vazno e da ne panicis i da ne se doveduvas vo stresna situacija,odmaraj kolku mozes koga ke zabremenis,jas imav karcinom na grloto na matkata i plus si bev bremena,navistina teska i rizicna bremenost no go rodiv bebceto zdravo,i posle mi go izvadija grloto na matkata.Potoa si ostanav povtorno bremena no za zal vo avgust imav spontan abortus vo 20 nedela..sega sum povtorno bremena i imam 2 cisti,dosta golemi od 7sm i 8sm no vazno e da miruvame i da se nadevame na najdobro,ima golemi moznosti za spontan no sekogas mislite treba da ni se pozitivni.Taka da ne se plasi za da zabremenis toa sto e nase ke si dojde :) izvinete za latinicata
     
    На majastefan и only44you им се допаѓа ова.