1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Миом на матката

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caci.caci, 10 октомври 2010.

  1. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    ima dva vida na leneno seme mislam razlicni po boja koe se koristi? ili ne e bitno?
     
  2. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е исто:)
    Ако го имаш овој проблем,пробај и со ФемиСан А капки, ги има во аптека:)
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  3. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    Da imam mal miom na matkata ziveam vo italia i tuka doktorite me ubeduvaat deka nisto ne e strasno ama jas se vadam od pamet cekam za mesec deka rezultati od pap test inaku uste ne sum rodila imam 26 godini nemav nikakvi simptomi bev na redovna kontrola zs pijam hormonalni tableti veke godina ipol zaradi reguliranje na koagulacijata na krvtta mnogu mi e strav :/ femisan i edni drugarki mi go preporavaa ke probam falati mnogu
     
  4. dzuls

    dzuls Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    44
    zeni vie sto operiravte mion ima moznosti da se vrati pak?
     
    На majastefan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. korzoo

    korzoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2016
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Pozdrav, procitav deka majka ti koristela nekoj naroden lek protiv miomi, te molam ako mozes lekot da mi go kazes, ti blagodaram mnogu
     
  6. majastefan

    majastefan Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Jas posle 11 god ostanav povtorno bremena , ovoj pat me porodija so carski rez i pri toa mi go izvadija i miomot .Mi bese kazano deka matkata povtorno moze da si sozdade cvor no ne mora da znaci ,i toa ne samo eden tuku poveke i na razlicni mesta......... sto znaci mozno e povtorno da go dobijam ....No ovoj pat ne se opteretuvam dotolku kako do sega sto bide neka bide .Bitno bese benigen toj sto mi go izvadija .
     
  7. sanjaж

    sanjaж Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво има ли некоj искуство! Се работи за 2 миоми едниот си е постоjaно со ист диjaметар не расте не праве проблем но другиот е околу матката и причинува болка. Има ли некоj вакво искуство операциja или што друго. Ве молам за мислене добар гинеколог што и да е! Имам 33 години
     
  8. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Jas dva pati sum operirana od miomi,se sto te interesira prasaj.
     
  9. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Prvata operacija mi bese 2014 na tri miomi koi ne rastea 6godini,ama bidejki planirav bremenost gi izvadiv.Za 6 meseci na kontrola pak 6golemi miomi,odgovor na doktorot deka so prvata operacija ne bile izvadeni bidejki bile mali.Pravev ovaa godina invitro i od hormonite se plasev da ne mi porasnat pak miomi.Doktorot rece ednas miom cel zivot miomi.
     
  10. sanjaж

    sanjaж Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво би сакала да ве прашам дали имате искусто со миом на матка во распагане што многу ме загрижува имаме закажано за операциjа.ве молам за мислене
     
  11. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Не душо,прв пат слушам:(
     
  12. sloboda9

    sloboda9 Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ke moze li nekoj da kaze za iskustvoto so koristenjeto na narodniot lek? Dokolku saka? Da, rekovte deka pomaga, Vo red, ama bi sakala nekoj i da kaze iskustvo. Se veli deka moze po 7dena deka moze i da Se povtori lekot, dali ima potreba? Blagodaram mnogu.
     
  13. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Драги феминки треба да отстранам миом на цервикс е сега прашањето ми е Дали е неопходно или има чаре по природен пат да го некоја од вас го излечила и дали е се појавило пак?Не ми се чепка додека не родам ама......
     
    На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Зависи колкав и миомот и каде е поставен.
    Некој од докторите пепорачува да се острани пред бременост, а некој вели дека нема да прави проблем во бременост.
    Ако јас се прашувам јас би го остранила, не би сакала да мислам дека би ми било проблем понатака во бременоста.
    Подобро спречити него лечити :)

    А ти ги препорачувам влошките од тианде , ги фалат дека со две терапии миомот се намалил.
     
  15. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Бокаце ти благодарам.Миомот ми е 3 сантими и е на крајот на цервиксот од левата страна.Планирам бременост и превентивно треба според геникологот да го вадам,ама да пробам со природава а ќе пробам и со тиан де влошките ништо не губам,не не знам дали пак ќе ми се појави,анак прашање,али ми е важно да го отстранам миомов.
     
    На bokace му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Јас би отишла на неколку консултации кај различни доктори, и ако барем кај двајца се совпадне мислењето дека треба да се острани миомот јас би го остранила.
    Но пробај и со друго, ништо не губиш.
    Со среќа :*
     
  17. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Во план ми е да одам на второ мислење кај Глигор Димитров во Ремедика па ако и тој потврди ќе го вадам оти ми нема спас.Велат дека тој е од таа област и е добар гениколог и ке ви пишам што сум направила.
     
  18. Nikita18

    Nikita18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,
    Treba da napravam operacija na miom, dali nekoj od vas ima iskustvo so Sasho Stojcevski od GAK? Vi blagodaram odnapred
     
  19. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    Ти пишав лична порака.
     
  20. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    Jas imam operirano miom vo sistina pred 10 god. Fala bogu ne mi se pojavi pak a i posle toa ostanav bremena. Taka da samo so pozitivna misla. Nanazad na temata ima nekoi prirodni recepti no licno nemam iskustvo so nivno koristenje.