1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. СС18

    СС18 Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    37
    Диетата „Утринска банана“ е лесна, не е скапа и не бара да броите калории, ниту пак да исфрлите одреден тип производи од исхраната Правила на диетата
    1.Јадете банана за појадок. Денот треба да го започнете со консумирање на банана. Доколку една банана не ве заситува, можете да изедете уште една, но не треба да се прејадувате. Бананите треба да се консумираат свежи.
    2.Со бананата напијте се една чаша вода на собна температура. Водата не треба да биде ладна или топла, туку задолжително на собна температура. Доколку сакате да се напиете кафе, сторете го тоа 20 минути по појадокот.
    3.Консумирајте нормален ручек и вечера. Со оваа диета не се ограничува внесувањето на калории, ниту пак се бара одредени производи да се исфрлат од исхраната. Сепак, ако сакате диетата да биде ефективна, потребно е да ја намалите консумацијата на мрсна храна. Единственото правило што треба да го почитувате е да не се прејадувате, т.е. јадете додека не бидете 80% заситени.
    4.Забранета е консумацијата на десерти. Не треба да се консумираат ниту слатки, ниту солени десерти по оброците.
    5.Единствено во 15 часот попладне дозволена е слатка ужина. Можете да каснете неколку коцки чоколадо или едно мало колаче.
    6.Вечерата не треба да биде подоцна од 20 часот. Се препорачува последниот оброк во денот да ви биде во 18:00.
    7.Вежбајте ако сакате и само ако тоа не ви создава стрес и болка. Диетата го предлага вежбањето како опција.
    8.Задолжително легнете си пред полноќ. Колку порано, толку подобро. Позитивни страни Популарноста на диетата со банани најмногу се должи на фактот што е лесна, не е скапа и не е потребно броење на калории или исфрлање на одреден тип производи од исхраната. Луѓето лесно се привикнуваат кон новиот начин на хранење, а диетата можат да ја практикуваат дури и најзафатените затоа што не е потребно да се приготвуваат специјални оброци. Освен тоа, бананите се одличен извор на калиум и растителни влакна, па го подобруваат варењето на храната и го намалуваат чувството на глад. Уште една позитивна страна на диетата е што препорачува легнување пред полноќ. Научно е докажано дека недостатокот на сон придонесува за зголемување на телесната тежина, а добриот сон помага во одржувањето на здрава тежина.



    Ja nemam isprobano no mislam deka ke deluva pozz :):*
     
    На Мис Стоун му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viktorii4e

    Viktorii4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    258
    vi izgledam debela?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMAG1424_1.jpg
      IMAG1424_1.jpg
      Големина на фајлот:
      130,6 KB
      Прегледи:
      187
    На IamSexyAndIKnowIt, LiliMari и bucimir им се допаѓа ова.
  3. b.u.tt.e.r.F.L.Y

    b.u.tt.e.r.F.L.Y Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    152
    Пол:
    Женски
    Елегантно пополнета
    :)
    Но со позадината на сликата мислам ќе ослабнеш:)
     
    На IamSexyAndIKnowIt, LiliMari и Viktorii4e им се допаѓа ова.
  4. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    Викториче искористи ја позадината и ќе бидеш екстра! :) затоа фрли се на работа, а инаку како што кажа феминката елегантно потполнета. Позз
     
    На LiliMari му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    ne.... mzes da oslabes ako sakas radi sebe megutoa ne gledam deka imas miselinki ili salo koe visi levo desno :) bidi zdrava i vezbaj si
     
  6. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ova 20 minutnovo vezbanjhe ekstra, ama jadam se! mislam za 5-6 dena osekam maaaaaalo podobryvanje vo strukot i stomakot. Ne treba prekin da se pravi 30 dena a jass vcera....de smukaj, de custi, rycek, vecera , ovo ono ik op se stori 10 vecer i nemav dysa.
    Me boli i stapaloto ama ako...boli i od sedenje. Samo ne sakam da se otkazam zosto cesto pati se ke stavam pred vezbamjeto. Super ke bese maliov da ne gi cackase tegcinjata pa da mozam da izvezbam vo tekot na denot, ama dusa majkina .... i on sakal da vezba :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Феминки јас имам 3-4кг вишок и сакам да ги симнам, вежбам по 2 часа 4 дена во неделата, еве месец дена не јадам месо и мрсна храна, благо исто така не јадам но многу тешко ми оди, никако не сака вагата надоле да оди :( еве од денес почнав да јадам и рен со мед и лимон, па ако имате некоја друга идеја предложете!
     
  8. bussines-woman

    bussines-woman Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Штом вежбаш активно 4-5 дена во неделата, можеби си накачила на мускулна маса. Вагата не мора секогаш да е мерило за убава фигура. 3-4 килограми не се многу, но запомни, жените многу потешко ги губат килограмите во однос на мажите, а посебно е тешко да се изгубат последните :/ И мислам дека од месото, треба барем пилешко да консумираш (динстано или на скара), тоа е здрава храна и богата со протеини. Пробај да пиеш и зелен чај, во кој јас ставам и малку свеж корен од ѓумбир. И за крај еве една мотивациска слика од мене ;)
    10417826_658832154209012_4454778425080831146_n.jpg
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Точно така, последните килограми најтешко се симнуваат. Инаку постам, затоа не јадам месо, но гледам да внесам протеини преку посни продукти како на пр. киноа :) ќе бидам упорна па се надевам дека ќе ја доведам линијата како што посакувам :)
     
    На bussines-woman му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Rose-tulip

    Rose-tulip Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2014
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    287
    Пол:
    Женски
    Не се оптеретувај, јас тоа ќе ти го кажам како единствен совет, пошо се си правиш како што треба...му треба време на телото да сфати што се случува, кај и да е ќе влезеш во фаза на слабеење, после ќе му се чудиш и ќе сакаш да прекинеш да слабееш...озбилно, мене така ми се деси :) само дај му време на телото :)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Divine91

    Divine91 Активен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Jas imam problem so apetitot.. IMAM OGROMEN APETIT :) Momentalno si naprajv vo tegla 150 gr ren, so 3 limoni so se kora vo blender. i 3 supeni lazici med. Na gladno Jadam edno kafeno lazice posle pola sat probvam da poruchami, i uste ednas pred da veceram pola sat. I apetitot mi e mnogu namalen pa belki ke ima malce rezultati :)
     
  12. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Женски јас решив да ја променам исхраната уште повеќе. Решив внесот на леб да го заменам со оние оризовите кругчиња со сусам, но неможам да искалкулирам колку калории има во едно кругче. Инаку како десерт бидејќи неможам без благо консумирам од житарните чоколатца со црно чоколадо и банана кои ги има во Кам од GoNutry. Па би сакала доколку некоја знае, колку калории содржи еден круг? [​IMG]
     
  13. Heleny

    Heleny Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    872
    Пол:
    Женски
    Едно парче од овие во просек содржи 30 кцал, околу 0.90гр протеини, 5.32гр јаглехидрати и 0.70гр влакна.
     
    На Chimera му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Aj sto si vezbav, si pocnav i se ok so Jillian...ali jas pocnav so bolno stapalo i ete sea me podboluva uste tolku. Pa malku pauza iako ne se preporacyva, ama ete. I sea barav po dietive nesto ko za mojov tip..a mojov tip e trckaj niz doma de po ovboj de po onoj i na kraj na den trcam da izvezbasm brzinski i toa ako mozam. Dieta bre luge ne mozam da dodrzam, ne za drygo....neam vreme da gotvam posebni jadenja za mene samo :( i onaka sum veke nonstop vo kujna i so stapalovo uste nekoj sat ekstra mi fali. Ajcitav sto citav, ama ne mi se veryva za nekoi od dietive sto se na forumov. Ako edno nesto svativ e toa deka nemas ramen stomak i pomal g's za 3 dena ili 8 ili 20....toa bre treba uj teretana i da zapne covek da odi non stop i plus nekoja dieta.
    Jas kilata sto gi izgubiv na South beach gi vrativ...a ete drugarka mi koga jac drzese se napravi sukalo. i posle dietata jadese vol i pak sucka! Ne se isti dietive za site luge, sekoj razlicno reagira. Mojov metabolizam e sloooow slooooow poslow amin.
    I baram i citam i nikako nesto normalno. UN mi e nekako teska..,ne zaebavaj , voden den, uste toa mi fali na zeludnikov :(
    Drugarka mi drzese nekoja Protekkal i se fali deka izgubila nad 30 kg ali toa ovde nema vo US. Vsusnost nigde ne ja najdov osven vo MK i SR.... ovde ima nutrisystem kaj sto dobivas hrana za 30 dena samo treba salati da si kupuvas a menito sam go biras.
     
  15. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    ако имаш вишок 500 евра ја има и тука оваа исхрана
     
  16. Olli28

    Olli28 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2015
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Ова видео мислам дека може да ви ја даде најголемата мотивација ако сакате да ослабнете. Уште од првото гледање ме мотивира премногу и беше она што најмногу ме натера да започнам. Сега секој пат кога ќе ми се пријади благо или нездрава храна, едноставно го гледам и повторно ми се враќа мотивација. Ви препорачувам на сите, ако ви треба мотивација и поддршка да го изгледате:
     
    На mamma, Viktorijaaa5, bucimir и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. bucimir

    bucimir Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ne, za protekal ne sum zainteresirana zosto ipak ne se samo parite tuku procitav i nekoi negativni iskustva. Tuka ima mnogu dibar plsn, bas sega go vidov i sd vika diets to go...zdrava sveza hrana i ja naracyvas onolku kolku sto ti treba. Otprilika mu doaga okolu 6$ porcija so toa sto jades zdravo, vkusno i ima vkluceni i zelencuk i ovosje, sto ne e slucaj so drugite programi.
    kolku jas sto znam nutrisystem se uste nema vo MK, inaku ne e losa opcija. Mada jas sum poveke za diet to go programa radi pomalku prezervativi i podobar vkus i fleksibilnost vo plakanjeto.
    Cim naracam ke pratam slice od toa sto ima vo paketot :) a da, ke si go kupam eden priroden caj, mesavina, za koja site vikaat deka pomaga a deka ne!a stetni vlijanija bidejki e mesavina od nor!alni nilki kako cimet pprtokal i red drugi. izvinete za greskite...tesko od telefon se kucka
     
    На mamma му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Женски како ги рачунате калориите на некои работи кои ги нема на Calorie King или Myfitnesspal?
    Денес за доручек имав мал интегрален ѓеврек и баланс јогурт.. И како ги рачунате калориите на ѓеврекот?
     
  19. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Диетата ја започнав на 9 Март имав 75 килограми,денес е 30 Март имам 71 килограм.Се е резултат на вежбање по 30мин дневно, и калориски дефицит (јас внесував по 1200kcl).Планирам да ја продолжам до 10 Април и тоа е тоа.Најдраго ми е што загубените килограми не се вода, и мускули туку масти.
     
    На bucimir и Victorian им се допаѓа ова.
  20. ilovemedicine

    ilovemedicine Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    695
    Пол:
    Машки
    Доколку е 100 gr си внела 362kcl.Напиши Whole wheat pretzels во Fitness Pal, и ке ти излезе.