1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    ехееее јас со месеци сум на диета и мене ми се сушеше грлово од протеинската , не јадете леб , благо , газирано и алкохол и резз се загарентирани после неколку месеци , јас сум голем противник на краткотрајните диети
     
  2. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Јас 20тина дена ја држев диетата на irenna,така ја има потпишано, постои како тема на форумот и се просветлив да ти кажам право.Толку месеци очајував како да ги симнам килограмите, а за 20 дена било работата :) Толку е лесна за држење и ем си најадан од све по нешто.За благо не ме фаќаа кризи зошто сабајле знаев дека можам да јадам.Инаку тогаш ослабев некои 3 кила ама после тоа уште некое.Претходно некој месец исфрлив бел леб и такви работи постепено и имав ослабено неколку кила, ова ти кажувам пред да почнам да ја држам.Не се придржував дотолку строго од типот да не мешам месо и компир, ама диетава имаше неверојатен ефект.

    Ја држев некаде април-мај мислам дека, во меѓувреме поради немање време на моменти се хранев нередовно и нездраво, сега кога имам време се хранам дури и обилно, благо јадам кога ќе ми текне и уште ги немам вратено килограмите, а еве има поминато 6-7 месеци.Од јануари кога ќе завршам со испити планирам да почнам на фитнес,здравје, ќе вежбам за качување маса, ослабев и повеќе од што сакав, ми се чини во основно дека бев вака слабичка, се ми е широко :)Во времето кога ја држев,видно беше намалувањето во обем, влегов во фустанчиња во кои не можев, ми станаа шиточки во струк многу работи :)

    * Инаку јас пијам природно многу вода, значи не дека со сила се убедувам дека треба, туку организмот ми бара, во било кое време од денот имам чаша вода до мене и на 5 минути пијам, исто имам и брз метаболизам :)
     
  3. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Браво,мора во некој режим да се ставам,а вода едвај 1 филџан за кафе пијам во денот,ама ич не ми бара душава вода.
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.583
    Пол:
    Женски
    Каде да ја најдам таа диета??
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  5. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    3 месеци - 17 кг
    скокам од радост, е тоа е мојата мотивација
    панталоните ми се широки - мојата мотивација

    и продолжувам
     
    На mila1111, menelele, Ctete и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Ун ли ја држеше?
     
  7. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.265
    Допаѓања:
    260.901
    Пол:
    Женски
    Диетата на irenna

    "Прво и најважно нема забранети јадења, значи се јаде се, само се пази на комбинацијата и периодот на внесување на храната, јас ја држам оваа диета 10 дена и до сега ослабев 4 кила.

    Доручек : јагленохидрати и шеќери, значи може да доручкувате, чоколадо, штрудла, лиснато, овошје, торта....кифли(празни ) значи да не се комбинира со масти или белковини
    Јас денес доручкував еден Pop-cake, банана и кафе( насабајле може шеќер во кафето )

    Ручек: Она што дома ви спремиле за ручек ќе си го јадете нормално, значи се ви е дозволено ама само една кришка леб смеете, а ако можете подобро е без леб да ручате.

    Вечера: Белковини или протеини во комбинација со зелена салата. Значи можете да јадете шопска, мимоза... или само зелана салата во комбинација со месо или туна или млечни производи . Јас обично вечерам марула со варен или испечен стек( месото може и на тостер) вчера вечерав салата од зелка со канче кисело млеко и 150 грама сирење.

    Ако по вечерата ви се пријаде може слободно повторно да вечерате, т.е. двапати да вечерате ама ќе јадете исто што сте јаделе за вечера.
    И треба да имате 4-5 саати размак помеѓу оброците. Ова не е диета туку правилен начин на исхрана, се си јадете само се внимава на комбинациите. Јагленохидратите и шеќерите внесени за доручекот се трошат во текот на денот, ручекот е нормален а вечерата е лесна и без леб. За вечера имате белковини и протеини што значи дека ќе слабее салото а не мускулите, од ништо не сте лишени, се се јаде.
     
    На Ctete, LaraSolare и baba Rada им се допаѓа ова.
  8. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Режим на исхрана според нутрционист
     
  9. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.544
    Допаѓања:
    7.910
    Пол:
    Женски
    Со диетата на ирена, за 20 дена само 3 кг симна?

    @baba Rada еве ја http://forum.femina.mk/threads/Диетата-на-irenna.10798/
     
    На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Јас со режимот на исхрана - првиот месец ослабев 8 кг, вториот 4
    и мислам дека тоа зависи и од колку кг имате вишок, барем она што мене ми кажа нутриционист

    кај секого иста диета е различна, работата е што не треба откажување
     
    На LaraSolare и VladeMila им се допаѓа ова.
  11. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Мислам дека толку, знам дека за 11 дена симнав 2.5, за 20 некаде 3 симнав, а откако престанав да ја држам не знам зошто уште малку како да симнав.Гледав по алиштата, оние кои ми беа таман кога бев со нормална тежина сите ми станаа широки во моментов едвај имам нешто да облечам а помина доста време од кога ја држев.Пред некој ден облеков шорцеви кои ми се купени во основно кога имав 43кг и ми беа комотни...Сакав да симнам само 2 првично и не очекував дека ќе симнам повеќе а не ни сакав.Инаку исто мислам дека има врска колку кг имаш вишок, пример луѓе со прекумерна тежина имаат и вишток течности што им се задржуваат и во првите недели месеци ќе имаат поголеми резултати и побрзи зошто тоа најлесно се симнува.

    Јас лично не сум за големи скокови во тежината, дури и ова мене многу ми дојде, посебно зошто сум ниска се осети на мене ептен.Мислам дека и затоа што одев со здрав начин на исхрана пред се , а не диети од типот на 5 кг за 3 дена, не ја вратив тежината повторно.Диетава не е за резултати преку ноќ, но јас се чувствував најадена и сита, не се изгладнував.

    *Кој сака да види, имам пишувано секој ден во соодветната тема што јадам, од се по нешто имам јадено, само избегнував пржено, користев маслиново масло за готвење и не јадев леб после доручек или ретко јадев.Реално не се ни чувствував како да држам диета:)Мислам дека и на фитнес одев тогаш ама не може да ми текне сега :)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  12. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Завршив со Ун пред 1 недела,сега сум на пауза,а од понеделник стартувам со Кардиолошката..Се думам за Хроново ама ми се гледа многу скапичка.
     
  13. Perfect7

    Perfect7 Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Од сабајле почињам со диета,па дајте некој нека се придружи и да бидеме sehy за нова година :envy:(hollest)
     
  14. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    ја вчера почнав,само 1 ден пред тебе..;)
     
    На Perfect7 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    5.361
    Пол:
    Женски
    Јас не сум на диета, туку постам (уствари пак е еден вид на 40 дневна диета е :lol:)
    На менито имам:
    - Зелка салата (со пченка)
    - Ориз и златна мешавина
    - Овошје
    - Компир (печен/варен)
    - Соја
    - Многу (зелен) чај и вода

    И за 2 недели до сега -3кг :muscle:
     
    На Ctete му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ane-Goki1

    Ane-Goki1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    2.307
    Допаѓања:
    29.033
    Се суши устата секогаш на почетокот на некоја таква диета во која нема благо воопшто затоа што организмот се ослободува од шеќерите и треба време да се навикне.Ама после некое време и тоа поминува имав ист случај кога почнав и јас
     
  17. Perfect7

    Perfect7 Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Епа супер,заедно сме посилнии :muscle::muscle:
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Девојки незнам кај да се обратам....јас имам ослабено 7-8 кг со ун и ја оддржувам тежината со аеробик, таму кај што одам сега имаат нов распоред и ич неможам да стигнам. Се мислам за орбитрек за да не качам пак килажа. Дали има нокоја форумџика што го продава, нема ми пише....please please please :)
     
  19. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Или можеш да пробаш со некои видеа од YouTube или да спуштиш некоја програма како на пр. од Џилиен Мајклс. Орбитрекот знае да биде многу досаден
     
  20. Komplicirana2015

    Komplicirana2015 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво.Имам составено моја диета и изгледа вака
    1 оброк : геврек со јогурт
    2 оброк : овошје
    3 оброк : ручек ,што има дома со една кришка леб
    4 оброк: диетални чоколадца од виталија
    5 оброк : варен зеленчук (грашок,морков и пченка)
    Спортувам 6 пати во неделата.Понеделник,четврток и петок теретана.Вторник,среда и сабота одбојка
    Веќе 2 недели денес,и имам ослабено само еден килограм.Имам и по еден cheet оброк.
    Сакам да ве прашам каде грешам? и зошто не ослабнувам?