1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Надградба на нокти

Дискусија во 'Тело' започната од Mireto, 20 ноември 2009.

  1. ANELIJA

    ANELIJA Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    154
    Луѓе зашто имате такво мислење дека надградбата на нокти ги оштетува ноктите...всушност ги зајакнува. Изгрицканите нокти можат само да се оправат со надградба т.е со ставање на пластика бидејки ноктот е премногу краток и мора да се залепи пластика, но со правење на корекција секој месец(зависи како ви растат ноктите)пластиката излегува постепено а ноктот почнува да расте.И така потоа само на природен нокт се става гел и секако изгледа прекрасно :)Пластиката не е много корисна бидејки се лепи за ноктот но сепак мора во некој случај и тоа,за да престанат ноктите да се грицкаат и за изгледаат безживотно. Јас работам со тоа и ви кажувам од искуство.Поздрав до сите љубителки на нокти ;)
     
    На petreska16 и tweety7 им се допаѓа ова.
  2. Libra19

    Libra19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    е па морам да се надоврзам и да кажам дека надградбата и гелот МНОГУ ги оштетува ноктите.(да не биде дека одам контра, ама ке ви посочам и факти)
    најпрво, ТОЧНО е дека со надградба или со гел растат ноктите побрзо и повеке траат, но тоа е само затоа што неможат да се скршат бидејки нели се заштитени пошо гелот е цврст, но гелот колку шо помага толку и одмага т.е. ги влече сите хранливи материи од ноктот, затоа откако ке ги ги симнете вештачките нокти или гелот, ноктите се лупат и се меки исто како кожата,што е знак дека се ослабнати. а рачунај шо има стружење пред да ги ставиш, ти го прават ноктот тенок...исто како да го немаш. од лично искуство ви кажувам мн често редам нокти (последниов месец не, зошо планирам да ги одморам ноктиве) и да бидам искрена никако неможат да ми пораснат откако почнав со надградби.сега ми се толку меки шо не ни осеќам дека ги имам :lol: цели нокти ми се лупат не само по врвовите, шо не беше случај пред да почнам со надградба. гелот ти е како `сунѓер` едноставно ги впива хранливите материи од ноктот :D факт е дека се шо е вештачко не е здравво...затоа после вадење на гелот или надградбата, земете си сјај за потхранување на ноктите, со зелени топчиња е мислам.не се суши само треба да одстои и се брише после. ем ке ви растат ноктите ем ке се здрави ;)
     
    На Diamond и FBI им се допаѓа ова.
  3. ANELIJA

    ANELIJA Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    154
    Вака секако дека ноктите ке се такви тенки и кршливи бидејки се прават подолего време(неколку месеци без престан).Но по 2 /3 недели тие почнуваат да расатат и да се оправуваат и секако дека ке нема лупење,еве јас го кажувам од искуство.После еден месец мене нотктите ми се оправија и почнаа да си растат најнормално :),,за ноктите нее добро да се стругаат со машинка бидејку со неа нема остет колко оди надоле и има многу големи случаи каде од ноктот ке потече крв од многу стругање. И затоа најдобро и најпретпорачливо е нотите да се турпијаат со турпија и секак нема да има никаков проблем.И пред да се стави гелот мислам пририден нокт не се турпија,туку само се оформува :)ПОЗЗЗЗЗ
     
  4. Kalimerka

    Kalimerka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Мене природните нокти ми се многу поубави од вештачките или од ноктите со гел. Природните си имаат природна заобленост, а не прави како вештачките - соберете ги прстите и комотно ладете се како со ладало.Природно негувани и израстени нокти - тоа мојата препорака.
     
  5. bebus03

    bebus03 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас носам гелни нокти скоро пет месеци,но имам пробано и акрил и вестацки.Најубави и најсигурни се гелните!СЕунистуваат ноктите скоро 90посто И од акрил,гел па и од лепакот кој го дрзаат вестацкиот нокт.Ама ноктите растат и за две три недели повторно ке израснат и ке се зацврстаат а вие ке имате средени нокти.Не се двоумите!
     
  6. vesna31

    vesna31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    Јас си ставив надградба само еднаш и после секој месец си одам на корекција веке се моите нокти, не ми се пластики али без тоа ќе неможев да си ги пораснам ноктите. Јас мислам дека ништо штетно. Моите се со гел еднас во месец одам на корекција.
     
    На ANELIJA му/ѝ се допаѓа ова.
  7. alisa222

    alisa222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    46
    И јас си имам ставено надградба на нокти и мислам дека ноктите супер ми изгледаат ;) ,и секој месец си идам на корекција така да мака немам ,секогаш ми се средени. Еден период ги оставив малце да ми се одморат и ми беа оштетени ,но ништо страшно ,ми пораснаа пак ,но досадно ми беше сама да ги средувам а и немам многу време и затоа пак си напраив надградба и сеа немам никаков проблем :D
     
    На ANELIJA му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Diamond

    Diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    181
    потполно се согласувам
     
  9. ANELIJA

    ANELIJA Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    154
    Многу ми се допаѓа твоето мислење,секако дека нема ништо штетно во тоа.Не знам како може една девојка да не сака толку убави и средени нокти.Колку и да се убави природните нокти налкирани само со лак не може да изгледаат исто како и правени ниокти со гелови.И секако не се замараш цел месец со лакирање и бришање на лак,па почнал да се лупи а немаш време да ги налакираш :devil: не знам мене тоа ми е многу грозно девојче со излупен лак и грицкани нокти :)мwааааа
     
  10. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Значи обожавам надградба на нокти. Ептен убаво ми изгледа кога ќе видам некоја девојка така средена, абе мислам дека карактерот им го читам по ноктите (една моја колешка што би рекла :D ).
    И да си кажам дека во моментов имам ноктиња многу убавки :$ . Пред некој ден ги ставив.
    Искрено, да, се оштетуваат ноктите со додавање на разни лепаци, гелови и слично, ама па ништо страшно, не и ставаш на целата коса блаш па да ја мислиш до толку. Се оштетиле, се оштетиле, здравје боже, никому ништо. Па за две/три недели пак ќе ти пораснат, и дури и поцврсти ќе ти бидат.
    Е па секоја лепота боли и си има последици :lol: така си оди тоа. Трај бабо за убавина :D
    И при депилацијата кожата се иритира :^). И сега што? Недепилирани да одиме? :D
    Природно си е природно :bow:
     
    На SieIstDieSonne, ANELIJA, Diamond и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. akvamarin

    akvamarin Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Јас имам надградба на нокти еве ова ми е веќе 4 пат :D
    Ама клавам надградба бидејќи јас ги грицкав ноктите и ова ми помага да не ги гризам ,а воедно и убаво и уредно да ми изгледаат .
    Не ми се акрилни туку ги правам со гел ,затоа што со акрилот клаваат и некои киселини кои што го оштетуваат многу ноктот ( покрај и турпиењето на истиот ).
    Мене искрено ми е убаво вака ,некое време можи откако ќе ги изваиш ноктите ќе ти бидат кршливи ,но таа фаза брзо поминува ,тие сами си се регенерираат и се е ОК.
    Ова го кажувам од лично искуство . :)
     
  12. Lola5

    Lola5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    Сум ставала неколку пати гелни нокти и нај нај убави се . Е сега нормално кога ке ги извадиш малце се оштетени ноктите меѓутоа брзо поминува тоа :)
     
  13. Zaljubenaa.94

    Zaljubenaa.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Немојте да ставате! Имам лошо искуство. Ставив во мај и цело лето неможев да си ги средам. Имав цврсти нокти, а сега ми се кршливи и ми се виткаат. Мој совет :P
     
  14. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    mene mi bese damnesna zelba da si stavam nadgradba na noktite,no nemav finansii za toa, no letovo, imav sansa pa si staviv vo Studio Sandra, na sekoj mesec korekcija plus od cenata, cinea 800 i plus korekcija 400 , a lakot-zacvrstuvacot, lesno se vadi, od mienje sadovi, pa traeja so dve korekcija 2 meseci, porasnaa moite nokti, i si ja izvadiv sama nadgradbata, oti veke ne mozev da izdrzam, Moite prirodni nokti staa elasticni, i mi se krsat seuste, pa so tekot na vremeto ke se zacvrsnat, ama veke nadgradba ne stavam, ili barem da pomine nekoe vreme, a ja izbrav najeftinata varijanta oti vo studio Secret se 2800 den nadgradba, i svativ deka toa e samo luksuz, sto ne se isplati. Za toe pari ke si otidam na manikir+pedikir ili na tretman za lice, sto e povazno od noktite:)))))
    [mod-kirilica:487k0nqp][/mod-kirilica:487k0nqp]
     
  15. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    ставив и гелни и акрилни гелните се подобри според мене од акрилните инфекција добив и никад веќе ни акрилни ни гелни моите се најдобри
     
  16. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Планирам сега за Нова Година да си ставам надградба. Не мора многу големи да бидат, малкуцка колку да се рече :lol: За шарата уште не сум одлучила но најверојатно ќе биде француски маникир со некои мали детали.

    [​IMG]
     
    На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Нокти

    Девојки, да ве прашам што мислите што е подобро и потрајно- гелни или акрилни нокти? :wasntme:

    Сакам да ги правам моиве нокти, ама сум во дилема со што. :?:
    Цело време мислев за гел, се додека една другарка не ми го пофали акрилот повеќе, а ноктите и беа феноменални.
    А и тие што сум ги гледала со гел се убави, ама некако попоткренати се од гелот, со подебел слој се некако ( незнам како да се изразам) :tmi:

    Што ме советувате, што трае подолго? :angel:
     
  18. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Нокти

    ^^Сесилија јас моите нокти ги правам веќе 5 години со гел..и баш ја имам прашано мојата козметичарка што е подобро гел или акрил....она ми кажа дека акрилните воопшто не се добри, побрзо се кршат...и траат отприлика 2 недели...Гелот е по цврст...не знам какви козметичарки има кај вас ама се е до нив...ако не знаат да прават нокти нормално дека ќе бидат подебели и криви....ја од мое искуство знам дека ретко која козметичарка прави не дебели нокти со гел...значи треба ептен усовршување и трпение за нокти!
    Еве ти ги моите со гел...мислам дека не се дебели :)
     

    Прикачени фајлови:

    • Nokti.JPG
      Nokti.JPG
      Големина на фајлот:
      248,9 KB
      Прегледи:
      645
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Нокти

    Не мислев на ептен дебели, туку дека има разлика меѓу нив и дека гелните се подебели ( реков дека не знам како да се изразам :tmi: :lol: )

    А акрилните изгледаат многу поубаво, и на другарка ми и траат веќе 1 месец :?: и немаат абер да се искршат, па навистина сум во дилема :wasntme:


    Твоите нокти се убави, значи еден глас за гелни :)

    Чекам и други комантари 8)
     
  20. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Нокти

    ^^Да знам дека во Ск поише се потенцираат и прават акрилни...секогаш кога идев на факс ме прашуваа акрилни ти се :^) Исто и знам дека не ги прават убаво во Ск т.е. сум видела :|
    Да подебели се пошто се става 4 гела....а акрилни не знам како идат мислам дека се тие со наливање ама не сум сигурна :)
    Јас мислам ако сакаш интересни со шари ова она...акрил е подобар! А ако сакаш класични француски гел си е гел! ;)