1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Напредување во висина и тежина (од 0-1 год.)

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 17 септември 2011.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Денес се меревме на вакцина. Вчера правевме еден месец. Се роди 3210, од болница излеговме 3020. Денес сме 4200 кг. :inlove:
     
    На leona83 и joy1 им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Што убаво напреднувате гледаш?Даваш уште ад?
     
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    А проверуваш ли дали имаш млеко? Дали после цицање си пробала да притиснеш да видиш дали тече барем малку млеко? Ако толку многу цица би требало само да се зголемува лактација.
    Син ми кога имаше грчеви се прецицуваше и после повраќаше сe' (шприцаше). Јас исто мислев немам млеко ама секогаш кога проверував течеше и по 15тина минути (да му се потсмири мешето) пак му давав да цица и заспиваше.
     
  4. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Да, проверувам и секогаш потекува млеко. Но после 10-15мин цицање од една града, почнува како на празно да цица, или премногу напнува (се познава по обравчињата)... Но кога не цица по 3 саати, си има убаво млеко, дури се и закашлува кога почне да цица, бидејќи му дојде многу млеко, и додека си ја извадам градата почне да тече. Незнам што да мислам. Бабицата ми вели дека е добро, и било важно само да не губи килажа, а колку качува не било многу важно. И морам да кажам дека многу често кака (претходните денови по 3-4 пати, а денес 2 пати).
     
  5. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Секогаш проверувај дали тече млеко. Ако тече, а се мачи да цица потпомагај му ти со притискање. Јас сум дури и за да го отфрлиш АД, да си останете на цицање. Имаш млеко, какањето си е во ред...
     
    На wtff и leona83 им се допаѓа ова.
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно имаш млеко. Не треба да се преполни градата и сама да тече- тоа значи дека бебето веќе требало да цица.
     
    На wtff и zuto им се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    За жал и давам. Морам затоа што цица и после извесно време плаче. Одма пробувам да се измолзам и млеко Немам ни капка. Значи не и стига моето. Но многу сме подобри од почеток. Машала си цица по редовно а АД го намаливме. Иначе цица од града и кога ќе и текне дека не е шише ме одбива. Па си ставам силиконска брадавица и пак продолжуваа да цица додека има млеко:)
     
  8. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Ни една пумпа не може да одмолзи толку колку што може едно бебе да исцица. Ако помпата не може,верувај дека бебето може. Те читав и во темата Доење, и мислам дека ти напикале во главата дека немаш млеко а бебето ти плаче од грчеви (колку повеќе АД млеко толку повеќе грчеви).
    Ако заплаче додека цица тогаш стави го на другата града. И не ,,мери,, колку млеко имаш со пумпата. Имам дома две пумпи,со едната ако успеам да одмолзам мах 30мл,со другата одмолзувам 60 мл максимално. Зборот ми е може и пумпата не чини, и запомни дека бебето колку може ни една друга пумпа не може да исцица.
    Меките гради исто не се знак дека нема млеко, ете моите дури не воведовме цврста храна стално беа меки и стално слушав од умни глави ]:) дека нема млеко во моите гради. Да бе,немав млеко а имав бебе што напреднува над просечно (по 1,300 месечно ).
    Да сум на твое место би го тргнала од АД млекото барем на две недели и би го однела на мерење повторно,е тогаш ќе знаеш дали има потреба од дополнително неколку мл АД млеко или ќе терате само со мајчино.
    Поздрав и собери многу трпение за да го надминете овој неизвесен период! Со среќа мила! :*
     
    На chocolade, joy1 и leona83 им се допаѓа ова.
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Снегулка се молзам и рачно кога ќе заврши со цицање и немам ни капка млеко. После цицање и давам АД некогаш 60 мл, некогаш пие 30 мл. Валда кога би и било доста моето не би го испила АД?:| Плус го пие со сласт, како да не видела млеко. После заспива и е мирна. А кога цица само спие 5 мин и пак се буди со плачење. пијам течности повеќе од 3 л на ден и пак немам доволно. Сега цица повеќе па се надевам со тоа ќе надојде и повеќе млеко и со тек на време ќе го исфрлиме АД. Но еве ќе пробам утре и да не и дадам АД па ќе видам како ке биде :) машала за твоето:inlove:
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш ама никогаш повеќе од 5 мл немам измолзено млеко па и двете се ексклузивно доени, ама ок, викаат мајката си знае, не за џабе е МАЈКА:)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  11. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    мајки имам едно прашанје,мојот бебуш е 2,5месеци а тежината му е 6 730кг,мислам дека е могу за негова возраст а за 2 недели качува по скоро 900г,само на цицање е не му давам ништо друго,а мислам дека за негова возраст е многу,кажете некое искуство што да правам знам дека месечно требе да качува 1000 до1200 .незнам во што е проблемот,дали премногу му давам да цица незнам веке дали е нормално?
     
  12. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    и мојот во вториот месец качи 1800грама само за 1 месец, па еве го сега месечно по 400грама, месецов најмалку ми качи ама до 3м качуваат интензивно потоа ќе се намали не се секирај не е многу, штом бебе сака да си цицка тогаш давај му слободно тоа знае кога да прекине кога му е доста, доено бебе неможе да биде дебело бебе
     
  13. fernandez

    fernandez Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    51
    па јас и реков на докторката му давам кога тоа ке сака,ако плаче неможам да не му дадам,а таа ми вика на 3 саати мн е буцко,е сега три саати да го чувам да плаче не иде,
     
  14. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    и мене така ми советуваа да го ставам на диета кога ми се поправи 1800 ама јас не ја послушав докторката и поарно што не ја послушав и ден ден си цица на пола саат- саат, кога ќе му текне а имаме скоро 6м уште една недела. Ама ете сега не напредува ама нонстоп сме во движење цупка во место и троши енергија затоа не се секирај
     
    На fernandez му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Davaj mu na bebus da cica koga saka i kolku saka.Doeno bebe ne moze nikogas da bide debelo i sin mi kacuvase po 1600-700 mesecno pa super e. Posle pocna po malku da kacuva, po 300-600 grama a pocna da raste vo visina. Zatoa cicajte i uzivajte.
    Izvinete lat. od mob. pisuvam.
     
    На leona83 и fernandez им се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Верувајте јас повеќе од се сакам само да ја дојам. Но гледам дека не и стига. И после долго доење она веќе плаче, нејке града и со устата бара лево десно. Е сега наместо да испие АД 90 мл, она некогаш пие 60 мл, некогаш 30. Некогаш па после доење не бара ни по 1 час. Значи кога како и стига моето млеко. Не ми е лесно и мене, сеуште не можам да се помирам дека и давам АД. Имав грижа на совест, како да сум лоша мајка и се прашував што ми фали :( но сега веќе се тешам со тоа дека колку толку дои. Подобро малку одколку ич. :| Фала ви на сите што ми влевате доверба:f:
     
  17. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    chocolade, и јас имам син од два месеца па би сакала да ти дадам совет во однос на млекото, е сега не знам дали е самокај мене така ама имам приметено дека кога ќе јадам житарки особено јацменови снегулки, млеко многу ми надоаѓа ми пукаат градите а и ми истекува млекото, пробај јади -има логика порано пиеле боза за да имаат млеко ама ја правеле од јачмен а не како сега само брашно,,,
    позз.....
     
  18. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    + вчера 6220г почна да паѓа темпото порано A една недела качивне по 350г не знам во овој период и не беше арен исто така се плашам млекото да не му е доволно веќе.[/quote]
    + 3 месеци 6400г
    + 3 и пол месеци денеска имаше 7300г и 65цм долг
    + 4 i pol meseci 7900g i 68 cm dolg[/QUOTE]
    + uste dva dena 5 meseci 8200g i 70cm
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Majki normalno e posle prvite meseci da kacuvat pomalce,neli pocnuvat so dvizejna i slicno pa zatoa.
    Nie na 7meseci edvaj 200g vo mesecot a pret toa do 800 obavezno stavase,sega so zabive isto pak 300/400g na mesec.
    Da se zdravi i zivi ke si rastat :)
     
    Последна измена: 13 ноември 2014
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Се роди 3210kg 50cm, излеговме 2900kg
    1 Месец 4300kg 54cm
    2 Месец 5500kg 58,5cm
    3 Месец 6410kg 61,5cm ...ја дуплиравме родилната тежина
    4 Месеци 6910kg 64,5cm
    5 Месеци 7400kg 68cm
    6 месеци 7800kg 71cm
    8 Месеци 8300kg 71cm
    9 Месеци 9000kg 72cm
    10 Месеци 9950kg 75cm.... ја триплиравме тежината
     
    На girl-miri и joy1 им се допаѓа ова.