1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Напредување во висина и тежина (од 0-1 год.)

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 17 септември 2011.

  1. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Немаме и ние правено крвна слика, еве сега сме 4+8 дена. Без причина секако нема потреба да се боцка.
     
    На ZojaP му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    И ние пред 10 дена ја меревме на контрола на полни 5 месеци, за еден месец 400 грама. Нормално било да намалат во качување.

    Крвна слика ако има потреба.. Или здравствено, или за вакцина.
     
    На TIGARCE86 и ZojaP им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.424
    Пол:
    Женски
    Крвна слика се прави на секои 3-4 месеци во првата година од рагање на бебето.
     
    На Kaetana и ZojaP им се допаѓа ова.
  4. MarkoDavid

    MarkoDavid Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    36+1 ned.2550 rodilna - 2360 ispis Sega 4meseci 7500 i 65cm

    Prvoto dete pres 6god rodeno 3550 vo 40 ned.na 4mes 6400

    Se e individualno dvete gi rodiv a kakva razlika vo rastenjeto zatoa ne treba da se sporeduva ubavo e da se citaat iskustva no ne da se sporeduva
     
    На Пчела, ZojaP и zuto им се допаѓа ова.
  5. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Мацо! Заρем таκа ти ρече дρ? Еве ја и нашата ситуација!
    Ρодилна: 3480
    Испис: 3500
    27 дена: 5150
    Додуша дρ ми ρече за две години да го запишам на училиште! Ама јас си мислев во позитивна смисла ми збоρува таκа.... и јас само го дојам!!!! Да не ми се напρави κаκо тρупче бебенцето???? Аууу....
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Jas bebe ako ne e kako miselinka ne go smetam za debelko :D sinko moj i baska dolg e... 58cm bese na eden mesec so tezina 5250... i si ima sekade po malku ama miselince ne e :D cim ste na doenje, ubavo si napreduva... Majcino mlekce, pu pu da ne go urocam ama masala bravo :)
     
    На Mekuska и SpangeBob им се допаѓа ова.
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Подобρо да биде манеκен бебе ама здρаво и живо,отκолκу 'мишелин" а со масонотии. Да бидеме ρеални,бебе еκсκлузивно доено до 6 месеци напедува и во висина и во должина и не може да биде гојазно,па аκо саκа и еден тон да цица млеκо, а за да биде 'мишелин' дополнително внесува дρуга хρана(леб манџи итн). Мене лично паκ,таκвите бебиња ми се κаκо дуени балони.
     
    На green.eyes, ilyan, MarkoDavid и 3 други им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Kjutii... Imav bratucetka od bebe ja butase so hrana koj stigne (a ziveese so tetka, baba, dedo, mama, tato)... Bebeto bese miselin od 7 meseci so ogromni obrazi, na 2 god da ne moze dedoto da ja krene vo race zamisli... Sega stigna 8mo odd i dusa imase komplex radi debelinata i se ispomaci da oslabne kolku tolku...
     
  9. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Нема многу промена, очекувано :| Тежок е 8350гр, долг е 70цм. Се надевав дека ќе биде барем малку поинаков од мене и сопругот, ама тоа е, изгледа дека генетиката си го прави своето :)
     
    На TIGARCE86 и Kaetana им се допаѓа ова.
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Колку месеци е дечкото? Исто е колку мојот, на 6м е 8300 со 71цм :)
    Дали е здраво бебе и дали има добра крвна слика? Тоа да ти е важно сега, се друго ќе си дојди на место, ниедно дете не останало со цицката/цуцлата до школо :wasntme:
     
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Дечкото има 9 месеци :) И запчиња го мачат многу, го болеа непцата, знам дека и тоа игра голем дел, ама по се ми изгледа дека ќе биде многу голем нејадач. Не дека нема на кого, и мајка му и татко му биле многу проблематични бебиња и деца за јадење :$ :|
    Здрав е, весел, многу сака да си игра, активен е......Крвна слика не сме му провериле од кога имаше 4 месеци, матичната вели нема апсолутно никаква потреба, вели дека би бил многу успан и без енергија ако има проблем со крвната слика. :| А ова е многу весело и активно дете, заигран постојано, ептен љубопитен, редовни и нормални столици има...Не знам веќе ни јас што да мислам.
     
  12. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    На 6 месеци 7.040 гр,и 67 должина
     
    На Kaetana и green.eyes им се допаѓа ова.
  13. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Нема што да мислиш, ќе си шибаш напред, ќе си го гушкаш, играш и мазиш, и супер ќе си биде :l:
    Забите и кај ќерка ми беа страшен проблем + егземите, па еве ја порасна цела девојка (со брат и' ќе се мажела (facepalm)). Само опуштено и трпливо, ниедно бебе нема да е мирно и разиграно ако е гладно :f:
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  14. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    @green.eyes ич да не му се секираш,не ти треба дебело дете,многу улога има и генетиката,мене матичната постојано ми вика не барајте децата да ви се дебели,туку здрави,постојано тоа им го потенцирале на секој семинар и советување,бидејќи има страшно дебели деца пред се од нездрава исхрана
     
    На Kaetana и green.eyes им се допаѓа ова.
  15. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    надвор од темата е ама да реплицирам на моира , и мојава ке се мажела за брати Дадај *така го вика*
    :rofl::rofl:
     
    На green.eyes и Moira им се допаѓа ова.
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    @green.eyes направете една крвна слика, ако е паднато железото може да му се намали апетитот.
    Ние мака мачевме со тоа јадење, па и забите го намачија, се разболе и случајно излезе да направиме крвна слика, железото 97, пробав еден месец со храна, ама немаше подобрување. Морав да дадам сируп иако бев против, за една недела му се врати апетитот, сега сам брца по тањири, на непознати луѓе им ја зема храната од раце, се мора да проба.
    Инаку и моево дете со 39 температура се смее, се закача, на докторката не и се веруваше дека детето има температура.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  17. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски

    Се надевам ќе почне да јаде деновиве, веќе има подобрување вчера и денес, малку повеќе јаде, сабајлево му пробија двете запчиња, ако не ќе мора да направиме. Овде е малку процедура и малтретирање за крвна слика :|
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Denes ne merea na vakcina, na 2 meseci i 3 nedeli: 6820, dolg 64 cm, malo golemo bebe :)
     
    На Kaetana, kjukli, azelea и 4 други им се допаѓа ова.
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @green.eyes, не знам колку ви е родилна тежина. И моево е слабичко а си јаде убаво. Сега на 13 месеци да имаме некаде околу 9 кг...
    Не се секирај само здраво и весело нека е.
     
    На Kaetana, green.eyes и galapce им се допаѓа ова.
  20. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas deneska go nosev do maticna.Vo visina ne mi go merat nikogas,neznam zosto..
    Se rodivme so 3850 gr...sega sme isto dva meseci i tri nedeli a tezime 7140gr.
     
    На Kaetana, pilenka и mariz им се допаѓа ова.