1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Напредување во висина и тежина (од 0-1 год.)

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 17 септември 2011.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Kade proveruvate tiroidna na bebeto?
     
  2. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Denes bevme na pregled
    11 mes i edna nedela
    8650 kg i 72 sm
    Rodilna 3080/50sm
     
  3. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Педијатарот ќе те упати. Да не те излажам уште немаме проверено. Година ко ке направиме тогаш. Ако правиш на државно секако ти треба педијатарот да те упати. Јас во приватна се пораѓав, таму секако ќе ти направат.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    На 5 месеци дундата моја тежи 6.900 кг и восока 65.5 цм, само на доење :)
     
    На pilenka и galapce им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Kako ja izmerija 65.5cm :D
     
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Stefanija stvarno sekade ispituvaat toa po ragjanjeto? Me zaplasija mene sega duri na 1god da mu proveruvam kje moram, za da mi e mirna glavava... Mene mi e visoko, denovive sum jas po lekari, a izgleda i vo bremenosta mi bese... Ama pa ako ne bilo vo red nesto nemase tolkavo bebe da rodam, baska i super napreduva, super krvna slika ima. Nesakam da mu pravam dopolnitelni traumi, da ne zimaat od vena?, mnogu mi e zal da go bockaat taka :(
     
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Имаме три месеци и 5600 кг
     
    На pilenka и kallias им се допаѓа ова.
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Па како се мери? :)
     
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Баш напротив, за големите бебиња викаат да се провери шеќер, тироидна итн. така да, нема да е лошо една проверка да му направиш, од вена се зема за тироидна, ама со едно боцкање ти кажи да му испитат се, не само 2-3 работи.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.798
    Пол:
    Женски
    Исκено да ви κажам,κај нас само новитети се измислуваат. Κρвни слиκи,па од вена,па моκρача,па месечно,па неделно.... Во ρед е да му се напρави κρвна слиκа на дете пρед ваκцина,аκо има висоκа тт ама да му се стваρаат тρауми,уште на година,не знам κолκу е пρавилно.
    Да не е нешто во ρед,самата мајκа веднаш ќе пρепознае κај детето. И тиρоидната си има свои индиκации и шеќеρот исто(потење на ρаце,твρда столица,сува κожа,усни...)
    Золва ми,κоја живее во Австρалија се чуди зошто на сеκој пρеглед пρавиме и κρвна слиκа(а се леκуваат пρиватно).
    Мислам деκа малκу ја пρеувеличуваме ние.
     
    На Miss.Sweet и kallias им се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    па јас имам зголемена функција на тироидната (од таа што се слабее), зар е можно он обратно да бил? абе за секој случај ке проверам, нема да останам мирна иначе..
    инаку мојов доктор има метро во см без мм на него, па затоа ме зачуди како и тој пола сантим го измериле, овој мојов ама мрда нема шанси точно да го измерат, 5 пати да мерат, 5 пати различно ке биде хахаха :D
     
    На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас не живеам во Мк и овде крвна слика никогаш до сега сама докторрката не ни рекла да направиме, читам во другата тема пред секоја вакцина правите крвна слика, за син ми кој е 3 год. и ги има примено сите вакцини, крвна слика пред вакцина ни еднаш му немам правено, само на 2 год.по моја иницијатива му направив и баш сама и реков на докторката да му направиме чисто да видиме што, како стојат работите и тогаш комплет се му испитав и тироидна и шеќер и што ли уште не и фала богу се беше во најдобар ред.
    Дури и кога е болно дете, на лекар само го прегледуваат, ни крвна слика не ме праќаат да проверам да видиме дали е вирус или грип или бактерија некоја и одредуваат за што станува збор, црвено грло, само носе итн. и даваат лекарства, антибиотик само кога е неопходно...па до сега е се во ред, е знам што е по добро, овој начин на работа или во Мк што ве праќаат одма за брисеви и крвни слики. А брис од нос или грло да ум речам да направиме?? Можат само луда да ме направат.....
     
    На Mekuska, makedonkamak и Smizzy им се допаѓа ова.
  13. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.798
    Пол:
    Женски
    @kallias тоа и ми беше муабетот,κоја тρаума ја доживуваат со тие боцκања,па маκаρ и најмиρни да се.
    @mariz абе мила и јас ρодив над 4κг бебе(κое напρедува супеρ 19месеци-16κгρ)а познавам доста мајκи κои ρодиле исто големи деца,па не пρават таκви испитувања,а пρитоа им бутаат сеκаκва хρана.
    Κога бебуш ти е здρав и весел,а машала тρча одамна,ρадувај му се и уживај.
    Зошто,веρувај,има мајκи на κои тие болници и боцκања им се ноќен κошмаρ.
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Abe znam ama pravev eho na tiroidna vo 8mi deka imav golemi tahikardii i dvata lobusa bea zadebelni, posle navaka nataka samo sakav da se porodam pobrzo i ne proveriv preku krv, ne sfativ ozbilno. A sega TSH 0-4 granica koe e najdobro da se dvizi od 2 do 2ipol, mene mi e 8 :/ pa i internist i opst doktor mi preporaca da proveram i na nego, pa neznam sto da pravam...
     
  15. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    @mariz не паничи...Кај некои жени во бременоста се пореметува тироидната, а потоа се средува. Хормонални промени во бременост. Не значи дека бебето ќе има. Јас ја имав уште пред да забременам, па мораше да се следи цела бременост.

    Мене двоцифрена ми беше бројката. 8 не е ништо.
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Of fala ti, da ne e forumov jas kje poludam so nasive doktori :D
     
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.798
    Пол:
    Женски
    И јас пρимав теρапија за тиρоидна пρед бρеменост,во теκ на бρеменост не,но после поρаѓај паκ напρавив κонтρола и беше оκ.
    Ноρмално е во бρеменост вρедностите да не се во ноρмала.
    Ти си знаеш,аκо ти е мисла,пρовеρи. Но сепаκ,веρувам деκа пρетходни индиκации моρа да има κои уκажуваат на болест.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Остани смирена, но оди провери си за секој сомнеж да го елиминираш.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    @mariz, jas vi sistina koga se porodiv cimerkata se rasprasuvase bidejki celo vreme.bila.pod terapija vo bremenosta sto dopolnitelno da napravi od ispituvanja. Prvin pedijatarot, a potoa go viknaa i endokrinologot dr.Cedo za da ja smirat i objasnija deka na sekoe dete mu se ispituva TSH po radjanje, deka toa e zadolzitelno vo bilo koe rodiliste vo drzavava, privatno il8 drzavno nema veze i deka sekako e zemena krv od peta od nasite deca. Taka iskreno i jas se informirav. I.kazaa deka e sosema dovolno samo TSH da se odredi po radjanje i ako e dobar rezultatot nema ni da ja izvestat, samo ako ne cini ke i pratat pismo. Dr.Cedo ja smiruvase deka ne e pod nekakov osobeno pogolem.rizik nejzinoto dete, ke go kaze toa na.nejziniot pedijaatr i ako.ima potreba ke go ispituvaat podetalno. Kaj nas generalno se preteruva so ispituvanja,.i kako sto kaza LadyDoly samo gi traumatizirame decata. Ako ti e sube proveri mu na maloto da si.si.mirna, neli ne moze nikoj ovde nisto da kaze, ama sigurna sum.deka se e vo red. Drugo, ako TSH e 8, toa e blago pokacej, ama ukazuva na mozen problem namalena funkcija na zlezdata (ne zgolemena kako.sto si napisala).Najcesto, osven pri retki poremetuvanja, mnogu zgolemen TSH go prati namalen T4 koj pak e znak za hipotiroza. Ama kaj tebe se e blago nas granicite taka da krajnata prpgnoza ne mora da e losa, ne se sekiraj odnapred. Sekoe.dobro, pozz!
     
    На slobodka и mariz им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Se mislam da ne e posporodilno samo, eve denes pak ispitav se so se antitela, pa vo 14h kje odam po rezultati.. samo me iznasetaa od Bitpazar me pratija vo Mlin Balkan deka ne ispituvale antitela, a vamu pa nemaa reagensi za T4, haos :/ trebase direkno vo drzavna da odam ili pa privatno... Kje vidimi, kako i da e ne e opasno, sinko e super vo odnos na zdravje, a jas katastrofa sum so nedobuvanje i anemicnost. Kje zemam i za nego upat kako i da e, ne place na bockanje od prst i na vakcini, pa se nadevam nema da e i toa traumaticno za nego..