1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Напредување во висина и тежина (од 0-1 год.)

Дискусија во 'Бебе' започната од koritsaki, 17 септември 2011.

  1. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    како што растат се помалку ќе напредуваат. пола килограм и не е така малку. А столицата ви се регулираше?
     
  2. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Da so sok od sliva I krusa so e 4+.. seg odime na 3 eden
     
    На џунџуле му/ѝ се допаѓа ова.
  3. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    не знам дали е до млекото но и првото на почетокот брзо напредуваше, првиот месец 1700гр, вториот 1500гр, само тоа беше недоносено па ми викаа "браво мајка". е ова е доносено па следеше: аааа па ова е многу, не може толку да го доиш. ха ха ха, и велам добро нема. која мајка ќе го остави детето гладно ако му се јаде не знам. инаку не сме дебели воопшто, само долги, и малку повеќе бутчиња имаме во споредба со врсниците.
     
    На Cka и TutiFuti им се допаѓа ова.
  4. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Се рoди 2700, искoчивме oд бoлницa сo 2530, пoследнa кoнтрoлa нa три недели имaше 3160. Дoктoркaтa рече декa супер нaпредувa, сегa нaреднa ни е другaтa неделa ќе видиме кoлку сме.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mama Maja

    Mama Maja Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2016
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    7meseci ima 9.600gr a visok 74cm.
     
    На a.c.k.a и mariz им се допаѓа ова.
  6. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Se molzam nema drug izlez,kupiv ad no ne saka ni da go pomirisa ne pa da go pie :( ,mozebi I nie ke isterame,no nemozam nekogas da go nadvaksam so mlekce,sreka nasabajle sto mu davam kasicki-ovosje,inaku maf mi e rabotata,zaboraviv da pisam koga bevme na kontrola maticnata ni kaza deka mozeme da pocneme so nokna kasicka vo kutija na hipp,pa ako moze nekoj iskustva da mi spodeli
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Ne se pocnuva so tie kasi, se pocnuva so morkov, jabolko, banana, sliva... itn., tie kasi se za ponataka, a jas retko i koga porasna mu gi davav, zasto prasak vestacki, a moze so zdrava hrana da se pocne... baska moze gluten da sodrzat nekoi od tie, valjda znaes deka gluten ne se dava do 7,8 meseci? Kolku meseci e? Mozes so zitarki da pocnes vo kombinacija so ovosje, (melen instant oriz, oriz, kinoa, palenta, proso)...
     
  8. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Pocnavme od 4+ so probuvanje I kasicki,no sekoe probuvanje I veke jadenje e so placki ne saka voopsto da gi jade,a za kasickata vo kutija mi kaza za noknata sto e samo navecer da mu davam,inaku e 5m I 1nedela
     
    Последна измена: 7 септември 2016
  9. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Lelee, jas so kjerka mi od 6 m i 1 nedela pocnav so dohrana i cel mesec ni pomina dodeka se navikne na lazice, placki pa plukanja pa pauza 2-3 dena pa pak istoto i se taka cel mesec i duri od 7 m pocna ubavo poleka da si jade, treba vreme, odednash ne mozat da se naucat, ne brzajte, kje jade kje jadee cel zivot :)
     
    На a.c.k.a и Cka им се допаѓа ова.
  10. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    Jas samo sto ke mu ja doblizam lazickata do usta odma pocnuva so placenje :),me interesira dali vo ad mleko smeam da stavam ovosje pr.banana,krusa,sliva,a da ne go oseti posto utre so mm ke odime za bugarija,barem eden zamenet obrok da ima ako ne se vratime na vreme,a sekako deka ke se imolzam I moe mleko ke ostavam
     
  11. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Navistina ova stanuva napreganje so tezinive, Maja i moeto site tri meseci si kacuvase po 500-600 i site mi zborea slabo e mu treba uste (znam moi luge za dobro neli no..) seto toa stanuva nervozno deka dois pa somnenie imas li dovolno nemas ....i ete jas sega sum na ad poveke ne cica da kazam ic sosem malce .Realno imam problemi so tireoidnata pa citav deka mozno e malce ili nedovolno mleko od nea d aimas i seto se ispovrza taka da toa e toa .
     
    На Saraa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Nema vrska tiroidnata, jas si imam problem, pa doev do 10 meseci, ad ne dadov ni ednas :) Ne sme site isti, nemoze site isto da napreduvaat... Sigurno moeto dete koe ima roditeli 192cm i 180cm nema da ima ist napredok so dete od roditeli 150cm. Sekoj organizam razlicno si bara, krvnata slika ako e dobra, znaci super mu e toj napredok so doenje.. :) Mn cesto se dava AD bez potreba, edna sto ja poznavam onaka pocna da dava AD, bebeto super izgledase pred toa! Sega edni race, butovi, strasno izgleda...
     
    Последна измена: 8 септември 2016
    На Sunshine_1979 и Cka им се допаѓа ова.
  13. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Јас имам лошо искуство со ноќната кашичка на Хип во кутија (од јаболко и оризово брашно). Синко се нафрла по цело тело и 5 дена му требаа на организмот за да се исчисти. Немој со тие каши, можеби кај вас нема да јави реакција ама за секој случај.
     
    На Sunshine_1979 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sweetheart87

    Sweetheart87 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    706
    Родилна тежина 3750, 52 цм
    Од болница излеговме 3600

    1 месец и 3 дена 4900, 55 цм
    2 месеци 5880 гр. 57 цм
    3 месеци 6700 гр. 62 цм
    4 месеци 7400 гр. 65 цм
    5 месеци 7960 гр. 67 цм
    6 месеци 8440 гр. 70 цм
    7 месеци 8630 гр. 71 цм
    8 месеци 9100 гр. 72 цм
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Читав на странски портали, не сум доктор не можам да потврдам што е како е , јас сум долго во проблеми со тиреоидната така да можно е да е , а можи и кај секој организам различно.
    И ад не е толку страшна работа како што се праи по форумиве , значи се знае дека мајчиното е најубаво меѓутоа има жени што од самото раѓање знаат дека нема да даваат мајчино , штп со нив да ги остават своите деца гладни само затоа што треба да почнат со ад.А тоа со колку си висока со млеко и растење не има голема улога , какви мали родители има па какви деца имаат бомбончиња.Не беше муабетот воопшто за градба на родители и од тоа тежина и напредок на своите деца.Поз мариз
     
    Последна измена: 9 септември 2016
    На Верче4, kallias и alisijad им се допаѓа ова.
  16. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Читaјќи тукa кaкo се прaви aд кo нaјлoшo нештo се oсетив кo oтрoв дa му дaвaм нa син ми. Имa жени кoи штo вooпштo немaaт млекo и штo дa прaвaт тие, кумaтa мoјa двете oд прв ден ги изрaснa сo aд.
    Дефинитивнo се претерувa и непoтребнo се плaшaт жениве.
     
    На Saraa, wannaBeMomma, flower30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Не зборам за тие што имале потреба да дадат, има мајки без потреба даваат за намерно детето да биде фалти, патем и јас сум дете израснато на вештачко млеко, здрава права сум :)
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  18. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Јас на почетокот малото неправилно цицаше и многу ме болеа брадавиците. Се пробав, болка до бесвест. Со плачење доев. Од неправилно доење се запуши канал, температура болку чуда, ајде и тоа некако помина, одмолзувај, облоги, само што се подсреди надојде толку многу млеко за влакно мастит избегнав, пак температура, одмолзување, си направив хиперлактација која траеше со месеци и уште не е регулирана како што треба, што значеше постојано одмолзување, паника секој момент да не се направи мастит бодејќи имав постојано грутки. Мислам дека сите ние тука алудираме на тоа дека понекогаш доењето е и мачно, но не
    треба веднаш да се
    откажеме. Зашто
    најлесное при првата
    пречка да се даде ад и
    одбие детето. Се што сакаат мајките тука со совети е да се поттикнат, поддржат да продолжат со доење.
     
    На Elena ena, Saraa, *цветче* и 4 други им се допаѓа ова.
  19. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на темава напредување, значи воопшто не е важно колку напредува детето се додека напредува и со добро здравје. Не сите сме исти и нормално е дека некој повеќе а некој помалку ќе напредува. исто како моментот "колку јаде а ништо не и се фаќа, јас вода ќе се напијам и таа ќе се залепи." Значи мајки, гледајте си ги, гушкајте и сакајте своите дечиња, бидејќи според мене и ова влегува во здрава храна.
     
    На Saraa, flower30 и mariz им се допаѓа ова.
  20. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Мариз зависи каков проблем со тироидната. Другарка моја имаше хипо и најстрого и забранија да дои. Мислам дека можеш да доиш само доколку нивото на тироксин е Ок, пример струма или цисти. Ако ти е нарушен тироксинот мислам дека неможе да се дои. Ама секако мора консултација со доктор,
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.