1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

На патувања со бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од friendy, 11 јуни 2012.

  1. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Nie sakame sredina na juni na odmor so bebus, grcka verojatno. Togas ke imame polni 8 meseci. Seuste razgleduvame kade tocno ise vrzano okolu odmorot, sto ke ni treba itn- prvo dete, prv odmor so bebe. Ve sledampa iskustva se dobrodojdeni...:)
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Види ја и оваа тема
    http://forum.femina.mk/threads/На-одмор-со-мали-деца.7173/
    тука има повеќе пишувано што и како треба.

    Од искуство, мислам дека патувањата со бебиња се полесни, како растат е потешко бидејќи не седат на едно место.
    Од мое искуство, со тебе е добро да имаш што повеќе облека за менување, лесна и во светли бои, капчиња и светли маички за плажа, средство со заштитен фактор иако јас не би користела (за малиов мој не користев во првата година никакво средство, само со јекодерм го мачкав), пробиотици, кокосово масло, антипиретик и антибиотик за не дај Боже (не дека нема доктори и амбуланти таму), антибиотски масти, фластери, средство против комарци во собата, а за бебето не би препорачала, не сакам мачкање со такви хемии (иако го правев тоа во Египет, џабе додуша). За јадење може од тука готови каши, може и од таму да си купувате, ама и онака твоето нема уште да јаде се на 8 месеци, така што е добро да се држите до она што е испробано и сигурно во однос на исхраната, односно да не внесувате нови намирници додека сте таму. Секако нешто играчки за во вода, реквизити и слично :D
    ако ми текне друго, ќе допишам.
     
    На Nova, TIGARCE86, Artemida81 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Fala ti @Annath na sovetite, ja procitav i taa tema pa eve i tuka posvezi iskustva..:)
     
  4. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    И јас размислувам за одморот, ма некој совет на некоја искусна мама добро би ми дошол :)
    Моиве ќе бидат 9 месеци кога ќе одиме на одмор.
    Прво ме интересира, која е подобра варијанта, хотел или апартмани?
    До сега сами со сопругот стално одрвме во хотел и немам никакво искуство во апартмани.
    Е сега размислувам повеќе на апартман некои одма на плажа, за да ми биде полесно одење на плажа, па во соба на спиење (нели и да се избегне жешкото), некако во хотелско сместување тоа ми е попроблемтично, ретко кој хотел е одма одма на самата плажа.
    Е сега, дали знаете, во апартманско сместување дали има опција за детски креветчиња, зошто по хотеливе нудат? (Иначе прашувам за во Грција, на првиот крак)
    И ако некои бил во хотелко сместување (all inclusive), како го спремате јадењето, кашите за бебуши?
    Не сакам да купувам готови, сакам да им правам.
    Ете ми ја дилемата :) хотелското сместување ме кочи поради местоположбата (ај може ќе најдам некој до плажа), и поради храната за бебуши, како би ја приготвувала???
    А апартманското ми се проблем креветчињата (нашите се дрвени, не се од тие што може да се транспортираат), а бебиња научени во креветтче да спијат? Извинете на долгиов пост :)
    Ако имате совет, искуство супер ќе ми дојде. Тенкс
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    Мали ти се бебињата, вака или така мораш да правиш нешто, бидејќи нема да јадат сè. Ако веќе мораш да готвиш, тогаш подобра опција ти е апартманско сместување. Во хотел со алл ин опција немаш кујна, нема да имаш каде да готвиш, а не знам дали во хотелската кујна би ти спремале посебно само за твоите малечки. Еднаш или два пати можеби, ама секој ден, три оброци, не верувам. Во хотелите каде што сум била нема храна прилагодена за бебиња на таа возраст, вообичаено е за над годинка. Така што оваа година апартманите ти се најдобра опција, а кога ќе се веќе поголеми, доаѓа предвид хотелско сместување со алл ин.
     
    На Amorce2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    @Annath фала на советот, го делам твоето мислење, ми требаше вака потврда :)
    Јас мислев една опција да си носам плинско и во соба да правам јадењето за нив ама некако не ми изгледа паметно и лесно изводливо, па најверојатно е најпаметно да се снајдам и да носам креветчиња и да си резервираме некое апартманче одма на плажа.
     
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Jas so bebus verojatno sepak za hotel ke se resam, nedela dena odmor. So mm vo hoteli sme odele samo, i nekako ne sum spremna da gotvam i za nas i za bebus na odmor, plus da go cistam apartmanot. Zdravje. Ke ima 6 meseci togas, I ke vidam dali ke se najde hotel so mini kujna vo sobata.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Па ако се доите до 6 месеци нема да имате никаков проблем.Тек ке почнете со дохрана.Така да за јаболче да свариш или банана да изблендираш ке се снајдеш каде и да си :)
    Овие две како пример ги зедов бидејки често со нив се почнува дохраната.
     
    На darcy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Jas sekako ke biram apartman, na plaza sekako, ima mnogu izbor. Nie ke sme 8 m togas ama hotel ne sakam,bar dur sme volku mali...koga ke bideme golemi i ke jademe se, all inclusive i uzivancija za site...:)...
     
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    И јас сакам ѕверов мој да го однесам на одмор, во мај планирам викенд а јули-август на одмор. Размислував за хотел ама мислам дека сме мали за хотел. Мора да носиме количка, а кој ќе ја влече по хотели, по скали, во лифтовите секогаш е гужва. Друго што колку и да носам кашички без плинско или рингла сум како хендикепирана, не дека сарми ќе виткам туку за детево ми е.
    Пред неколку години бев во едно апартманче и многу ми направи мерак за семеен одмор, на приземје, на чекор од плажа.
    Еве ви линкче па може ќе ви се допадне.
    http://www.georgiadis-house.com/grobritannien-uk/index.php
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Исто и ние одиме додеκа јас не почнам на ρабота почетоκ на јули.здρавје ние планиρаме апаρтман неκаде на втоρиот κρаκ,може аκо сте биле да ми κажете κаκво сместување сте имале,и дали било оκ бидејќи бебуш ќе биде 9 и пол м,мама ќе моρа да пρави κашичκи и ќе ни тρебаат услови за пρиготвување апаρтман во сеκој случај не ни бега...
     
  12. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Истиот "проблем" :)
    Стално одиме во хотел алл инкл и сега баш тоа ми е проблем, во хотел нема да имам услови за секој ден свежо подготвена каша за бебињата, а во апартманско ќе треба да мислам и за нас за јадење. Незнам што е попаметно. Ми дојде идеа (лани една пријателка така правеше) за неа и за мажот од дома приготвени и замрзнати јадења, а таму само одмрзнува и јаде :) некакво решение за апартманско сместување, а за хотелско освен носење плинско и приготвување каши у соба немам друго решение :)
     
  13. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Јас се мислам за хотел, па можат еден оброк за бебуш или пак кашички ќе купам за 1 недела нема да наштетам до толку, ние во јуни ќе сме 6 месеци и почеток на дохрана, ништо страшно и на јаболки и банани да е цела недела и цицање. Мене повеќе ме плаши пот, сонце и песок за цицање па миј се па моли се да цица на плажа.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.991
    Пол:
    Женски
    @Domakica, јас не би се грижела толку предвреме. Се ќе биде во ред. Може и готови каши да носиш, посигурни ти се тие.
    @Amorce2 добра ти е идејата за замрзнати јадења од дома, ама ти треба замрзнувач и таму за да останат смрзнати до моментот на употреба, исто и за време на патувањето. Инаку лесно се расипуваат, затоа што е топло. Нема да ве чини ништо да бидете повеќе на овошје и зеленчук, тестенини и по некое гиро или пецива, ќе издржите. За малите е работава - во апартман имаш скоро се што ти треба за припрема на храна, само да си носиш/купиш продукти. Не мора да носиш друго.
     
  15. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Jas i mm uopste ne sme zahtevni za hrana, taka da ne e problem apartman. Jas bi spremala svezo za bebus no ke imam i gotovi kasicki, da se najdat. Samo da najdam ubav apartman na plaza, jas na prv krak sakam, sto poblisky. Okolu veligdenov planiram poseriozno da se zanimavam so baranje...
     
  16. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    @Amorce2 и ќерка ми спие само во креветче. Ќе 18,5 месеци скоро на одмор кога ќе одиме и ќе и го носам креветчето иако е дрвено, се отштрафуваат. :D Малтретирање е големо ама тоа е ... И денес одиме кај мајка ми, како подвижен циркус сум што се спремав.
     
  17. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Правев муабет со една пријателка, и ми рече дека можам да купам некои апчиња на син ми за патувањето (со консултација од доктор, се разбира). Има ли потреба од такво нешто? Ќе патуваме со кола од Германија за Македонија, за една недела полни 6 месеци.
     
  18. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Хахахаха лелееее ама кај мене се две креветчиња, близнаци се :) па не туле на колата, приколка да закачам нема да не собере :)))))
    А душекот? И тој ли го носиш? :)))))
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Немаш потреба од апчиња.Ретко кое бебе поврака при патување(Ако ти се за тоа апчињата).
    А и да поврати не е страшно.Потешко е со поголеми деца верувај.
     
    На wtff му/ѝ се допаѓа ова.
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ние патувавме лани во октомври кога син ми имаше 5 месеци. Педијатарот ми рече да си земам линекс, далерон сируп и електролити. Инаку одевме на одмор и патот траеше 30 часа во еден правец. За среќа ништо не ми притреба.
     
    На friendy и wtff им се допаѓа ова.