Немаме сексуални односи, а тој се самозадоволува

Дискусија во 'Секс' започната од mamama, 16 јуни 2010.

 1. nenuska

  nenuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  621
  Допаѓања:
  425
  ЗДРАВО МАРИЈА И МАМАМА ДАЛИ СЕДНАВТЕ ДА РАЗГОВАРАТЕ СО МАЗИТЕ И СТО НАПРАВИВТЕ.ПОЗДРАВ ДО ДВЕТЕ
   
 2. marija1985

  marija1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  da ,razgovaravme,nema da se povtori, ama i ova vetuvanje ne e prvpat,sega bozem e se po staro,praime filmovi deka mn se sakame,znam deka i dvajcata glumime,se gleda,ama so dr da se prai,imam dete koe saka dvajca roditeli,se nadevam ke se smeni ako ne,ima dr nacini...i poslse zaso izneveruvale zenite,pa sakaat da im vratat na amzite,da vidat kako e da se custvuvas zapostaven,te pravat budala,te potcenuvaat,,,,
   
  На Li0ness му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LoOnyD

  LoOnyD Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  128
  Само да ве исправам :!: ...самозадоволувањето Е грев! Секако ретко кој го знае ова и кој го декларира како грев...никој не сака да се откаже од оваа единствена неизневерувачка дисциплина! Не дај Боже уште ова да им се скуси на мажите(па и на жените)...ќе умарат од депресија и неиспразнет семевод! :P
   
  На zdravkova му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  526
  Пол:
  Женски
  komentarite za vakvi temi se sekogas"sednete i razgovarajte" :D zarem mislite deka za tie 5 godini i slicno,ne se iznarazgovarale,ili cekale nie da im kazime :?: veke ne e za muabet rabotata tuku za akcija,a akcijata vo koj pravec ke bide toa najdobro ke si odlucat samite...ili da se obidat povtorno na nekoj nacin da go zavedat,privlecat mazot(ima raznorazni zenski taktiki),ili da si se pomirat so toa deka mazite ne gi reckaat pa da si baraat zadovolstvo vo nekoe drugo pole na zivotot,ili pak razvod...ili pak 4 opcija-svaler,ama taa ne smeam da ja spomnam zaso odma ke ripnat da me zadavat zenive na forumov :D loso vreme dojde,em sakame da bideme moralni,em sakame da bideme seksualno zadovoleni...a nekogas tie dve raboti ne idat zaedno..site mazi ne gi biva za"taa"rabota. :) nasite babi ne veruvam deka tolku se optovaruvale so toa dali se seksualno zadovoleni,gledale da si ja prehranat familijata samo...ili mozebi se lazam? :D
   
  На artemis му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Louisa

  Louisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Хехехе, а кај пишува дека мастурбацијата е грев??? Ти се зафркаваш или сериозно збориш? (Изглеа се зезаш, така би преценила по смајлињава) ;) Па и да го пишува некаде, кој може да го потврди за вистина? Колку луѓе на светов толку и вистини. Погрешно сфаќање, но како и да е, друга тема за разговор :)
  Според мене, Мамама на неколку пати потврди дека НЕ го сакаш веќе маж ти, што ме доведува до мислата дека сакаш охрабрување за следниот сериозен чекор - развод. Ама и да си го сакала (а ова го мислам и за Марија) ке го отсакаш штом е таква флегма. Да не работи, да дреме низ дома, па директно си ги пакувам куферите и пат под нозе. Па дури и за детето ке е сто пати подобро да расте со разведени родители, но за сметка на тоа во поздрава средина, без лоша енергија и напнатост. А уште повеќе, па на 27 години си и пет години без секс - пружам рака, алал да ти е што си издржала толку.
  Е сега, може зборам вака, но и ја си имам сличен проблем - не сме правеле секс со маж ми месец и пол. Во туѓа земја сме - во Англија, не сме баш ситуирани, тазе сме женети - десет месеца само и сме дааалеку од родителите на двајцата ;) Сами се снаоѓаме и сега, баш последниов месец се подсредивме - и со работа и стан, но во тој тежок период, на моменти многу се каравме. А јас пак имам таква навика, ко ќе сакам да се сексаме директно му викам, ајде да правиме секс :) Сега тој ми се оправдува дека не му се сакало така ко ке сум кажела (а претходно не му сметаше) Уште една причина, ај навечер е изморен, работи по многу, но дури и кога има слободни два дена, и на вториот ден после пладне, ПАК е изморен :) Дал да плачам ил да се смеам е работава.
  И уште нешто, на моменти ко ке се караме - тој ако почне да ми го дига притисокот со некои глупави и нелогични аргументи, ама стварно ме полудува и го терам у пм, ама буквално. Знам дека тоа ми е огромна грешка и треба да се воздржувам, ама ај, како пустото.. Знам дека многу ме сака (всушност, слепо сум убедена во тоа) и дека најверојатно проблемот повеке е во мене со моите изливи на бес, но не ми е сеедно. Имало и обратна ситуација - јас да не сум многу расположена, но за недела дена, не повеќе. Е тогаш тој прави голем проблем, се чувствува отфрлен и ми префрла. Сега кога тој е „нерасположен“ демек нема проблем. Е па не е фер! Како и да е, ако вака продолжат работите, дефинитивно ке преземам порадикален чекор: или ќе го нападнам посред ноќ (знам дека нема да откаже, но не за така работава)
  А на Артемис, ке ти кажам дека не треба така да мислиш - зошто да е касно за тебе? Само на 40 години си бре жено. И уште повеќе па, штом викаш дека си нашла „решение“ па реши го до крај проблемот. Јас иако многу храбро поддржувам развод брака, треба да се земат предвид повеќе фактори (и јас лично мноогу тешко би се одлучила за развод) но сепак, животов ни е само еден единствен во овој вид, и ке направиме грев кон сопствената душа ако го проживееме така со разочарување и помирување.
  Ај белким ќе се средат работите по најдобриот можен начин, на секој според ситуацијата, само треба да се обидеме да мислиме попозитивно (во тоа сум се убедила самата по себе) и да не се земаат многу при срце работите.
  Поздрав :sun:
   
 6. Louisa

  Louisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Упс, испуштив само да истакнам, кхм, дека мене ми е многу поубаво да се самозадоволувам кога имаме редовни сексуални односи со маж ми, а вака кога има нешто несредено ич не ми се прави ќеф :) но сепак го практикувам, само за да не изгубам кондиција ;) И уште еднаш да потенцирам - нема апсолутно ништо грешно во тоа, напротив здравословно е! Уживајте :)
   
 7. LoOnyD

  LoOnyD Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  128
  Всушност многу сум сериозна...од верска гледна точка...(христијанска а и муслиманска(ко што знам)). Што е најинтересно ...го нема никаде како запис на пр. во Библијата, ама црквата го вбројува во гревови! По ранг ...малку помал грев од блудот! Google it! ;)
   
 8. Louisa

  Louisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  [/quote]
  Всушност многу сум сериозна...од верска гледна точка...(христијанска а и муслиманска(ко што знам)). Што е најинтересно ...го нема никаде како запис на пр. во Библијата, ама црквата го вбројува во гревови! По ранг ...малку помал грев од блудот! Google it! ;) [/quote]
  Се е тоа во ред, Библия, Куран... и ред други религии и идеологии. Ама ај вака реално да помислиме, на кој лошо му правиш ако се самозадоволуваш? На никој! А на себе пак си правиш убаво (барем за некои секунди) :) Навистина, според моето сфаќање за работите, знаеш кое е грев? АКО додека правиш нешто, (зборам општо, што и да е) и чувствуваш дека грешиш и ти е неудобно и непријатно, е тогаш го прифаќам како грев. Се што прави човек на сила јас го разбирам како грев кон неговата сопствена душа.
  А црквата што збори, ама да ти кажам право, ми е маловажно. Црквата е бизнис (религијата углавном е бизнис). Јас иако се исповедам како христијанка, си го носам Господ во мене - и сите религии тоа го исповедаат, дека треба прво да го откриеш патот до Бог преку сопствената душа. Јас и Будизам и Ислам и секоја идеологија ја почитувам затоа што сум научила по нешто од повеќето.
  Извинете што вака се одметнав од темата... Кај мене уште ништо ново - суша! :( Сега веќе сум на фаза муртење и префрлање, а пак ангелчево мое ме убедува дека ме сака и ме гушка пред спиење што е уште полошо, затоа што апстинирам веќе. А бе ужас, ај да не ве нервирам и вас.
  Поздрав!
   
 9. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  486
  Луиза а зошто ти не превземеш иницијатива, лежите, се гушкате-нападни го :D
  И мене би ми пречело да ми каже сакам секс. Нема потреба од тој муабет, ја започнуваш предиграта и нема шанса да те одбие :!:
  Поздравче :*
   
 10. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.830
  Допаѓања:
  2.793
  Мене ми е стварно чудно како во 5 години не си му се пуштила ти прва, зошто да чекаш тој да превземе иницијатива? Алал ти вера како си трпела до сега вакво нешто, јас да бев ќе го силував досега, море на кревет со лисици ке го врзев. :D Шала на страна, стварно лоша ситуација, али не чекај туку уште одма направи го тоа, скрши го мразот! Ако после тоа те одбие, е тогаш стварно е потребен разговор и да дознаеш што е работата!
   
 11. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.107
  Пол:
  Женски
  Се надевам нема многу да забегам оф топик овде, ама не можам да не искоментирам :^)
  Не сакам многу да навлегувам во тема религија, ама ќе кажам од медицински аспект. Депресија кај жените и непразнење на семениците (општо познато како blue-balls) на времето било третирано од страна на медицински лица со мастурбација (зборам отприлика некаде 40тите и 50тите, кога не се ни знаело што е всушност мастурбација). За жените конкретно малку повеќе сум информирана, сериозна и длабока клиничка депресија била лекувана од страна на лекар со "магичен допир" :) и тоа се сметало за легитимна медицинска постапка, терапија која била препорачувана од психијатар најмалку еднаш неделно. Само за информација го кажувам ова, бидејки тоа грев со големи црвени букви некако во срце ме гаѓа :)
   
 12. zdravkova

  zdravkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  47
  Vo mojata familija imase vakov problem taka da poznato mi e vakvo ponasanje od strana na mazite.Sakav da kazam deka zivotot vo zaednica doveduva do oladuvanje na odnosite so partnerot.Ne mi se veruva kako i kolku mnogu moze da bidat mazite sebicni.Naucno e dokazano deka mazite imaat potreba od sex 3-4 pati nedelno toa go imam licno slusnato na emisija od strana na dr.sexsolog.E sega se postavuva prasanjeto sto pravat tie mazi sto si gi izbegavat zenite na vakov nacin.Golema steta e i za zenata veruvam deka i taa se custvuva loso.
   
 13. Ljupkabebe

  Ljupkabebe Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  Јас мислам дека вие имате друг проблем, кој е многу поголем од немањето секс или од самозадоволувањето.Па тие имаат жена и деца а не работат,како може тогаш сексуално да ве привлекува таков маж "паразит".Несовесен, да живее на грб на своите родители.Срамота!!!Па за ваков маж не вреди ни секси поглед а не купување на специјален долен веш.Со чиј пари ке го купите вешот,со парите што треба на детето да се купи храна????ЗАпрашете се вреди ли?????а сексот си иде самиот шо себе,кога внатрешно си опуштена и ти ке го легнеш нема да чекаш тој да преземе.А самозадоволувањето е многу прифатливо, тоа не е проблем ни од твоја ни од негова страна.А тој штом се самозадоволува зад твој грб е знак дека не се познавате доволно во сексот.па самозадоволувајте се заедно,уживајте во сексуалните фантазии.но за тоа треба вистински партнер.
   
  На srcekrsacka, georgnicos и artemis им се допаѓа ова.
 14. bla20

  bla20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  7
  Jas nemam ama iiiic nemam pravo da go kazam ova :x ama moram! Dali ste vie sigurni deka vasite mazi vsusnost gi privlekuvaat zeni? :x Jas poznavam eden slicen slucaj duri se rabotese za lugje vo godini... samo se nadevam deka ne se slucuva istoto so vas! Se nadevam deka gresam i deka ova se sto go napisav se gluposti ama mislam deka treba seriozno da se razgovara na taa tema vo vakvi slucaevi. Nema nesto poloso od toa. NEMA.
   
 15. miki1980

  miki1980 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  izvini ama toa za mene ne e brak ako ne razgovarate za vakov problem kade ponatamu jas te sovetuvam da ne cekas da si ja pobaras srekata
   
 16. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  111
  5 годиниииии??!?!?!?!? :o уууу како можеш толку многу времеее,веднаш преземи нешто!!!
  :!: најдобро прво разговарај со него...
  А ти не се задоволуваш ,така???САмо тој ??
   
 17. Antonija123

  Antonija123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  59
  И јас истото си го помислив, како може еден релативно-млад хетеросексуален маж наместо да има односи со сопствената сопруга кога таа инсистира на тоа, тој да се самозадоволува? или го привлекуваат мажи или си има некој друг проблем од психичка природа за жал...
   
 18. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.279
  Допаѓања:
  1.818
  Hе дај боже да ми се погоди/погодеше некој ваков,ке го отерав упм |( ке го оставев со чепкалката в рака :swear:
   
  На zdravkova му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ma4ence-d

  ma4ence-d Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  5

  Јас мислам дека пред на направиш муабет со него , подобро е да го тестираш. Прво, да се облечеш некако провокативно и ти да преземеш иницијатива, да го галиш насекаде и се останато... ако тој не се напали на тебе и ако те одбие тогаш е најдобро време за да разговараш со него сериозно... нека ти каже зошто го прави тоа и што мисли тој? како ќе се одржи вашиот брак во живот ...
  Со срека
   
 20. malata1992

  malata1992 Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  по мене тој не е способен за ништо не работи не е*е дај не зезај најди си швалер... од кај знаеш он со која се е*е па не сака со тебе не биди луда како можеш 5 години без СЕКС????
   

Сподели ја оваа страница