1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Не го разбирам !

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од Nicki_N, 30 ноември 2016.

  1. Nicki_N

    Nicki_N Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Девојки стварно не знам ова во која тема да го сместам, затоа ве молам не ми замерувајте што направив нова. Почнав да си пишувам со еден дечко што го знам од средно школо, значи повеќе од пет години. Он беше две генерации постар од мене и скоро секој ден го гледав во школо,но никогаш не сме комуницирале, не ми се допаѓал, воопшто не сум размислувала за него. Летово бев кај другар на гости и таму дојде и он бидејќи се дружат повеќе. Мене тогаш ми стана малку симпатичен,но пак не обрнав внимание. После месец дена он ме додаде на инстаграм и почна лајкови да ми става, па и јас него понекогаш. Сега пред два месеци ми пиша на инста и почнавме константно да правиме муабет.. Општи муабети, како си,што правиш и слично. После неколку дена ми побара број, му дадов па почнавме на вибер, понекогаш и разговараме на телефонот. Почна да ми праќа бакнежи,срциња, 24/7 правиме муабет и ми стана многу интересен и почна ептен да ми се допаѓа,НО сеуште не сме се виделе :^). Не ми спомнал ни кафе да пиеме,ни да излеземе, НИШТО. Пред 10тина дена јас бев излезена со другарка и он ми пишуваше и јас го поканив да дојде таму каде што бев,но ми рече дека бил болен, не можел. После неколку дена повторно правевме муабет и повторно го поканив во еден кафич каде што веќе бев седната со другарка и повторно ме одби со изговор дека му било незгодно од другарката |(.. Не разбирам што се случува, зашто не сака да се видиме кога веќе два месеци и повеќе комуницираме по цели денови... Во еден муабет и ми кажа дека му се допаѓам.. Што мислите вие? Не сме деца стварно за да си пишуваме само, јас имам 23, он 25.. Што да правам? Не можам веќе вака, ме нервира :punch:..
     
  2. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    20.820
    Нешто ми мириса како да е зафатен дечкото.
    Ако е доволно опуштен да се слушате по телефон и да ти праќа срциња и бакнежи, верувај не е до срамежливост ако не те прашал да се видите.
    Прашај некој што го знае, дали има девојка, да не бил претходно во врска и сл.
     
    На anichka94, Rose96, rose60 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Можеби му треба време...првиот пат бил навистина болен, а вториот пат исто разбирливо што не сакал и му било незгодно. Можеби си требала да го викнеш кога си сама. Мислам нареден чекор да не превземаш ти, остави му простор тој да те викне.
     
    На Bozica1980, rose60, butterfly* и 2 други им се допаѓа ова.
  4. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.902
    Допаѓања:
    30.639
    Пол:
    Женски
    Можеби навистина е срамежлив, и не му е згодно да седне со другарката твоја каде што сте биле.
    Остави го малце, не му викај да ти прва пак за да се видите, па види дали ќе му текне него да те викне.
     
    На rose60 и Nicki_N им се допаѓа ова.
  5. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    2.828
    Пол:
    Женски
    А зошто не го прашаш отворено? Еве веќе кога зборувате на телефон и сте се опуштиле нема никаква потреба сама да си поставуваш прашања кога можеш него, зошто може од досада да пише на инстаграм, да зборува кога него му се сака мада што ова се ретки случаеви...Најубаво да го прашаш директно немаш што да изгубиш веќе штом се е опуштено на чат :)
     
    На blond.bunny, Bozica1980 и Nicki_N им се допаѓа ова.
  6. Nicki_N

    Nicki_N Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Да и јас помислив на тоа :( за срамежлив, не е воопшто.
     
  7. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.902
    Допаѓања:
    30.639
    Пол:
    Женски
    ^
    Епа ако не е срамежлив, друго мислење освен дека сака да си го потполни времето со тебе, не гледам.
    Такво негирање, не ми мириса убаво. Или крие нешто или незнам што би било друго..
     
    На Nicki_N му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Има девојка, или не сака да го гледаат со тебе во јавност.
     
    На КикиМаус, Rose96, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. V.odolija

    V.odolija Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2014
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    20.820
    Па прашај го директно. Чим разговарате по телефон, онака без никакво потресување, да не му ни ставиш на знаење дека многу ти значи одговорот, едноставно прашај го.
    Зошто само да си го губиш времето ако ти сакаш нешто повеќе.
     
    На biGirl, supertoasty и Nicki_N им се допаѓа ова.
  10. InWonderland

    InWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    420
    Пол:
    Женски
    Ахахах трето понуди му да излезете сами, и више ако ова те одбие незнам:rofl: Можда е многу срамежлив, не размислувај негативно, прашај го за причината.
     
    На biGirl и Nicki_N им се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.238
    @Nicki_N da bidam iskrena koga pocnav da citam mislev deka imas 18..
    Na 23 da imas virtuelni simpatii i da neznaes na sto si:x.
    Batali telefon i FB.
    Bidi otvorena i pristupacna ako vekje ti "stalo" do deckoto.Vprocem..toj ima 25...ne e dete.
    I da ne stanuva zbor za ovoj slucaj,,kako ti mislis decko da fatis?!..
    Otfrli sram i neresitelnost.
     
    На КикиМаус, Ana Chio, Rose96 и 12 други им се допаѓа ова.
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Не си губи време. Прашај го отворено и ако не ти чини одговорот продолжи понатаму.
    Животот е толку краток за да го поминеш со лузери:party:
     
    На Wahnsinn, Bozica1980, Askopje и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Nicki_N

    Nicki_N Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Потполно си во право.Јас се осеќам ко 18.. Ова прв пат ми се случува и ме буни многу, затоа и се обратив тука за совет..
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.189
    Допаѓања:
    33.951
    Пол:
    Женски
    Едноставно почни да го игнорираш, ако треба ден, два... недела дена и ќе дознаеш на што си. Зависи каков е типот точно, но игнорирај го едноставно и се ќе биде ок. Ако е за тебе ќе биде се ако не ќе си најдеш некој подобар, не се оптеретувај. :hug:
     
    На Nicki_N му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    Ники, зошто ти сама не предложиш кафе? И мене би ми било глупаво, мојот симпатија веќе да си излегол на кафе, па таа покана ќе ја сфатам чисто ради реда, колку да не испадне некултурен. Она, како кога викаш некој на торта, оти ти честитал роденден, а уствари не го викаш :D
    Значи, кога веќе тој нема муда, имај ги ти и покани го на кафе, каде ќе бидете само вие двајца. Без друштво. Ако во тој случај одбие, тогаш пиши пропало. Или е зафатен или most likely, како и повеќето јаки мажи, им иде комуникацијата на вибери и мибери, таму имаат храброст, а во живо ни А не знаат да бекнат. Ете така.
    Вака, (ако не е зафатен), а не превзема чекор за нешто повеќе, или е несигурен многу или едноставно е пасивна мрза.
    Но, вака или така, имај на ум дека: Кој навистина сака, тој прави се за да го оствари.
    :d::drunk:
     
    На КикиМаус, Aleksandar1212, Bozica1980 и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Mr.Awesome

    Mr.Awesome Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    1.653
    Пол:
    Машки
    Референтица ти кажа добро. Не сте мали, 25 и 23 год. дечко и девојка, одлична возраст за почнување врска!

    Кога дечкото ти кажал дека му се допаѓаш, значи сака да сте заедно! Не знам зошто чека и не те покани на кафе и да си почнете фина врска. Или игра трпеливо или има девојка па сака да те држи на дистанца и да те крие. Нема логика зошто и натаму да се играте како деца на Viber и инста наместо да се видите во живо и да падне првиот бакнеж.

    Мој совет: појди му во офанзива, викај го на кафе и ако стално те избегнува ќе дојдеш до вистината зошто го прави тоа! Еднаш ќе најде изговор, можеби и двапати, ама 3 пати да те избегне, а да вика му се допаѓаш значи крие нешто или не го мисли тоа што го кажува! Само напред “прегази“ го или освој го! :) Не му дозволувај да те држи на Viber или инстаграм дистанца.
     
    На Summerlover, Cinderfakinrella и Nicki_N им се допаѓа ова.
  17. Nicki_N

    Nicki_N Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Девојки фала многу на советите, во право сте и мора да бидам директна па денес ке го поканам на кафе :D
     
  18. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Иди му на врата и прашај го дирекно :D (joke)
    Покани го уште еднаш на кафе, ако сака има и те како да најде слободно време, ако почне да врти муабети пак тука нешто не е ок бриши го одма.
     
    На Nicki_N му/ѝ се допаѓа ова.
  19. irenadaniel

    irenadaniel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    1.329
    Пол:
    Женски
    Kako za mojata zivotna prikazna da citam,deckoto koj sega mi e soprug go poznavav indirekno preku moja drugarka a negova braceda no nikogas nikakvi simpati ni toj za mene ni jas za nego,eden den slucajno so drugarkata muabetevme za nego i toj sledniot den mi se javi znaci voopsto ne mi ostavi vpecatok deka e stramezliv,no eden mesec kako da izbegnuvase kontakti nastinat sum na rabota i mene me zanervira i za po nekoe vreme da mi zakazi sredba a na sredbat razbrav deka ne me izbegnuval tuku si imal domasni problem itn da ne navleguvam pa pocnavme vrska koja traese skoro 3 god i eve sme 7 vo brak :) ako ti se dopaga ne se obeshrabruvaj za se si ima nekoja pricina nwe sekogas znaci deka e vo prasanje druga ama pusto zenska rabota xaxax
     
    На Samomarija.056, Wahnsinn, Avokado и 2 други им се допаѓа ова.
  20. esperansa777

    esperansa777 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2012
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    1.858
    Пол:
    Женски
    Golema e verojatnosta deckovo deka ima devojka,a saka da si ima nesto nastrana,mene taka mi mirisa:)
    Pasaj go drugar ti dali ima devojka deckovo:)
     
    На Nicki_N му/ѝ се допаѓа ова.