1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Низок притисок

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 8 јули 2010.

  1. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Досега јогурт со сол ми помагаше, сега ни тоа не ми помогна, толку многу ми се вртеше пред малку што помислив толку од мене. Буквално цела соба одеше лево десно, никогаш вака лошо не ми било па дури немав сила ни правилно да дишам.
    Ако ги затворев очите полошо се осеќав, ако станев мислев ќе се срушам, ако лежев мислев ќе умрам и не знаев кај се наоѓам....Едвај до купатило појдов, со ладна вода по лице, по раце, по врат, дишев длабоко, пак пробав јогурт, легнав и некако се вратив помеѓу живите.
    Тогаш ми беше 80/50, сега малку ми се стаблизира.
    Луѓе од ова нема спас :headbang: при промена на време, при стрес, при нервоза, при настинка, ненормално паѓа.
    Докторот ми викаше: И дедо ми имаше низок притисок, па 100 години живееше, ништо не ти е.
    Абе ништо не ми е ама овие вртоглавици...
    (facepalm)
     
    На Limpan, zhap4e и Askopje им се допаѓа ова.
  2. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Секогаш ми бил 95 или 100 со 50 и сум била колку толку ок, ама последнава година е ужас со вртоглавиците и ништо не помага. Пред некој ден пред спиење одеднаш ми падна, гадно ми се слоши испив 4 чаши вода и одвај заспав мислев готова сум испуштив душа :swear:
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Ако пак ти се слоши, со многу ладна вода одма измиј се по лице, по зглобовите кај дланките, и на вратот. Помага колку толку. Мене докторот така ми предложи, пиење многу течности, јогурт, кока кола и миење со ладна вода да те освести...
    Има многу млади луѓе со низок, па се тешам :)
     
    На Askopje му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Jogurtot go spusta

    Osven ako ne mislis na ajran(ona so mn sol sto e)
     
    На JollyGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Обичен јогурт, сама му ставам пола лажичка сол... Ни така не делува? :wasntme:
    Ајдеее цел живот ми бил лага... Мислев јогуртот ми помогнува
     
  6. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... младите кои најчесто патат од многу низок крвен притисок треба да си ја проверат крвната слика , затоа што едно од несаканите симтоми на анемијата - слабокрвност е баш низок притисок , поправете ја крвната слика и крвниот притисок ќе се нормализира ...или...(lalala)
    ... ендокринолошки т.е. хормонални заболувања , пад на концентрација на шеќерот во крвта, Адинсова болест (тоа е болест на надбубрежните жлезди), хипотиреоидизам (тоа е намалена функција на штитната жлезда) исто како едно од симптомите се низок крвен притисок , испитајте ....или
    ...срцева слабост , брадикардија ...:u:
    инаку , не би се сложила воопшто со еден предходен коментар да тој што има низок крвен притисок подолго живее , хипотензијата или низок крвен притисок е исто болест затоа што протокот на крвта е слаба и органите не се снабдуваат доволно со крв - крвта е од исклучително значење за виталните функции на организмот како што се отчукување на срцето, дишење и температурата и кога нема доволно проток на крвта до органите на пример не се обезбедува доволно храна до мозокот, срцето и бубрезите, па може да доведе до нивно трајно оштетување....:(
     
    На kikkki и Askopje им се допаѓа ова.
  7. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    А ако големиот е 130-140 а малиот 58-60?
     
  8. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    Крвниот притисок демек како идеален е кога ,,горен ,, систолен 120 и ,,долен,, дијастолен 80....
    ...систолниот притисок (првиот број)претставува притисок во артериите кој настанува при контракција на срцето, а дијастолниот крвен притисок (вториот број) претставува притисок во артериите кој настанува при опуштање на срцевиот мускул по контракцијата, крвниот притисок е секогаш повисок кога срцето пумпа (се стега), отколку кога е опуштено....
    ...е сега се мисли дека нормален опсег на систолниот крвен притисок за повеќето здрави возрасни е помеѓу 90 и 120 милиметри живин столб (mm Hg) , а нормалниот дијастолен крвен притисок се движи помеѓу 60 и 80 мм живин столб. Крвен притисок над 140 / 90 mm Hg се смета веќе како висок.
    ...значи прашањето ,, А ако големиот е 130-140 а малиот 58-60?- одговор : Нормален за возрасна особа !
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Од кога памтам си имам низок притисок..Две бремености поминав со низок протисок..Колку пати само вртоглавица и онесвестување во болница една две инфузии и поминува..Крвна слика се во ред покажува..Од секогаш ми бил 90/40-50 туканекаде и се навикнав веке..Вртоглавица и лошо чуствувам кога ке падне повеке горниот пример 70/30-40...Докторитеми велат подобро низок одколку висок и така си терам..:)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Мажот ми имаше низок притисок,ама со текот на годините се промени.
    На 45 години почна да пие таблети за висок притесок:(
     
    На rose60 и blessed.an им се допаѓа ова.
  11. rose60

    rose60 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.753
    Пол:
    Женски
    Јас цела бременост со несвестици ја поминав никогаш не мерев притисок можеби од тоа било
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Веќе неколку дена сум со низок крвен притисок.90/60 речиси постојано,инаку нормален ми е 120/80.И ми смета.Ми се врти,ми се спие,не можам да учам.Денес се напив кафе па мерев-95/70,значи пред кафето уште понизок бил.Ми даде татко ми чаша вино,за да го поткренам...Ама како и да е ми смета. Треба да се направат некои прегледи неделава.Некои совети,како да го покачам?
     
  13. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.094
    Допаѓања:
    37.558
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми е низок шеќерот и притисокот ми се снижува. Напиј се кока кола, благо нешто, повеќе течности. Кафето краткотрајно го качува, ама потоа го симнува.
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
    Ајран или јогурт со сол. Откритие на годината ми е. Мене нормален ми е 100/60, па нискиот до 30 знае да ми падне :lol: Само ова ми помага.
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    И да отидеш на лекар ќе ти кажат: супа солена, многу течности (ладна вода, кафе, кока кола) ,сирење.... Значи се што е солено, а и чоколадо помага.
    На суправит има шумливи витамин ц енерџи, мене многу ми помагаат, и без да мерам осеќам омалаксаност, дури некогаш и како вкочување на зглобовите т.е горната вилица.
    Пиј колку што можеш ладна вода.
    Мене само тоа ми помага, во екстремни случаеви благо + вода.
     
    На SeaMermaid му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Adriana.O

    Adriana.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Притисокот ми е скоро секогаш 80/60. Секое сабајле кафе турско, многу вода, солена и кисела храна и свинско. Др.решение нема
     
  18. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    6.341
    Пол:
    Женски
    Прoбaј сo јoгурт и сoл. Вo еднa чaшa јoгурт стaви пoмaлку oд пoлa лaжичкa сoл. Oвa ми гo препoрaчa дoктoркa и мене секoгaш ми пoмaгa при низoк притисoк.
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Adriana.O

    Adriana.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Фала, баш ке пробам.Постојано ми се врте ради него, омалаксана сум и никаква физичка активност неможам да завршам.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    3 дена имам вртоглавици. Не константно но после пладне најчесто. Притисок мерев 112 со 60, пиев кафе и спиев еден час па мерев пак 96 со 59.
    Почнав да пијам повеќе вода околу 2 литри на ден. Па се мислам дали може има некоја реакција од тоа бидејќи порано малку вода пиев, исто исфрлив шеќери и повеќе на зеленчук и овошје сум.
    Исто за три дена треба да добијам, имам симптоми на пмс а и топлово ме омалаксува. Можно ли е тоа да е причината? Досега вака не ми се случило.
     
    Последна измена: 11 август 2018