1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Низок притисок

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Victorya, 8 јули 2010.

  1. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Јас си имам низок притисок и мн си го сакам :D Ич не ми прави проблеми освен кога е премногу низок и ме боли глава ама едно аналгинче и готово. Два пати се имам онесвестено ама и тоа не ми е некоја голема причина за да кревам паника :^) Кафе не пијам освен во тек на колоквиумска, течности мн не пијам можеби 3-4 чаши вода дневно максимум, кока-кола мн не обожавам, витамините заборавам да ги пијам, сол не јадам, но сепак немам некои големи проблеми...Инаку досега највисок притисок што сум измерила ми е 70/90 :x И единствено ми смета кога не можам да правам ништо нормално затоа што мн ми се спие |(
     
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Мора да те искарам ;) Ќе се натераш да пиеш повеќе течности најмногу вода...до 8 чаши во денот.Натерај се и ќе се навикнеш.Јас така како тебе слабо пиев течности па си имав проблеми понекогаш и ми кажаа дека морам да пијам течности повеќе посебно вода.И си се навикнав, сега без вода не можам.
     
  3. zagrizena123

    zagrizena123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    4
    Вака...Овие 2 дена притисокот ми е 80 со 60 а за мене е нисок тој притисок и тоа ми се случува навечер,исто така ми се претресува целото тело моментално ми залупува силно срцето и потоа се тресам навистина многу.
    По неко е време ке ми помине но за неколку минути пак истото.
    Отидов на лекар ми правеа екг и крвна снимка и се е во ред,само на екг то показа како некои аритми изгледа, но не било ништо страшно ми рекоа дека е на нервна база од стресови и нервози,што е
    точно,и ми препишаа едни апчиња се викат Кардиопирин се пијат еднаш на ден.
    Ми препишаа и Хелекс ама јас не го зедов бидејќи ми е страв да ги пијам и си зедов диазепам од 2 мг.
    И сега сакав да прашам дали нхекој имал такво искуство и како го поминавте тоа што презедовте.
    Бидејки мене не ми е прв пат да ми се случи многу често ми се случува.
    А јас сум мнооогу голема плашливка и тоа зборувам буквално постојано мислам дека нешто ке ми
    биде.И како што имам приметено изгледа сум во некоја депресија,и ке ве молам за некој совет....
     
  4. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас имам низок крвен притисок, 55 со 85 :)
    Пред да останам бремена, обавезно едно станување од кревет, си правев кафе. Ама сега не чувствувам потреба за кафе, па не го ни пијам, а ако осетам дека ми паѓа притисокот многу, пијам газирано нешто (сок или минерална).
     
  6. zagrizena123

    zagrizena123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    4
    Tи благодарам многу јас не сум ни знаела дека тое се вика така и прочитав многу во врска со Анксиозност и баш така мене ми се случува,Фала многу...
     
  7. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Нормалниот крвен притисок ми е 90/60........порано многу ми пречеше. Ни со кафе не можев да го регулирам :( Во последниве неколку години не ми пречи, не знам дали е тоа поради променетиот начин на исхрана, но притисокот ми е ист 90/60 а сепак не сум малаксана и мрзлива :)
    Конзумирам многу течности и овошје, секој ден обавезно сок од цвекло, јаболка и морков ;)
     
  8. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    хаха епа ти значи супер си, мене нормалниот ми е 60 со 40 и не осеќам веќе дека ми е низок. Кога ми паѓа уште повеќе е тогаш веке..... :( јас мразам вода, сок....и дневно од пола кг повеќе не можам да испијам. Кафе не пијам исто така.... :|
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Секогаш ми е низок притисокот и кога и да пробам да го регулирам со кафе постигнувам спротивен ефект, почнуваат да ми се тресат рацете, и посилно да ми бие срцето, да ми се потат дланките уште повеќе, така да го кафе неможам да го регулирам ко да ми паѓа уште повеќе :^)
    Со супа солена и мрсна си го регулирам најчесто, многу течности, сокови, зеленчук...
     
  10. kostic

    kostic Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    15
    Како прво низок притисок неможете со кафе да го поткренете бидејќи кафето содржи кофеин а кофеинот има вазодилататорно дејство односно ги шири крвните садови а со тоа го зголемува волуменот на крвните садови и настанува хипотензија односно намалување на крвниот притисок.Намалете го кафето.вежбајте повеќе со тоа срцето посилно и забрзано ќе чука и ке ви се крене притисокот,и јадете малку помрсна храна тоа ќе ви помогне се разбира ако нее прекумерна :)
     
  11. malo85

    malo85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Низок притисок

    Zdravo na site.nova sum na forumo i sakam da mi pomozite ako znajte nesto.Imam premnogu nizok pritisok.dali nekoj znaj nesto.vo leto premnogu mi smeta.poz do site
    [mod-kirilica:2jpz3crv][/mod-kirilica:2jpz3crv]
     
  12. Ivu4

    Ivu4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    41
    Nizok pritisok

    Здраво и добредојде :clap:
    Јас незнам ништо за низок притисок сепак види можеби ке ти дадат некои апчиња
     
  13. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Nizok pritisok

    мало,
    пиј течности-вода, кафе
    биди физички активна
    и јас го имам истиот проблем ко тебе, затоа пијам 1 до 2 капучино дневно, многу вода, и постојано сум во движење :)
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Nizok pritisok

    Пиј почесто газирани пијалоци (тие го качуваат притисокот), кафе обавезно 2-3 во денот.
    И јас имам низок притисок (би рекла пренизок) едвај 55-85. Ама нормално си функционирам со него и не ми смета.
     
  15. malo85

    malo85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Nizok pritisok

    nekogas ne mi smeta mene mi e 60-90.Vo leto sum kako omalaksana,duri nekogas me faka kako panika ko ke izlezam da ne mi se slosi da ne se onesvesta.Fala mnogu na site so sakate da mi pomognete.
     
  16. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Nizok pritisok

    И јас сум со низок притисок. Сега и ми е добар, ама во бременоста константно 60-90, дури и неколку пати се онесвестував од што ептен ми паѓаше притисокот.

    Како што пишала Блонд... кафе, газирани сокови, кисела вода.
     
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Nizok pritisok

    Еве ме и мене со низок притисок.
    Најмногу ми пречи тоа што кога ми е многу низок, нон-стоп сум кај директорот :D
    Ама па можам без грижи да си пијам кафенце....
     
  18. malo85

    malo85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Низок притисок

    Кафе пијам премногу со се вели не излегвам без да се напијам.кај нас нема никаков лек за низок притисок.
     
  19. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Низок притисок

    Јас имам низок притисок уште од средношколските денови.
    Кога ќе почувствувам слабост т.е. блага форма на вртоглавица или пак поспаност пијам голема количина на течности - вода - обична или негазирана минерална или сок или чај и се регенерирам како гуштер, или како риба вратена во вода од копно :D . Најсериозно, мене голема количина на течност ми ја подобрува состојбата значително и исто точно е тоа што те советувале во претходните постови треба да се подразмрдаш некоја вежба за физичка активација води кон дополнително подобрување.
    Се сетив како еднаш ми падна толку притисок што ќе му седнав на едно чиче во автобус во скут замалку да не ме задржеше еден друг човек навреме, :tmi: :lol: .
    Не ти требаат на оваа возраст лекови за регулирање на притисок за да ги пиеш треба секојдневно мерење на притисокот инаку има шанси хипертензија да добиеш т.е. покачен или висок притисок. Ти си млада сигурно не е дотолку дојдена работава да мора со лекови да го регулираш, :) .
     
  20. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Низок притисок

    И јас имам низок притисок и веќе сум навикната да си живеам со него. Пијам многу кафе и многу вода, единствено тоа ми помага.