1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за бебе (продавници, попусти, совети)

Дискусија во 'Бебе' започната од Mayyya, 12 декември 2012.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    56 е најмало но за две недели ги прераснуваат. Ако не ти се фрлаат пари, земи директно 62 број за да ги носи подолго. Попрактични се тие без ногавици, зашто тие со ногавици се повеќе како за спиење, како пижами.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Се перете на поголема температура - 60 и пеглате така? Што купивте за почетокот, шпикозни, лигавчиња, бенкички? Мислам дека сум изгубена, појма немам. А не ми се прашува свеки, ќе ми објаснува бабини деветини како ми е рано да купувам сега.
     
    На mama89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Ние порачавме неколку стварчиња од страната на фб облека за деца и возрасни/Лондон па да видиме што ќе ни стигне за 20дена :lol: Иначе @Eli23 јас за почеток земав неколку бодиња, чорапчиња, 2 лигавчиња, шпикозни, едно бебшко комплетче од оние што одат со ракавички, капче...и од крупните работи креветче и постелнина , а деновиве и за количка и коритце треба да идеме, па успат планирам веќе да земам и колекција за нега :D Може и имам нешто пропуштено па нека дофрли некој што друго треба за новороденче :inlove:
     
    На joy1 и Eli23 им се допаѓа ова.
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Jas imav broj 62, ama mu bea golemi pa dokupuvavme 56ki. Mnogu zavisi od goleminata na bebeto, sinko vo 62 plivase prviot mesec (se rodi 3200, izlegovme so 3040, a go zavrsi so 4200). Prviot mesec go zavrsivme so 4-5 spilhozni (dve 56 I drugite 62), kompletot za izleguvanje od bolnica (56, I toj duri golem mu bese), 5-6 bodija (so dolgi, fevruarsko bebe). Ligavcinja ti trebaat sekako, I kjebenca razlicna debelina. Tetra I svedski peleni ako nosite sirok povoj, ama so nego se pocnuva po dve nedeli pa ne brzaj. Corapcinja nekolku para I rakavicki 3-4 para. Posle I ke dobivas na poklon garderoba, pa ke si vidis sto fali.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Мене муабетот за поголемо бројче ми беше ради тоа што брзо прераснуваат (еден месец и не е некој период), па и да носи поголемо не е нешто страшно, бебе е. Јас имав две бодија кои што буквално за две недели ги прерасна, а шпилхозни три пара преубави, тие за месец дена ги прерасна и ептен ми беше криво.

    @Eli23 бидејќи си шести, претпоставувам бебето треба некаде септември/октомври да ти се роди, купувај повеќе со долги ракави, и по нешто без ракави (за под бенкица), мислам дека со ратки ракави нема да ти требаат. Значи освен шпилхозни и бодија со долги и без ракави, земи си бенкички, панталончиња со стапалца (може и обични без стапалца), чорапчиња, ракавички, и по некое капче памучно. И подобро купувајте поевтино, барем има тоа од нашиве мак-брендови (Тритекс, Стружанка..), за почеток не ви требаат тие што се рекламираат за нарачки од странство, знам дека меракот е огромен, но верувајте, до 6 месеци толку брзо растат што премногу ќе ви биде криво за алиштенцата што толку кратко се носени.

    За перење мислам доволно е на 60 степени, ако пеглате тоа е плус стерилизација :) Јас сеуште пеглам, но само затоа што многу лошо изгледаат изгужвани малецките стварчиња кога ќе и ги облечам.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    За перење, јас ништо не перам на 60. 30 или 40 мислам е доволно. А за пеглање, на синко му ги испеглав само првите алишта што ги носеше (во болница) и кога таму видов лебарки, несменети чаршафи и сл. се згрозив и си реков "ееее браос, битно јас на синко му ги испеглав алуштата" :P. Од тогаш наваму едно ќораво парталче не сум испеглала. И прашок и омекнувач користам ист како за нас. Остави бебуш да се прилагоди на светов, не мора толку ц'цкање. :*
     
    На danichap, iki26 и Eli23 им се допаѓа ова.
  7. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.575
    Допаѓања:
    48.895
    Пол:
    Женски
    Фала на советите девојки. Ми разјаснивте да ви кажам искрено. Вчера така си седам и ме фати некоја паника, си викам 3 месеци ќе бидам мајка а ниту што да му облечам на бебчето. :) Сега си имам план хаха .
     
    На Kitten и IveBrajan им се допаѓа ова.
  8. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Целосно се сложувам.

    2-3 56-ки, 2-3 62-ки шпикозни и бодиња, чорапи, лигавчиња, тетри 10-20, некои користат и капчиња (јас само за излегување), еден комплет за вадење од болница, 2-3 крпи за бањање.

    Колкаво и да се роди ќе му се големи, ама за многу брзо време ги надраснуваат и затоа не вреди да земаш многу 56-ки. Јас ова отприлика имав и после само си докупував 68, 74... Ќе си видиш како ти треба така купуваш.

    Перам на 40. А за пеглање за првото пеглав, за второто немав време. Па првото нон-стоп имаше дерматит, а второво фала богу добро е.
     
    На joy1 и Eli23 им се допаѓа ова.
  9. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Во „Бисер“ имаш две такви, едната во редот на „Пеко“(две три дуќанчиња испред), а другата ко ќе фатиш од на пример „Вип“, одма првото пролазче негде на средина(до него мислам беше едно такво дуканче само за наливни парфеми, а отспротива патики). И во кулата со цигла во Ново Лисиче, во Реонски центар(спроти Жито маркет), надолу по скалите. П.С.Мислам дека прилично ти објаснив :)
     
    На Cuci81 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И јас перам на 40. Сеуште неговите ги перам одвоено од нашите, а детергент и прашок купив ко за бебиња (Персил и Дуел сензитив) и и нашите со тоа ги перам. Единствено омекнувачот ми е различен, Ленор за нас, а Чико за него (често и без омекнувач). Пеглам бидејќи ми се поубави така алиштенцата (додуше често бабите пеглаат), ама и не ми е мака, бидејќи за 5 минути сите се завршени.

    Утре прв пат бебо го носиме накај Охрид на викенд, го гледам времево и испаѓа скоро целата гардероба ќе треба да му ја земам, немам поим какво ќе биде времето :D
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Кај да најдам мали машки купачи :) несакам на плажа по памперс само да е
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Ima vo sport vision Kids vo city mall ama skapicki se, na drugo mesto ne sum videla... :/ jas pa deka mu stavam puffies peleni i kje kupam za na plaza Fashion colection, moderni peleni :D
    inaku za Triteks bodinja preporaka 62ki da si zemete zatoa sto mene nekoi od niv, ne site... Mi se sobraa malku, a na 60 peram.. :)
     
    На Kaffe му/ѝ се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.812
    Пол:
    Женски
    Зара 399 ден
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    399!?!?!? Зарем ги намалиле?
    Беа мислам околу 900 ама не ми се даваа толку пари. Да не погледна случајно бројчиња што имаат?
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.812
    Пол:
    Женски
    Денес ги намалиле :)
    Незнам искрено за бројчиња.Јас во сабота ке одам.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  16. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Лелее во која болница се пораѓаше? Сериозно, лебарки? :?::puke:
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.812
    Пол:
    Женски
    Оф секоја државна болница е полна со лебарки
     
  18. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Jas na GAK se porodiv,lani na 7.09,lezevme 10 dena zaradi zoltica i ziva lebarka ne vidov...
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.812
    Пол:
    Женски
    ^
    Не зборев конкретно на гак туку општо.Од одење на пракси се изнаизгледав лебарки и бубашвави за цел живот .Но не е тоа тема за овде
     
  20. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Па се разбира, ГАК :)