1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Облека за на работа - Што носите?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од babyketi, 21 февруари 2010.

  1. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Zenskiiiii problem...
    jas pocnav na rabota vo edna institucija i mislev deka vazi formalniod kod na oblekuvanje...ko gledam tie so pantaloncinja i dzempercinja.Ednata duri bese i vo farmerki :worried:hock:
    Mestovo IC ,ama bas Ic ne e za takva garderoba.
    Jas sum naviknata na strogo formalna garderoba,a ovdeeeee.
    Pojdov vo kostum,sega o.k ne so kravata i akt tasna ,ama zensko odelo fino,moderno....
    Me gledaa kako marsovec.
    ne mi e jasno zosto ..Prvo:worried:e oblekuvaat tolku slobodno,a mene ne mi e jasno zosto ,posto se raboti za edna formalna institucija.
    Vtoro: Zosto en postoi kod na oblekuvanje?To ustvari postoi ,ama vo nego stojat 2-3 odredbi...da en se nosat kratki suknji,premnogu sminka i nakit i prodzirni bluzi...AMAN jas taka ne odam ni vo kafic ,a kamo li na rabota.
    Isto taka se raboti i so klienti ,pa kako ek mu iozlezam na nekoj vo farmerki :worried:hock: :worried:hock:
    Svasta!
    Aj vie pisete kako se oblekuvate na rabotnoto mesto....
     
  2. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Tvojot nacin na oblekuvanje e pravilen! Veruvaj mi-ke bides poseriozno sfatena na toj nacin, za razlika od tvoite koleski koi klientite ke gi gledaat so somnez!
     
  3. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Se nadevam,ama pa od druga strana nezgodno mi padna...si vikam...Aman me primija vcera ,a jas poubavo im se oblekuvam od rakovoditelkata :worried:hock:
    Nekako ic ne mi e logicno sto e takva rabotata.
    Samo jas i 2 maski kolegi bevme vo kostumi ,ostanatoto....STA DA TI PRICAM! :lol: :lol:
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Да си се облекуваш како што си се чувствуваш најубаво и најпрофесионално и ич да не му ја мислиш. Може колешките ќе се запрашаат за нивниот стил на облекување па ќе променат нешто :)
     
  5. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    немам некое незнам какво работно искуство ама од тоа што гледам околу мене мислам дека е ок да искомбинираш и некоја кошулка со џмперче и пантолони додека е поладно времево...немора стално тоа да е сако со пантолони....исто така и некоја марама доаѓа во предвид за деловен изглед, само не со нападни бои или многу шари на неа.....а за кога ќе се подзатопли има едни како мантилче фустани, сега баш неможам да најдам слика, ама многу добро изгледаат...пред некое време на факултет имавме презентерка од фирма за ревизија и беше облечена во таков фустан многу убаво стоеше....а освен пантолони можеш и од оние сукњи што се со висок струк и долги до колена, во комбинација со кошула.
    Тоа е нешто што отприлика мислам дека одговара за на работа и јас би го носела ако имам прилика :D
     
  6. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Leleeeee GO_GIRL se imam....
    Ima garderoba za uste tri zeni...najmnogu pari na toa trosam,a se sto ke kupam sekogas ne e ic skapo ,ap mozam da kupam i poveke... :D :D
    Ima i kostumi so suknji,onakvi so visok struk,imam i ssamo suknji i pantaloni i kosuli i dzempercinja i sve i svasta,ama muabetot mi bese ...kako tak alezerna garderoba vo edna formalna institucija....
    Jasno e vaka da se oblekuvav za na salter ,malku po lezerno ,ama za na takvo mesto...sto znam....
    Aj vie ne znaete za sto mesto se raboti ,a ne e ni vazno ,ama mislam deka vrabotenite ludje se ogledalo na institucijata ,a sto da pravime so farmerkite????? :worried:hock: :worried:hock:
    Aj ke se obidam i jas da se prilagodam i ke namalam na formalnosta ,pa kako za site ,taka i za ASAN! :lol: :lol: :lol:
     
  7. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Farmerkite se definitivno OUT za sekoja institucija. Sto se odnesuva do 'polezerna' kombinacija kako sto gledam ostanatite ja opisuvate, spored mene e totalno OK da se iskombinira, samo da ne se raboti za dzins ili za pretesna obleka. I jas rabotam vo formalna institucija, no si dozvoluvam da nosam dzempercinja no pokriena sum do vrat:) Prodzirno nisto ne smee da bide a i premnogu aksesoari se OUT. Nitu pak ogromni obetki i golemi lanci, napadni prsteni, napadni nokti, mrezesti i holahopki so aplikacii, visoki seksi cizmi...
     
  8. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Da a so e o.k.....
    Nabroj mi ,ako ne te mrzi....
     
  9. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    OK: kombinacija dzemperce so kosula, suknja do kolena, pantoloni posiroki i ne tolku siroki-moze i cevka-no ne pretesni. Holahopki ednobojni. Cevli nikako otvoreni-dopustlivo e na prstot da ima otvor, no mal-sandali nikako. Dolnata obleka da ostane dolu:) Da ne izleguva nadvor nitu pak da dzirka pod tesnata obleka. Fustancinja 'mantil' stil se super, kako i tesni moliv suknji i takvi fustancinja-sekako so rakav-a ako se bez rakavi-so kosulce od dolu... Ima mnooooguu kombinacii-a mene definitivno najomilen mi e t.nar. 'naci-stilot': strogo, uredno, kosulcinja zakopcani do vrat, bez preteruvanja so boi-najdobro ednobojni parcinja, ubavi 'strogi' materijali... Omileni boi-crna, bela, siva, crvena i site kombinacii megju niv se dozvoleni...
     
    На JessieT му/ѝ се допаѓа ова.
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Pa da o.k
    Fala ti sto mi nabroi.....
    Jas obicno nosev kostumi ,ama rabotev vo pravosudstvoto i toa tamu se barase ,sega nekako odev po difolt,ama treba malku da omeknam,a i tie treba pa da se podsredat,sepak formalno si e formalno!
     
  11. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Se razbira, ama kostumi se sekogas OK-jas sekoj vtor den nosam kostum:) Onaka za promena... Ama ne mora bas sekoj den... Vsusnost, kako sto se cuvstvuvas... Nie so koleskite megjusebno postojano se konsultirame, no ima i takvi koi ednostavno zaboravaat deka se na rabota-duri ni jas samata ne gi zemam za 'seriozno'-ednostavno nadvoresniot izgled e mnoooogu vazen! Spored ekspertite: duri 60-70% e kako se prezentiras sebe si-obleka, drzenje na telo, 20tina% e tonot na zboruvanje, taktika i stil, a samo 10% e vsusnost sto si kazal:) Moze zvuci preterano, no ima smisla (ova od iskustvo):)
     
  12. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Apsolutno se slozuvam..
    Ama jas i imam izraz na lice takov -ostar(vidi ja slikata ,kasj sto dzirka zenskata od kola ,sto mi e n aprofilot -ista jas-skroz!)
    Pa koga vakva plavusa ke im se pojavi vo kostum,besprekorno nasminkana,me mislat za direktor,a ustvari jas sum takva i nemozam da se smenam.
    Iam nekoe si kruto drzanje i da sum po trenerki ,pak bi bilo isto,ama nemozam da se oblecam po bluzice -pamucno -gore i pantalonki i da zaminam na rabota!NE MOZAM!
    Iam tuka mnogu i do samiot stil .....
    Nekoj ednostavno se oblekuva za da bide oblecen,a nekoj za da se pretstavi i da si se svidja prvo sam na sebe ,a posle na site!
     
  13. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Haha, te razbiram-totalno-mnogu luge mene mi go kazale istoto-deka sum izgledala mnogu strogo-ama mene toa dosega samo plusovi mi nosi-podobro taka otkolku nezen izgled pa site da mislat deka lesno ke pominat so tebe:) Imav koleska koja izgledase kako srna a bese KATIL:) Sreka sto ne raboti veke so mene:)
     
  14. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Кога почнав да работам, внимавав што ќе носам и сакав да изгледам фино.
    Арно ама па колешките мои некако секогаш на смеа ми викаа ко демек
    „за кај си се дотерала толку“ :?
    Така да сега за сега си се облакам онака кежуал,
    ни премногу униформисано ни премногу лежерно.
    Мада понекогаш муабетот „шо вака дотерана“ незнам како да го сфатам.
     
  15. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Sfati go kako ljubomora I NIKAKO POINAKU!
    Moreeeee ova zenive sto bile ljubomorni :lol: :lol:
    Ednostavno mozes i da si pameten ,kolku sakas i obrazovan kolku sakas,ama ako si "licen" medju zeni...TESKO TEBE! :lol: :lol: :lol:
     
  16. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81

    Бре кога ќе видам средена жена, цура , мерак ми е да ја гледам,
    ми дава мотивација постојано да се средувам.
    А верувам дека секоја жена може да си дозволи барем 1 час од денот да се среди.
     
  17. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ma site sakaat da se sredat,ama retko koj znae kako!
    Sto ke se pravi ,site nemoze da ne biva za se! :roll:
     
  18. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.755
    Бејбикети, мислам дека треба да се облекуваш како што мислиш дека треба. Така најубаво ќе се чувствуваш. А колегите ќе се навикнат, па нема ни да забележуваат по некое време. Ме чуди што нема строго пропишан кодекс, и во право си дека во таква институција не би смеело фармерки да се носат.
    Ако сепак мислиш дека си премногу формално облечена и не се чувствуваш ок поради тоа, комбинациите што ги наброја сс80 се сосема ок.
     
  19. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
     
  20. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    otsekogas sum sakala da bidam doterana za na rabota no bidejki sega rabotam vo kladilnica nekako ne ide :)) no ponateka se nadevam ke mozam :)))