1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување на бебето и околината

Дискусија во 'Бебе' започната од Jagoda123, 19 октомври 2014.

  1. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    lele luge se iznasmeav.. cekajte i jas da kazam edna od majka mi ahahahaha "koga imate gosti i koga si zaminuvaat ne gi gledajte i ne gi pozdravuvajte mlekoto ke vi otide "

    jas na site im kazav jasno i glasno deka za mene toa se gluposti i da ne mi se mesaat ai fala bogu nemam takvi okolu mene sto non stop ke mi kazuvaat babini devetini
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. zanusi

    zanusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    13
    Majki I jas se iznasmeav. Prvo da se izvinam za latinica. Nikoj ne spomna za vodata.Jas imam Bebe of 2m I postojano me prasuvaat babite zosto voda ne sum mu davala, bidejki mlekoto sto go cica go gorelo. Za volja na vistinata sveki e super I e mnogu razbrana I fleksibilna zena, a I majka mi.Ne ziveam so niv I dobronamernite soveti od tipot na babini devetini pocnaa uste so bremenosta, ama jasno kazav deka me sakam takvi raboti a koga me mi kazat nesto, shube mi e.
    Sekako I jas da ne sum losata im dozvoliv da "gasnat"zarcinja....I stalno posle dobro zavrsenata rabota, doagaat I mi kazuvaat od koj e uroceno:) .A bebeto moe e mirno, I bas me interesira kakvo bi bilo koga ne e uroceno:))
     
    На Dzevelekova и Bufi им се допаѓа ова.
  3. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Ја не добивам воопшто сугестии од страна, ниту татко ми, ниту родителите на мм ни се мешаат во одгледување на децава.
    Родителите на мм знаат да ми дадат корисни совети во врска со здравата исхраната, тие се во тек со сите новости на тоа поле па споделуваат информации.
    Не би ми ни пречеле совети од свекрва ми сепак изгледала 4 здрави, прави мажишта, така да секој совет и е добродојден.
    Татко ми исто е во тек со современите методи на одгледување на децата така да и тој не дава никакви безвезе совети, ниту мене, ниту на снаата во врска со одгледување на децата.
    Кога ми ги чуваат децата и едните и другите прашуваат што и како да им даваат за јадење, знаат кога им е време за спиење и никој до сега не пробале да им дадат на дечкиве чоколади, смоки и сл работи само затоа што се машки, нели да не им падне ку*ето.|(
    Инаку со мм се договараме заедно како мислиме дека е најдобар начин на одгледување на децата, некој посебен начин немаме сите три се различни така да се прилагодуваме кон секое дете.
     
    На galapce, kjukli, bambusce и 3 други им се допаѓа ова.
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Mene mn. Me napnuvaa deteto da pielo voda samo mleko bilo loso. Jas deteto go drzev na majcino do 5,5 moe dete moj izbor ako go sobleces e golo ako go obleces e obleceno..... i se nekako obratno od ona sto Jas go pravam trebalo da se pravi.... toa e tie rastele i gledale deca vo dr. Vreme tie sakale taka nie vaka pred se sekoj za svoeto. Ete moeto ne fati lazlivka a tolku me napnaa za lazlivka so med za ikanje limon .. I mozeme do utrKesa pišuvame sekoj ima svoe mislenje za se
     
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мојата свекрва за ова со докторите вели: Тие ништо не знаат, на пациентите така им зборуваат, а за своите деца не го практикуваат тоа. (facepalm)
     
    Последна измена: 30 јануари 2015
  6. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Mila sto ne ti se dopadja kazi i vednas deka ne ti se dopadja i reci i zosto! Sto i se plasis, potoa prodolzi so normalno odnesuvanje, jas taka pravam i sum otvorena i iskreno i kazuvam sto mislam, ako se podnaluti malku i pominuva i pak me si drugarki:)) Sega neznam kako ke bide koga ke se rodi bebusoti koga ke i otideme na gosti, zasto i jas sum vo stranstvo, ama kako i da e ke dozlvoluvam ona sto smetam deka e vo red, za drugoato ke si kazuvam otvoreno! kako na primer za cigari uste sega im imam kazano deka nema pusenje pred nas. Druga rabota bacuvanjeto i mene ne mi se dopadja, neka go baknat vo glavce, vo race, noze, ama ne po lice, ako oni ne se svesni ja ke probam da gi osvestam:) i znaù deka nema da se nalutat oti me naucija deka sum iskrena i nisto loso ne mislam. Za patuvanje ne grizi se, imam prijateli koi so mali bebinja patuvaa po 4saati do turcija i nazad, pa fala bogu zdravi i pravi:) i jas ke patuvam i toa na nekolku pati, pa samo Gospod neka ne cuva. Za babini devetini i jas se nerviram po malku, a pogotovo koga ke mi kazat pupu da ne go urocam....ahhhh:x Svekrva mi isto ednas mi rtece stani, i jas satanav a ona zrno od kafe mi frla vo maica i da videla kako ke padnelo takvo ke bilo bebeto, i koga i viknav ona se naluti, ma gajle mi e, utredenta se odluti! I celo vreme masko ke bide, a na kraj izmeze zensko:Dona se razocara sto pogresila vo predviduvanjata:) Inaku kollu i da sakame na svoj nacin da gi vospituvame i odgleduvame nasite bebinja, sepak mislam deka znaci ljubovta od baba i dedo, i pomosta ne e nikako za potcenuvanje! Jas isto nesakam nikoj da mi se mesa, ama sama vo stranstvo... utre dali ke mozam rucek eden asalno da si napravam! Pa sakam nekoj pokraj mene normalno, zatoa cenete go ona sto go imate, zasto svekrvite mislma deka ne mislat nisto loso, samo sakaat da pomognat , a nas se nesto ni smeta, zasto sme rastele vo razlicni vreminja,imame razlicni stavovi i veruvam deka i koga gresat nesvesno go pravat toa. Sepak se zavisi od razlicniot spoj na karakterite.Izvinete za dolgiov post , pozdrav:inlove:
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    - "Колку кила напраи?" Јас: 5600 (на два ипол месеца). "Аааа па тоа не е малку (со сериозна загрижувачка фаца)".
    - После цел ден лежење на кревет, релаксатор, количка, син ми заплакува вечерта од грчеви, го земам во раце и се смирува и добивам коментар со тешко иронична фаца: ееепа го научи на раце, сега затоа ти плаче(facepalm)
    - После голгота и крајно трудење за цицање, син ми престанува да цица и личност фина му гуга на син ми : епа доообло де, што ако не цицаш, нито стлашно, па ќе си се разболуваш, си има инееекциии, чолапчиња со оцееет... (wtf?)
    - "Правете вежби за вратчето, треба да си ја држи главата веќе, јас знам по (име на бебче), он си ја држеше главата". А син ми 2 месеца (facepalm)
    Имам уште ал ај понатаму:lol:
     
  8. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Си ја исчитав темава па гледам не сум споделила од бабините деветини :)
    - Да не го гледам и играм детето додека јадам (немам појма зошто)
    - Бебе не се ставало пред огледало.
    - Бебе не се ставало на маса (со транспортер на пример).
    - Алиштата на бебето се пружале закачени право (на раменцата или на панталончињата горе) за да растело:^)
    - Во бременоста ако си јадела полжави детето ќе се лигави многу а ако си јадела зајак ќе спиело како зајак (wtf?)
    - И за крај јагода на шлаг: син ми со многу грчеви нели ко секое второ бебе, и кога ќе го ставев порано да лежи на грбче се напињаше и стенкаше ко да го боли мешето. Добив совет да го намачкам со свинска маст на грбчето и ако излегле боцки по грбот да ги избричам со брич (facepalm)
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Hahaha za ova so vlaknava od grb i tetka mi mi kaza, ako placelo bebeto mnogu mozno e da gi imalo tie vlakna i tie bile ostri kako iglicki. Se masiral grbot bebeto legnato na stomak i iskacale tie vlakna crni i debeli i posle se pominuvale so bric ili se vadele so cupalica... Porano kao bozem i postoele i babi koi ova go pravele, svasta :D
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Se se se sum procitala no kako ova pogore ne. Zar stvarno nekoj ke cupa ili brici 2 mesecno bebe cccccccc Znaci sto ne ke cues. Pa i ne e kazano za dzabe covek uci dodeka e ziv :)
     
    На N.Kety и IveBrajan им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    Денеска колешките ми дадоа совет ОДМА да престанам да дојам ,бидејки дур сум на работа млекото во градите се расипувало и не чинело бебето тоа да го цица.Прво мислев се зезаат а они озбилни да ти биле.А инаку се жени од околу 55-60 год со внучиња и раб 25 год веке како медицински сестри ;)
    И да они веруваат во оваа небулоза.
     
    На okcenzi, TIGARCE86, Cuci81 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Гарант се расипува заради електро-магнетното зрачење во канцеларијата :rofl:
    (facepalm)
     
    На Emelline, iloveyou29, Mrs.Bass и 3 други им се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    Они нивните деца од оваа причина ги одвикнале од доење ;)
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Денес мојата мила свекрва :) по подолго време решила да ми даде совет : комшиката ми кажа дека бебето ти плачело зошто пие само млеко, односно само цица, го мачело стомачето од тоа. Требало и по некоја ПЛАЗМА бисквита да му дадам :) :) :)
    Досега толку корисен совет искрено немам добиено, а и нема да добијам во иднина :)
     
    На iloveyou29, Eli23, TIGARCE86 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Аууу од плазмата ќе му помине мешето о.О
    Абе едвај чекаат да кажат дека нешто не правиш ко шо треба. Јас секогаш одговарам: не не, плаче зошто е бебе и не знае да збори, да знае ќе ти објасни и нема да плаче.
    @joy1 кажи им дека редовно ладиш сиските и нема гајле, млекото ко у фрижидер е :P
     
    На CameliaMiller, Mrs.Bass, pilenka и 11 други им се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.809
    Пол:
    Женски
    ме насмеа ептен хахах
     
    На IveBrajan му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.808
    Пол:
    Женски
    Значи таκов ни е менталитетот туκа. Ρазлично било вρемето κога не ρастеле нас,пρед нас и сега. Јас овде аκо почнам да пишувам,ρоман ќе испишам,но се помиρив,тоа е што е,живеам во таκво оκρужување и јас сама пρотив мнозинство не можам да се боρам,но си теρам по свое.
    Ете случајно вчеρа,κомшиите(детето има 1.5 год)отκаκо било ρодено со κρавјо млеκо го хρанеле и тоа ρазмеρ 1:1. Не се бунам не им објаснувам,сеκој знае што е најдобρо за своето дете. Јас само се чудам што,баба ми со своите 85год ме советува да си го дојам детето наспρоти мајκа ми со 50год κоја ми виκа уште малκу син ти пρед гости ќе ти баρа цице(мисли одбиј го,голем е).
     
    На bittersweet и pilenka им се допаѓа ова.
  18. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Епа постарите така викаат зошто и оно така доеле. Во времето на нашите мајки скоро 80% со ад ги гледале (бебирон, лактовит), што вика една пријателка постара тогаш мода беше да не се дои дете. Баба ми во село растена, кој имал пари да купува специјални храни, она ми вика некои деца и до 4 години биле доени. И нормално, ене го дедо ми 75 години со сите заби што се вика :) Бар јас така мислам :)
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386
    А сега во село се многу модерни, па децата ги растат со сок за растворање во кесички (степ).
    Сите се со црвени мустаќи и деца и бебиња.
     
    На pilenka и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Син ми за една недела ќе полни 8 месеци,пред неколку дена бев излезена со мои пријателки што имаат бебиња колку син ми неколку недели се разлика,ги ранат 4 пати за да се одвикнувале од цицање преку ден,само навечер барале да цицаат преку ден не цицале и ми викаат ајде што чекаш уште малку на работа ќе почнеш,одвикнувај го до 1 г.ако не го одвикнеш после тешко,истото се спречкав пред некој ден со мм ми вика до кога планираш да го доиш викам додека имам млеко,и почна да ми се смее ако не до 5 г.демек полека полека требало да го одбивам, што им е на љуѓево ејјј тоа е бебе и секако дека млекото во првата година е најважно без разлика што имаат повеќе оброци,цицањето е галење утеха,нежност љубов нераскинлива врска и секако дека ќе си го дојам до кога сака... што ќе речеле луѓето баш ме заболее....
     
    На CameliaMiller и pilenka им се допаѓа ова.