1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување на бебето и околината

Дискусија во 'Бебе' започната од Jagoda123, 19 октомври 2014.

  1. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Sekoja cest za babata, da mi dojdat so takvo baranje i jas bi naplakala. A ti Bebulleee ne mi odgovori na prasanjeto, sto ke se sluci ako ne se izbricat vlaknata, osven toa sto ke i e sube na majkata? I dali bi bil ist efektot ako se izdepiliraat ili iscupaat? Eh, zbogom pameti.... otkako rodiv dete svasta se iznaslusav ama ova so vlaknava uste go nemav sretnato i uste ne mozam da se iznacudam na pametot ne na babite i na tie sto delat pamet, nego na majkite sto dozvoluvaat nekoja babetina da im brici bebe....
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Stefanija ti odgovoriv na toa sto me prasa so ke se sluci ako ne se izbrici. Kazav deka i jas neznam samo mi kazaja deka necinelo da stojat na deteto, te molam docutuvaj go tekstot.
    Pa i so kazuvas kako im dozvoluvaat majkite da im gi bricat decata, so mu e na drugite decina so se briceni? rogoj da ne mu niknaja, ne te tera nekoj so sila tebe be coek, glavata me fati od vas ne ve fati nekoj za gusa deka mora da go naprajte toa
     
    Последна измена: 29 мај 2015
  3. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Docitana ti e porakata, i prethodno i sega, odgovor nema. Ne znam sto ke se sluci, ama ke go izbricam oti nekoja baba taka mi rekla i nema rogovi da mu niknat. Toa li e odgovorot be devojce? Siroti decinja sto sve trpat... i toa radi pametot na onie sto gi cuvaat vo 21 vek...Abe se citate li sto pisuvate i vo sto veruvate? Pa ja do sega ne sum znaela ova moive babi epten emancipirani bile, jas pominav samo so soveti da se zabae za uroceno... I uste ne mozam da se iznacudam na bricenjevo...
     
    На CameliaMiller и joy1 им се допаѓа ова.
  4. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Vo red milo mi beshe, imaj ubav den Prijatno;) :*
     
  5. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Фала ви на сите поединечно за искрените совети. Некој од вас кажаа да не си стварам одбивност од сега. И јас се борам сама со себе. Си викам баба е, има право на внучето за некои работи. Но како да ви објаснам, она е опседната со нејзе. Кога беше кај нас на гости не ми дозволуваше да ја земам во раце кога ќе заплачеше, не ми дозволуваше да ја дојам. И правеше АД за да ја храни она. Кпга се качивме во кола прв пат со бебе, она ме буткаше со колкот за да не седнам до бебето. Вика јас ке седнам и ме БУТКШЕ. значи она се стави во улога на мајка. А јас требаше да седам и гледам. За на крај да ми каже дека сум многу себична, не сум и ка давала. И одговорив дека ми е прво дете и дека и јас сакам да си го гледам детето. Мерак ми е. 9 месеци ја чекав. И нема да верувате, но свекрва ми на секое плачење или испуштање на крик на бебето Ми ВЛАГАШЕ во спална!!! Во било кое време од денот и ноќта! Без разлика дали спијам со мм или не. Дури сабајле ке влезеше накај 6-7 за да види зошто е штама во соба? Зошто бебето не е станато па она да го земе за јас да сум поспиела? Затоа ми е оваа одбивност од сега. Му реков на мм како знае нека и каже да не ми влага во спална кога ќе одиме. Еднаш ја предупреди другиот син кога бев бремена кај нив на гости. Бев гола и се мачкав со павловиќева. Она влезе и јас спискав. Сите слушнаа, ја предупредија и џабе беше :(
     
    На CameliaMiller, TIGARCE86, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    чоколате и мојата беше таква, ама накрај јас презедов се во свои раце, и се скаравме тогаш премногу и од тогаш се е добро, башка и кога се преселивме кај мене, сега сме раат... затоа не и дозволувај нешто што не ти се допаѓа тебе, како ти сакаш така прави, таа била мајка, си ги воспитала нивните деца како таа сакала, сега си ти на ред... инаку за влакненцата, и јас по бабините совети, бидејќи и мм сакаше така, и сите стари му ги избричаа влакненцата на грбот и ете после година и нешто му се појавија пак, и пак се исти, и сега нема шанси да му ги бричам, ќе оставам, валјда сами ќе му паднат
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Ooohoo pa ti golema maka si imala... Mene mojava mi pere alista na bebus i gi pegla i ako treba da mi gi donese dole docna navecer mi gi ostava vo dnevna bez da ja osetam... A za vlaganje taka po spalna bez oset e bogami kje i viknam, ako ne jas na mm kje mu kazam da i rece, kraj kraeva kluc na vratata pa neka si tropa valjda kje se otkaze koga nikoj nema da i odgovori ili pa kje i kazam nemozam da stanam si go dojam bebeto, pa neka dreme ako saka pred vrata, ako e do tolku napast i dosadna za inat bi terala sve po svoe, ne i kjuti mnogu, ama stavaj se vo sala... Kaze nesto ti nasmej i se i reci i ti kako sto mislis. A AD sto i buta samo za da ja hrani ona... Neznam toa sto i kjutis...
     
    На TIGARCE86, Пчела, chocolade и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Аууу чоколатке ма па ти си била ептен толерантна. И да се искараш богами. АД и давала ееееј, па ова не е љубов туку болна опсесија. Бори се, кажи си. :*
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  9. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Dobro luge sega najozbilno prasuvam, se bricat li onie vlaknencata so koi normalno se raga bebeto, ostatok od periodot pominat vo matkata, lanugo mislam se vikaat i gi imaat generalno bebinjata nekoe poveke nekoe pomalku, a pagaat sami dosta brzo ili se misli na nekoi drugi vlakna? Chocolade, ti stiskam palci da ti pominat prekrasno tie 20 dena i da imas sila da izdrzis, zasto ova sto go pisa mene ne mi se cini normalno...
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ке почекам 2-3 дена да видам дали ќе тера по старо. Ако тера ке и објаснам со убаво еднаш. Ако не разбира тогаш ке морам да и се спротивставам културно :). Како и да е во наредни денови мислам дека ке пишубам почесто во темава, ќе морам да се спукам негде :x
     
    На Kaetana, okcenzi, TIGARCE86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Мене ми рекоа мачкаш со свинска маст(facepalm) се појавуваат тие влакна и ги бричиш (како боцки биле). И пази, демек затоа син ми нејќел на грб да лежи, ради тие боцки:o Мислам втф, ќе бричам дете еееј, ако не на трајна ласерска депилација да го однесам(facepalm)
     
    На iloveyou29, CameliaMiller, Eli23 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Леле chocolade капа ти симнувам колку си трпелива. Мене да ми се пика така во спална па ќе полудам.Инаку живеам во заедница. А за бричењето на бебето :x.
     
    Последна измена: 29 мај 2015
    На iloveyou29, Kaetana, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.667
    Пол:
    Женски
    Tie meki vlaknenca ne se bricat, sinko moj kako majmunce bese, imase na ramenca i na grb ama mnogu meki kako mov... i eve sega nema ic a samo mesec ipol e pominato :) Duri i kosata na glavata mu pagja mnoguuu sekade e vlakna kaj so lezi, mislam kelav kje bide za mesec dena :D
    a za ovie tvrdive vlakna sum slusnala, kao bozem tie se pod koza i iskacaat so trienje na kozata na grbot... Gluposti... :D
     
    На Kaetana и stefanija70 им се допаѓа ова.
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Имам во една тема поопширно пишувано и јас за свекрва ми која е иста како твојава.
    Само едно нешто ќе те посоветувам.
    Немој да го тераш мт да разговара со нејзе само за да не испаднеш ти лошата.
    Самата ти во лице да и кажеш се што ти смета. Културно, смирено и на убав начин.
    Кога ќе почне да претерува ќе и кажеш дека претерала. Нејзе најмногу и одговара ти да молчиш :) Најлесно е синовите да ги изигнорира, не верувам дека тебе би те ставила на игнор.
    Ни за свекрвите не е пријатно да влезат во конфликт со снаите, ќе видиш како ќе почне да припазува како се однесува и што зборува.
    Се додека одиш преку мт, преку деверот, преку било кој друг проблемот нема да се реши верувај ми.
    Ти го кажувам ова од искуство.
     
    На chocolade, joy1, TIGARCE86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Имам читано дека бебињата кои се родени без влакненцата, им испаднале дури се во утробата, а потоа ги јаделе :D а бебињата кои се раѓаат со нив после неколку недели треба да се изгубат, значи нема потреба од бричење. (facepalm)
    А во врска со темава сега само читам и се спремам психички, обично не се мешаат мајка ми и свекрва ми за други работи, ама за бебе ќе видиме. Единствено нешто што ме изнервира до сега е што не можам да и докажам на свекрва ми дека е рано да го почувствувам бебето, оти нели таа во трет месец прв пат почувствувала како мрда, а и му го слушала срцето :D
     
    На CameliaMiller, Kitten и Jagoda123 им се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @Пчела се гледаме 2-3 пати годишно затоа сум трпелива, не сакам да расипам односи. Но друго беше кога немав бебе и се мешаше а друго е сега. Сега ме боли.

    @Jagoda123 затоа и одам преку мм за да не испаднам лоша :). Ке пробам и дирекно да и кажам, можда пред свекрот. Мислам дека тој ке ме подржи, по разбран човек е.
    А за членот што праша дали со мајка ми се однесувам исто како со свекрва ми. Одговорот ми е не. Затоа што мајка ми никогаш не ми се меша. Еднаш сакаше да и даде да јаде супа, и ја зедов од раце и ја искарав затоа што ова и е трето внуче и многу добро знае како иде со исхраната. За ништо друго не се меша.
     
  17. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Те разбирам потполно, убаво ти кажа една феминка види како ќе се однесува првите денови, ако ти одговара ок ама ако не со убаво кажи ако не се разбира со убаво тогаш сечи одма.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Со последнава реченица ме потсети на свекрва ми :)
    И на двете деца кога имале по 7 месеци им го давала шишето со млеко во раце, ги легнувала во кревет и им викала да се свртат накај ѕидот, да го испијат млекото и да спијат. :)
    Тие веднаш се вртеле накај ѕидот, ќе го испиеле млекцето, ќе го фрлеле шишенцето и заспивале.
    Јас пак будала пробав да и објаснам дека шанси нема бебе од 7 месеци да послуша таква наредба и дека сигурно биле поголеми кога го правеле тоа, ама свекор ми и даде поддршка и потврди дека имале по 7 месеци. :)
     
    На CameliaMiller, Kaetana, stefanija70 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Колку биле паметни децата моево значи е многу глупо има 7 и пол месеци,со цице не сака да заспие а не па со наредба. Денес и ова го слушнав од комшивка млада мајка, да сум ја ставала во дубак и да и давам се да јаде што јадеме ние, таа нејзините деца од 6 месеци ги ставала па ништо не им фали. Само реков да во право си и си заминав.
     
    На kristina.k, mila25ve, chocolade и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ах, јас немам свекрва ама затоа мајка ми, тетка ми...
    Дојдов на гости кај нив (во друг град) на неколку дена. Уште првиот сакав да си заминам. Се искаравме ептен. Моето толку работи нема пробано, и сега на една година проба сладолед. Значи 5 минути беа во прашање.
    Што ме лути уште повеќе е тоа што мојов не ни сака благо, тие му бутаат сосила во уста. Образложение: како од машко, да не гледал, ќе му паднело курето.
    Катастрофа, што да речам друго, душава ме боли.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.