1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување на бебето и околината

Дискусија во 'Бебе' започната од Jagoda123, 19 октомври 2014.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.226
    Допаѓања:
    30.341
    Пол:
    Женски
    Моево бебе паκ,аκо му дадеш нешто што не го саκа,веднаш повρаќа :) :). И мајκа ми многу навалува,но со заобиκолување. Имаат κомшиκа,на бебето му дава цвρста хρана од 4месеци(сега има 6) и цело вρеме мајκа ми ми објаснува што она му дава,ете вчеρа била на κафе и мајκата утρото му дала пρжена жолчκа со домат. Сега мене цело вρеме тоа ми се κажува,тρебало и јас се да му давам,инаκу κога ќе поρасне ништо нема да ми јаде :) :)
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А бе тоа време ко мода да било која мајка помалце ќе се занимава со своето дете..затоа вакви сме сите, емотивно ретардирани и тотално не-емпатични кон другите :| Шо не го оставила бебето од 7 месеци само и млекото да си го прави, така сигурно уште поуспешна мајка ќе беше.
    Оффф, уште 100 години нема да се промени ''Јас да ти кажам'' и ''Комшивката вака...'' менталитетот, не научивме и не научивме да си го гледаме само сопствениот двор (facepalm)
     
    На SV1911, CameliaMiller, Goticarka и 9 други им се допаѓа ова.
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    Zolva mi e mnogu fina, ima 27god ne e mazena i zivee i ona so nas... Ama tolku mazena mazena nisto ne znae sama da napravi, pa i ne ni pravi... Ja cuvaat isto kako da ima 12 god :) Koga dojde vreme da go ostaam Teo samo na nea abe so tesko srce iskociv (a bev na frizer i odma mu rekov na mm da odi doma). E sega ima napraveno nekoi raboti koi jas smetam deka e pogresno, a jas ne kjutam i kazuvam pa ako se luti neka se luti... Preeska jas dodeka ja sreduvav spalnata maz mi go kaci bebus gore i jas se kacuvam gore i on kaj nea vo race, ona se smee i mi vika abe bebevo gladno da ne e mu staviv raka vo usta... Nejzinata raka... Mi ja cicase vika :o Koga i se pustiv... Pa bebe e kje cica se sto kje mu stais vo usta, a ne e gladno samo sto cicase... isto taka mu ja vlece cuclata dodeka on spie :^) i se smee pak vika vidi si ja vlece nazad... Vikam ostaj go bebeto da spie...
     
    На Mekuska, stefanija70 и Пчела им се допаѓа ова.
  4. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Стиснав ми се допаѓа затоа што кажуваш што ти смета, а за влечењето на цуцлата на бебе кое спие јас би и рекла: Ај ти додека спиеш некој да ти смета.Јас кога ја доев мојата золва ми стоеше до глава и вика леле како цица, по непријато чувство нема. Си му реков на мм тој и рече ама не бре не се разбира. И ритуал првите месеци беше за капење на бебето цело мало да се собере.(facepalm)
     
    На iloveyou29, Mekuska, mila25ve и 2 други им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.666
    Пол:
    Женски
    hahaha e za banjanje fala bogu ne se mesa, ednas bese koga bese bebevo epten malo i se zaleta da go soblece... Ama se otkaza za brzo, strav i bilo :rofl: isto ja imam ispokarano za taa nejzina kosa... Si go stavase na ramo i bebevo i ja jadese kosata i aleluja barem toa i teknuva sega, si ja sobira prvo pa go zima :D inace nikako kjutenje... Nisto ne dozvoluvam (sekako toa sto e pogresno) i odma si kazuvam, galenje po obrazi, bacuvanje lice i racinja nikako, edvaj mu se iscisti licencenceto od tockicki... Malku i mi smeta sto si go stava na gradi legnato na mese kako sto go stavam jas, ama toa sum prekjutila deka ne bilo cesto :)
     
    На Mekuska, chocolade, Пчела и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да овие влакненца се викаат lanugo fetalis, односно влакненца кои растат додека бебето е уште во матката, а многу од бебињата се раѓаат со нив па сами паѓаат за отприлика еден месец. Значи какво бричење какви бакрачи. И влакната на косата во првата година паѓаат и се заменуваат со нови, па сега и за тоа да не измислат бричење :?:
    Еве да си прочита и @Bebulleee , не ми беше намерата да се карам и натегам, но логика е нешто кое го поседуваме за сами да процениме аргументи. Ако мене некој ми кажува дека "не чинело така", не ми дава добри аргументи за да верувам во нешто.
     
    На Jagoda123, Ekstaza, Annath и 9 други им се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Си се чудам на себе колку сум смирена и стрплива со коментариве за бебе. Кој како дојде кај свекрва ми коментира нешто. Некој директно на мене а некој божем со свекрва ми разговаарат божем во нивно време како било!??? Најмногу се коментира дека сум теебала козјо млеко да дадам?? Они давале кравјо/ козјо јас зошто сум давала прашак?? Потоа коментар од типот " сирото бебе мајка ти не ти дава јагоди, ова не е праведно кон тебе". "Леле како гледа бебево сака краставица" и следен чекор и бутаат во уста и покрај тоа што 10 пати им кажав дека краставица не јаде. Па упорни да и дадам од омлетот што го јадеме ние, овчо месо идр. Мм ме изненади ептен е на моја страна одма ги пресекува и им кажува дека бебе не јаде. Си има мајка она и дава што треба им вика :D има уште мн но ептен е долг постов. :)
     
    На CameliaMiller, Eli23, PUPICA и 9 други им се допаѓа ова.
  8. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Te sfakam kako ti e :D ako bebeto zapace dodeka nie rucame velat gladno e eve gleda saka da proba :D osven mene nikoj ne davam da i buta u ustata što ke im tekne.
     
    На chocolade и Пчела им се допаѓа ова.
  9. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Како да се спасам од глупостите и бабините деветини на свекрва ми. Еве вчера дојде втор пат да си го види внучето, кое има скоро две недели. Значи во овие две недели само кога дојдовме од болница помина да го види. И дојде со зборовите дојдов да видам како напредува бебето, дали става на килажа. ОК. нејзино си е, дали ќе доаѓа да го гледа или не. НО ме отру со уроци и адети и послединиот бисер метла и лук да му ставам во креветчето до 40 дена. Викам зошто :^) епа вика да не биде само кога го оставаш да спие во креветчето, молам :doh:. Викам па лук ако ставам во соба син ти ќе се исели (мм не поднесува мирис на лук), а метла немам, џогер ако сакаш. Епа добро вика само метла купете, ама обавезно, вака само е. Јас направив фаца и си заќутев, и доаѓа после син и од работа и на него исто , да одиш на пазар метла да купиш. И тоа едно десет пати повторено, мислиш наука предава :@. и кога си отидоа му викам на мм купиш ли метла од глава ќе ти ја треснам, а она дур дојде следен пат после две недели ќе приближиме 40 дена па касно ќе и биде.
    аха, ќе ја заборавев приказната, снаата на комшиката нејзина ич не верувала во вакви работи се дур двете деца не фатиле стомачен вирус од некое детенце во комшии и сега во се верува и прави, и уроци и наопаку маици се се. Читај меѓу редови приказната се однесува на мене.
     
    На CameliaMiller, Mekuska и *цветче* им се допаѓа ова.
  10. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Иренче извини вака ама стварно се изнасмеав со постот, незнаев дека уште постојат такви луѓе што веруваат во глупостите :rofl::rofl::rofl:
     
  11. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Hahaha ova za metlata i svekrvami koga si dojdovme od bolnica gledam kupila metla I ja stava kaj krevetceto no vednas ja trgnav abre zivi gluposti.
     
  12. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    A sho ne zemish so taja metlata po gla na svekrvati hahahahha. Se salam
    Ednostavno kazi i deka ti si majkata i ti odlucuvas za deteto dali ke mu klajsh ili nema da mu klajsh, nemora da se karas na smireno. Mazot ti nema da go mesas vo ova po moe, bidejki taja ke pocni da go dupci i ke se rasprava so tebe..Segde e isto pu od ovie svekrvistata gla nemozime da krenime
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    Na mene iskreno mi napikaa.ppd krevetceto na bebceto i metla i kibrit i noz a da me.prasas.zosto se.i jas neznam..bea mnogubrojni kako i.svekrva mi.taka i majka mi so tie.gluposti...ali ke izdrzam.vo vtornik praveme 40dena..iskreno jas.zaboraviv deka.imam pod krevetcrto vakvi raboti se dodeka ne ve citnav..i jas imam 2sina i jas ke bidam svekrva ama od.ova nisto nema da.vikam na snaa.da.mu stava.gluposti .pa koj vek sme.. Kaj mene bea visa sila..toa.postarite. ali aj pomina
     
  14. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Метла се става за да се бранело бебето, а вода во бокал или што и да е за да не било само (facepalm)
     
  15. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    A kibrit i noz za sto se?
     
  16. Пчела

    Пчела Популарен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.437
    Пол:
    Женски
    Нож се става за од сенка, свекрва ми уште чува нож во спалната. Смешки, јас се тргнав ништо нема. Само господ да ја чува, а метли се за метење вода за пиење.
     
    На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Ако му е темно и да се брани од разбојници.

    Се шалам, појма немам.
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.226
    Допаѓања:
    30.341
    Пол:
    Женски
    Хахахах ова со метлава,мκ тенува и мене еве и сκоρо година,κога се ρоди синκо,мајκа ми доаѓаше пρвите два-тρи дена и веднаш му ρече на мм метла обавезно да κупи(κај нас метлата се ставала за да не биде само бебето)и мм пазаρеше сам тој пеρиод,пρвото одење на пазаρ ми носи дома метла со долга ρачκа од оние големите. Го пρашувам зошто му била,виκа мајκати ми ρече за бебево. И синκо остана и без метла и сам да спие до ден денес.
    А слушнав и дρуго(феминκа од Тетово аκо има ќе потвρди) да му ставише молив и тетρатκа за да учел многу. Мм се смееше,вели мене утнале да ми стават молив и тетρатκа :) :) :)
     
    На CameliaMiller, Пчела и Mekuska им се допаѓа ова.
  19. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Вакви па работи кога ќе слушнам ми се темни, мене некој ми имаше кажано дека нож под перница требало да му се стави на бебето.:o Јас кога слушнав викам ШТОО? Да му ставам нож под перница? Нема шанси!:x:x
    Фала богу свекрва ми и мајка ми не се по обичаите, нема да ме замараат со вакви глупости. Ако нешто се смени ќе бидете известени во блиска иднина:D:D
    Ама затоа имав коментари и тоа бебево уште неродено, да сум го бањала два пати на ден, под памперсот шведска пелена да сум му ставела да не фаќало алергии, ако неќело да цица да сум го кубела за коса|(, да спиело стрикно во креветче и нигде на друго место, да не го вакцинирам, бла бла бла....

    Ама јас си кажав што планирам и како планирам да си го чувам бебето и не ме интересира кој што рекол или како го чувал неговото дете.
     
    На CameliaMiller, referentka, Пчела и 2 други им се допаѓа ова.
  20. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Znaci so solzi se smeev... Ne mozam da se nacudam... Mene site mi komentiraat mi solat pamet sto kako da pravam, a ja bukvalno nisto ne odgovaram i si teram po moe. Ednas bebe imase mnoogu jaki grcevi placese vreskase dva saati i ete ti ja svekrva mi so lonce voda i kibrit ckorki da mu gasela, kako demek sestra mi bese i ona go urocila. Se pobuniv i go poglednav mm i mi vika aj da vidime. Bebe u meguvreme se iskaka i se smiri a mm poveruva na ckorkite i sega na sekoe zaplakuvanje on ide so kibritot. I taka sveki gi dobi site prava da se mesa, ama mm e kriv. Jas ne se raspravam, za da si go sprecam gubitokot na nervi. Se do vcera
    Mi vika sveki seznajkata sevisna ne go drzi vo race mu se trosi snagata nema da raste :D I ne prekutev za prv pat vikam pa neli mm celo vreme vo race ste go drzele, pa eve go 140kila 2 metra covek, i si zaminav da go setam maloto. Zakute. Se nadevam ova posledno bese :D:D:D
     
    На CameliaMiller, galapce, PUPICA и 2 други им се допаѓа ова.