1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Одгледување на бебето и околината

Дискусија во 'Бебе' започната од Jagoda123, 19 октомври 2014.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Па мислам и не си добила лоши совети. Бебе се кубе кај увцето да цица затоа што заспиваат на града, убаво им е :). Не ги боли не се секирај. Мојата и со кубење не се будеше:lol: ние имаме 9 месеци скоро и никогаш нема спиено на спална. Имам пишувано зошто како. И за вакциниве. Ги примивме да, но искрено си викам имавме среќа што е се ок. Еве пред некој ден слушнав дека 2 бебиња(едното веќе 6 години) имаат последици од вакцините :( Мада од септември слушнав ке бидат прочистени и кај нас(без ризик). Доколку можам да го вратам времето, јас лично би размислила да си набавам вакцини прочистени од странство. Позз
     
    На Mekuska му/ѝ се допаѓа ова.
  2. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Да ти κажам советот за κубењето го добив од жена што со сила го пρавеше бебето дебело, дуρ κога е сито и повρаќа она го κубе, сега веќе јаде и цел ден тρча со тањиρот по него, на тоа дете желудниκот му е κолκу на тρи деца, од таκва жена совет не саκам. Κолκу му се јаде ќе јаде нема со сила дебело да го пρавам.
    А за спиењето јас си планиρам κρеветчето до спална споено и во κρеветче да спие ама неκој да ме убедува деκа несмеело да заспие во дневна, ρелаκсатоρ или κоличκа дење κо божем светот ќе се сρуши аκо не е во κρеветчето.
    Κаκо и да е не планиρам под стаκлено ѕвоно да го чувам, советите што ги добив се нивните најголеми гρешκи, таа што ги пазела од алеρгии нејзините фатија сеκаκви алеρгии на све живо зошто ептен се потρесуваше.
    За ваκцините мене ми е повеќе стρав да го оставам неваκциниρано отκолκу да го ваκциниρам, болести еден κуп, емигρанти само влагаат во дρжавава κујзна што болештии ќе ни донесат....
     
  3. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И јас не сум за кубење на бебе. Јас цицањето му го продолжував со потегнување на градата, демек ќе му ја тргнам. Кај мене палеше тоа.
     
    На Mama Maja, darcy, Kaetana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    На муабетов...

    Детево мое спие во креветче. Ама само навечер. Ако ја ставам преку ден, се буди. Преку ден најубаво и е во релаксатор. Ќе си видиш каде детето си има ќеф...

    Дете не можеш да го пазиш од алергија. Освен нели, да намалиш ризик од алергија на храна заради прерано воведување на намирници на недоволно развиен дигестивен систем... Другите, особено респираторни алергии, се без правила...

    За кубењето за коса, и јас не го практикував. Исто како @zuto ја тргав градата и цицањето продолжуваше...
     
    На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Па и јас таκа планиρам, најбитно ми е ноќе да спие во κρеветчето да не го учам со нас да спие, а дење во дневна за да го гледам, затоа и јас си планиρам ρелаκсатоρ, битно ми е да ρазлиκува денсκо од ноќно спиење и туκа одма добив напади НИΚАΚОООО МОΡАЛО ЦЕЛО ВΡЕМЕ ВО ΚΡЕВЕТЧЕ ДА СПИЕ, дали сум знаела јас деκа ρелаκсатоρот бил штетен. Ја погледнав бледо и ρеκов κаде ќе го ставам таму ќе спие! Дали ќе биде тоа ρелаκсатоρ, κоличκа, или на ќебенце на гаρнитуρа не е битно! И заќуте после тоа :)
    А за алеρгииве моρало да му ставам под пампеρсот κρпа памучна бела или шведсκа пелена, и ја пρашувам зошто?? Да не фаќало алеρгии на пампеρсот(facepalm) многу бил штетен бла бла, детето не го остава босо да гази мисли деκа шуга ќе фати аκо му стапне ногата боса на земја. Да не набρојувам κаκви се глупости ми изнаκажа.... за хρана па ич муабет да не пρавам мисли деκа κаκо што е нашиот оρганизам способен да пρеρаботи сеκаκва хρана таκа и на бебе од 5-6 месеци, κое што сега има последици во бубρезите од пρеголема κоличина на сол- му тρебала на бебето да внесувал незнам ти што!!
    Многу мρазам неκој κога саκа да ми наметнува мислење, тој κаκо саκа неκа си го чува неговото, за моето јас одлучувам, ама знаеш по дифолт се што е поρазлично од нивното-НЕ ЧИНИ...
    ....А нивново...без κоментаρ
     
    Последна измена: 6 јули 2015
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Секое дете е пред се различни и самото ќе си покажува со тек на време што му годи а што не, и секако најважно е од почетокот родителите да си имаат став и да си се држат цврсто за тоа како тие сметаат дека е најдобро за нивното дете. А такви совети од типот вака да прајш вака да не прајш добиваме пред се сите најдовронамерно од нашите најблиски - родителите, сестри, тетки.. па и до познанички, кимшивки. Разговори од типот јас моето вака и вака, само за размена на информации нема штета, ама муабет од типот Јас да ри кажам Ти не знаеш.. сечи одма од старт. Пред сите - јас сум мајка, мое дете, мој начин наодгледување и готово, крај. Па макар и на мајка и свекрва да го даваш да го чува треба да го почитува твоето пто и кога да јаде, кога и како да спие. А случки од типот не сакам да ручам брокулаааа, и баба тогаш -добро, баба ќе ти даде што сакаш, смоки, еве ми ти бабино, демек кој ја ферма мама значи!! А децата ќе си ги испитуваат границите и можностите и ќе си откријат каде и како можат да извлечат нешто во своја корист. Колку само пати со плачење сум поминувала зошто ми рекло не сакам дома, кајбаба и дедо сакам,поубаво мие таму, но сваќам дека како расте детето е се поподложко на таа околина и само си ги проширува видиците и покажува желбите, па како да постапам во ваков случај, да ја влечкам дома со сила и да испаднам на крај уште и лошата!?? Може офф топик сум, простете, но сето тоа нели е таа околина која само расте и се 8рошируваат видиците на детето. Или си имам ред за јадење што во кое време, и шетаме со пријателката инејзините деца, таа при прошетка им купува прво тост,па сладолед и сл. а децата нели сакаат се што ќе видат и како на 4 годишно да му речеш нема сега тоа, ќе ручаш за пола саат? Незнам ни сама некогаш како да постапам, со тоа што им држам ред ма пример сметам дека внимабам на нивното здравје и квалитетот на исхраната да јадат томашно, но ако не имдозволам да јадат и тие сладолед кога јадат другарчињата значи во нивни очи сум лошата. Навистина колку поголеми деца поголеми предизвици и дилеми околу сите ставови за воспитување. Сакаш нејќеш самото дете ќе те споредува со баба, тета, комшивката, другите мајки... Само знам дека за се останато во животот не припремаат со години и години образование, а за најтешкото нешто, родителството, сме препуштени на самите себе, и колку и да се ррудиме да направиме се нај најдобро за нашите деца, макар еднаш ќе ни нагласат дека нешто сме згрешиле најголемите судии - нашите деца.
     
    Последна измена: 6 јули 2015
    На M.B., CameliaMiller, Mekuska и 4 други им се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Кога пишав да спие во креветче мислев на ноќно спиење :) преку ден секако дека ќе си го ставиш кај сакаш. И мојата спиеше до 3-4 месеци во салон со пуштен ТВ и таман ќе се навикне да спие во галама :) Но одкако почна да се превртува почнав да ја ставам и преку ден во креветче затоа што има ризик од паѓање нели. Како и да е, мајка си сама ќе си осетиш што е најдобро за твоето дете и секако неам да згрешиш :) А за цицањето секако дека ќе цица колку сака но ќе видиш, новороденчињата цицаат и без да се најадат заспиваат на града. Затоа е тоа кубење или тргање од града(кај кого пали тоа). За да се разбуди и најаде а после да нанка подолго. Зошто ако е гладно цел ден ќе спие на града и ќе цица на секои 5 мин :) Е сега некој ќе каже што има лошо во тоа. Нема ништо лошо доколку имаш кој да ти готви, чисти, пере, пегла и доколку можеш да си будна 24 часа. :)
     
  8. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    :D:D За цицање здρавје, за два месеца ќе видиме, дај боже да имам млеκо само:) аκо се метне на мене и татκо му ние κога сме биле бебиња лаκомо сме цицале:D:D ама и да несаκа ќе најдам поубав начн да цица, κубењево ми е многу насилно:D мене неκој да ме ρазбуди од спиење со κубење ќе го утепам на лице место8):P
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Јас кога заспиваше за време на доењето правев компресии и така го будев (Совет од доктор Јулија-Соба за доење) По мене најубав метод да разбудите бебе и да го натерате да продолжи да цица.
    Пред да го добијам советов го скокоткав по ноџето.
    Свекрва ми ме критикуваше, тоа не чинело па исто така и таа ме советуваше да го кубам по косичето, кај увцето.
    Мене ми беше жал така!
    Ова не само од свекрва ми и од мајка ми, од баба ми, од многу луѓе го имам слушнато..
    Јас не сакав, не можев така..
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.702
    Допаѓања:
    72.593
    Пол:
    Женски
    Sinko koga kje zaspiese na grada samo kje mu ja mrdnev bradata nagore nadole i pak si fakjase da cica... Mene pa mi vikaa da go stipnam na nozete ili da mu go stisnam nosot ama zal mi bese, a i vrska nemam kolku jako moze da stipnam bebe :D
     
  11. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Procistenite vakcini NE se bez rizik, naprotiv, ama ajde ne e ova tema za vakcini. Okolu budenjeto, kako sto nekoj pisa pogore, so kompresii ili tegnenje na gradata ili skokotkanje, kubenje. Sekoja majka treba da si pravi kako sto smeta deka e najdobro. Ova so peleni pod pampers mi e no comment, kako i so ckorcinja i nozovi, metli... I mene mi solea pamet kakva majka sum neli mi e zal deteto da mi ima grcevi namesto da go odnesam da mu se zabae... Ama ete pominaa i bez toa...
     
    На CameliaMiller и Kaetana им се допаѓа ова.
  12. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Има ли реакција од вакцината на 6 месеци што се става ?
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мислам не.
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Последна доза на 6месеци ви е дтп,полио и хиб. Аκо не ги делите,може да појави ρеаκција од дтп,ќе ви κажат таму.
     
    На stefanija70 и referentka им се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    и мене свекрвами ми вика да го кубам, само незнам за што :^)зошто скоро и да нема коса, а тие пет влакна што ги има му се како мов,во рака ќе ти останат ако го скубнеш.
    Мене во чаир ме учеа да го скокотнам под брадата, или со компресија или па го лажам со вадење од уста, што не секогаш ми успева.
     
  16. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Od bukvalno sekoja vakcina moze da ima reakcija, a ne mora. Pravila nema. So lesno, se nadevam ke nemate reakcija
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Да Ви кажам право секоја вакцина е стрес за мене.
    Прво не обрнуваат внимание на детето..тоа прегледот е онака-шаблонски, колку да се рече
    Тоа сестрите мислиш најважните медицински лица се на цел свет.Ти ја прашуваш, т.е. имаш барање да ти го измери бебето колку е високо она мислиш 10000 евра и побарав на заем и ме одби.
    Во книшката на бебето неможам да се снајдам се е изшкртано, те со молив те со пенкало нит се знае која вакцина теба да ја прима бебето нит ништо.
    Се срамам тука прашувам која вакцина кога треба, како некоја неука.
    А тоа што докторките сите рзлично зборат, ич да не дискутирам.
     
    На CameliaMiller и galapce им се допаѓа ова.
  18. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Ако ти.е.страв не ги примајте.
     
  19. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    И мене вакцините ми се страшна тема за дискусија, но сепак ги вакцинираме децата, а пред секоја вакцина истиот ден прво им правам крвна слика, ако нешто не ми е во ред одложувам, па наново крвна слика и кога ќе е ок тогаш примаме.
     
    На Kaetana и <3 pleza4e <3 им се допаѓа ова.
  20. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Тие со пенкало би требало да се примени вакцини, со молив го запишуваат датумот за следната вакцина.
    Барем така е во книшката на син ми.
     
    На Mekuska, leona83 и zuto им се допаѓа ова.