1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Онлајн шопинг

Дискусија во 'Мода и стил' започната од lady-gaga, 13 јуни 2010.

  1. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Преку тој од 4 долари, инаку мене првата пратка ми стигна после месец дена, така што веројатно е рано:)

    Инаку им пишав меил и сега чекам одговор, па ќе видиме што ќе се случи:)
     
    На jb82 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    На iherb.com сега шипингот е $8.90 , има и од $4.45 , ама тој ако нарачуваш мала сума .Баш се разочарав . :( :( :(
     
  3. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Видов и јас сабајле сакав да земам нешто ама мене ми даваше $17.8 :drunk: сега гледам и кај мене е $8.90
    Отворив кај нив на фејсбук да видам што има коментари и некои велат дека тоа е само краткотраен технички проблем, цитирам: It's just a temporary technical problem. Shipping outside the USA is still $4. After placing an order, you should contact iherb and they fix shipping cost to $4 manually.

    Можеби треба да се почека малце да го средат проблемот или евентуално да се контактираат.
    Само се надевам само дека ова не е нешто перманентно :shake:
     
    На koritsaki и cooll им се допаѓа ова.
  4. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339

    Најнова изјава од страна на iHerb во врска со цената на шипингот:

    To Our International Customers: We apologize that many of you are upset regarding our revised shipping costs for International Airmail. With the rise in cost to ship internationally, it has become more and more difficult for iHerb to subsidize the shipping charges for these shipping methods. Our international shipping costs are now based on weight and not just a flat fee.

    However, we will be offering a 50% shipping discount for orders over $20 for International Airmail, which will hopefully offset our increased shipping costs.

    Previously, we had offered a 50% shipping discount for orders over $40, but have changed it to the new offer above.

    А таман си спремив една порачка да пуштам :@
     
  5. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Колку што разбрав јас ќе има 50% попуст на шипинг над $20?Јас секогаш правам над 20 долари , ако е така супер .јеее :D:D:D(hollest)
     
  6. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Па и не ме радува баш тоа :shake:
    Тоа значи дека немале грешка сабајле со шипингот од 17.8$ туку само не го пресметале 50% попустот т.е. како што кажа @cooll - 8.9$
    Од сега па натаму за нарачки над 20$ ќе си плаќаме дупла сума за испорака као демек со попуст... Јадни ние :smoke:
     
    На cooll му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Девојки нарачав на 11 ноември знам дека е рано ама на која страна да ги следам порачките и со кој број оној од 14 цифри ли?
     
  8. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    На меилот ништо не ми вратија, но ми стигна во понеделникот писмо од царинската пошта, дека треба да доставам документ за вредност на стоката.Ја испринтав листата на нарачката, која патем беше 23.99 usd и мајка ми им ја однесе.Ја отвориле кутијата пред нејзе, виделе дека се витамини, лабело и уште некоја ситница и и кажале дека нема потреба да се плати ништо, но не ни ја дадоа да си ја подигнеме директно пратката, туку да си ја почекаме преку пошта.
     
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Девојки, вака јас имам направено нарачка од buyincoins на 20ти ноември,а на 23ти ја пуштија и требаше да стигне на 10ти ноември. Денеска отварам, пред 4 дена била во Германија и сега и се губи секаква трага. Линкот со бројот за следење на пратката не отвара, дали тоа значи дека е стигната во Македонија?
     
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Летово колку што се сеќавам курсната листа беше 1$=околу 44-45 денари, а сега моменталната курсна листа е 1долар=49.7565 денари.
    Тоа не ни е во прилог нам, онлајн купувачите:doh:.
     
    На Elen4e_sonce, Mimi123, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  11. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Нарачав на iHerb на 9 ноември од нарачкава ни трага ни глас. Што да правам? Да им пишувам или???
    sweet-cherry ти кога нарача а кога ти стигна писмото од царна. Да знам дали да се надева или да пишам пропало на парите?
     
  12. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Јас имав нарачано на 11 Октомври а писмо ми стигна на 1 декември.Почекај уште малку, па ако не пробај меил да им пишеш, може ќе ти одговорат.
     
    На jb82 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Девојки, вака јас имам направено нарачка од buyincoins на 20ти ноември,а на 23ти ја пуштија и требаше да стигне на 10ти декември. Денеска отварам, пред 4 дена била во Германија и сега и се губи секаква трага. Линкот со бројот за следење на пратката не отвара, дали тоа значи дека е стигната во Македонија?
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.994
    Пол:
    Женски
    Има тука некој освен imorena што купува од strawberrynet.com?
    Ме интересира дали сите производи од таму подлежат на царина? За парфемите знам, ама ме интересира за останатите производи, пошто имаат стварно добар избор.
     
  15. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Annath, и останатите производи подлежат на царина. Јас конкретно имав порачано сет за лице од Elizabeth Arden и на сума од 20 евра, платив уште 340ден. царина.
    Сакам да споделам со вас за последната пратка од оваа страна што ја добив пред дестина дена. Се работи за машки парфем Benetton
    и за прв пат не платив царина. Ниту ми побараа потврда за пратката ниту пак беше отворен.
    Не знам дали оваа процедура ќе се однесува и понатаму или сум имала среќа :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Значи овие од нашава пошта колку се безобразни , чудо некое.
    Имав пратка од IHerb која изнесува 43 долари. Ја нарачав на 10,11. Претходната недела дома ми стигна писмо дека пратката треба да се царини и да приложам сметка од истата. Кога бев во пошта во Скопје да прашам зошто треба да платам царина, службеникот само грубо ми го затвори прозорчето и ми рече те молам немој да ме задржуваш , си имам работа, треба да си платиш царина и тоа е тоа. Му реков , сека веќе кога сум во Ск да ми ја даде пратката и ќе си платам царина, ми вика не може, мора да оди до каде што е адресирана.
    Им пратив 2 меила со детали за порачката, помина 1 недела и уште ја нема во Охрид. Се јавив во локалната пошта и ми викаат дека нема таква пратка. Повторно ги побарав во Скопје и од таму ми викаат, да кај нас е пратката , уште немате пратено маил. Како да сум некоја неписмена, ми викаат, па овде од цела Македонија стигнуваат меилови, не може само Вашиот да го нема.
    Им го препратив и ваљда се ќе е ОК. Важно се измалтретирав до максимум. (facepalm)
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.021
    Допаѓања:
    4.741
    Пол:
    Женски
    Сакам да порачам kindle paperwhite 2 од амазон 99 долари е, знае ли некој како да го порачам, има ли фри шипинг, колку ке треба да платам дополнителен трошок?
     
    На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Здраво, дали било што и да си купил над 50 евра се даночи и колку?
     
  19. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Од амазон за македонија мислам дека нема достава
     
  20. zenska

    zenska Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    339
    Ова ми е голем ризик, пред се за мене. Сакам облеката да ја пробам, материјалот на раце да го осетиш, да видиш како ти стои. Не сум купувала облека, од Алиекспрес имам нарачувано работи, пред се накит и марами, а од другарки што сум гледала дека облеката што ќе ти стигне и онаа што ја гледаш на слика се две различни работи :D Убава работа е онлајн шопингот, но не е за сите.
    За мене барем не е :D

    А има една страна http://www.sheinside.com/ сум гледала парчиња облека од тука кај разни блогерки, ама мислам дека нема достава до МК
    А на фејсбук страни нашиве што се за купување имам забележано парчиња од тука
    Да не сум јас грешка нешто? Има достава до МК???