1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опстипација и дуење на стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Elenaaa, 28 декември 2009.

  1. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    зелен чај,и активија помагаат во регулирање на столицата и се стварно ефикасни.повеќе ги сакам природните лекови и доста течности во денот не доведуваат до опстипација ;)
     
  2. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    557
    Дали ви се случило кога имате опстипација, поради напрегањето, наредниот пат да ве боли стомакот долу кога напнете? ај ве молам за одговор :) Утре планирам на лекар да одам, но сакам ваше мислење...се плашам стварно :worried:
     
  3. T.I.P

    T.I.P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    a dali e mozno duenje na stomakot poradi poremetuvanje na hormoni ?
     
  4. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    mislam deka da.mislam deka toa e mozno od poremetuvanje na hormonite.mene koga mi se poduva stomakot toa znaci deka mesecot ke mi kasni menzisot a stom docni toa znaci nesto ne e vo red so hormonite.poz.
     
  5. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    леле исто.....насабајле не ми е надуен и чим јадам одма ми се дуе и до сабајле не ми се спушта...купив и апчиња за дуење и ни тие не помагаат...незнам се надевам дека е хормонално па кога ке добијам ке ми се спушти ако не не незнам више што да правам....
     
    На T.I.P му/ѝ се допаѓа ова.
  6. T.I.P

    T.I.P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    исто и на мене дури пробав и диета и пак истото,одсабајле колку толку го нема а штом ке јадам одма се дува мислеш трудна сум :rofl:
     
  7. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    кога ја гледам мајка ми како се мачи со опстипацијава, страв ме фака ;( (пие АЛКАЛАКС чај, и и помага)
    а згора на се и неможе да пие многу течности, оти бубрезите имаат намалена функција и се дува
    (баш ко балонче) :sweat: ;( маки
     
  8. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    mleko e lekot barem za mene za 'zatvor'.jas koga ke jadam mleko obavezno mi olesnuva.probajte nema nisto loso.
     
  9. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    мене на гинеколог ми кажа дека надуени ми биле цревата и сум имала гасови...е сега за гасовите ми помагаат едни апчиња. и веке немам конечнооо...ама за варењето очигледно не :( а многу ми е смешен кога ке се исправам убаво пупакот ми лежи наместо вертикално хоризонтално хаха ок не баш до толку немојте да мислите дека до толку е ама многу е чудно кога ке си го видам незнам дали да плачам или да се смеам :lol:
     
  10. aliciakeys3

    aliciakeys3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    21
    И јас кога ќе станам сабајле не ми е надуен,али од кога ќе јадам сум како трудна...секогаш сум го имала истиов проблем само што сега стварно повеќе ,дури и ме плаши...во веце идам , кога имав менструација си викам од тоа е,но и од кога ми заврши пак исто надуен ми е...кажете лек pls:(
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Нормално е да се дуе стомакот во текот на циклусот поради задржувањето на течностите пред да добиеш менструација и тоа не значи дека има нарушување во хормоните.

    А инаку, подуениот стомак може да има многу причини. Гледам дека многу млади девојки имаат стомачиња, а не се дебели, напротив. И едно ми паѓа на памет: брзиот начин на живот и нередовната претежно сува исхрана, јадење од нога, нездрави оброци пропратени со нездрави пијалаци (кока кола и слично) и нередовен внес на овошје и зеленчук, како и течности (вода пред се'). Можеби и грешам :?: ама не мислам така.
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    А како ви изгледа стомакот? мене ми е надуен под пупакот и ми го бутка горниот дел и ми е мноогу чуден...исто така некогаш имам грчеви, после јадење нонстоп се чуствувам како прејадена , па дури и да се напијам час и да изедам еден портокал....а ме боли и кичмата често имам прочитано дека од тоа и кичма боли...И уште нешто можете да си фатите сало на стомакот? зошто јас кога ке пипнам ми е тврд само можам да истегнам малце кожа , ама нормално е сите имаме кожа, сакам да кажам не е сало и не е е така меко...
     
  13. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    ако ова често ти се случува оди на преглед, има лаборатории кои испитуваат дали имаш Холикобактер или Гастритис, јас имам слушнато за Адриалаб дека се добри.

    меѓувреме пробај да пиеш пробиотички јогурти како Биоактив лгг, АБ култура, Сенсиа и сл.

    навечер немој да јадеш, туку до 6 саат,

    исто така за исфрлање било какви течности и масти од телото, кое пак ќе ти помогне да се намали подуеноста е една краставица на ден без зачини, што значи сол, зејтин и оцет не.
    краставицата има калиум, а тој исфрла се живо и диво од организмот и делува како диуретик.

    исто така ако имаш соковник, убаво би било на сабајле на празен желудник сок од зелка, едно 40 дена константно, ќе видиш колку е добро, всушнос ова е најдобриот лек.

    ова од искуство ти го кажувам, јас сум подложна на гасови и подуеност, на времето имав и гастритис овој сок ме спаси, мојот проблем е што не го сакам вкусот.
     
  14. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Јас уште од мала сум била ваква :lol: таков ми е метаболизамот бавен ,премногу бавен :( сега практикувам режим на исхрана со повеќе овошје,зеленчук,па некако го навикнувам стомакот...некогаш пијам алкалакс чај ама ептен ептен ретко-на 3,4 месеца дали еднаш,инаку кога ќе се остетите така,јадете нешто мрсно-некоја манџа,свинско,јадете неколку мандарини или портокали,баланс јогуртот исто е добар ;)
     
  15. T.I.P

    T.I.P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    ахххххх пиев од тоа апчињата слимлајн и после тоа сум како бремена ,качив дупло а стомакот ми е издуван до стотка :worried:
    плус веке два месеци сум на здрава храна ,строго со сокови од цитрон портокал и лимон ,јаденје без леб ,не вецерам ,за салати да не збореме ,како некоја крава сум само на треви се ранам ,тук там виталија ,пијам активиа ,зелен цај ,и ако ви се верува никакви резултати :worried: :worried: :worried: :worried:
    станувам сабајле до некаде е у ред после тоа едно јаденје и се дува стомакот мислес балон е
     
  16. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    па не е до тежина....незнам сега јас испитувам ми викаат дека може е хормонално па прво менструација да средам па после....а имам 47 кила ( 160цм сум).... предминатото лето имав отприлика исто кг а бев 3 цм пониска и не ми беше надуен...
     
  17. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    T.I.P не си едиснтвена што е на здрава храна, а го има овој проблем. Исто сум и јас го имам веќе две години како трудничка сум. Не одам дури и по две недели, веќе ниту карамелите не ми делуваат, а камоли јогуртот :@ ништо не делува. Кој немал ваков проблем не знае колку е тешко
     
  18. T.I.P

    T.I.P Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    T.I.P не си едиснтвена што е на здрава храна, а го има овој проблем. Исто сум и јас го имам веќе две години како трудничка сум. Не одам дури и по две недели, веќе ниту карамелите не ми делуваат, а камоли јогуртот :@ ништо не делува. Кој немал ваков проблем не знае колку е тешко[/q

    аууууууууууууууууууууууууууу а мене сите ме тешат дека ке се среди ,,,лелеллеле е сега ми се уклучиалармот со ке праиме ????????????? :o
     
  19. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    644
    Диета само со органска храна за ден -два ќе забележите резултати. Преработена храна, месо, жито не или во помали количини, затоа што е потребно подолго време да се дигестираат.
     
  20. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    знам дека се забележуваат сум била така...ама не намерно туку едноставно тоа сум јадела во денот и кога станав ми беше рамен...ама само што јадев сендвич ми се наду...ок не ми се наду многу ама со второто јадеше у денот ми се наду повеке и до вечер ми бешеее ..... :worried: ...а неможам цел живот веган да бидам :(