Опстипација и дуење на стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Elenaaa, 28 декември 2009.

 1. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.013
  а да пробате со чајот курколикс го има во макси д и во рептил маркетите,до 75 денара е и многу е добар,за добра перисталтика е и помага стварно,од искуство ви кажувам,ефекти има веднаш,а јас го користам после секој оброк три пати дневно.пробајте и кажете ми,многу луѓе го корсжистат вклучувајќи ме и мене ;)
   
 2. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  1.174
  Допаѓања:
  867
  И јас го имав (имам) овој проблем. Надуван стомак и хроничен гастритис. Сега јадам мусли повеќе и пијам чај, па ми е многу подобро. Плус тоа, не пијам газирано воошто и не јадам ништо пржено па полека ми се регулира метаболизмот и ми е порамно стомачето :)
   
 3. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  10.197
  Пол:
  Женски
  Најважни причини за хроничниот запек се погрешната исхрана. Најголем дел од храната која ние денес ја внесуваме има дефицит од природни материи што резултира со хроничен запек. Внесување на рафинирана и преработена храна, на која и' недостигаат витамини и минерали, недоволно консумирање вода, потрошувачка на месо во огромни количества, прекумерно консумирање јаки чаеви и кафе, брзо голтање без темелно џвакање на храната, прејадување и погрешно комбинирање на продуктите, нередовна исхрана и пиење алкохолни пијалаци - се' заедно придонесува за лошо функционирање на цревата. Останати фактори се погрешни и нередовни навики кога станува збор за празнењето на цревата, ослабнати абдоминални мускули поради седечкиот начин на живот, недостиг на физичка активност и емоционален стрес и напрегање.
  Најважен фактор за лечење на запекот е природната и здрава исхрана. Под ова се подразбира нерафинирана храна како житарки од цело зрно, мед, зелен и лиснат зеленчук, грав, домати, кромид, карфиол, брокула, никулци, целер, репка, тиква, грашок, цвекло, морков; свежо овошје, особено круши, грозје, смокви, портокали, млечни производи во облик на путер, павлака итн.
  Сама по себе исхраната не е доволна. Храната мора правилно да се џвака - секој залак барем 15 пати. Треба да се избегнува брза храна. Шеќер и сите производи од шеќер мора најстрого да се избегнуваат, затоа што шеќерот го краде витаминот Б од телото без кој цревата не можат нормално да функционираат. Во продукти кои предизвикуваат запек уште спаѓаат и сите производи од бело брашно, ориз, леб, колачи, бисквити, месни производи, конзерванси и адитиви за храна, бел шеќер и тврдо варени јајца.
  При лечењето на запекот добри резултати дава природниот препарат билните капки „лаксонал“.Тие се благ растителен лаксанс со кој се постигнува омекнување на столицата, зголемување на обемот на цревната содржина и поттикнуваат празнење без напор. Билните капки „лаксонал“ составени се од бел јасен, оревов лист, невен. Со „лаксонал“ се надминуваат најупорните и најхронични затвори. Се препорачува како додаток во исхраната. За да се постигнат резултати, потребно е да се зема 3- 4 недели.
   
  На babybelle и infinity им се допаѓа ова.
 4. klaudija90

  klaudija90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  17
  Многу е тешко да се справиш со издуван стомак :( Веќе еден месец сум со издуван стомак, не знам што ми се случува, и насабајле и навечер мешето ми е како на трудница дури и сите ме запрашаа, а немам тврда столица, но се хранев со брза храна, не внимавав, немав физичка активност, но сега почнав со трчање, стомачни па ќе видиме. Не знам навистина од што одеднаш ми се направи, и кога излегувам морам да си го собирам стомакот бидејќи ми е многу издуван, си осеќам како ми тежи.
  Кога го отпуштам, не можам да се напрегнам за сама да си го издувам мешето, а нозите ми се слаби значи висока сум 163, а тешка 57-8 кила, и сакам да ослабнам но ете стомакот ми е најпроблематичен ... денес ништо немам јадено, само една чаша јогурт од сабајле, а мешето ми е големо. Ве молам ако имал некој вакво искуство, нека ми помогне барем малку, некој совет и сл. :( :(
   
 5. marijana20

  marijana20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Zdravo,se andevam dek ake mozete da mi pomognete vo vrska so mojot problem.Imam problemi so poduenost vo stomakot.Znaci nasajable koga ke stanam stomakot mi e ok,ne e voopsto poduen,iako vo poslednive nekolku denovi i nasabajle ne osekam deka e smalen...Nekako kako da cuvstvuvam vozduh vo stomakot,a vo poslednite 2 nedeli imav glavobolki sekoj den i toa popladne pocnuvaa.Nakaciv 4 kg ovie nekolku nedeli,no ne mislam deka e bremenost bidejki mnogu vnimavam i nikogas so decko mi ne sme imale seks bez zastita,i sto posto sme sigurni deka ne svrsil vo mene.Pretpostavuvam deka zgoelmenite kilogrami se od toa sto pocnav da veceram vo niedno vreme i toa pici,leskovacki,sendvici i mn nezadrava hrana.Megutoa poduenosta so stoamkot nemozam nikako da si ja objasnam,dali moze da mi kazete sto mislite,dali se raboti za nezdrava ishrana ili pak nekoj zdravstven problem? :sweat:

  [mod-kirilica:qpp60glg][/mod-kirilica:qpp60glg]
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  7.333
  Допаѓања:
  35.533
  Пол:
  Женски
  Сама си даде одговор на прашањето - јадеш во ниедно време, нездрава храна. Намали малку со тоа, т.е исфрли го од менито, за некое време и кг ќе симнеш, би требало да исчезне подуеноста.
   
 7. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.482
  Допаѓања:
  6.389
  Проблем со стомакот

  Веке неколку дена ме мачи тапа болка во пределот кај панкреасот. У принцип имам таканаречен Машки метаболизам, брз метаболизам, а веке неколку дена (4-5) не можам ни да отидам во ВЦ. Болките стануваат појаки после јадење. Ве молам за совет и помош. Фала.
   
 8. plazma

  plazma Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  16
  Најдобро да отидеш кај твојот лекар, да направис ККС, евентуално и ехо на стомак. Земи и некое средство да ги испразниш цревата, чај Алкалакс на пример, па јави да кажеш што ке направис. Поздрав.
   
 9. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  508
  http://www.femina.mk/%D0%B7%D0%B4%D1%80 ... 1%82%D0%B5
  За каков проблем со стомакот станува збор? За опстипација или дијареа? :$
  Вода со лимон при проблеми со варењето на храната. 20-30 минути пред вашиот оброк, во чаша топла вода додајте една кафена лажичка сок од лимон и испијте ја.
   
 10. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  8.726
  Сакав да прашам, тие малите зелени чоколатца Lax, од аптека шо се за опстипација (иако на нив пишува за слабеење :^) ) дали се штетни да се употребуваат често... :?: стварно имам потреба од нив ама се плашам да не ствараат зависност... :?:
   
 11. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.926
  Допаѓања:
  9.833
  Пол:
  Женски
  Подобро пробај на природен начин да се опоравиш,можиш да започниш со нив за да ти е полесно,ама јас ти преппорачувам секој ден по едно кисело млеко да јадиш.Тие ствараат зависност,да,бидејќи организмот се навикнува на нив и нема да можи да работи после нормално без нив.После 2-3 неделно земање веќе организмот ќе ти бара повисока доза од нив. За слабеење,не,тие се лаксативи,т.е. ја прават столицата потечна и ги дразнат цревата и даваат почесто сигнал за испразнување.(секако се слабее така,ама и тоа е штетно)
  Имаше еден чај,т.е. комбинација од чаеви во темата dieti/slabeenje-so-caj-t5107/?hilit=%D0%B4%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%B0 и тој дејствува(го пробав :lol: ) пробај и ти можи да ти помогни,ама секако се прави и пауза.Е сега пошто ти нема да слабееш немора да го пиеш во таква ударна доза по 1,5л-2л на ден,туку пиј си да ти се нормализира состојбата.
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 12. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.098
  Допаѓања:
  4.983
  Пол:
  Женски
  Доколку не ти помогне ова што те посоветувала Дивајн,јас ќе ти ги препорачам апчињава [​IMG]ги има во зегин околу 180 ден се.Многу се добри,ги користам пошто и јас си имам проблем.Пиеш само кога имаш потреба,не ствараат зависност и на природна база се (така ми објаснија во аптека).Долго време ги користам и не често,некогаш може месец,2 да не се напијам па ако имам потреба пак.Многу се ефикасни.А чоколатцава гола вода се,мене не ми делуваа.
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.926
  Допаѓања:
  9.833
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш пробав чоколатце од љубопитност,па многу добро ми делуваше :D Тие појавуваат ефект после 6-8 часа ми се чини.А штом ти ги имаш овие пробано и ги препорачуваш,нека си ги земи ако сака нив :)
   
 14. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.098
  Допаѓања:
  4.983
  Пол:
  Женски
  Ма мене ништо не ми помагаше,мака си имав :( не на природен начин,не чоколатца,па некои други апчишта од кои :puke: и на крај овие алал да му е на дечкото во аптеката убаво ми објасни и ме опраи :)
   
  На rita22 и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
 15. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  8.726
  ^^
  Ги купив овие апчињата денес од аптека, ама заборавив да прашам за ефектот, т.е после колку време делуваат и дали има несакани ефекти како грчеви и сл. ? :?:
   
 16. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  508
  Леле цела недела веќе има што изедам се ми стои во стомак. И ми е ко бремена да сум :sweat:
  и цело време имам нагон за гасови :$ :$ :$ :$
  Од утре само кисело млеко ке кркам и компот од сливи :D ке има фајде или уште толку ке се подувам :|
   
 17. Ariel

  Ariel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.196
  Допаѓања:
  12.315
  Јас имав проблеми неколку дена, вчера пиев и еден Алкалакс и едвај ми заврши работа.

  Земав ударна доза ленено семе, и сега од тоалет не можам да излезам...
   
 18. Shelea

  Shelea Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  2.824
  Допаѓања:
  12.828
  Уф, дека периодов што се’ не јадев од празничната трпеза, си кажа стомачево што го мачи!
  Подуена, абре човек да не може да се исправи, само да можев да се тркалам ќе беше во ред. Дури и фармерките ми пречеа што ги носам.
  Се прочистив со супа, пијам чај, трет ден по ред не пијам кафе и тоа ме олабавува, а бидејќи е во прашање дуење од храна и преоптоварување на цревата, гледам да се наоблечам и да не ризикувам и преладеност.

  Пиев и едно апче, Rutacid, т.е треба да го џвакаш, како бомбона, за смирување грчеви и подуеност е. Помага за да не се превртиш од болки.
   
 19. stetoskop

  stetoskop Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  844
  Допаѓања:
  5.822
  Алкалаксот е ок,ама прави грчеви во желудникот.

  Ајде обидете се со парафинско уље,се продава во аптеки,не е штетно,се дава и на мали бебиња кога имаат опстипација.
  1 супена лажица е доволна за да се испразните без проблем,+ не создава нус појави.
   
 20. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  625
  јас се осеќам ко пет месечна трудница |(
  не дај боже да се видам у огледало (има да пукне) :)
  шала на страна
  прочитав дека мастиките го подувуваат стомакот и од тогаш не џвакам мастики ама сега дупло подуен ми е :tmi:
   

Сподели ја оваа страница