1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Опстипација и дуење на стомакот

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Elenaaa, 28 декември 2009.

  1. irina.007

    irina.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    76
    Ги имав симптомите дуење на стомак и тврда столица и по разни снимања денеска ваков наод добив ама незнам што значи ова стар калифициран миом на утерус ( на матката ) што значи тоа ?
     
  2. Korlevskaa

    Korlevskaa Активен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    И како ти помогнааа лековите.. Се поправи дувањето или
     
  3. PUG LIFE

    PUG LIFE Активен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ovaka, mesecov dobiv na 10ti - samo 2 dena, i po 2 nedeli povtorno dobiv (na 23ti). Denes mi e posleden den i se spremam da odam na ginekolog. Stomakov malku e da kazam kolku e otecen. Trudnica ne mi e ramna. Tezina imam strasna, ko kamenja. Pijam jogurt Balans i banani jadov (denes omlet za dorucek i kilo jogurt i 2 banani do sega) i dzabe se. Nemam opstipacija samo takva otcenost, poduenost, tezina. Nekoj so nesto slicno ili lek?
     
  4. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Jogurtot msm deka ok,no nez za bananite
     
  5. anonimna103

    anonimna103 Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Oвa ми е втoр пaт дa се пoдујaм нa стoмaкoт.Знaчи вaкa зaбележувaм декa две ипoл недели пред дa дoбијaм менстуaцијa имaм пoдуенoст нa стoмaкoт дури и некaкo мaлa бoлкa. Сaкaм дa прaшaм дaли му се случилo oвa нa некoј зa некoј сoвет дa ми кaже
     
  6. anonimna103

    anonimna103 Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Незнaм штo е.Редoвнo oдaм пo гoлемa нуждa,нo веќе 4денa не сум билa не чувствувaм тврдa стoлицa ниту пoтребa зa дa oдaм пo гoлемa нуждa .Пиев чaј зa прoчистувaње,млекo ништo стoмaкoт ми е мн нaдуен дaли некoј знaе нештo зa некoј сoвет
     
  7. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Јас цел живот имам проблем со ова.Сега избегнувам да пијам газирани сокови за да не ми се дуе многу стомакот.Опстипација-пијам понекогаш лаксативи,и мислам дека се штетни,еднаш ми се има случено да испијам два наеднаш и потоа многу ме болеше стомакот.Лаксативите немаат баш некое дејство,дека само за еден два ги раздвижуват цревата да кажам.Имам прочитано на интернет дека треба да се јади храна со влакна за полесно прочистување.Исто дуењето на стомакот може да биде и од многу гасови,има апчиња и за тоа.Треба да се пијат многу течности,тоа мислам дека е најважно за побрз метаболизам.Јас понекогаш кога имам ваков проблем,пијам повеќе вода и стварно помага.Ама па поради тоа имам многу гасови.
    :tmi:
     
  8. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Здрaвo, oд петoкoт не мoжaм дa јaдaм ме бoли желудникoт прaвo ми се шири еднa гooлемa бoлкa и нa грбoт, истo тaкa ме бoли деснaтa стрaнa-мислaм некoј сo нoж ми ги сече цревaвa. И зaтoa не јaдaм, a ми се пoдду стoмaкoт,и ми е тврд.



    Прoверкa нa желудник и бaктерии прaвел некoј дa ми кaже кaквo е мaкaр и вo ЛП.
    Или нa цревa,прoверкa...
    Викендoв мaтичнaтa не рaбoти..и тaкa oстaнaв.
     
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Пробајте еден извесен период да земате,кефир со мелено ленено семе.
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Menasss

    Menasss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    39
    Zdravo na site ajde I jas da si go iskazam mojot problem!:)godisnino ednas pravam eho na abdomen znaci sekogas koga I da me gledaat na eho mi kazuvaat deka nemozat nisto da vidat dobro bidejki sum polna gasovi..stomak zeludnik nasekade gasovi!Ve molam za pomos mi rekoa espumisan I probiotik AMA ne e toa toa..moze li da mi pomogne nekoj so nesto podobro poefikasni..odnapred blagodaram
     
  11. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    Значи браво за докторов колку убаво објаснува и има знаење неспоредливо од пола "така наречени високо образовани доктори"
     
    На sexonthebich му/ѝ се допаѓа ова.
  12. paloma97

    paloma97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Mislam deka ova e najsoodvetna tema za mojot problem, koj vsushnost i ne e voopshto opasen i stashen no mene mi stvara dosta neprijatnost. Mojot organizam ne podnesuva kofein i duri koga stvarno mi treba kafe za da ostanam budna ne mozham da pijam. Mi se javuvaat stomachni tegobi, grchevi, podujanost, posle prvata goltka moram vednash da odam vo wc, imam potreba da zhdrigam, vo glavata se mi e pobrkano, ponekogash duri imam i takihardija, nervoza, premnogu brzo zboruvam i tresenje na dlankite na racete. Znam deka ne e nishto opasno, tuku deka treba da ne vnesuvam kofein, no ednostavno i jas nekogash sakam da si dozvolam edno slatko kafe so drugarkite
     
  13. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Јас имам проблем со надуеност во стомакот... Бев на испитување и ми рекоа да избегнувам леб, да ја јадам моркови. Сега избегнувам леб, но приметив вчера дека имав малку надуеност од кроасанот. Инаку немам хелио-бактери, иако се сомневав во тоа. Изгледа глутенот ми прави најмногу проблем...
    п.с. Пијам обавезно многу јогурт!!
     
  14. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Глутенот се дува како балон во стомакот. Доволно е малку леб или едно пециво за да ти се подуе. Исто така лошо делува кафето, сите млечни производи поради лактозата, и месото бидејќи долго се задржува во стомакот.

    Но, најмногу делува стресот. Ако си нервозна, и од вода ќе ти се подуе стомакот. Посебно жените најмногу страдаат со стомакот кога се под стрес. Речиси секоја жена има подуен стомак или некаков проблем.
    Затоа се препорачува ако си нервозна не јад во моментот, а откако ќе јадеш поседи малку во мир.
     
    На ines.h и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  15. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Имаш право, и знае желудникот да боли на нервна база.
     
    На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sexonthebich

    sexonthebich Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    мислам дека пост од 40 дена
    ке ги реши овие проблеми:(
     
  17. saricka 86

    saricka 86 Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2016
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    kazete nesto za postojano zdriganje nervozni creva edno stanuvanje jadena ili nejadena vednas pocnuvam so zdriganje sednata, stanata vo posledno vreme i vo spienje stanuvam da zdrigam ako ne stanam osekam bodezi vo stomakot pecenje imam zad gradnata koska i nemam gasovi pijam espumisan no samo togas za togas posle pak isto nekoj da znae nesto za ova zdriganje aman viseeeee sram mi e veke i od moite doma samo pravat grrr crevata vednas stom ke zdrignam :(:headbang:(facepalm)
     
  18. Acka22

    Acka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2015
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    Може препорака на некои апчиња за подуеност и гасови
     
  19. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.023
    Допаѓања:
    37.311
    Пол:
    Женски
    Гастрогард, Еспумисан.
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Acka22

    Acka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2015
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
    fala mn