1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Veke podolgo vreme konzumiram ovosje vo golemi kolicini I sekoj den si pijam dve tri limonadi na den (bez seker) I mi iskomentiraa deka sum preterala I od limonot moze da mi se proretci krvta I sl. A jas bas osekam potreba da vnesuvam ovosje. Sto mislilte za toa ?
     
  2. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Чиста глупост! Витамин Ц е растворлив во вода што значи организмот не може да се предозира, вишокот се исфрла преку урина. Е сега не знам колку е тоа „во големи количини“ затоа што се што е претерано е штетно од различни причини но мислам дека не може да се изеде толку големо количество овошје за да се манифестираат штетни ефекти.
     
    На mackica1, Nausicaa, Minnie 1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    зеленчук и овошје никогаш не е доста за организмот
     
  4. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Па имам понекогаш киселини, и многу ретко болки ми се јавуваат, претежно кога ќе се изнервирам многу. Матичната не е баш заангажирана, ќе ми рече ништо немаш, ама сепак ќе отидам. Фала :)
     
  5. Hahn

    Hahn Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    35
    И јас го имам истиот проблем, баш ме интересира причината. Мислам дека ми се појавува без разлика дали сум под стрес или не. Кај ангина пекторис се јавува болка при напор, движење, значи не е тоа.
     
  6. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Денес забележав дека меѓу прстите на рацете ( показалецот и средниот) имам некое црвено топче, и мног уме боли. не е премногу испакнато (но сепак е.) и ме боли. Неможам да ги раширам орстите, веднаш почнува да ме пече. Што да правам?
     
  7. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    И јас имам таква болка која понекогаш ми се појавува во грбот паралелно со срцето и ми шири кон вилицата се а инаку имам и чести тахикардии, бев на лекар,ама немам ништо на срцето. Инаку сум личност што за се и сешто се нервира така да... Може и да е од стрес ама сепак не е лошо да направиш ехо или екг
     
    На agirl17 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.659
    Пол:
    Женски
    А на своја рака да одиш приватно кај интернист да се консултираш. Јас лично пред неколку години во пределот на градната коска имав многу јаки болки, ме разбудија сред ноќ. Ме болеше не само напред туку и на грбот. Не можев ни да дишам, ни да јадам, ни да пијам. Ми дијагностицираа рефлуксен езофагитис на нервна база, па морав да пијам и соодветна терапија. За десетина дена престанаа болките. Сега пред некое време пак ми се повтори (поради стрес), ама траеше само неколку часа. Затоа ти велам дека не е лошо да се консултираш со специјалист.
     
    На agirl17 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bona139

    Bona139 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки,од петокот па наваму јас секој ден сум со низок притисок ме боли вратот,главата ми се поврака никако не ми се крева се пиев пробав со сите работи ама не ми помага е сеа се исплашив затоа што прокрварев а менструација векје имав на 6ти овој месец,што би можело да биде,да напоменам дека и многу сум под стрес мајка ми е во болница
     
  10. desperate15

    desperate15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2014
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    683
    Пол:
    Женски
    девојки дали ви се има случено ко краткотрајно жежење во главата? Мене веќе одамна ми се дешава ама повремено и трае секунда и ке помине, бев на лекар правев еег добро е и остана на тоа ништо не ми дадоа а еве знае од време на време да ми се јави, што може да е?
     
  11. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Незнам што ми се случува...
    Ми доцни 9-10 дена ( доколку циклусот ми трае 28 дена) никогаш не сум го замарила тоа...Веќе некое време не се пазам туку сакам да забременам...
    еве веќе десети ден ми доцни и не осеќа некои симптом на пмс , не верувам дека и наскоро ке добијам затоа што кога треба да добијам 2 недели ме болат градите а сега ништо...Од време на време осеќам боцкаље во јајници и стоакот ми е многу подуен веке недела ипол и осеќам огроома тежина поради тоа...Праев тест ми излезе негативен....
    отидов на гиниколог но не се разбира многу и ми рече има нешто тука гледам но дали е некоја цистичка на матката или не знам што е не се гледа убаво...
    Дали е можно да е тоа ембрионче а да не го видел добро зошто многу не се разбира....
    Планирам деновиве да одам кај друг гиниколог да проверам во што е проблемот.
    Што мислите во што може да е проблемот ?
    стомакот ми е многу подуен од папокот погоре под градите....ако некој имал нешто слично нека каже што е ....
    Заборавив да напоменам нешто многу се заморувам и осеќам и болку во половината....Цревата ми кркорат ненормално и на 2 саати изгладнувам
     
  12. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Napravi uste eden test od tie sto pokazuvaat porano, no veke ako ima bremenost treba da pokaze ti kasni prilicno dolgo. Spored moeto iskustvo okolu ova za cista se gleda kaj jajnicite toj del a za bremenost na drugo mesto. Sepak pojdi na drug doktor i moze i od cista da kasni ciklus. Kako moze ginikolog da otvori ordinacija a da ne se razbira, smeni go odma.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    Имам прашање поврзано со мојата 6 годишна керка.
    Година наназад ја приметувам дека кога и облекувам панталони или било што долно го спушта подолу и вели ме боли стомакот малце или ме стегаат панталоните.Бевме пред 4 месеци на ехо во Систина и се беше во ред.И абдомен и бубрези и желудник.Рекоа само има зголемени лимфни јазли во абдоменот како резултат на прележан вирус.Крвна слика направивме се беше ок,исто и урино културата.И брис од грло и нос беше негативен и фецес на паразити негативен.
    Што друго да испитам незнам?Дали има потреба пак ехо?Инаку доста е под стрес откако се роди бебето па се мислам и тоа да не влијае нешто.Совет што да правам?
     
  14. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    :*@joy1 moze saka vnimanie kako sto kaza od koga se rodilo bebeto pod stres e. Nema potrepa od panika bidejki site ispituva se vo red. Probaj so ne tolku stegnati pantoloncinja ili so helanki. Drug sovet neznam sto da ti kazam.:*
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.828
    Пол:
    Женски
    Па искрено и во Систина педијатарот ми посочи дека бара внимание и дека физички е здрава.Инаку кога игра ,гледа тв,кога е зафатена со нешто не се жали.Едино проб е што голема мрза е кога е во прашање мочкање.Цел ден ке стиска и вели не ми се оди во купатило.А ако ја натерам со карање да оди тогаш обилно мокри-значи и се одило но инаетлива е :)
    Фала
     
  16. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    So poveke tecnost i da saka i da ne saka ke mora : ) nema mesto za panila. Koga doaga nov clen vo familija normalno se takvi reakcii.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. HoneyHoney

    HoneyHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    И јас сакам да прашам нешто.Разгледував по темите тука,и не најдев баш соодветна тема за да прашам,па ајде тука.Веќе 1 година имам како да кажам,проблеми со стомакот(цревата мислам).На пример кога сум гладна ,и кога ке јадам,имам некои чудни звуци од стомакот.И кога нели идам во тоалет(голема н.),едно кафе да испијам после,пак почнат да КРЕКОРАТ.А не е за јадење.Значи мн ми е збркано..ако некој имал ваков проблем сличен нека пише совет нешто било што...Исто така пример кога сум на училиште и на сред час,значи не сум гладна,а пак ми крекорат.Срам ми е веќе така .. :/
     
  18. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Крекорењето на цревата значи нивна работа.Самото движење,перисталтика на храната при варењето прави звуци,само не многу гласни.Ако се толку чести и гласни,значи дека си конзумирала тешко варлива храна и затоа цревата прават поголем напор да ја дигестираат.
    Конзумирај повеќе овошје и зеленчук,пробиотици(јогурт),житарици.Јади полека и на поделени оброци,бидејќи ако изедеш многу работи наеднаш,нема да се сварат убаво и пак ќе ти „крекорат“ цревата.
    И моите порано стално се слушаа,па им најдов чаре :D
     
  19. HoneyHoney

    HoneyHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Фала многу..исто ми се случува и кога ке јадам повече од што треба... :D
     
  20. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.921
    Допаѓања:
    31.187
    Утрово кога се разбудив почуствував како тропање во левото уво и еве сега пак, многу се загрижив страв ме фати од шо може да биде ?