1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    @mal.ecka пробај да испиеш една чаша Кока Кола, го покачува притисокот и вртоглавиците ќе ти се смират.
    Мене многу ми помага кога ми се врти поради тоа што не сум јадела на време.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам за некои е потребно, мене матичната ми ги препорача Белмиран Дан и Белмиран Сан, бидејќи имав премногу стрес и нервози, и ноќе имам несоница ептен подолго време. Ни ми се спие, ни откако ќе се успијам 3-4 часот по полноќ сабајле можам да станам пред 12. На билна база се, не треба рецепт, но им треба околу 3 месеци за да го почувствуваш нивното дејство.
     
    На Schmetterling4 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Антибиотикот го завршив пред 2 дена, но ова не ми е завршено. Користам Кансен маст, незнам што друго да пробам?
     
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Од секогаш сум имала да речам нормални менструации, порано во детството ми доцнеше, но во пост адолесценција да не речам со редовен сексуален живот тотално ми се среди. Редовно, никогаш со болки или со обилни крварење и никогаш предолго, 4 до 5 дена максимум. Апче не знаев што е.
    Оваа година не знам што ми стана, посебно последниве 3 месеци имам неподносливи болки. Мислам дека во вторникот не можев од кревет да станам. Уште од вечерта од понеделникот осеќав ужасна тупа болка во јајниците и претпоставував дека следниот ден веќе ќе добијам. На кафетин меструал сум, не помага ни по 3 на ден кога пијам.
    Да не збориме само за болките туку и за обилноста. Денес е четврток и јас веќе немам, т.е премалку количество преку целиот ден. Ама вчера и посебно во вторникот извалкав и постелнина и душек и гарнитура и се. Ова не ми е прв пат ваквов лом, значи првите 2 дена нема спас, третиот има нешто но значително помалку крв и тоа е тоа, утре веќе џабе ќе ставам влошка само.
    Користам од ноќните на Always подебели и подолги се цело време од нив и менувам на секои час ипол влошка, посебно кога не сум дома. Ама навечер не можам да менувам нормално нема да се будам од сон и затоа секој ден си менувам постелнина.
    Сите ми велат смени многу клими, у сред зима беше на едно од најтоплите места на земјава, ама не знам дали е до тоа или си играме бабани деветини и нагаѓаме. Другата недела имам закажано на гинеколог, сменив овој пат ординација се надевам дека ќе добијам некој конретен одоговор.
    Бев во Март на почетокот ама докторката буквално ништо не ми рече, ме откачи за 15 минути, зашто ние не трудните не сме битни очигледно.
    Прашањето ми е дали од промена на клима може да настане буквално 180 степени промена или е невозможно. Се плашам дека е нешто друго, нешто сериозно.
     
    Последна измена: 16 април 2015
  5. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Хитно ми треба , каде се испитува Хепатит Б и Ц ? И за колку време има резултати и која цена се плаќа ?
     
  6. QueenElizabeth

    QueenElizabeth Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Мислам во државна има,на хематологија колку е незнам не е којзнае колку скапо ,а се чека ден-два па и три
     
  7. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Јас колку што сум запознаена знам дека можат да настанат промени ама сепак мислам дека не до таа мера,најубаво ќе ти каже и докторот.Може да е и некоја циста така да подобро за посигурно да си знаеш одколку да си нагаѓаш.Такви болки и толкаво крварење мислам дека неможе да биде само од промена на клима,ама сепак јас не сум доктор тие најдобро знаат.Бирај некој што ќе ти посвети внимание и се убаво ќе ти објасни :)
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    ^Ах не знам дали ќе се погоди и оваа слушнав поделени мислења. Јас кога се јавив кажав дека имам проблем и до сега сум немала и затоа ми закажаа во брз термин. Ќе видиме и јас се плашам од циста или уште полошо од Цин, ама неќам да мислам на лошо.
     
  9. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Што да правам ако ме каснала болва од моето милениче? Сабајлево станав цела со пликови на десното рамо и грбот :( а исто вчера си купив кошула и мислам дека може да биде од тоа дека ја пробав, имам пликови баш кај што ме допрела на гола кожа ....:( има ли некој искуство со каснување од болва?
     
  10. lanadelrey6

    lanadelrey6 Активен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Последен пат имав добиено од 08.03 до 12.03. Требаше месецов да добијам негде околу 7-8 и не добив, ми течеше кафена течност 2 дена и мислев дека ќе добијам ама не. Имав незаштитен однос месецот 2 пати ама не сврши во мене и плус направив 2 теста и двата беа негативни. Уште немам добиено. Ми касни 15 дена така нешто, а јајниците ме болат премногу исто така и кичмата. Што може да е? Страв ми е да одам на гинеколог.
    Pisav i vo druga tema, no nema odhovor, a itno mi e navistina. Se izvinuvam za lat.
     
  11. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Ми треба еден совет, па ако некој е слободен нека ми пише во инбокс за да го прашам :)
     
  12. marija.sk94

    marija.sk94 Нов член

    Се зачлени на:
    23 април 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Луѓе да ве прашам. Од што може да се повторуваат инфекции на мокрачата(т.е. леукоцити во мокрача)? Имам правено од порано анализа за бактерии, немаше ништо. Исто така посетив и гинеколог , а инаку ги немам направено вагиналните брисеви ( затоа што не сум имала односи). Немам некои којзнае какви симптоми, освен тоа што некои денови имам чести нагони за мокрење, а неретко и непријатна миризба на мокрачата. Некој совет, мислење?
     
  13. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски

    Мене често ми се случува тоа, инфекции, најчесто имам забележано кога ќе настинам, или имам ладни нозе. Пиј повеќе вода, чај од брусница, диво оригано, и коњско опавче, ги има во билни аптеки. Минимум 2.5л вода пиј избегнувај сокови, благо тие денови. Исто внимавај секогаш да ти е топло во нозете :) прави промивка со сода бикарбона (1 кафена лажичка во 2 л. вода, или пак од камилица )
     
  14. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Дaли стњ слушнaле зa пoдмoчaни жени?
    Мaјкa ми кoгa кивa испуштaлa уринa две три кaпки и прaшaлa нa лекaр и рекле сaмo сo oперaцијa. Слушнaв зa урифaрм или кaкo беше нa тв имaше реклaми. А сo кегелoви вежби штo се јaкне?
    И имa пoкaченa седиментaцијa нa уринa...
     
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.588
    Често се случува после пораѓаи, а и кај повозрасни жени. Се лечи со оператовен едноставен зафат, ама реално нема потреба од операција, многу учат да жиевеат со тоа. Едноставнo ќе проба да не се смее многу силно :) а за кивањето нема лек. Обично жените прекрстуваат нозе.
    Лекови не помагаат. Ниту кегелови. [​IMG]
     
  16. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Луѓе ај помош малку. Не знам што е проблемот, многу често пијам вода, а имам сува уста како воопшто да не пијам. И навечер пред легнување секогаш испивам една чаша вода, а кога ќе станам устата ми е премногу сува, понекогаш и како плунка да немам. Има некој лек или совет, било што, за оваа?
     
  17. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Провери шеќерот да не ти се зголемил.
     
  18. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Тре веќе 9 дена, во болници ме упропастија, изгорна сум од пареа и сега мачкам некој мелем.
    На почток мачкав со кантарион, кога падна горниот слој отидов во болница, идиот ми ја триеше раната односно дојде до третиот слој и ми направи рани, ако некој знае нешто нека помогне.
    IMG_20150427_132830.jpg IMG_20150427_132843.jpg
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Со Јакодерм проба? Или Дермазин - содржи сребро кое ја забрзува епителизацијата а истовремено е и антисептик.
     
  20. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Мачкав и јекодерм и кантарион домашно правен со маслиново масло. Ќе земам Дермазин , блгодарам.