1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Настината сум веќе скоро цела недела. Носот ми е затнат ептен и цело време ми тече. вчера додека бев на работа (да напоменам дека има многу прашина), осетив дека ми тече носот и го издував. Се вратив го допрев и видов дека ми потекло крв. Потоа за 2 минутки се смири, не ми течеше онака надолу туку само внатрешно. После тоа уште 2-3 пати го дував силно и дома после дувањето ми се растече крв ама овој пат ми течеше 5 минути онака си капеше. Можно ли е од што нон-стоп го дувам па да ја надразнувам слузницата? И сега видов ептен малку измачкана крв на перницата, изгледа сум го чепкала нешто во текот на ноќта.
     
    Последна измена: 14 април 2016
  2. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Пукнал некој капилар од напор тука баш се нежни , се случува не се плаши
     
  3. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    незнаев каде па ајде во општи проблеми,
    Кога легнувам да се одморам или да спијам, почнува да ме чеша врат, па нога...па грб...па нога...па врат.... и ме фаќа нервоза и се будам
    Она секундарно да те зачеша телото, како да ви опишам (ми се смее една братучетка - ќе се каииш почесто) ама се капам верувајте ми :)))))
    Дали е на нервна база или незнам веќе што
     
  4. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Баш и јас сакав да го поставам истово прашање како @jasmina00 .:)
    Значи последниве месеци немам спиено воопшто..денски е добра ситуацијата дека сум физички активна, окупирана со нешто и исполнето ми е времето, ама навечер..мене сон не ме фаќа.
    Имам чувство дека низ косата, целото тело ми..'лазат бубачки':sweat:, ме чеша многу..
    Уф, помагајте..
     
  5. navyforever

    navyforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    602
    Пол:
    Женски
    Вака незнам кај да го пишам ова, незнам ни дали има ваква тема. Од 15 години ми се случува све да ми е убрзано во глава, мрдам со раце и со нозе во глава ми е како да праам нешто брзо, исто и кога одам, знам дека идам споро али брзо ми е во глава. Бев на лекар али докторката незнае за што се работи прв пат слушнала за ова. Читав по интернет дека било некој Alice in Wonderland синдром. Али мислам дека не е тоа тоа. Помош некој ако знае зашо ова ми се случува?
     
  6. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    Денес случајно напипав мали отоци на задниот дел на ногата под коленото - како му доаѓа залистоци ???
    Дали има врска тоа со опуштени вени, ли како ги викаат ме фати паника
    Морам да нагласам дека во семејството имам роднини кои имаат проблеми со вените, а имаат сосем различна килажа, така да претпоставувам дека нема врска килажата
    Дали некој има инфо нешто да слушнал, да знае...
     
  7. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Посети си некој подобар доктор што ќе ти каже точна дијагноза. Земи упат од кај матичната или оди во приватниве болници. Не сум слушнала за ова до сега, да не нагаѓаме ние посигурно е кога ќе те види и ќе ти каже стручно лице.
     
  8. StelA13

    StelA13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2016
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    6
    Најверојатно ти е од стрес, нервоза, вознемиреност и слично/Пробај со релаксирање пред спиење со нешто што тебе ти помага или пробај го чајот од валеријана мене ми помогна кога бев под стрес и не можев да спијам
     
  9. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    со желудникот како стоиш? Дали ти се гади посе јадење или?
     
  10. macovska

    macovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Ти фалат витамини, спирулина земи и мене ме чешаше до степен да се чешам 15 мин, модрици ми излегува кога ќе се изначешав. Земав витамини топ, престав ете ме со модрици
     
    На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Има ли некој/а искуство со физиотерапија во ординацијата кај д-р Славица Стојанова кај автобуската до Градска болница (по ново не е веќе градска, ама ај вака сите ја знаеме)?
     
    На Karoline му/ѝ се допаѓа ова.
  12. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Многу ослабнав,од што може да е:(
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Имаш ли било какви др симптоми?Каква ти е исхраната?
     
  14. 8petre8

    8petre8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2015
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Машки
    Можно е доколку имаш болка во забот,таа болка да ти рефлектира кон увото и да ти се јавува мачнина. Инаку постои можност за ширење на бактериска инфекција од заб кон други делови од телото,т.н. Фокални инфекции но тоа е веќе посериозен проблем,постои можност да се појави и на уво но многу поретко.Најдобро посети ги твојот матичен доктор и стомстолог.
     
  15. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Па немам други симптоми.
    Па исхраната,мислам дека тоа ми е проблем.Исплашена последно време,читајќи секојдневно,не јадете ова не јадете она и буквално се откажав од многу работи.
     
  16. Kiki_

    Kiki_ Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој каде можам да го најдам Солкосерил гелот за очи? Во Зегин го немале повеќе од два месеца. Ве молам итно ми е.
     
  17. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Веке неколку месеци имам болки во градниот кош и од левата и од десната страна и на грбот на истото место. Дали тоа се симптоми за срце да испитувам или друго може да е ?
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Веќе една недела не се чувствувам добро. Цело време сум омалаксана, немам сила. Ми се случува во текто на денот еднаш до два пати да ми се тресат нозете и рацете, ми се втти многу и ми се повраќа некогаш. Правев крвна слика, ок е. Бремена не сум :) Докторот ми рече едка може да е од времето или пак од замор. Препорачајте ми некои витамини за да се оправам малку, пошто 1 недела сум на електорлити, ќе станам зависна од нив :|
     
  19. manako

    manako Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Probaj da vdisis silno,ako i togas te boli mozebi ti e od promaja.Andol tri pati na den po dve i ke ti pomine.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Кога вдишам силно не ме боли само некогаш и постојана е болката 5-6 мин и толку. По некое време пак исто. И како да ме стегне одеднаш.