1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    кога сум под стрес ми се покачува притисокот дали е тоа нормално 150/80 го мерев кога сум релаксирана ми е нормален Pls хелп
     
  2. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Антибиотик се пие само доколку постои бактериска инфекција, која се докажува со брис. За обично гребење на грло, настинка, грип или друго вирусно заболување џабе е, не помага, само станувате резистентни т.е после доколку имате потреба од него, нема да ви делува. Антибиотиците се силни лекови кои ја надразнуваат слузокожата на желудникот, затоа е препорачливо со нив секогаш да се пие и Б комплекс.
     
    На joy1 и koritsaki им се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    @viki-dete благодарам за одговорот , ама секогаш пијам Б комплекс пред антибиотикот
    тоа е и јас сакам да избегавам да пијам , но ептен викенд ме фати неможев да јадам да пијам , бев полна зелен секрет , неможев да издржам и се напив
    сега носов ми тече само, грлово фала му на Господ помина
     
  4. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Ми доцни веќе 4 дена, периодов имав повеќе стресни моменти, де учење де грижи за татко ми беше болен, глупави температури и ред други... секогаш имам заштитени односи.. до што ли ќе да е па ми доцни? А ме болат градите и имам болки во стомакот како да ќе ми дојде.. Совет? ☺
     
  5. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Na liceto imam bemka od raganje e,denes kerkami bas na nea me izgreba mi pusti krv,trebali da se javam na lekar ili ne e do tolku seriozno?
     
  6. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Значи вака зуењето на уши, матен вид деконцетрација ,немирен стомак ми се јавува во еден период во денот односно од 16 часот порчек до кај 20 тој период сум на работаа и притисокот ми е покачен во тој период ианку ми е нормален незнам дали треба да почнам со мали дози на апчиња за притисок оти читам овоа на нет
    Anxiety doesn't cause long-term high blood pressure (hypertension). But episodes of anxiety can cause dramatic, temporary spikes in your blood pressure. If those temporary spikes occur frequently, such as every day, they can cause damage to your blood vessels, heart and kidneys, as can chronic high blood pressure.
    nekoj sovet???
     
  7. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617

    На еден лист напиши си наутро, навечер и мери го притисокот се со цел да ги видиш варијациите.Подобро е да одеш на доктор, доколку подолго време имаш зголемен крвен притисок потребно ќе е отпочнување со некаква терапија. Сама на своја рака не земај. Можеш да пиеш бедоксин.
     
  8. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Пијам елицеа имам анксиозност и имам носено холтер за пртиоск и не ми дадоа апчиња за пртиоск само некои за смирување стварно ми е чудно како баш тоа период е така инаку ми е нормален секогаш немам вишок килограми и сум физички активна
     
  9. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Мора да се јавиш на лекар,нема шала со тоа.Несакам да те плашам,ама оди провери ја бемката:)
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Beluchi222

    Beluchi222 Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    22
    ми се јавуваат некои ситни брунчиња кои едвај се приметуваат. ги забележувам само кога ке ме зачеша.не се јавуваат како осип туку по едно брунче кое исчезнува истиот ден. се појавуваат најчесто на рацете.дали некој имал слично искуство ?
     
  11. DamnGirl98

    DamnGirl98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    382
    Пол:
    Женски
    Незнам дали во правилна тема се обраќам, ама не најдов посоодветна. :$ Како и да е, од секогаш мислев дека сум 0+ крвна група во картончето од бебе така ми пишува, а денес кога вадев лекарско ми извадија 0- крвна група, дали некоја има слично искуство како моето и што мислите што е поверодостојно? Или треба да одам пак да проверам крвна група?:(:^) Мислење? :inlove:
     
  12. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека треба да одиш да ја провериш повторно крвната група затоа што не дај боже да имаш потреба да примаш крв ќе мораш стриктно од твојата крвна група да примаш,никако од некоја друга,да не зборуваме дека 0- е многу ретка крвна група,така што нема воопшто шега со тој позитивен или негативен резус фактор на крвната група.Оди провери си ја повторно крвната група и поправи си во картончето ако треба да поправиш.
     
    На LollySky и DamnGirl98 им се допаѓа ова.
  13. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Оди и направи си проверка одново, многу пати знаат да помешаат резултати.
     
    На DamnGirl98 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    неделава низ цело тело ми се истаκнати вените, на нозе најмногу, попуштени, гледам и на ρацеве, на гρади на стомаκ, на вρат дуρи ептен чудно ми е.и испуκани κапилаρи имам на едното оκо под него, на гρади, ρаце.досега ова ниκогаш не ми се случило.
    што би можело да биде ?
     
  15. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Дали во Штип правел некој гастроскопија и каде? Како идат процедурите? Ве молам за одговор за татко ми е :(:(
     
  16. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Исто. Скроз истото го забележувам и кај мене последниве две-три недели, само што јас немам капилари, туку вените на рацете и лицето премногу ми се познаваат, језиво изгледа, најмногу после вежбање ми се случува ова, и при било каков напор, буквално како да во секој момент ќе ми излезат низ кожата.
    Освен тоа имам и главоболки, а мене многу ретко ме боли глава. Сега секое попладне морам да испијам еден Кафетин инаку за никаде сум. При тоа забележувам и тахикардија.

    Помош од некого? :):doh:
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Како може да е исто ако тебе ти се појавуваат после вежбање или одреден напор што е нормално и нејзе на која и се појавуваат без никаков напор?
     
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ок, можеби погрешно се изразив. Исто-мислев на тоа дека и мене ми се познаваат. Се загрижив зашто претходно не ми се случуваше.
     
  19. Kiki-Angel

    Kiki-Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2016
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Имам главоболки скоро секој ден, уназад една недела можда, па од што може да ми бидат????
    И ми се случува на пример кога седам или лежам и ако станам после некое време и ме занесува, од што може да биде ова??
    Периодов ми е баш стресен, може ли да е од тоа?
    А пиев и аналгин и не помага :(
    Хелп ;(
     
  20. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    mene od slabo zelezo mi bese taka.denovive ne piev apcinja i podobro mi e.cudno
     
    На Kiki-Angel му/ѝ се допаѓа ова.