1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Требa дa ми дoјде нa 28, сегa имaм кaфеaв исцедoк, минaтиoт месец имaв oднoси прaвев тест негaтивен,пoтoa ми дoјде. Е сегa требa дa ми дoјде втoр пaт пoсле тoј oднoс.


    Ме плaши кaфеaвиoт исцедoк и јaкa бoлкa вo пaпoкoт.

    Дa не ми е oд прелaдa или бременoст,штo не ми се верувaa..
    Вaши мислењa, денес нa лекaр не мoжaм дa се oбрaтaм :(
     
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Имам прашање во врска со вакцина......
    Вакцината што се прима на есен за да те штити од настинка и да ти го појача имунитетот во текот на зимата (ваљда за тоа е), веќе три години ја примам од прилика октомври-ноември.
    Фала Богу, ме штити и ми помага лесно да ја поминам зимата. И сите да се болни околу мене, јас само со малку поминувам. Ама проблемот е дека таа дејствуваат до јуни-јули (така ми кажа сестрата), и веќе кога ќе почне есента, кога ќе залади времето мене одма ме фаќа настинка.
    Еве и сега дека е катастрофа времево, одма осеќам слаби болки во главата, грлото, носот....кај и од алергии, кај и од прелада.
    Прашњето ми е дали додека ми делува вакцината сум 99% заштитена од настинки, ама кога ќе престане да делува ми слабее вродениот имунитет? Пошто пред да почнам да ја примам вакцината, се разболував ама не толку често, а сега откако ја примам вакцината и кога ќе престане да делува (овој период), јас сум како од стаклено ѕвоно пуштена и одма ме напаѓаат настинки, и организмот не може сам да се бори....како цел имунитет да ми е паднат без вакцина. Имунитетот ми е како на мало дете....или јас така си мислам?

    Некој искуство има да сподели?
    Мислам @joy1 работи во болница, па да не знаеш нешто повеќе околу оваа вакцина?
     
  3. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Можно е да станува збор за овулација, што се смета за нормална појава и не е страшно, но сепак може да се работи и за циста. За да си бидеш мирна посети гинеколог.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Sekoja vakcina momentalno go slabee imunitetot i vo toj period mn lesno mozes da zakacis virus
    Niedna vakcina ne stiti CELOSNO od bilo sto.Toa sto ke se vakciniras protiv grip(na primer) neznaci deka apsolutno grip nema da dobies
    Jas licno sezonska vakcina ne bi primila osobeno ne na tvoi godini

    Mozam po lp drugi soveti okolu jaknenje na imunitet da ti dadam
     
    На Asja и JollyGirl им се допаѓа ова.
  5. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.117
    Пол:
    Женски
    Имав болки на десната страна кај градата ме стегаше нешто едно пола саат.... Дали некој знае од што може да настанат такви болки на десната страна?
     
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Може ли со упат од приватен лекар да се прават испитувања на крвта на државно (на клиника, поликлиника и сл.)? Имам осигурување па да се искористи барем тоа, се на приватно е многу скапо.
     
    Последна измена: 24 септември 2016
  7. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Може,земи упат од твојот матичен лекар,ако е приватен,нема врска тоа и со упатот оди на државна клиника,поликлиника за испитување на крвната слика бидејќи си осигурана,нема ништо да пречи.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Благодарам :)
     
    На atala му/ѝ се допаѓа ова.
  9. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    2.562
    Навечер тешко заспивам, многу сум исплашена, понекогаш силно ми чука срцето како некој постојан страв да имам. Што би можело да ми е??
     
  10. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Пијам Феровит Феро ( фолна киселина ,б12 и железо) сабалјево имам главоболка дали смеам да пијам Аналгин?
    И дали би можело да се пие нескафе и Аналгин?
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Уплав
     
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  12. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    2.562
    Да, од темно. Не знам што да правам.
     
  13. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Дури не го надминеш спиј со ноќна ламба.
     
    На celineparis му/ѝ се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.426
    Пол:
    Женски
    Нормално е да ми се поместат просечните денови на кои ми иди менструација? Мислам веќе 5-6 години ми иди редовно на 25 дена, не ги рачунам тие неколку години плус не ги ни сметам во овие откако имам и не беше редовно. Последните два-три месеци (скоро четири менструации зошто ми иди на 25 дена), 3 од нив ми се на 27 дена, една на 23. И сега ми е 26 ден (зошто на 1 добив), па веројатно ќе ми дојди утре на 27 ден шо значи дека она почна да ги скока тие вообичаени 25 дена, на 27. Знам дека менструацијата во повеќе случаи е редовна и сега ме интересира дали е нормално вака да се помести малку погоре или подолу „за трајно“?
     
  15. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите се надевам некој може е ми каже нешто повеке за "ревматоиден артритис"
    Имам некои болки на зглобовите и сум премногу исплашена :(
     
  16. kanella

    kanella Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    10.190
    Пол:
    Женски
    На/во папокот имам гној, бела течност со силен и непријатен мириз. Ова прв пат ми се случува и заклучив дека е од фармерките со висок струк. Надразнето или не знам што.

    Сама сум дома, од алкохол имам џин во фрижидер и грижи еден куп у главата. Да паничам? Можам дома да направам нешто или да појдам на лекар?

    Читав со бетадин да се мачкам ама до утре нема да имам :|
     
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ако е загноено, додека отидеш на лекар, измиј го барем сега со вински оцет и вода, три спрема еден.
     
  18. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj e zapoznaen so lupus na kozata I dali moze da mi kaze dali uspesno moze da se tretira.Blagodaram
     
  19. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    Сериозно е заболувањето, мора да се следи препорака и терапија од лекар. Направете целосни и детални испитувања, и кај ендокринолог и кај имунолог (автоимуно заболување е).
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Mm odi kaj dermatolog ama nemA podobruvanje pie apcinja dekortin macka kremi I pak istoto e.Dalimoze da se pojavi lupusot I na drugi delovi od teloto?