1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 14 јануари 2011.

  1. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Денес испитував крв и мокрача но резултатите не ми се земени сеуште
    Во мокрачата имаше видливи бели ситни како парченца,како трошки, не знам и јас што беа, и во текот на денот кога одев во вц забележав дека сеуште се присутни.
    Да напоменам имам зголемен секрет во овулација сум,ако има некој поврзаност тоа :(
    Што може да е?
     
  2. vesnaplazma

    vesnaplazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    110
    Hiperventilacijata ti e posledica od nekakva napnatost,nervoza ,stres.nisto nema da ti se sluci bidejki eve jas toa cuvstvo go imam 20 g.veke preminalo vo hronicno.zemi nekoj polesen sedativ ili probaj sama da se opustis.
     
  3. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Имам хроничен гастритис. Заради тоа ми е хипервентилацијата. Многу ми се дуе желудникот и ме стега како да не можам да дишам. И дишам силно, што предизвикува хипервентилација.
    Некогаш е многу лошо.... Сега ми е подобро пијам апчиња за желудник по потреба.
     
  4. vesnaplazma

    vesnaplazma Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    110
    I jas gi imam potpolno istite sintomi i so zeludnikot. Postojano mi e naduen dali pricinata e toa sto brzo jadam i ne ja zvakam hranata,bidejki imam praveno gastroskopija pa sum nemala gastrit(taka barem mi rekoja) i jas koga ke se napijam ranital,nolpaza mi olesnuvA no ne dovolno da iscezne.dali mozebi i toa custvo na gusenje me plasi pa nekako vo krug mi predizvikuva nervoza ,strav..panika.i stomakot mi se polni so vozduh.pa tegobite mi se postojani.
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Да, да исто. Веројатно е така. Магичен круг. Плус јас не пазам многу што јадам и често ми се влошува. На нерви и стрес уште полошо реагира ама нема гајле на периоди иди оди. Какви не болести има во светот среќни сме со толку што врвиме.
     
  6. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Pominuvam niz tezok period, psihicki, kako posledica na toa cuvstvuvam napnatost i zabrzano cukanje na srceto, pa zemav b6 za da se opustam i smiram. Dali e stetno ako piam edno na den podolg period?
     
  7. napoleon

    napoleon Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    7
    Здраво на сите!
    Скоро четири години се справувам со исти проблеми за овој период се испитав целиот и не ми најдоа ништо освен вратна спондилоза на Ц6 и Ц7 и анксиозност во почетна фаза!Имам периодична болака во градите и левата плешка која оди до левата рака имам пулс секогаш околу 100,некако чуден замаглен вид,стегање во вратот кое ми прави проблеми со концентрацијата и ми е матно во главата особено кога се менува времето бар така сум приметил пред некој ден правев екг и крвна слика притисок и се е ОК и сто консултации со секакви доктори и никој незнае зошто е така као сите велат дека е на нервна база кое доагало до мускулна тензија!
     
  8. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    од синоча со икање непрекинато , денес поврачање и диареа . Инаку примам инекции за вирус (3 ден денес). Чаре за икањево аман не престана
     
  9. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    ve molam za sovet nekoj da mi kaze vo golema dilema sum... Pred tri Dena na levata grada mi se pojavi grutka golema kolku jajce mnogu se plasam me bolese koga rastese eve Sega ne me boli ne sum odela na eho vo vtornik ke odam ve molam da mi kazete sto moze da bide nemam crvenilo
     
  10. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    83.252
    Пол:
    Женски
    Кој антибиотик помага при болки во грлото ?
     
  11. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...има многу начини со храна, со вода , со лекови , со ,,плашење,, ... но еве еден интересен начин со вдишување и издишување во книжна кеса која се држи цврсто околу устата....
    [​IMG]
     
  12. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... 100 удари СЕКОГАШ во минута не е нормален пулс(фрекфенција на срцето), па да даде нормален ЕКГ , кај тебе тахикардија може да е од различно потекло , но никако не се сложувам дека е Ок ...:(
     
  13. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ...секоја болка во грло не се лечи со антибиотик , брис земен од грло ако се докаже дека имаш бактериска инфекција тогаш на самиот резултат ти укажуваат на кој антибиотик е стерилен (S)ТВОЈОТ брис или е резистентен (R)и тогаш е оправдано земање на тој антибиотик кој го прави стерилен твојот брис , све друго е напамет и несоодветно па дури и штетно !
    [​IMG]
     
  14. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... дали си проверила лабораториски helicobacter pilory ? [​IMG]
     
  15. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Да. Океј ми е....
     
  16. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Neznaev kade da go postavam prasanjevo pa ajde ovde .Ako ne e za tuka ve molam link kade da go postavam.Vaka se raboti za stara osoba koja denovive imase povrajkajne dijarea temperatura.Odnesena na bolnica utvrdena starecka aritmija I hipotenzija staven I e sistem I pustena doma bez dadeni nikakvi lekarstva.Drugiot den odnesena kaj privaten internist dadena terapija mejgutoa pak ne I e dobro povtorno na bolnica so sistem I pustena doma.Care nekoe sto da pravime inace sme od prilep nekoj sovet nesto.Pa na bolnica mi velat fajkate vrski za da ja hospitaliziraat demek osobava ima godini pred umiranje pa toa e toa...
     
  17. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Здраво, и јас исто така не можев да најдам тема поврзана со ова па доколкузнаете упатете ме..

    Од почетокот на годинава случајно на допир открив деа на десната нога од десна страна на коленото, имам подкожно некое како топче, што до сега не пораснало, не сменило облик, но на допир е чудно така се движи под прсти под кожа, ..не ме болеше, но сега мислам по подолго седење со потвиткана нога, како некое боцкање да осеќам. . Малечко е топчето, околу еден до 2 цм... не знам што би можело да биде,утре сабајле планирам да одам на лекар, не знам ни колку знаат да ми кажат нешто во врска со тоа, ама се преплашив денес триста филмови синапраив.. дали некој има вакво искуство... поздрав
     
  18. blondie100

    blondie100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    458
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае некој совет за подобрување на имунитетот, веќе 2 години како секоја недела сум настината, само закачам некои вируси, и тоа јаки.. Моиве се чудат ем се облакам доста ем па настината.. Ја секогаш дома си се лечам никад не идам на доктор, со апчиња дома или пак растварам во вода тој прашок кафетин ли беше што ја знам.... И пошто веќе не можам да се трпам секоја недела по 3,4 дена да сум настината и слаб ми е имунитетот значи одма ме фаќа настинка.. Планирам овие денови да одам на доктор не знам што е работа сите од дома на 3,4 месеци еднаш настинати а ја секоја недела сум настината, едвај дишам.. Не можам да јадам носот ми закукан не можам да дишам преку него а кога јадам нормално устата се затворени и не можам да јадам се гушам. Професорката по биологија ми кажуваше мед да јадам секој ден по две лажички или да си направам сок со топла вода и лук и да го пијам или пак лукот да го голтам ама пробав и никако не ми се подобрува имунитетот..
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.817
    Пол:
    Женски
    Napravi si alergo test ako postojano imas problemi so nosot a T nemas

    Snimi gi i sinusite
    Krvna slika proveri
     
    На blondie100 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... вистински доктор е тој што лечи болест , а не години на пациент , ако е дете ќе речат така растат деца со болести , ако е поголем ќе речат тоа е од пубертет , ако е постар ќе речат брачни проблеми...итн за на крај кај постари ќе речат тоа е тоа годините старост , тоа им е изговор на незнаењето што да превземат , секоја чест на исклучоци што за жал се сосема ретки ... прво што подразбираш под стара особа кога пишуваш , и не знам кој би рекол од докторите ,,стречка аритмија ,, ? аритмија си е аритмија има причина и зошто дали кај деца или возрасни треба да се најде од што и да се делува со лек ...
    кажуваш дека имала повраќање дијареа и покачена температура , дали е тоа последица од токсини енетеробактери - од исхрана ? или може да биде последица од друга болест што нема врска со гастроинт.тракт , ама дава такви симптоми ... хипотензијата ( низок притисок) може да биде што имала дијареа повраќање значи губи течности и притисокот паѓа , а штом паѓа нагло притисокот може да биде резултат и аритмијата оти нема доволно крв во срцето па и тоа не работа правилно ...
    прво да се ,,расчисти од што е дијарејата и повраќањето,, ако сте сигурни дека е од храна, недај боже салмонела , треба да делуваш со пробиотик + волумен на течности комбинација физиолошки + гликоза ( се внимава да не е дијабетичар ) + евентуално антибиотик ... доколу аритмијата и е сега првпат појавена стави прст на пулс и мижи и број , ако мислиш дека ,,срцето не чука ,, на секој 3 , 4 или 5 удар мора да зема лек , ако аритмијата е ,,прескок на срце ,, по 5/10 мин еднашка тогаш среди го прво потеклото на дијареата и ако таму се смири а аритмијата не се повлекува тогаш ќе се даде најмал доза на некој бета блокатор , ама поради тоа што не знаеме дали потеклото на таа аритмија е од пореметување некое во срцето или од друг орган тогаш се иде на неселективен бета блокатор пропранолол 1/4 тбл ( затоа што имаме појава на низок притисок па не смее да се дозира повеќе да не спадне од блокаторот повеќе притисокот ) и затоа 1/4 доволна доза пред јадење еднаш на ден... и многу течности оти Ви е дефидрирана од повраќањето и дијареа ,се дава вештачки малку солена вода на секој 5 минути една лажичка , и малку шеќер или да се купи готово ќесенце ,, електролити прашок,, ... вака јас имам направено на сопствена мајка и ти пренесувам мое искуство , твое е да најдеш решение , малку касно го видов коментарот кој знае што направивте :( жал ми е што не помогнав на време...