1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оргазам

Дискусија во 'Секс' започната од ev4e, 27 ноември 2009.

  1. nasmejse

    nasmejse Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    27
    Штом сте си први нормално е и кај него да постои несигурност и затоа постојано те прашува како ти било. Значи он го прави првиот чекор, ти само треба да бидеш искрена. Искуството си го прави своето. Факт е дека сите на почетокот сме биле неискусни како во поглед на тоа што самите го сакаме, така и во поглед на задоволување на партнерот. Доколку си се сакате вреди да пробате со разговор и експерименти да си го подобрите сексот. ОД друга страна колку и да ти звучи лошо, дефинитивно сексот има огромна улога во една врска. Со тек на време ќе почнеш да се чувствуваш напнато, нервозно, исфрустрирано, нема да сакаш воопшто да имате секс и тн... што секако ќе води кон крај. Затоа премини преку срамот и кажи си што ти се случува. Не е ништо сташно.
     
    На mjauculence му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ev4e

    ev4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    19
    male ke se potrudam nemate poima kolku sum sramezliva cesto sme pravele muabet i za toa kako moze da me e sram pred nego.se trudam da premianm toa pa da ke vidam sto ke napravam
     
  3. nasmejse

    nasmejse Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    27
    Ајде опуштено!!! И пиши, да не те мислам ;)
     
  4. ev4e

    ev4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    19
  5. Mac

    Mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    16
    Читам различни ставови во врска со оваа тема, но никаде не се најдов јас, мојот проблем незнам дали да го барам во мене или во моите партнери кои досега сум ги имала, иако биле само неколку - 3 со сите сум го имала истиот проблем т.е. од започнувањето на самиот чин на секс во следните неколку минути 5 - 10 максимум тие доживуваат оргазам, а некогаш со предигра не сме стигнувале до секс :( ова навистина ми претставува проблем бидејќи мене тоа време не ми е доволно дури ни да се опуштам. Сум разговарала со нив меѓутоа истиот одговор сум го добивала - дека премногу ги возбудудвам и неможе да се возржат. Секогаш сум се надевала дека втората или третата партија ќе бидат подолги и ќе има време и за мене меѓутоа ништо од тоа. Имате ли некој совет за мене???
     
    На Ane10, Femina...1 и Sanjence им се допаѓа ова.
  6. nasmejse

    nasmejse Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    27
    Дефинитивно е до партнерите! Најверојатно станува збор за себични типчиња кои само гледаат да си завршат работа. Во принцип кај мажите може да се контролира прераната ејакулација, меѓутоа тоа се учи. Не е баш така едноставно. Но доколку му е битно ќе вежба и ќе научи. Друга работа е што доколку првиот пат било пребрзо, барем вториот би требало да може да го пролонгира, за третиот да не правам муабет. Исто така зависи и колку време сте заедно ... нормално на е почеток возбудата да е многу голема, некако обратно пропорционално со нас жените би рекла.
    Ако не ти е проблем може ли да ми кажеш колку е тоа „кратко„?
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mac

    Mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    16
    Со партнерите сум била релативно долго време, од 1.5 со првиот и вториот партнер и - 3 години со последниот, но во цел тој период се случуваше истото, освен во ретки случаи кога ќе имаа испиено повеќе алкохол. Не верувам дека тоа било само нивна себичност, затоа што со тоа само би си го повредиле нивното машко его. а во текстот погоре веќе спомнав дека се завршувало после 5 до 10 мин. од започнување на сексот :(
     
  8. nasmejse

    nasmejse Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    27
    Е стварно имаш лоша среќа :( Да е само на почеток од врската ајде ... сум имала и јас такво искуство... 5 минути мисионерска и готово. Меѓутоа со тек на време се менувало, трало се подолго и било преубаво.
    Како и да е ... воопшто не ни помислувај дека во тебе е проблемот, затоа што не е!!! Се надевам и искрено ти посакувам следниот да ти го докаже тоа ;)
     
  9. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    problemot e vo niv, za promena vozbudi go pa otkaci go za da pocuvstvuvakako ti e pada se potrudi malku povece sledniot pat :lol:
     
    На ajrin1617 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    iiiiiiii e mora da se pofalam , znaci stvarno imame najbolji sex :D nasiot trae so saaatiii i toa ne monotono se i sesto probuvame :o
     
    На majli_majli и 2806986 им се допаѓа ова.
  11. Mac

    Mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    16
    dusi moja, i toa sum go pravel no nemalo nikakva korist... so toa se vozbuduvaat uste poveke :((((
     
  12. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    se te razbiram Mac,samo edno ne... Ako dobro razbrav i vtorata i tretata partija se pak tolku kratki???????? aman sto mazi ke bea toa sto mozat vo rok od 30 minuti (ako edna partija trae 10 togas trite zaedno traat 30) da svrsat tri pati,i toa sekogas! stvarno nemam slusnato za nekoj da svrsil tripati vo rok od tolku kratko vreme!
    inaku na site ni se slucilo da bideme vozbudeni mnogu pa decko ni da svrsi porano :roll: , pa togas obicno sledi vtora partija koja za sreka ne trae pak 10 minuti,tuku trae se razbira podolgo!
     
  13. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9

    Of pa zarem i jas treba da go ostavam, i jas mislam deka nikogas ne sum doziveala orgazam a samiot seksualen cin mi e ubav a orgazamot ednostavno ne se slucuva ili ja ne go prepoznavam :)
     
  14. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    veruvaj deka ako ti se slucuva ke go prepoznavas :) ... i uzivaj si vo sekusalniot cin a orgazmot sam po sebe ke si dojde samo togas koga maksimalno ke si opustena :) pozzce :) mwahh
     
  15. Amelie

    Amelie Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    9
    Of pa zarem i jas treba da go ostavam, i jas mislam deka nikogas ne sum doziveala orgazam a samiot seksualen cin mi e ubav a orgazamot ednostavno ne se slucuva ili ja ne go prepoznavam :)[/quote]
    veruvaj deka ako ti se slucuva ke go prepoznavas :) ... i uzivaj si vo sekusalniot cin a orgazmot sam po sebe ke si dojde samo togas koga maksimalno ke si opustena :) pozzce :) mwahh[/quote]

    Fala :* Pozdrav
     
  16. ev4e

    ev4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    19
    fala za site soveti do seka mn sum vi blagodarna :)
     
  17. Mac

    Mac Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    16
  18. irence

    irence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    14
    ВЕ МОЛАМ ЗА СОВЕТ.ВО БРАК СУМ ВЕЌЕ 1 ГОДИНА А ПРЕД ТОА ОДЕВ СО ДЕЧКОТО 3ГОДИНИ.МНОГУ МИ Е УБАВО СО НЕГО ЗНАЕМЕ ДА БИДЕМЕ И НЕЖНИ И ДИВИ ЗАВИСИ КАКО СМЕ РАСПОЛОЖЕНИ И КОЛКУ ВРЕМЕ ИМАМЕ ЗА СЕКС.
    НЕГО НЕМУЕ ПРОБЛЕМ ДА СВРШИ И ДА ГО ОДЛАГА НА ПОДОЛГО ВРЕМЕ КОЛКУ МЕНЕ ДА МИ Е ПОУБАВО НО СО МЕНЕ Е СЕКОГАС ИСТОТО...НИКОГАШ НЕМАМ ДОЖИВЕАНО ОРГАЗАМ.СЕ Е ВО РЕД И МЕ ПАЛИИ СЕ ВОЗБУДУВАМ И ВЛАЖНАМ НО КОГА КЕ ПОЧУСТВУВАМ КАКО ТЕЛОТО МИ ТРЕПЕРИ И ДОСТИГНУВАМ НЕКОЈА ТОЧКА ЦЕЛА СЕ КОЧАМ И НЕМОЖАМ ПОНАТАМУ ДА ПРОДОЛЖАМ.СО МАЖОТМИ ИМАМЕ ДОСТА РАЗГОВАРАНО НА ТАА ТЕМА И НЕГО НЕ МУ ПРЕЧИ,ПРОБАВ И СО САМОЗАДОВОЛУВАЊЕ АМА ЏАБЕ ПАК ИСТО.
    КАЖЕТЕМИ ШТО ДА ПРАВАМ?
     
  19. michelle79

    michelle79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    105

    E sega, koga veke si probala i so samozadovoluvanje, probaj da kupis i vibrator i probaj so nego. Sigurna sum deka ce dozivees orgazam. Napravi go toa sama, bez nikoj da te gleda. Veruvaj mi so vibrator, ke znaed deka si doziveala orgazam! :) :) :)
     
  20. irence

    irence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    14
    е само со тоа не сум пробала и незнам дали ке се осмелам да пробам.сепак подруго е првиот оргазам да ми биди за време на водење љубов одколку со вибратор.сепак фала на советот mishel79 ке го имам во предвид.