1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оргазам

Дискусија во 'Секс' започната од ev4e, 27 ноември 2009.

  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Да тоа мислев.. сум стаил '' пе " пред зборот. :) Фала ти на исправка.
    Патем , таа табела што ја направив ја направив стрикно на мое знаење.. можеби не е толку буквално точна, само посериозно изгледа поради точките кој што ги вметнав за да изгледа визуелно поубаво.
    Се согласуваш со моето мислење ? :)
     
  2. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Тоа дека 80% од жените не доживуваат оргазам се застарени податоци, сега тој процент е многу наммален. Не би шпекулирала со проценти, но мислам дека тој процент е се помал, пред се поради тоа што денес младите се се поопуштени и уште на млади години кога телото е нај чувствително почнуваат со истражување на сопственото тело преку мастурбацијата, потоа сега постои орален секс кој исто така многу придонесува за женскиот оргазам, потоа денес сексот е цел ритуал а не како некогаш кога мажот ќе и се качел на жената, ќе си завршел работа и чао.
    Едноставно денес е многу, многу поинаку од времето кога голем дел од девојките не свршувале.
    Секако и денес постојат девојки кои се плашат да го допрат своето тело со изговор дека им било гадно. Ако сопственото тело го смета некој за гадно тогаш неможеш да очекуваш да таа особа биде опуштена кога друг ќе го допира нејзното тело.
    Многу девојки се оптеретени со тоа дали вагината им мириса вака или онака, па срамните усни не и биле убави, па дали биле испотени.... и нормално е кога ќе си оптеретена со такво нешто да неможеш да доживееш оргазам.
    Сфатете едно, вагината треба да мириса на вагина а не на парфен и залудно се трудите тоа да го постигнете.
    Редовен гинеколошки преглед ќе ви помогне да имате здрава вагина без непријатни мириси, туку мириси кои се вобичаени за тој дел од телото кои патем кажано ги возбудуваат мажите.
     
    На Westlife, SimonaTino и Auditor им се допаѓа ова.
  3. Auditor

    Auditor Активен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    212
    Се слагам со мислењата дека природниот мирис на вагина со здрава флора е многу инспиративен за постигнување на интензивен оргазам при сексот.
     
  4. Megannn

    Megannn Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2014
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Првиот оргазам го имав после 6 месеци од првиот однос. Научив да уживам со дечко ми, научив што и како сакам
    Пред да се случи тоа избегнував односи со него затоа што се нервирав зошто јас неможам да свршам и зошто се завршува кога тој свршува :D дури и му реков дека неможам да уживам со него, и нормално го навредив. Не зависело толку од него,колку што зависи од мене.Ама тогаш ми беше срам од него, како ли изгледам сега, стомакот каков ми е ..бла бла :D и кога го надминав срамот, кога се опуштив скроз пред него, си дојде само по себе.
     
    На buffalo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Имам редовен секс 4 години. Се ми е убаво, ама мислам дека имам проблем. При однос не свршувам вагинално, туку клиторично а тоа го постигнувам кога сум врз него и се трлам или пак орално ме задоволува. Незнам дали е проблемот кај мене бидејки кога зборувам со другарка вика дека има 2 оргазма клиторичен и вагинален. Инаку дечко ми ме возбудува не е до него. Дали да одам на гинеколог и да му објаснам или е срамота.
     
  6. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    @skorpija90 не се концентрирај на тоа што некоја другарка ти вика туку препушти се и не мисли на тоа што би требало да имаш и како да свршуваш. Ако е така, имаше и истражувања за тоа дека имало само еден оргазам, а не вагинален или клиторисен.

    А да одиш на гинеколог не е срамота, прашај се' што те интересира иако мислам дека ти е супер, нема потреба да бидеш загрижена :)
     
    На skorpija90 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    @skorpija90 Се смета дека многу мал процент од жените доживуваат вагинален оргазам, но сепак може да се достигне ако се стимулира точно одредената точка. пробајте со различни пози итн.

    Мислам дека за ова прашање гинеколог неможе нешто посебно да ти помогне
     
    На joana18, makedonkamak и skorpija90 им се допаѓа ова.
  8. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Не те сфатив за што било истражувањето како дали имало еден оргазам за време на сексот? Јас не доживувам при секој однос, али убаво ми е и кога не доживувам :envy:
     
  9. Taa2506

    Taa2506 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    имам односи веке 1 година и убо ми се ама никако неможам да дојдам до оргазам. многу читав на нет совети ти реков ми рече ама никакоо да се случи.. шо се немам праено и ете .. ви се случвало и васс?? стварно ми е битно :worried:
     
  10. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    Јас имам многу другарки кои што викаат, дека незнаат дали доживеале оргазам.. дека им било убаво и се, ама дека не им дошол оној момент кога наводно се “изгубиле“. Епа јас оргазмот би го опишала баш како таков, момент кога се “изгубиш“ хахахахха.

    Чувството пред да го доживееш е како да те облева некој топол бран, осеќаш надразнување на целото тело, се наежиш, и буквално се губиш.. И во тие неколку секунди, едноставно неможеш да се контролираш во движењата на телото, па дури ни стенкањето :$ Е сега не рикаш како ненормална :D ама малце се забораваш хахахахах :rofl: :rofl: :rofl: И како ќе знаеш дека си имала оргазам, после тоа несакаш едноставно да продолжиш, се чувствуваш како да си копала нива 3 саата хахахах, ти паѓа нивото на енергија, надразнета си и едноставно после тоа ти иде да го фрлиш дечкоти од тебе на 5 метри далечина хахахахаха :P :P :rofl: :rofl:
     
    На PrincessLar, Golden Rose, SiMpAtIcNaTa и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Taa2506

    Taa2506 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    јас не можам никако.. пробвам секако ама џабе. совет??
     
  12. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    Значи има многу луѓе кои неможат туку така да доживеат оргазам.. Значи пред се треба максимално да го пуштиш мозокот на пасење, да не се замараш со тоа како изгледаш и дали потезите што ги правиш се вистинските.. Предиграта има голем улога исто така... Ако неможеш за време на сексот на доживееш оргазам, работи на тоа во предиграта да го доживееш, барем клиторичниот.. Нареден пат ќе те држи убавината од претходниот секс и ќе знаеш што те чека и потсвесно полека ќе се опуштиш.. Можеби треба малку и ти да се поднаместиш малце повеќе, неможеме да очекуваме дека се дечкото ќе прави.. пробај некои работи кои те возбудуваат повеќе.. дали повеќе сакаш доминација или да те доминираат во сексот.. И на крај ако ништо не произлезе и покрај се, тогаш можеби не е лошо и да му кажуваш што сакаш да ти прави.. Пример за време на сексуалниот чин да ти прави клиротисно мастурбирање. А за најлесни пози за оргазам мислам дека се ти врз него, ама он да е исправен, да не лежи, така ќе можеш со движењето да го надразнуваш клиторисот, исто така доги, ама он да ти прави клиторично мастурбирање.. итн. Има толку начини на кои што можеш да пробаш, само мислам дека главната причина е недоволната опуштеност, или евентуална болка при однос, бидејки тогаш ништо не те опушта.. Се надевам дека ќе ти биде од помош ова..
     
    На smigool и Taa2506 им се допаѓа ова.
  13. Taa2506

    Taa2506 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    во редд ке пробам следен пат .. фалааа :DD :*
     
    На priceless му/ѝ се допаѓа ова.
  14. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    И да пробаш.. и ако ти помогне советов, да кажеш, да се радувам и јас за тебе хахахахха :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На smigool и Taa2506 им се допаѓа ова.
  15. Taa2506

    Taa2506 Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Машки
    готовоо договорено ...:D :*
     
  16. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Клиторичен, вагинален не ме интересира каков ми е оргазмот, оргазам си е оргазам!
    Да ти чука срцето 200 во минута и да ти доаѓа да умреш од убавинки! Тоа е тоа. :$:$
     
    На Ani991, Daniel_1 и BoyL им се допаѓа ова.
  17. priceless

    priceless Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2012
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    73
    Секоја им чест на тие што доживуваат оргазми при секој сексуален однос... И јас исто така некогаш можам, некогаш НЕ, едноставно луѓе некогаш и психа си делува.. Можеби ние си мислиме дека сме опуштени и сето тоа, ама пример биди ти цел ден по стрес и притисок, и вечерта ај туку така се доживувале оргазми хахахах Се е психа, се разбира и техника, ама психата што секојдневно не ј**е е многу битна работа исто така :)
     
  18. CatherineTheFox

    CatherineTheFox Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    81
    на почетокот и јас не можев да доживеам. потешко ми беше но со тек на време се повеќе кога се опушташ и опушташ ќе го доживееш најубавото чувство на светот
     
  19. talkach

    talkach Активен член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    go procitav napisanovo..i nemozev da se vozdram da ne pisam.....se e do mozokot..do opustanjeto....ne citaj na net nisto.......zemete sise vino zmracete soba malku...gledajte se eden vo drug vo oci pijte poleka goltka po goltka....koga ke se opustis.....pocni ja igrata i iskluci go mozokot
     
    На najbolja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. najbolja

    najbolja Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    orgazam?! hmmmmm...na pocetokot na vrskata dozivuvav orgazam no so tekot na vremeto toa custvo se izgubi...neznam zasto!
     
    На Daniel_1 му/ѝ се допаѓа ова.