1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ориз

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 2 ноември 2010.

  1. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Ова првпат го пробав кај баба ми и неверував дека може да е толку убаво искрено фала за рецептот баш ќе пробам да го направам , баба ми ја прашав ама ми вика ајде сега ти ќе се замараш ако ти се јаде кажи ми јас ќе направам. Едно големо благодарам конечно нема да ја малтретирам мојата супер бабичка.
     
  2. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Еве заборавив да напишам се вика ова *слепи риби * демек чушките и празот се риби :D :D али прекрасно јадење пшрсти да излижеш кој ке се осуди да го направи нека пише импресии
     
    На Cka и homealone им се допаѓа ова.
  3. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Еве јас да се пофалам денеска дојдов порано до факултет и го направив и оние кој тврдеа дома дека нејадат праз(сестра ми) рекоа дека поубаво нешто не пробале и навистина е така ти благодарам за рецептот уште еднаш.
     
    На eva11 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.748
    Допаѓања:
    32.115
    Пол:
    Женски
    Јадам ориз. Најчесто правам јадење - ориз со макарони во тавче.
     
  5. DjinTonik

    DjinTonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    110
    Дали знаете како се прави благ интегрален варен ориз, има вкус нешто како блага варена пченица ама поубаво ми е со ориз, се става изгледа мед и ореви?
     
  6. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    ММММ обожавам интегрален ориз.
    Се прави скоро на истиот начин како и обичниот.Само на интегралниот му е потребно повеке вода зошто повеке време се вари.Откако ќе се свари веке кога е при крај му се додава малку млеко .Крчка уште минутка две и се трга од оганот.Додека е уште топол се додава медот и оревите.А кога постам прво чекам да се убаво свари па го цадам од водата и потоа додавам ореви.А во водата каде се вари оризот додавам шеќер.Така го спремам јас,пробај вкусно е.
     
  7. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Moze li nekoja od dietalkite na UN dieta da mi kaze kako go podgotvuva?
    [mod-kirilica:3mchm8p7][/mod-kirilica:3mchm8p7]
     
  8. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Може ли да ми кажете некој рецепт за ориз со зеленчук? :)
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Вариш ориз, при грај на варењето ставаш од златниот микс (грашок, морков, пченка), вариш уште 10тина минути. Процедуваш, запржуваш на маслиново масло, додаваш зачини и тоа е тоа. За да изгледа убаво можеш до некој сад да наполниш па потоа да го превртиш и да си дојде како од калапче :)
     
    На eli25 и cvetce93 им се допаѓа ова.
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ориз со печурки - го обожавам

    На загреано масло се пропржува кромид, морков и пашканат (може и малку целер). Во друго тавче на путер или маслиново масло пропжите свежи печурки (може и од тегла ама убаво да се измијат претходно). Пропржените печурки ги додавате во кромид, морков, пашканат. Ставате ориз во тавата и налевате пола филџан бело вино, сол, вегета (зачини по избор) и наросувате малку ѓумбир. Сето тоа се динста 3-5мин, налевате вода и ставате во релна.
    Одозгора наросувате свеж сецкан магдонос откако ќе се испече оризот.

    :!: Посно а вкусно :)
     
    На Mama25, Annath, Hipica и 2 други им се допаѓа ова.
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.706
    Никогаш не сум пробала вака,иако моја колешка го прави исто,плус додава печурки и го јаде со павлака :^) Вели повкусно нешто немало,секој ден би јадела да можела.
     
    На Glasna и mims-89 им се допаѓа ова.
  12. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Оризот најмногу го сакам со Месен нарезок. Нарезокот се сецка и се става во плех да се пече заедно со оризот. Вака најмногу го сакам.
     
  13. canary

    canary Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Значи ориз обожавам :inlove: Chinese girl here! (очите ми се такви, ми викаат од ориз многу јадење :P )
    Ориз си обожавам потпечен значи го чистиш и го ставаш во тавче со вода заедно со запршка: кромидче, вегета, морковчиња... И го печеш во рерна.
    Инаку и оризот што сте го спомнале со грашок и пченка е превкусен. Можда и со печурки е убав ама тие не ми се омилени така да.. Абе ориз си е ориз :lol:
     
  14. tweety-tweety

    tweety-tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Пробајте ориз на турски начин...мммммммм прсти да си излижеш па со лимета мх мх :clap: :clap: Мајка ми најдобро го прави!! ;) ;) ;) ;)
     
  15. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Да,јадам.Многу мие вкусен. :)
    Инаку,тој сувиот незнам како се прави,ама јас си правам така што пропржувам кромидче на зејтин,морковче,тиквичка или модар патлиџан (зависи што имам дома),пиперка и патлиџан.После го додавам преетходно измиениот ориз и пропржувам уште малку.После смесата ја истурам во тава за печење,додавам врела вода и печам половина час,четириесетина минути.
    Понекогаш ставам и ситни коцкички компир,а додавам и црвен пипер.
    И во врска со зачините,ставам сол,вегета,кари,црн пипер и понекогаш бел пипер. :D
    ПИПЕР!
     
  16. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Оризот најчесто го користам во традиционалните јадења - копани со ориз, сарма, полнети пиперки.
    Ама во последно време (обично кога немам идеја што да направам), запржувам кромид и лукче, и се што најдам зеленчук од фрижидер - пиперки, морков, тиквичка, модар патлиџан, печурки, сецкам на ленти и пропржувам. Оризот го варам посебно и откога ќе се свари го мијам со ладна вода, го додавам во тавата со зеленчук да се пропржи уште малку и зачинувам по вкус. Најчесто вака го комбинирам со стек.
     
    На Mama25 и cecilia им се допаѓа ова.
  17. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.531
    Допаѓања:
    59.361
    Сте пробале пржен ориз со јајца и зеленчук? Ептен вкусно јадење, било за ручек, вечера..
    Не е тешко за готвење, не одзема многу време.

    Состојки:
    - Ориз
    - Јајца (на еден филџан ориз 1 поголемо јајце одприлика)
    - Растително масло за пржење
    - 1 морков (среден)
    - 2-3 листа од зелка
    - 1 пиперка (црвена, зелена, било каква)
    - 1-2 свеж зелен кромид
    - зачини: сол, црн бибер, и се што ви прави мерак! (јас ставам зачин за „кинески ориз со јајца„ , но во Македонија нема таков .. така да може да експериментирате, ќе испадне вкусно како и да е! :)

    Подготовката е следна:
    Оризиот сварете го (сварете колку што ви треба, на еден човек од прилика еден филџан ориз). Во меѓувреме, во длабока тава испржете ги јајцата (маслото убаво да се загрее, и откако ќе ти додадете јајцата, тргнете ги од оган, и мешајте. Целта е да добиете ситни парчиња пржени јајца). Оризот се вари брзо, исцедете го. Проверете дали во тавата има доволно масло и додате го оризот. Парчињата зеленчук измијте ги, исчистете и се што спаѓа во таа категорија. Исецкајте на ситни коцки и додадете ги во тавата. Посолете, не штедете на бибер. Додадете други зачини по желба. Промешајте се убаво и на ниска температура ставете ја тавата. Покријте со капак. Мешајте секоја минута ипол, за да не подгори на дното. За одприлика 5 минути, оризот е готов!
     
  18. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Јас го обожавам со печурки, кари, маслинки и пченка.. :inlove: :inlove:
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  19. coralin-e

    coralin-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    98
    Ориз во тавче, со грашок одозгора. My new favorite meal. :mm:
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    Домаќинки дај кажите некој рецепт за студентски ориз, ми се јаде бел ориз ама не ме фаќа ум како да го искомбинирам, а да не биде печен и нормално да нема ногу сложени намирници и скапи пред се :D