1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ортопедски прегледи

Дискусија во 'Бебе' започната од Jagoda123, 11 ноември 2014.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @zuto кај бевте на ортопед? Ми личи како во Букурешт?
     
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Добро ти личи :)
     
  3. Sunshine3

    Sunshine3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    215
    Јас малиот го однесов на прва контрола на 2 месеци кај Темелковски, поточно кај докторката. Целиот преглед сосе соблекување и облекување траеше не повеќе од 5 минути. Значи влеговме, ајде соблечете го. Го соблеков, го ставив да легне таму кај што го гледа на ехо, на една страна 15 секунди - аха добро е, уште толку на другата, добро, супер му се развиени колкчињата.. Стави го на подлогата, го ставив и таму му ги скокотна стапалата, ги сврте стапалата во круг, му ги свитка нозете му ги рашири во колковите и со нив направи едно кружно движење, му ја напипа главата и фонтанелата, го повлече за рацете да седне и да види како се држи и му рече, супер е, немора широк повој, може да го облечеш. Јас во моментот се збунив, не ми се веруваше дека доаѓам на приватно и прегледов е експресно брз. Викам толку? - Да завршивме, на контрола за 2 месеци. Си платив 1,000 ден, ми дадоа едно плико со нејзиното мислење, и на одење си реков во себе - мене веќе не ме гледате :shake:
     
  4. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    Nie malata ja odnesovme na ortoped na 2 meseci. Samo i napravi eho naod ureden i rece da i stavam povoj so dve tetri, po 2 kapki D3 i kontrola po 3 meseci. I tolku - ni vezbi ni nisto. Jas ne i stavav povoj. Vezbi i pravev samovolno so nozinata kako da vozi tocace nezno. Bidejki spiese vo antifefluks polozba malata sedna sama na 4 meseci no bese nestabilna :) . Na 5 meseci na ortoped ja odnesov poviena so dve tetra peleni :) . Ortopedot ja pregleda i rece se e vo red, moze da se izvadi povojot i mozes da pocnes da ja sednuvas. Jas se nasmevnav i mu rekov deka sedi veke eden mesec a toj pocna da vika deka jas sum ja sednuvala nasila. Denes eve ja lazi, se isprava, odi po garnitura drzejki se so racinata :)
    Vo vrska so dubakot - golemo ne. Jas ja stavav na zemja na jorgance podebelo bidejki pagase i si go udirase glavceto. Vide zort koga nemozese da si gi dofati igrackite pa pocna da se turka prvo nanazad pa pocna i nanapred. Eden den go pomesti receto i svati deka taka moze i pocna da lazi :) Sega ela stasaja :)
     
    На MacenceEna, katalina и joy1 им се допаѓа ова.
  5. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    Сабајле бевме на оρтопед κај Темелκовсκи убаво поминавме доκтоρκата не пρегледа, пρегледот тρаеше 10 мин ,и ехо исто ми κажа да не ставам веќе шиρоκ повој, добρи му се ρазвиени κолκовите да го седнувам на агол од 45 степени,κонтρола паκ на 4 месеци полни јас сум задоволна,и мн.беше фина и внимателна со нас :)
     
  6. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки кога е препорачливо да се направи првиот ортопедски преглед? Се јавив кај Видоевски имаат слободен термин дури на 26 јануари. :^) И ако имате искуство од другиот ортопед што работи со Видоевски.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Ние прв пат појдовме околу 8 ма недела.
     
  8. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Мамички дали некоја знае колку пари е прегледот на ортопед во Филип втори?Ќе ја носам малата во понеделник :)
     
  9. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Пред две недели го однесов син ми кај Аневска, мислам така се презиваше докторката што работи со Видоевски. Јас сум задоволна, му направи ехо на колкови, му ја испипка главата, 20 мин ми објаснуваше што да правиме во следниов период, што не очекува во однос на развојот и ми препорача контрола за три месеци. Доста е зборлеста, добро објаснува. Имав закажано во 8ч. прва, така да не знам дали се запазува редот.
    Првата контрола на 2 месеца ја направивме во Систина ама не бев баш задоволна од Каличанин, ок е жената ама не ми посвети некое особено внимание.
    Следниот преглед пак ќе го носам кај Аневска,некако ми се погоди докторкава а и син ми и се смешкаше :wasntme:
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Na moeto bebe tretiot den posle ragjanje mu napravija ortopedski pregled, se bese vo red,so preporaka za sirok povoj dva meseci, za sleden pregled mi zakaza duri na 4 meseci, a gledam site gi nosite na 2,treba da se drzam do toa ili da si zakazam sto poskoro?
     
  11. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мила и ние бевме сега на 2, а ми закажаа за 2 месеци повторно, Што значи на 4 месеци ќе одиме втор пат.

    Иначе ни рекоа да носиме широк повој и следните 2 месеци. Едниот колк и беше развиен како за 5 месечно бебе, што било ок, но другиот и беше на граница. Кај Др. Темелковски бевме и рече нема место за паника. Но мајка ко мајка, оди па не се секирај сега :(
     
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Зошто да се секираш? Па некој нема јадра ниту на 5 месеци а не па на неполни два. Ти гарантирам дека се ке биде во ред на следната контрола.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  13. bucale

    bucale Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    37
    Ние го носевме синко кај Темелковски на 3 месеци и тогаш му го тргнаа широкиот повој ,немало потреба веќе да го носи се било во ред и ни кажа да го седнуваме под агол од 45 степени.Ни кажа да го однесеме на 6 месеци и кај и да е другата недела полниме 6 месеци и здравје пак ќе закажеме кај Темелковски.
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека ќе биде така. Мајки викате дека на 3-4 месеци ви кажуваат да ги седнувате на 45 степени. А нели ние си ги ставаме и во транспортер и во релаксатор. Ни едното ни другото не се скроз равни. Да не грешиме со ставање?
    И уште едно прашање. На ортопед ни ги прегледаа само колкчињата па мм ме прашува зошто не ја прегледа цела. Дали и кај вас е така?
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    @chocolade секој има различно искуство со ортопедиве. Ние се прегледавме само еднаш и тоа скоро со полни 4 месеци. Освен колкчиња и прегледаа со допир фонтанелата и градната коска, и тоа е тоа. И нас ни кажаа дека смее на 45 степени да лежи, што всушност не е толкаво оптеретување за кичмата.
    Во врска со положбата во транспортерот сепак е запазена фетусната положба која е природна положба за бебето.
     
    На TIGARCE86, leona83 и chocolade им се допаѓа ова.
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Бевме на контрола на 9 месеци, ехонографски била перфектна, праша дали стои сама со наша помош, дали лази, дубак не, џампер може и толку беше. 10 мин.се задржавме со се облекување.
    Важно се е во ред.
     
    На TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.420
    Пол:
    Женски
    Ние на 9 јануар ке одиме.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Вчера бевме на вториот преглед кај ортопед. Поминавме супер, иако во болница беше хаос, мислиш пола град беше таму. Набрзина ја прегледа докторот, праша колку и какви капки користиме, рече одлична била така да сме продолжеле со капките. Колкчињата биле супер, дека може веќе да седи. Дубак после полни 9 месеци. Џампер и хранилка може да користиме. Немаше многу многу време да ни обрне внимание, а и да го потпрашаме некои прашања, државно шта чеш :|
     
  19. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    2.587
    Пол:
    Женски
    На κолκу месеци тρеба да биде втоρиот пρеглед κај оρтопед мене ми ρеκоа на 4 месеци,туκа гледам на 5? Повеќе одите
     
  20. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Ние бевме вчера а синко има скоро 2 месеци и ни рекоа за 2 месеци пак,значи на 4.