Осветлување на коса

Дискусија во 'Коса' започната од omorfo89, 31 јули 2010.

 1. omorfo89

  omorfo89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Zdravo na site , imam eden problem i sakam da mi kazete sto e najubavo da napravam

  Imam crna kosa , i sakam da se ofarbam ili temno plava ili svetlo kafeava. Pa kako da ja osvetlam kosata bidjki nesakam da odam na frizer ( ovde kaj sto ziveam e 60 evra za farbanje) Kupiv 2 sisenca mlecen hidrogen 9 posto i imam prasak za osvetluvanje na kosata ( treba ovie dve raboti da se izmesaat). Inaku se mislam sega da stavam od plavata boja ali pa mi e strav da ne mi se ofarba samo korenot i da izlezam sarena. Sto mislite vide dali da stavam od hidrogenot i potoa da se ofarbam plava? Pozdrav :)
   
 2. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  866
  Допаѓања:
  170
  kosa/idealna-rusokosa-farba-t445/
  еве некој совет ама за твојот случај мораш да одиш на фризер,онака сигурно ќе ја утнеш,јас од темно плава коса не ја погодив бојата,а не пак од црна.
   
 3. Ma4enceee

  Ma4enceee Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  i jas go imav istiot problem i otidov na frizer i mi izvadija prameni so blanz i posle mi stavija kafena boja, no toa bese ubavo nekoja nedela posle bojata pocna da pagja i premenite stanuvaa zolti i portokalovi :worried: pa povtorno se isfarbav kafena no pak e sarena i plus ostatena :worried: zatoa te sovetuvam da si ja ostavis crna a ako vekje resis da imas svetka togas pusti ja da ti porasne okolu 6 meseci i odi na frizer da ti napravat nekoe frizce kaj sto ke ti go skratat crnoto. ima i varijanta so vadenje na boja no toa e okolu 7000 den i pak kosata ke bide kruta i ostetana. odluci sama sto ke pravis :) pozz

  [mod-kirilica:3m2zrl02][/mod-kirilica:3m2zrl02]
   
 4. elena-luka

  elena-luka Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Ве молам за совет

  Девојки имам црно фарбана коса пред 1 месец сеа сакам да ја осветлам доста многу барав совети од стручни лица ми рекоа дека едни ке се осветли др ми рекоа да не пробувам дај кажете дали правот и млецниот хидроген ке ми помогнат да ја осветлам а веке земав и Кене фарба сакам да го добијам овој ефект [​IMG] позз
   
 5. xenna

  xenna Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  5
  Од црна сакам плава

  Девојки сакам осветлување на косата од црно фабрана во плава [​IMG] вакво неш сакам,дајте ми некој предлог
   
  На elena-luka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  3.704
  Допаѓања:
  3.497
  Кратко и јасно - НЕ БИВА. Прашај си пак на флизер и можеби ќе те убедува за да ти земе пари али косата метла ќе ти биде, све ќе ја изгориш
   
 7. MSkorpionka

  MSkorpionka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  3.951
  ^
  Бива оти не, со перика :D Треба да чекаш да ти падне црната фарба па после да мислиш на блонди...
   
 8. Aleksa.1

  Aleksa.1 Активен член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Како што разбрав веќе имаш боја на косата(црна) доколку е така оди кај стучно лице(стилистиве наши :^) ) нека прво ти ја обезбојат косата,а која е твојата природна боја на коса,дали е во добра состојба,какво ти е влакното и сл. доколку се е во ред прво прамени а потоа боја :emo: (шо ми се добри шишкиве :lol: )
   
 9. RiRii

  RiRii Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  30
 10. Swift

  Swift Активен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Mozete da ja osvetlite so poslab hidrogen i stavete zaedno so nego caj od kamilica za da ne ja osteti mnogu. Edna drugarka taka napravi i od crna i ispadna mnogu ubava kafeava :)
   
 11. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  1.039
  Е ова ќе го пробам сигурно.
  Ми остана уште нешто од темно кафеавата фарба ( скоро црна ,да не речам ) ,ме нервира бидечји косава целата ми е шарена - опашките ми се со природната боја ,по некој плав прамен и тие црнилата што ѕиркаат ваму - таму .
  Баш ќе пробам да видам дали има ефект .
   
 12. slim

  slim Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  7
  Тоа нема да биде во твојот случај функционално,затоа сто не ти е рамномерна бојата на коса
  Ке го добиес истиот ефект,дури и по лош,ако сакас да ја отстранес бојата сто е останета само со шишанје
   
 13. lazy-but-crazy

  lazy-but-crazy Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
  Вака девојки имам фарбано црна коса пред 2 месеца сакам да ми кажете дали со помош на осветлување ке ја добијам оваа нијасна бидејки ова е фарбано и шатирано а јас сакам баш ваква позз благодарам премногу [​IMG]
   
 14. xenna

  xenna Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  5
  Леле и јас сакам ваква а и истоиот проб го имам и јас со црната коса....
   
 15. xenna

  xenna Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  5
  Леле и јас сакам ваква а и истоиот проб го имам и јас со црната коса....
   
 16. lazy-but-crazy

  lazy-but-crazy Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
  И праша ли некој кој се разбира од овие раб. луге дај кажете каде може да се направи вака косата поз
   
 17. xenna

  xenna Активен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2011
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  5
  не не прашав никој сакав некој од фемина да даде совет ама како што гледам нема никој
   
 18. Hristina93

  Hristina93 Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  А дали знајш колку време треба да стој хидрогенот на косата... Малце ми е страв да не ми се оштети многу косата оти се фарбав со к'на а не со фарбаа и немам клавано хидроген на косатаа :)
   
 19. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.873
  Допаѓања:
  9.331
  Пол:
  Женски
  Swift а јас имам темно кафеава и сакам да ја осветлам малце,дали ќе успеам само со хидроген?Не сакам скрос плава него нешто како светло кафеава да ми дојди.Ми велеа прво да ми ваделе прамени,па после да ме фарбале со посветла боја.А со оваа твојава идеја,нема ли да бидни работата? Што мислите и другите,ако знаете кажете ми :)
   
 20. Buba-Mara

  Buba-Mara Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  60
  ^Јас веќе неколку години си ја осветлувам косата со хидроген, не се оштетува ;) И мене ми е темно кафеава природната а сега ми е доста осветлена и кога ќе ми потпорасне си го правам само коренот :)
  Иначе го мешам хидрогенот(млечен 12 или 9 зависи каков ќе најдам) со една жолчка, малце маслиново и малце чичково масло и го држам на коса околу 50 мин до 1 саат максимум. Ако ви е страв на почеток можете и пола саат само да го оставите ;)
  Прочитав погоре сте ставале и чај од камилица, може да пробам и така не ми звучи лошо :)

  Ваква ми е одприлика природната


  Ваква ми е сега
  само без помаранџестите шишки :lol:
   

  Прикачени фајлови:

  На kosmodiks му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели ја оваа страница