1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осветлување на коса

Дискусија во 'Коса' започната од omorfo89, 31 јули 2010.

  1. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    a nema mnogu da ja izgoram kosata ili :?
     
  2. Jovana.V

    Jovana.V Активен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    ne hidrogenot ne moze mnogu da ti ja izgori kosata..osven ako i stavis blansh a blashot ke ti ja napravi pepel.zatoa stavi poveke postoten hidrogen i moze da ti pomogne ;) :D
     
  3. LogicalNonsense

    LogicalNonsense Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
     
  4. LogicalNonsense

    LogicalNonsense Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2013
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Јас би те советувала да не пробуваш со 12ка хидроген, можно е да си ја оштетиш косата. Подобро пробај со 6ка прво види колку ке ти осветли па ако не ти испадне бојата тогаш дури на наредното фарбање пробувај со 9ка или 12ка.
     
  5. Gossip-girl96

    Gossip-girl96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    81
    Да ве прашам, ако ја осветлам косата со смесава од хидроген, жолчка, маслиново и чичково масло, дали со текот на миењето ќе ми се враќа природната боја на косата? :?:
     
  6. toothfairy

    toothfairy Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    1
    Од потемна до посветла коса

    Девојки има ли искуство некој да ми каже како да ја осветлам косата.. бидејќи се фарбав црвена (што не ми излезе, туку беше темно кафеава), па се фарбав "чоколадна" (ми излезе црвена), и сега ми е нешто меѓу двете фарби. Сакам да си ја вратам мојата боја ( посветло кафеава (смеѓа)), ама незнам како... некоја идеја? :D
     
  7. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    toothfairy тешко дека ќе можеш да ја покриеш црвената боја. Дури и да ја покриеш, независно од новата нанесена нијанса на сонце ќе имаш црвен отсјај.
    Освен ако не сакаш премнногу да си ја оштетиш косата само за да си ја вратиш твојата нијанса, друга опција - потешко.
    Инаку, на црвената и треба повеќе време за да навлезе во влакното и да излезе онаква каква што сакаш (во зависност од структурата на влакното). Требало да и дадеш уште една шанса пред да започнеш со експериментирање.

    И уште нешто, со оглед на тоа што си направила драстична разлика, претпоставувам која нијанса ја имаш моментално. Сум пишувала за ова и порано: толкави драстични промени не се прават во домашни услови и на свој рака. Не друго, на фризер барем ќе објаснат кои се последиците од такво нешто. Ама буднало веќе...
     
  8. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
  9. em008

    em008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    0
    jas imam probano ama kosata mi izleze katasrofa celta mi se zapletka i ne se ni osvetli ne bi ti preporacala da probuvas..
     
  10. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.437
    Допаѓања:
    1.449
    ^ Па не може да се осветли од еден третман. Нема никаква хемикалија за да може да ја осветли наеднаш. Се имаат обидувано, но успевало со неколку третмани. Не знам што си очекувала :D
    А заплеткувањето може да се случи доколку не внимаваш. Башка што циметот ја суши и маска/регенератор е задолжително да се стави после измивањето со шампон.
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Јас пред некое време пишав дека пробав со циметот. Направив неколку третмани и имаше минимални промени во нијансата, меѓутоа макотрпна е целата работа зашто треба да го оставите циметот што е можно подолго. Јас реков дека веќе нема шанси да правам вакво нешто, оти одвај го вадев исушениот цимет од косата.
    Единствена предност е тоа што косата ќе ти мириса на цимет до наредното миење и ќе има голем и здрав сјај, полелеава е и поубаво изгледа, а нијансата ќе остане речиси иста и нема да забележиш никакви промени од прва. :)
     
    На Hipster и OmniaVanitas им се допаѓа ова.
  12. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Пробал ли некој со сок од лимон? :)
    Јас деновиве ќе пробам, па што сака нека биде. Ако не ми е убаво ќе ставам фарба како мојата и готово. Ако излезе портокалова - уште поубаво. :D

    СОК ОД ЛИМОН

    Лимонот е познат по својствата за осветлување на кожата, но и на косата. Светлите прамени добиени со овој метод изгледаат многу природно. Измешајте сок од еден свеж лимон со 6 лажици вода (за средна должина на косата) и втријте во сува коса. Оставете да стои 2 часа, а на сонце поминете најмалку 30 минути. Пред и потоа нанесете регенератор бидејќи лимонот ја суши косата.

    Доколку имате природно темна коса, не користете сок од лимон за осветлување бидејќи косата може да добие портокалова нијанса.
     
  13. waterlilies

    waterlilies Активен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    10
    Каде би ми препорачал некој добар фризер за омбре фризура?
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.028
    Пол:
    Женски

    Јас се имам обидено со лимон но немаше никаков ефект :)
     
  15. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Одамна ја меркам една прекрасна светло кафеава боја на фарба ама знам дека нема да ми фати, па еве ме со ќесе на глава. Ставив хидроген 3 посто (таков имав дома од лечење на заб), си реков малку е па шлакнав и лимон, и на крај ми текна дека имам и цимет па ставив и од него. Циганска работа :D
    Не верувам дека ќе ми осветли барем не од првпат, ама ете за проба. Ќе ве известам за резултати...
     
  16. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Не сум пробала, но според тоа што ми има кажувано другарка, ефективно било. Треба само откако ќе го ставиш лимонот, да бидеш доста време на сонце, во спротивно не знам колку би се осветлила косата.
     
  17. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Плавуша сум :party: :D. Сосем малку ми осветли но добро е ко за првпат. Ќе ја повторам постапката уште 2-3 пати и мислам дека ќе бидне...
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    Кај мене ова со лимонот имаше ефект, повеќе на врвовите отколку кај коренот. Сум пробала и на сонце и во соба, секако дека ефектот е поголем кога си на сонце. Меѓутоа лимонот на некој начин ја суши косата, така да не би го препорачала ова на оние со сува коса. Не очекувајте драстична промена, кај мене се осветлуваше за една-две нијанси. Сепак кај секој е различно. :)
     
  19. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Primrose каква коса имаш?
    Јас имам темно кафеава, можеби воопшто нема да има промена. :?:
     
  20. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    Исто, темно кафена :) Ќе има промена но не којзнае каква, за една или две нијанси. Јас ја држев така околу 3 саати, завиткана со кеса :D Имам пробано и со хидроген, ефектот е скоро ист, само што со хидроген повеќе ми удираше на црвено некако, штознам :?: Сепак би ти го препорачала лимонот :)