1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осигурување

Дискусија во 'На работното место' започната од westt, 1 декември 2016.

  1. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Извинете ако ја има бришете. Кој документи ги барат за осигурување на работно место? Мене ми побараа само сметка и лична карта. Дали тоа значи нема осигурување?
     
  2. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.724
    Пол:
    Женски
    Ако си пријавена во АВРМ имаш и здраствено осигурање автоматски. А сметка и лична карта ти бараат за плата да ти пуштат.
     
  3. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Samo sto se vrabotiv na 29ti a na 30 dok mi pobaraa. E sega zdravstvenoto od koga pocnuva da tece? Primer sega ako odam na doktor zdravstveno imam ili mora prva plata da mini?
     
  4. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Ако си редовно вработена, а не со договор на дело, тогаш фирмата те пријавува во АВРМ како вработена (откако ќе потпишеш договор) и со тоа, автоматски би требало да си осигурана.

    Нема врска првата плата, ако си се вработила на 29-ти, до сега би требало секако да си осигурана. :)
     
  5. westt

    westt Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    163
    Znaci mi e kazano.deka sum prijavena jas pocnav so rabota 29 noemvri prv pat na rabota
     
  6. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Тогаш, веќе си осигурана. Со лесно работата и што поретко да го користиш здравственото осигурување. :)
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.996
    Пол:
    Женски
    Мoрa првa плaтa дa пуштaт, пa пoсле тече oсигурувaњетo, тaкa јaс знaм. Ти си oсигурaнa, aмa дoдекa немa плaтенo фирмaтa придoнеси, ќе се лекувaш привaтнo.
     
    На pravnicka_2604 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Nema vrska. Porano mozhebi beshe taka. Sega sami treba da se prijavime i vo AVRM I fondot.
    Jas bev prijaven privatno, od firma, posle me odjavija i ne bev prijaven nikade. ( zdravstveno )
    Otidov vo AVRM za da se prijavam kako nevraboten i mislev deka avtomatski kje bidam i zdravstveno osiguran ali vraboteniot od shalter mi kazha deka povekje ne e taka i deka treba da idam vo FOND ZA ZDRAVSTVO za da se prijavam manuelno sam za da imam zdravstveno osiguruvanje. Se prijaviv i sega sum zdravstveno osiguran.
    Ne znam na kolku vreme treba da se prijavuvam za da bidam zdravstveno osiguran ali eve vekje nekoi 2 meseci se paftam po lekari i imam zdravstveno osiguruvanje. Ako znae nekoj neka kazhe neshto povekje okolu ova...
     
  9. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.724
    Пол:
    Женски

    Сега се пријавував и го кажав тоа што го знаам. А прочитај убаво во работен однос е не зборува за невработено лице
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Da,da ... mala greshka vo muabetot. Se izvinuvam! :)


    Mislev ako ne si vraboten i sakash da bidesh osiguran zdravstveno treba da idesh sam da si se osigurash.
    Ako te osiguruva firmata , zaedno so AVRM te osiguraat najverojatno avtomatski i zdravstveno...
     
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Dali osven na 8casa (polno rabotno vreme) i na 4 casa (skrateno raab vreme) moze da bides oosiguran i na drugo pokuso rabootno vreme?
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Не. Најмалку може да те осигураат на 4 часа.
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.