1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Охрид

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од lovely91, 2 јуни 2011.

  1. Aurora05

    Aurora05 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Девојки што мислите сега на 31 ( недела) би имало луѓе по плаживе? И Љубаништа каква е плажата? Пред Градиште е тоа или како? :) Ај ве молам за одговор? :$
     
  2. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    За народ дали ќе има не знам да кажам, не сум била во тој период никогаш, а Љубаниште е прекрасно, барем за мене плажата е песочна, водата топла, постепено станува по длабоко, не е наеднаш и така. Колку што се сеќавам Љубаниште е после Градиште или пред или после Трпејца, малку е далечко. :*
     
  3. Ariel21

    Ariel21 Нов член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    За недела незнам дали би имало луге ама како што е викенд би требало. А иначе љубаништа е после трпејца а пред св.наум. :)
     
  4. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Во Охрид имам идено ( :) ) по викенди, онака лабаво, а со искачања чуда и такви салтанати, не сум била уште кога бев средно. А тоа беше малце поодамна. Така да, немам поим каков е ноќниот живот таму, освен нели, скап :)

    Каде да се искача таму? Не ме интересираат турбофолкови и слични жанрови на музика. Нешо полабаво, паб, клуб, кај шо има свирка или општоприфатлива музика?
     
  5. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Ние бевме на 10 август и беше да не речам празно,а сега на крајов на август не верувам дека ке има многу народ.
    Љубаниште ти е најубавата плажа,се наоѓа после Трпејца,пред св.Наум.Ама за во овој период не би ти ја препорачала таму и во шипц сезона нема многу гужва а не па сега,подобро оди си на славија или на лагадин.
     
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.821
    Допаѓања:
    38.336
    Пол:
    Женски
    Јас во петок се вратив од Охрид и предобро поминав.Немаше многу туристи, што ни одговараше, водата беше чиста и топла, времето супер, цело време сонце.Цените не изненадија зошто мисливме дека ќе биде скапо, а уствари цело време се ѓолевме пиво за 70-80 ден, седевме и онака на ручек и плативме нормална цена, како што и овде би платиле да излеземе, исто и на пијачка бевме во некој кафич и беше баш океј.Инаку не се стегавме воопшто, ги прошетавме плажите и секогаш си лежевме на лежалка и се освежувавме со нешто и јадевме.Претежно беа странци, фамилии и постари луѓе, но не дека немаше млади, на Градиште беше повеќе гужва, на Лагадин беше супер, мирно, уживанција.Бевме и до Струга и во Трпејца каде што си поминавме феноменално, тивка плажа, скриена, водата предобра, бистра и топла, а и онака беше преубаво.Смештај плаќавме по 300 ден од лице, а имавме сопствена бања, спална и тераса, кујната беше заедничка на спрат, ама немаше други гости.Беше супер, чисто, со фини газди, на 10 мин од Центар.
    Како што бев разочарана дека нема да одиме на море, ептен убаво си поминавме и ни момент не се покајав што бев на езеро, а не во Грција.Така да не е многу пусто иако е крај сезона, сепак сега времето велат ќе се расипе, па не знам како би било.
     

    Прикачени фајлови:

    • CAM01306.jpg
      CAM01306.jpg
      Големина на фајлот:
      326,5 KB
      Прегледи:
      190
    • CAM01321.jpg
      CAM01321.jpg
      Големина на фајлот:
      316,1 KB
      Прегледи:
      187
    • CAM01320.jpg
      CAM01320.jpg
      Големина на фајлот:
      415,5 KB
      Прегледи:
      186
    На Hipica, Sunshine.Sunshine, Daydream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Јас пред 2 дена бев во Охрид. Бевме во Пештани, но не ни се бендиса многу... После бевме во Славија :) А наредниот ден на плажата Трпејца. Феминки, искрено да ви кажам поубава плажа во Охрид немам видено :o Плажата, водата, се беше прееубавоо.. В година (здравје) ако одам Охрид обавезно ќе одам Трпејца :) еве слика од таму
     

    Прикачени фајлови:

    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. evelyn993

    evelyn993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    314
    Бил ли некој во септември во Охрид на одмор, средина поточно? Да ми каже дали има туристи, водата каква е, за смештај цените како се движат? Температурите знам ќе паднат тој период повеќе за ова другото ме интересира. :)
     
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Би било разумно цените да се околу 300 денари. Ама ми се чини спразнато ни е гратчево, посебно ради времево... :|
     
  10. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Во Охрид во септември на летување или на зимување ке одиш?
    Охрид во сред лето е ладен,посебно ноќите,а не па во сепември. :)
     
  11. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    2.798
    Пол:
    Женски
    Луѓенца охриѓански можете ли да ми кажете колку е растојанието од Автобуската станица до Градската болница во Охрид ??? за пеш е или такси треба ?
     
  12. minnie.m

    minnie.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    372
    Еве ја оддалеченоста, црната стрелка е автобуската. Само една улица право и таму си. Такси евентуално ако си со торбици иначе не ти треба.
     

    Прикачени фајлови:

    • ohr.png
      ohr.png
      Големина на фајлот:
      1,5 MB
      Прегледи:
      29
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.738
    Допаѓања:
    15.259
    Пол:
    Машки
    Дали знае некој да ми одговори како се движат цените во Охрид и по колку пари се хотелите и апартманите од ден?
     
  14. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    2.157
    Пол:
    Женски
    http://www.travel2ohrid.com/
    http://www.ipult.info/index.php?page=view&c=privatno

    ај некој ако знае каква е состојбата со Андон Дуков, нешто збореа ќе почнело да се гради ова она па дали се бунгаловите во функција или не ?
     
    На Stark му/ѝ се допаѓа ова.
  15. macedonec15

    macedonec15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Машки
    Градот е стварно убав ама луѓето таму никакви секоја чест за исклучоците. Лани лето најдовме соби преку интернет се договоривме кога појдовме таму собите пред распаѓање му викаме на газдата собите не се вакви на огласот вие да се капите дојдовте или станот да го критикувате ајде шта чеш че се издржи десет дена, таксистите единствена светла точка што ја има охрид
     
    На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    @Hipica ќе те прашам во темава (затоа и те означив) зошто незнам на новава платформа како се праќа порака :D
    1.Ме интересира улицата "Партизанска" дали е блиску до центарот?
    2.Салата Билјанини извори колку е одалечена од центарот?
    3. И последно, населбата Христо Узунов колку е одалечена од Билјанини извори?

    Фала ти однапред. :)
     
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Некој да препорача смештај блиску градските плажи по некоја солидна цена секако?
     
  18. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    1. Улицата е ВО центар. Не знам колку имаш ориентација, ама тоа е улицата што оди од Пинк Пантер, продолжува покрај поштата накај старата автобуска.
    2. Салата е можда десет минути пеш до центар, ако одиш по Туристичка, главната улица. Ама кејот/шеталиштето ти е веднаш тука, на две минути.
    3. Од населбата Христо Узунов до спортската сала.... штознам. Може 20-25 минути пешачење (зависи како одиш).

    Повели и друг пат и прашај ако имаш уште нешто :)
     
    На Rubiii му/ѝ се допаѓа ова.
  19. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.625
    Допаѓања:
    33.238
    Пол:
    Женски
    ohrigjanki sakam da ve prasam dali ima prevoz(avtobus,kombina)od avtobuska do sv Naum i kolku pari e povratna,a kolku kosta so taxi ili so brod?
    Fala odnapred.
     
  20. Sigma*

    Sigma* Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Ohrid edinstveno nadvor od sezona, za da go dozhiveesh kako shto zasluzhuva :)