1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Палачинки

Дискусија во 'Рецепти' започната од maja8, 17 јануари 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Многу вкусен десерт. Какви најмноги ги сакате, каде сте ги јаделе најубавите палачинки, знаете ли да ги подготвите сами?
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Кашата сама никогаш не сум ја приготвила, а она кога ќе ги фрлаш со тавчето, е тука уживам. понекогаш кога имам повеќе инспирација им редам се шо ќе најдам по дома, но некогаш и еурокрем или некој мармалад се доволни. Исто ги јадам некогаш и солени, со сирење или изварка, или ги мачкам со зденка. Најубави во Охрид: Леонардо, мада шо и во Немо не се лоши :D
     
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    мене ме мрзи сама да го правам тестото, ама затоа не ме мрзи да ги јадам :lol: ги сакам со крем, банана, шлаг и прелив, но и со мед и ореви ми се мн убави... солени несакам ич, незнам зосто. Инаку најубави ми се во Plaza Del Toros
     
  4. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Дефионитивно палачинките во Аматти во Бисер најубави ги прават. Ги обожавам со еурокрем, банани, плазма, шлаг и чоколаден прелив. Милина :D
     
    На Vik'Toriah му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    уф порано ги обожавав ама сега ќерка ми ги обожава а јас морам да ги правам :twisted: скоро секоја вечер па почнав да ги МРАЗАМ
     
    На eemmiilliijjaa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Peace.Love.Happiness

    Peace.Love.Happiness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    34
    Јас тестото го правам за 10 мин максимум... Полесно несшто нема, ама па избегавам да јадам палачинки зашто немам мерка кога јадам благо, па не ни правам... ете така понекогаш за некоја ептен специјална пригода... Се дебелее многу од нив ако немаш мерка ко мене... Ма да никогаш не сум имала проблеми со тежината, ама бегај бе... боље јаболки ќе испечам../ :D ај ќе пуштам рецепта од Шведски палачинки утре, да не ја барам сега.. Кој не пробал да проба... мн се добри.... Мх, Мх...
     
  7. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    барем тестото е лесно да се направи вода(минерална подобро), млеко, јајце и брашно мешаш се и тоа е тоа.
    Јас најмногу сакам палачинки во сок од свежо исцеден портокал со шеќер фламбирани во тавчето и шлаг мммм...
     
  8. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Ауу не знам какви се тие
     
  9. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
  10. Vere

    Vere Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Палчинкиииии..мммммммммм... со еурокрем, мелени бисквити, банана, шлаг и Чоколаден прелив ! најдобар десерт !
     
    На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
  11. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    обожавам палачинки а посебно кога ги правам полнети со мајонез,кечап,печурки..кашкавал малку луто и оригано..така убаво замотани ке ги подпечам дур се подстопи кашкавалот..и после следи..ммммм..уживање :D
     
    На Lady-Sweet и lola-86 им се допаѓа ова.
  12. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Си имам една рецепта и секогаш според неа си ги правам, 400гр брашно, 400мл млеко, 400мл кисела вода, 2 јајца и еден филџан зејтин, се тоа со миксер убаво се мати и готова е смесата, излегуваат околу 30тина палачинки. Потоа си ги мачкам со крем и бабнана внатре обавезно и така најмногу ги сакам, понекогаш ако имам и шлаг и прелив ставам.
     
    На Annath, macence85, April87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Сакам и благи и солени палачинки :) Благите со банана + нутела, а солените може само со павлака, или пак павлака + салама + кечап, или др. комбинација салама + кашкавал + кечеп. Знам комбинацииве се калорични, но некогаш можам да си дозволам :)
    Знам да ги правам :) Ме нервира чекањето, но си наоѓам некоја занимација, а тие паралелно се печат.

    [​IMG]
     
  14. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.165
    Често ги правам... Ама додека ги правам, ич не сакам да ми јадат, зошто излегува дека цел ден висам на шпорет, а остануваат на крајот само 3 палачинки! :D
    Смесата ја матам со миксер, да биде глатка и секогаш ја погодувам. Ги јадам на сто начини, комуњарски - со шеќер или само со мед :lol: , фраерски - со еурокрем, банана и шлаг, бапски - со џем од било што (од смоква е врв!), или солени, со зденка, (додека е топла палачинката, размачкајте ја зденката, ууф, мерак), свеж домат и малку оригано. А еднаш правев и печени палачинки. Само ги полните со солен фил (павлака, шунка, кашкавал, печурки, кечап) и ги редите во огноотпорен сад. Изматете павлака со малку кашкавал и истурете врз палачинките,посипете со сусам и печете додека не фати површината златеста корка.
     
    На mal.ecka, Anacid, victorijaad и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не сум многу по јадењето палачинки и незнам да ги правам. Ги јадам само со еуро-крем.
     
  16. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    За палачинки правење сум антиталент, а пробувам од време на време да направам ама секогаш неуспешно. Инаку ги обожавам секако и солени и благи. Мајка ми прави и солена торта од палачинки, прави еден куп палачинки, ги филува со сирење или павлака и шунка, ги реди една врз друга и ги потпекува во рерна....ммм ми се пријадоа палачинки :D
     
    На MarinaS му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ivanapinki

    ivanapinki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    најлесен рецепт за палачинки: 2 јајца 22 лажици брашно и 1 литар млеко или кисела вода и 1 лажица зејтин. нема шанса да утнете и густината и се е погодена искачаат околу 30 палачинки и се прават за околу пола саат:))))
     
    На mal.ecka и MarinaS им се допаѓа ова.
  18. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Обожавам палачинки. Најчесто ги јадам во Аmati и секогаш ја јадам богата од таму :angel:
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Палачинките од аматти и од енрико се незаменливи. А и на дечко ми :P
     
  20. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    уф уф уф ... секакви и со се ги јадам .. со еурокрем или со мармелад .. со било што :mm: